Ejendomsdata-API
Ejendomsdata i Brøndby Kommune
- Kommunekode
- 0153
- Boligbygninger med byggelinje
- 6,2 %
- 329 af 5.342
- Boligbygninger under 2 m (DVR90)
- 198
- 3,7 %
14.424 bygninger i BBR · 6.227 jordstykker, median 745 m² · 28,1 % af boligbygningerne med tag i asbest-kategorien
Før en handel, en belåning eller et byggeprojekt i Brøndby Kommune er det de samme spørgsmål, der går igen: ligger ejendommen inden for en byggelinje, står den lavt, og hvad fortæller BBR om tag, varme og alder? For kommunens 5.342 boligbygninger er svaret talt nedenfor — 6,2 % står inden for mindst én byggelinje, 198 på terræn under 2 m, og 67 har oliefyr. Brøndby Kommune har kommunekode 0153 og ligger i Region Hovedstaden. For den enkelte ejendom giver de samme fjorten registre som resten af landet bygninger, matrikel, vurdering og bindinger — oversat, joinet og i WGS84.
Byggelinjer og beskyttelseslinjer
329 af Brøndbys 5.342 boligbygninger (6,2 %) står inden for mindst én byggelinje efter naturbeskyttelsesloven (landsplan 20,2 %). Det er ikke et byggeforbud, men det betyder, at om-, til- og nybyggeri som regel kræver dispensation.
| Linje | Hjemmel | Boligbygninger | Alle bygninger |
|---|---|---|---|
| StrandbeskyttelseslinjeNBL § 15 | NBL § 15 | 0 (0,0 %) | 10 |
| SøbeskyttelseslinjeNBL § 16 | NBL § 16 | 0 (0,0 %) | 16 |
| ÅbeskyttelseslinjeNBL § 16 | NBL § 16 | 1 (under 0,1 %) | 8 |
| SkovbyggelinjeNBL § 17 | NBL § 17 | 11 (0,2 %) | 121 |
| FortidsmindebeskyttelseslinjeNBL § 18 | NBL § 18 | 10 (0,2 %) | 52 |
| KirkebyggelinjeNBL § 19 | NBL § 19 | 308 (5,8 %) | 792 |
Linjer i kraft efter registrenes egne statuskoder, læst 1. oktober 2026: strand- og klitfredning fra Matriklen, sø-, å-, skov- og kirkebyggelinjer fra Miljøportalen, fortidsmindebeskyttelse fra Slots- og Kulturstyrelsen. Talt ud fra bygningens BBR-koordinat — en grund kan være berørt, selv om bygningen ikke er. Den enkelte ejendom slås op med byggelinje-API’et.
Terræn under boligbygningerne
Halvdelen af Brøndbys boligbygninger står på terræn under 12,1 m over havet (DVR90). Lavtliggende boliger er dem, en screening for oversvømmelse og stormflod starter med.
- Median terrænkote
- 12,1 m
- Landsplan 24,3 m
- Under 1 m
- 6
- 0,1 % · landsplan 0,4 %
- Under 2 m
- 198
- 3,7 % · landsplan 2,6 %
- Under 3 m
- 337
- 6,3 % · landsplan 5,5 %
Danmarks Højdemodel (DHM/Terræn) fra Datafordeler, læst 1. oktober 2026, aflæst i et 25 m-gitter under hver bygnings BBR-koordinat (5.342 bygninger med en værdi). Et overblik, ikke en opmåling — terrænkoten for en enkelt adresse giver DHM-API’et.
Bygningsbestanden, læst til due diligence
De fire forhold i BBR, en køber, långiver eller rådgiver typisk spørger til først — talt for alle 5.342 boligbygninger i Brøndby. Tallene gælder bygninger, ikke lejligheder: en etageejendom med mange boliger tæller som én. Den lodrette streg på hver bjælke er landsgennemsnittet.
