Spring til indhold

Ejendomsdata-API

Ejendomsdata i Bornholm Kommune

Kommunekode
0400
Boligbygninger med byggelinje
14,2 %
2.676 af 18.785
Boligbygninger under 2 m (DVR90)
66
0,4 %

62.579 bygninger i BBR · 32.032 jordstykker, median 1.092 m² · 35,3 % af boligbygningerne med tag i asbest-kategorien

KøbenhavnFrederiksbergBallerupBrøndbyDragørGentofteGladsaxeGlostrupHerlevAlbertslundHvidovreHøje-TaastrupLyngby-TaarbækRødovreIshøjTårnbyVallensbækFuresøAllerødFredensborgHelsingørHillerødHørsholmRudersdalEgedalFrederikssundGreveKøgeHalsnæsRoskildeSolrødGribskovOdsherredHolbækFaxeKalundborgRingstedSlagelseStevnsSorøLejreLollandNæstvedGuldborgsundVordingborgMiddelfartChristiansøAssensFaaborg-MidtfynKertemindeNyborgOdenseSvendborgNordfynsLangelandÆrøHaderslevBillundSønderborgTønderEsbjergFanøVardeVejenAabenraaFredericiaHorsensKoldingVejleHerningHolstebroLemvigStruerSyddjursNorddjursFavrskovOdderRandersSilkeborgSamsøSkanderborgAarhusIkast-BrandeRingkøbing-SkjernHedenstedMorsøSkiveThistedViborgBrønderslevFrederikshavnVesthimmerlandsLæsøRebildMariagerfjordJammerbugtAalborgHjørringBornholm

Før en handel, en belåning eller et byggeprojekt i Bornholm Kommune er det de samme spørgsmål, der går igen: ligger ejendommen inden for en byggelinje, står den lavt, og hvad fortæller BBR om tag, varme og alder? For kommunens 18.785 boligbygninger er svaret talt nedenfor — 14,2 % står inden for mindst én byggelinje, 66 på terræn under 2 m, og 1.465 har oliefyr. Bornholm Kommune har kommunekode 0400 og ligger i Region Hovedstaden. For den enkelte ejendom giver de samme fjorten registre som resten af landet bygninger, matrikel, vurdering og bindinger — oversat, joinet og i WGS84.

Byggelinjer og beskyttelseslinjer

2.676 af Bornholms 18.785 boligbygninger (14,2 %) står inden for mindst én byggelinje efter naturbeskyttelsesloven (landsplan 20,2 %). Det er ikke et byggeforbud, men det betyder, at om-, til- og nybyggeri som regel kræver dispensation.

Bygninger i Bornholm inden for hver byggelinje
LinjeBoligbygningerAlle bygninger
Strand­beskyttelseslinjeNBL § 15122 (0,6 %)984
Sø­beskyttelseslinjeNBL § 167 (under 0,1 %)89
Skov­byggelinjeNBL § 171.549 (8,2 %)7.723
Fortidsminde­beskyttelseslinjeNBL § 18690 (3,7 %)2.699
Kirke­byggelinjeNBL § 19560 (3,0 %)1.606

Linjer i kraft efter registrenes egne statuskoder, læst 1. oktober 2026: strand- og klitfredning fra Matriklen, sø-, å-, skov- og kirkebyggelinjer fra Miljøportalen, fortidsmindebeskyttelse fra Slots- og Kulturstyrelsen. Talt ud fra bygningens BBR-koordinat — en grund kan være berørt, selv om bygningen ikke er. Den enkelte ejendom slås op med byggelinje-API’et.

Terræn under boligbygningerne

Halvdelen af Bornholms boligbygninger står på terræn under 19,4 m over havet (DVR90). Lavtliggende boliger er dem, en screening for oversvømmelse og stormflod starter med.