- Tag i asbest-kategorien
- 28,1 %
- 1.501 bygninger · landsplan 32,9 %
- Oliefyr
- 67
- 1,3 % · landsplan 5,9 %
- Opført 1950–1977
- 56,1 %
- 2.998 bygninger fra PCB-perioden
- Median opførelsesår
- 1966
- Landsplan 1967
Tagmateriale
På tværs af alle Brøndbys bygninger — stalde og udhuse med — står 14,5 % med “Fibercement herunder asbest”.
| Kategori | Antal | Andel | Landsplan |
|---|---|---|---|
| Fibercement herunder asbest | 28,1 % (1.501) | 32,9 % | |
| Betontagsten | 26,0 % (1.388) | 20,7 % | |
| Tegl | 21,9 % (1.170) | 26,7 % | |
| Tagpap | 11,0 % (588) | 10,3 % | |
| Fibercement uden asbest | 5,8 % (308) | 3,8 % | |
| Metal | 5,1 % (270) | 3,0 % | |
| Andet materiale | 1,4 % (74) | 1,2 % | |
| Stråtag | 0,8 % (43) | 1,5 % |
Varmekilde
Et oliefyr betyder som regel en olietank — nedgravet eller over jord.
| Kategori | Antal | Andel | Landsplan |
|---|---|---|---|
| Fjernvarme | 62,9 % (3.360) | 53,9 % | |
| Gas | 26,9 % (1.434) | 15,6 % | |
| Varmepumpe | 6,6 % (350) | 13,6 % | |
| Elvarme | 2,2 % (120) | 5,3 % | |
| Oliefyr | 1,3 % (67) | 5,9 % | |
| Fast brændsel (træ, piller, halm) | 0,1 % (6) | 5,6 % | |
| Ingen varmeinstallation | <0,1 % (1) | 0,1 % |
Opførelsesår
| Årti | Boligbygninger |
|---|---|
| Før 1900 | 84 |
| 1900’erne | 31 |
| 1910’erne | 23 |
| 1920’erne | 62 |
| 1930’erne | 119 |
| 1940’erne | 237 |
| 1950’erne | 1218 |
| 1960’erne | 1280 |
| 1970’erne | 965 |
| 1980’erne | 416 |
| 1990’erne | 188 |
| 2000’erne | 440 |
| 2010’erne | 98 |
| 2020’erne | 180 |
Alle 14.424 bygninger efter anvendelse
| Kategori | Antal | Andel | Landsplan |
|---|---|---|---|
| Garager, carporte, udhuse og annekser | 55,0 % (7.933) | 45,9 % | |
| Boligbygninger (helårs) | 37,0 % (5.342) | 34,1 % | |
| Erhverv, handel og forsyning | 4,3 % (625) | 4,2 % | |
| Ferie, fritid og idræt | 2,3 % (333) | 1,6 % | |
| Kultur, undervisning og sundhed | 1,1 % (162) | 0,9 % | |
| Øvrige og uoplyst anvendelse | 0,2 % (23) | 2,9 % | |
| Landbrugsbygninger | <0,1 % (4) | 5,7 % | |
| Sommerhuse | <0,1 % (2) | 4,6 % |
Parcel-, række- og dobbelthuse (4.935) har et median-boligareal på 130 m².
Kilde: BBR via Datafordeler (bygninger med status “Opført”), læst 1. oktober 2026, placeret efter BBR-koordinat og DAGI’s grænser. “Fibercement herunder asbest” er BBR’s materialekategori — den fortæller ikke, om det enkelte tag faktisk indeholder asbest. Oliefyr er centralvarme eller ovn registreret med flydende brændsel. 1950–1977 er de år, hvor PCB blev brugt i byggematerialer; opførelsesåret alene siger intet om den enkelte bygning.
Ejendomsvurderingen i Brøndby over tid
Den offentlige ejendomsvurdering for hvert år, som median over alle huse og sommerhuse med én samlet vurdering — ikke et udsnit. Vurderingen er ikke en handelspris, men den følger den samme ejendom år for år.
| År | Median (kr.) | Ejendomme |
|---|---|---|
| 2001 | 1350000 | 4346 |
| 2002 | 1400000 | 4454 |
| 2003 | 1600000 | 4574 |
| 2004 | 1600000 | 4578 |
| 2005 | 2050000 | 4578 |
| 2006 | 2250000 | 4578 |
| 2007 | 2600000 | 4578 |
| 2008 | 2600000 | 4578 |
| 2009 | 1850000 | 4579 |
| 2010 | 1850000 | 4584 |
| 2011 | 2000000 | 4586 |
| 2012 | 2000000 | 4589 |
| 2013 | 1950000 | 4589 |
| 2014 | 1950000 | 4590 |
| 2015 | 1950000 | 4592 |
| 2016 | 1950000 | 4611 |
| 2017 | 1950000 | 4612 |
| 2018 | 1950000 | 4612 |
| 2019 | 1950000 | 4613 |
| 2020 | 3229000 | 4613 |
| 2021 | 4491000 | 15 |
| 2022 | 3931000 | 3283 |
| 2024 | 3650000 | 445 |
Seneste fulde år, 2020: 3.229.000 kr. over 4.613 ejendomme. Nye vurderinger: 2021 4.491.000 kr. (15 ejendomme), 2022 3.931.000 kr. (3.283 ejendomme), 2024 3.650.000 kr. (445 ejendomme) — kun de ejendomme, der har fået den nye vurdering.
Vurderingsstyrelsens ejendomsvurderinger (VUR via Datafordeler), hentet 5. oktober 2026, koblet til BFE gennem BBR. Er der to vurderinger for samme år, gælder den senest ajourførte; ejendomme med flere vurderingsejendomme er udeladt, fordi de ikke har én værdi. Den enkelte ejendoms vurderinger giver vurderings-API’et.
Jord, støj og fredning i Brøndby
- Boligadresser med støj
- 87,7 %
- 4.681 af 5.335 · Lden 55 dB eller mere
| Vejtrafik, 55 dB eller mere | 4.624 | 86,7 % |
|---|---|---|
| Vejtrafik, 65 dB eller mere | 409 | 7,7 % |
| Jernbane, 55 dB eller mere | 490 | 9,2 % |
| Lufthavn, 55 dB eller mere | 0 | 0,0 % |
| Virksomheder, 55 dB eller mere | 0 | 0,0 % |
Kortlægning af jordforurening fra regionerne via Danmarks Miljøportal, hentet 5. oktober 2026 — en bygning tælles, når en af ejendommens matrikler er kortlagt. Støj fra Miljøstyrelsens strategiske støjkortlægning (2017-runden), hentet 5. oktober 2026: kun de største veje, jernbaner, lufthavnen og byområder er kortlagt, og kun fra 55 dB, så en adresse uden bånd er ikke nødvendigvis stille. Fredning og SAVE fra FBB. Den enkelte adresses støj giver støj-API’et.
Energimærker i Brøndby
35 af 5.348 helårsboliger (0,7 %) står på en ejendom, hvis energimærke er i Grundfasts korpus. Korpusset vokser ejendom for ejendom og dækker ikke hele landet, så fordelingen gælder de mærkede boliger — ikke alle.
| A | 0,0 % (0) |
|---|---|
| B | 8,6 % (3) |
| C | 71,4 % (25) |
| D | 17,1 % (6) |
| E | 2,9 % (1) |
| F | 0,0 % (0) |
| G | 0,0 % (0) |
Energistyrelsens energimærker i Grundfasts korpus pr. 5. oktober 2026; mærker fra før 2010 (A1, B2 …) er talt under deres bogstav. Den enkelte ejendoms mærke giver energimærke-API’et.
Matriklen i Brøndby
- Jordstykker
- 6.227
- Median areal
- 745 m²
- Under 500 m²
- 27,4 %
- 1.704 jordstykker
- 1 ha eller mere
- 5,8 %
- 360 jordstykker · 2.295 ha i alt
Alle jordstykker med kommunekode 0153. Arealet er jordstykkets flade i Matriklen (EPSG:25832) fra Grundfasts matrikelindeks, opdateret 1. oktober 2026. Skel, areal og matrikelnummer for det enkelte jordstykke giver matrikel-API’et.
Brøndby mod resten af landet
Byggeår, fjernvarme, olietanke, grundstørrelse og etagebyggeri — for hver 2 km af landet. Skift emne, og se hvor Brøndby ligger blandt de 98 kommuner; peg på en anden kommune for at sammenligne, eller klik for at gå til dens side.