Median terrænkote
19,4 m
Landsplan 24,3 m
Under 1 m
3
under 0,1 % · landsplan 0,4 %
Under 2 m
66
0,4 % · landsplan 2,6 %
Under 3 m
356
1,9 % · landsplan 5,5 %

Danmarks Højdemodel (DHM/Terræn) fra Datafordeler, læst 1. oktober 2026, aflæst i et 25 m-gitter under hver bygnings BBR-koordinat (18.785 bygninger med en værdi). Et overblik, ikke en opmåling — terrænkoten for en enkelt adresse giver DHM-API’et.

Bygningsbestanden, læst til due diligence

De fire forhold i BBR, en køber, långiver eller rådgiver typisk spørger til først — talt for alle 18.785 boligbygninger i Bornholm. Tallene gælder bygninger, ikke lejligheder: en etageejendom med mange boliger tæller som én. Den lodrette streg på hver bjælke er landsgennemsnittet.

Tag i asbest-kategorien
35,3 %
6.624 bygninger · landsplan 32,9 %
Oliefyr
1.465
7,8 % · landsplan 5,9 %
Opført 1950–1977
24,0 %
4.501 bygninger fra PCB-perioden
Median opførelsesår
1934
Landsplan 1967

Tagmateriale

På tværs af alle Bornholms bygninger — stalde og udhuse med — står 28,6 % med “Fibercement herunder asbest”.

Boligbygninger i Bornholm efter tagmateriale
KategoriAntalAndelLandsplan
Tegl
43,9 % (8.254)
26,7 %
Fibercement herunder asbest
35,3 % (6.624)
32,9 %
Betontagsten
10,4 % (1.947)
20,7 %
Metal
3,5 % (653)
3,0 %
Fibercement uden asbest
3,0 % (570)
3,8 %
Tagpap
2,8 % (531)
10,3 %
Andet materiale
0,8 % (157)
1,2 %
Stråtag
0,3 % (49)
1,5 %

Varmekilde

Et oliefyr betyder som regel en olietank — nedgravet eller over jord.

Boligbygninger i Bornholm efter varmeinstallation
KategoriAntalAndelLandsplan
Fjernvarme
57,4 % (10.723)
53,9 %
Varmepumpe
14,9 % (2.786)
13,6 %
Elvarme
11,8 % (2.203)
5,3 %
Oliefyr
7,8 % (1.465)
5,9 %
Fast brændsel (træ, piller, halm)
7,8 % (1.451)
5,6 %
Ingen varmeinstallation
0,3 % (57)
0,1 %
Registreret pr. bolig (etagebyggeri)
<0,1 % (9)
0,0 %
Gas
<0,1 % (1)
15,6 %

Opførelsesår

Boligbygninger i Bornholm efter opførelsesårti
ÅrtiBoligbygninger
Før 19004499
1900’erne2095
1910’erne1224
1920’erne995
1930’erne1278
1940’erne1212
1950’erne1172
1960’erne1808
1970’erne2035
1980’erne1567
1990’erne265
2000’erne354
2010’erne118
2020’erne157
Opførelsesår fra BBR (felt 026) for boligbygningerne. 6 uden registreret år.

Alle 62.579 bygninger efter anvendelse

Bygninger i Bornholm efter anvendelse
KategoriAntalAndelLandsplan
Garager, carporte, udhuse og annekser
45,5 % (28.474)
45,9 %
Boligbygninger (helårs)
30,0 % (18.785)
34,1 %
Sommerhuse
6,7 % (4.213)
4,6 %
Landbrugsbygninger
6,5 % (4.081)
5,7 %
Erhverv, handel og forsyning
4,3 % (2.681)
4,2 %
Øvrige og uoplyst anvendelse
4,1 % (2.559)
2,9 %
Ferie, fritid og idræt
1,8 % (1.101)
1,6 %
Kultur, undervisning og sundhed
1,1 % (685)
0,9 %

Parcel-, række- og dobbelthuse (16.678) har et median-boligareal på 123 m².

Kilde: BBR via Datafordeler (bygninger med status “Opført”), læst 1. oktober 2026, placeret efter BBR-koordinat og DAGI’s grænser. “Fibercement herunder asbest” er BBR’s materialekategori — den fortæller ikke, om det enkelte tag faktisk indeholder asbest. Oliefyr er centralvarme eller ovn registreret med flydende brændsel. 1950–1977 er de år, hvor PCB blev brugt i byggematerialer; opførelsesåret alene siger intet om den enkelte bygning.

Ejendomsvurderingen i Bornholm over tid

Den offentlige ejendomsvurdering for hvert år, som median over alle huse og sommerhuse med én samlet vurdering — ikke et udsnit. Vurderingen er ikke en handelspris, men den følger den samme ejendom år for år.

Parcel-, række- og dobbelthusemedian ejendomsværdi · 15.228 ejendomme
00,25 mio.0,5 mio.0,75 mio.1 mio.20012005201020152020
Parcel-, række- og dobbelthuse: median ejendomsværdi pr. år
ÅrMedian (kr.)Ejendomme
200150000013958
200254000013962
200356000013972
200456000013978
200568000013989
200671000014001
200796000014018
200896000014027
200987000014036
201087000014038
201175000014069
201275000014083
201373000014084
201473000014089
201571000014089
201671000014091
201771000014094
201871000014095
201971000014107
202098000014110
2021918000113
202213310008418
202414300001444

Seneste fulde år, 2020: 980.000 kr. over 14.110 ejendomme. Nye vurderinger: 2021 918.000 kr. (113 ejendomme), 2022 1.331.000 kr. (8.418 ejendomme), 2024 1.430.000 kr. (1.444 ejendomme) — kun de ejendomme, der har fået den nye vurdering.

Sommerhusemedian ejendomsværdi · 3.715 ejendomme
00,5 mio.1 mio.1,5 mio.20012005201020152020
Sommerhuse: median ejendomsværdi pr. år
ÅrMedian (kr.)Ejendomme
20014800003292
20025400003317
20035800003336
20045800003360
20058200003370
20069100003387
200712000003415
200812000003443
200910000003449
201010000003449
20118800003454
20128900003459
20138600003462
20148600003464
20158600003472
20168600003472
20178700003477
20188700003484
20198800003496
202012960003497
2021177500013
202219260002001
20241958000333

Seneste fulde år, 2020: 1.296.000 kr. over 3.497 ejendomme. Nye vurderinger: 2021 1.775.000 kr. (13 ejendomme), 2022 1.926.000 kr. (2.001 ejendomme), 2024 1.958.000 kr. (333 ejendomme) — kun de ejendomme, der har fået den nye vurdering.

Vurderingsstyrelsens ejendomsvurderinger (VUR via Datafordeler), hentet 5. oktober 2026, koblet til BFE gennem BBR. Er der to vurderinger for samme år, gælder den senest ajourførte; ejendomme med flere vurderingsejendomme er udeladt, fordi de ikke har én værdi. Den enkelte ejendoms vurderinger giver vurderings-API’et.

Jord, støj og fredning i Bornholm

Grund kortlagt V2
400
bygninger · konstateret forurening
Grund kortlagt V1
514
bygninger · mulig forurening
Fredede bygninger
104
8.077 bevaringsværdige (SAVE 1-4)
Boligadresser med støj
1,8 %
326 af 18.549 · Lden 55 dB eller mere
Boligadresser inden for et kortlagt støjbånd (Lden, 4 m), efter kilde
Vejtrafik, 55 dB eller mere3261,8 %
Vejtrafik, 65 dB eller mere690,4 %
Jernbane, 55 dB eller mere00,0 %
Lufthavn, 55 dB eller mere00,0 %
Virksomheder, 55 dB eller mere00,0 %

Kortlægning af jordforurening fra regionerne via Danmarks Miljøportal, hentet 5. oktober 2026 — en bygning tælles, når en af ejendommens matrikler er kortlagt. Støj fra Miljøstyrelsens strategiske støjkortlægning (2017-runden), hentet 5. oktober 2026: kun de største veje, jernbaner, lufthavnen og byområder er kortlagt, og kun fra 55 dB, så en adresse uden bånd er ikke nødvendigvis stille. Fredning og SAVE fra FBB. Den enkelte adresses støj giver støj-API’et.

Matriklen i Bornholm

Jordstykker
32.032
Median areal
1.092 m²
Under 500 m²
24,2 %
7.764 jordstykker
1 ha eller mere
19,1 %
6.131 jordstykker · 59.399 ha i alt

Alle jordstykker med kommunekode 0400. Arealet er jordstykkets flade i Matriklen (EPSG:25832) fra Grundfasts matrikelindeks, opdateret 1. oktober 2026. Skel, areal og matrikelnummer for det enkelte jordstykke giver matrikel-API’et.

Bornholm mod resten af landet

Byggeår, fjernvarme, olietanke, grundstørrelse og etagebyggeri — for hver 2 km af landet. Skift emne, og se hvor Bornholm ligger blandt de 98 kommuner; peg på en anden kommune for at sammenligne, eller klik for at gå til dens side.

Bornholm mod resten af landet

BBR · byggeår · alle 98 kommuner

hentet 02.10.2026

Bornholm

1963

typisk opførelsesår · nr. 93 af 98, nyeste først · landet 1977

Beregnet af Grundfast fra BBR, DAR og Matriklen (2026-10-02): tallene er hver kommunes egne — medianer over alle bygninger og jordstykker, andele af alle bygninger. Kortet viser de samme registre i 2 km-felter.

Hele landets tal — byggeår, varme, tag, energimærker, vurdering og miljø — står samlet i Danmarks bygninger i tal.

Postnumre og byer i Bornholm

30.786 adresser i Bornholm Kommune fordeler sig på 9 postnumre og 1.429 vejnavne. Hvert postnummer har sin egen side med bygningsbestand, nabopostnumre og kort.

Byer og lokalområder med flest bygninger

  • Rønne 14.768
  • Aakirkeby 4.256
  • Nexø 3.988
  • Østermarie 2.616
  • Pedersker 2.586
  • Hasle 2.435
  • Allinge 2.102
  • Klemensker 2.061
  • Poulsker 1.993
  • Vestermarie 1.806
  • Østerlars 1.756
  • Snogebæk 1.735
  • Nyker 1.603
  • Svaneke 1.457
  • Bodilsker 1.422
  • Rutsker 1.243

39 supplerende bynavne i DAGI har bygninger i Bornholm; tallet efter navnet er opførte bygninger i BBR inden for bynavnets afgrænsning.

Bornholm i de administrative inddelinger

Fra DAGI — Danmarks Administrative Geografiske Inddeling. Hvor kommunen er delt mellem flere kredse, står den med flest af kommunens bygninger først.

Region
Region Hovedstaden (1084)
Retskreds
Retten på Bornholm
Politikreds
Bornholms Politi
Opstillingskreds
Aakirkeby og Rønne
Sogne
21
Supplerende bynavne
39

Kredse og sogne er bestemt ud fra, hvor kommunens bygninger står i DAGI’s grænser (læst 1. oktober 2026). Slå et enkelt punkt op med DAGI-API’et.

Find bygningerne i Bornholm

62.688 stående bygninger kan søges på BBR-fakta og på det, andre registre siger om dem. Hver linje er en søgning med antallet af bygninger, den finder — klik for listen, kortet og API-kaldet.

Bygningsindeks over BBR og DAR pr. 25. september 2026; jordforurening fra Danmarks Miljøportal (DKJord) 5. oktober 2026; fredning og SAVE fra Slots- og Kulturstyrelsens FBB 5. oktober 2026. Bygninger tælles efter BBR’s kommunekode og adressens postnummer — det samme, søgningen filtrerer på.

Fra kommunetal til den enkelte ejendom

Tallene ovenfor er summer. For én adresse giver byggelinje-API’et linjerne på punktet, DHM-API’et terrænkoten og BBR-API’et bygningerne; kommunekoden afgrænser adressesøgningen.

Ordene i svarene er forklaret under begreber: BFE-nummer, opførelsesår og om-/tilbygningsår, ejendomsvurdering, grundværdi og byggelinje. Guide: Hvad fortæller ét opslag om en ejendom?

Sådan ser det samlet ud for én ejendom — bygninger, vurderinger, planer, jord, støj og oversvømmelse på samme side. Et udsnit fra Bornholm:

terminalbash
# 1 · Find en ejendom i kommunekode 0400
curl "https://api.grundfast.dk/v1/autocomplete?q=…&type=adresse&kommunekode=0400" \
  -H "Authorization: Bearer gf_live_…"

# 2 · BFE-nummeret → hele ejendommen (BBR, matrikel, vurdering)
curl "https://api.grundfast.dk/v1/bbr/ejendom/{bfe}" \
  -H "Authorization: Bearer gf_live_…"

# 3 · Bornholms grænse og navn i DAGI
curl "https://api.grundfast.dk/v1/dagi/kommune/0400" \
  -H "Authorization: Bearer gf_live_…"

Registre du kan slå op i Bornholm

Landsdækkende, så de svarer for Bornholm præcis som for resten af landet.

Spørgsmål om ejendommene i Bornholm

2.676 af Bornholms 18.785 boligbygninger (14,2 %) står inden for mindst én byggelinje efter naturbeskyttelsesloven; landsplan 20,2 %. Flest ligger inden for skovbyggelinje (1.549), fortidsmindebeskyttelseslinje (690) og kirkebyggelinje (560). Linjen forbyder ikke byggeri, men om-, til- og nybyggeri kræver som regel dispensation (læst 1. oktober 2026).

66 af Bornholms boligbygninger (0,4 %) står på terræn under 2 m over havet (DVR90), og 3 under 1 m; landsplan 2,6 % under 2 m. Medianen er 19,4 m. Aflæst i Danmarks Højdemodel på et 25 m-gitter under hver bygnings BBR-koordinat.

6.624 af Bornholms 18.785 boligbygninger med registreret tagmateriale (35,3 %) står i BBR med "Fibercement herunder asbest". Medregnes alle bygninger — også stalde, lader og udhuse — er det 16.926 (28,6 %); landsplan 27,1 %. Betegnelsen er BBR's materialekategori — den siger ikke, at det enkelte tag indeholder asbest.

1.465 af Bornholms 18.695 boligbygninger med registreret varmeinstallation står med oliefyr (7,8 %; landsplan 5,9 %) — og dermed som regel med en olietank. De største varmekilder er fjernvarme 57,4 %, varmepumpe 14,9 % og elvarme 11,8 %. For 9 bygninger — typisk etagebyggeri — er varmen registreret pr. bolig og ikke på bygningen.

4.501 af Bornholms boligbygninger (24,0 %) har et opførelsesår i BBR fra 1950 til 1977 — de år, hvor PCB blev brugt i fuger, termoruder og maling. Opførelsesåret siger ikke, at den enkelte bygning indeholder PCB; det er perioden, en screening tager udgangspunkt i.

Halvdelen af Bornholms boligbygninger er opført i 1934 eller tidligere (medianen). Flest er bygget før 1900: 4.499 boligbygninger. Parcel-, række- og dobbelthuse har et median-boligareal på 123 m².

Matriklen har 32.032 jordstykker med kommunekode 0400, i alt 59.399 ha. Medianjordstykket er 1.092 m²; 24,2 % er under 500 m², og 19,1 % er på 1 ha eller mere (1. oktober 2026).

Bornholm Kommune har kommunekode 0400 og ligger i Region Hovedstaden. Retskredsen er Retten på Bornholm, politikredsen Bornholms Politi, og kommunen rummer 21 sogne (DAGI, 1. oktober 2026).

Sammenlign med kommunerne omkring Bornholm

Grænser op til Bornholm

Øvrige i Region Hovedstaden

Alle kommuner →

Kommunekode 0400

Hent Bornholms ejendomsdata med én nøgle

Gratis at komme i gang. Data fra Datafordeler / Klimadatastyrelsen, Miljøportalen og Slots- og Kulturstyrelsen — Grundfast leverer oversættelsen, sammensætningen og driften.