Brøndby mod resten af landet
BBR · byggeår · alle 98 kommuner
Brøndby
1978
typisk opførelsesår · nr. 44 af 98, nyeste først · landet 1977
- Byggeår
- 1978
- Fjernvarme
- 59 %
- Olietanke
- 5 %
- Grundstørrelse
- 750 m²
- Etagebyggeri
- 2,3
Brøndbylandet
Beregnet af Grundfast fra BBR, DAR og Matriklen (2026-10-02): tallene er hver kommunes egne — medianer over alle bygninger og jordstykker, andele af alle bygninger. Kortet viser de samme registre i 2 km-felter.
Hele landets tal — byggeår, varme, tag, energimærker, vurdering og miljø — står samlet i Danmarks bygninger i tal.
Postnumre og byer i Brøndby
10.211 adresser i Brøndby Kommune fordeler sig på 5 postnumre og 324 vejnavne. Hvert postnummer har sin egen side med bygningsbestand, nabopostnumre og kort.
Brøndby i de administrative inddelinger
Fra DAGI — Danmarks Administrative Geografiske Inddeling. Hvor kommunen er delt mellem flere kredse, står den med flest af kommunens bygninger først.
- Region
- Region Hovedstaden (1084)
- Retskreds
- Retten i Glostrup
- Politikreds
- Københavns Vestegns Politi
- Opstillingskreds
- Brøndby
- Sogne
- 4
- Supplerende bynavne
- 0
Kredse og sogne er bestemt ud fra, hvor kommunens bygninger står i DAGI’s grænser (læst 1. oktober 2026). Slå et enkelt punkt op med DAGI-API’et.
Find bygningerne i Brøndby
14.426 stående bygninger kan søges på BBR-fakta og på det, andre registre siger om dem. Hver linje er en søgning med antallet af bygninger, den finder — klik for listen, kortet og API-kaldet.
- Tag af fibercement med asbestBygninger, hvis tagdækning BBR registrerer som fibercement herunder asbest.2.084
- Boliger opvarmet med olieHelårsboliger med flydende brændsel som opvarmningsmiddel.67
- Olietank i brugBygninger på en grund med en registreret olietank, der ikke er sløjfet.647
- Fredede bygningerFredet efter bygningsfredningsloven (Slots- og Kulturstyrelsen, FBB).1
- Bevaringsværdige (SAVE 1-4)Bygninger med en SAVE-bevaringsværdi fra 1 til 4 i FBB.0
- Grund kortlagt på vidensniveau 1Bygninger på en ejendom med en matrikel kortlagt V1 (mulig forurening).491
- Grund kortlagt på vidensniveau 2Bygninger på en ejendom med en matrikel kortlagt V2 (konstateret forurening).524
- Påbud om spildevandBBR registrerer et påbud om forbedret rensning eller tilslutning til kloak.0
- SolcellerEt solcelleanlæg i brug er registreret på grunden eller bygningen.468
- JordvarmeJordvarmeslanger i brug er registreret på grunden eller bygningen.75
Bygningsindeks over BBR og DAR pr. 25. september 2026; jordforurening fra Danmarks Miljøportal (DKJord) 5. oktober 2026; fredning og SAVE fra Slots- og Kulturstyrelsens FBB 5. oktober 2026. Bygninger tælles efter BBR’s kommunekode og adressens postnummer — det samme, søgningen filtrerer på.
Fra kommunetal til den enkelte ejendom
Tallene ovenfor er summer. For én adresse giver byggelinje-API’et linjerne på punktet, DHM-API’et terrænkoten og BBR-API’et bygningerne; kommunekoden afgrænser adressesøgningen.
Ordene i svarene er forklaret under begreber: BFE-nummer, opførelsesår og om-/tilbygningsår, ejendomsvurdering, grundværdi og byggelinje. Guide: Hvad fortæller ét opslag om en ejendom?
Sådan ser det samlet ud for én ejendom — bygninger, vurderinger, planer, jord, støj og oversvømmelse på samme side. Et udsnit fra Brøndby:
- Vestager 15, 2605 BrøndbyParcelhus, opført 1960
- Skibsbyggervej 23, 2660 Brøndby StrandParcelhus, opført 2020
- Ved Lindelund 305, 2605 BrøndbyRækkehus, opført 1980
# 1 · Find en ejendom i kommunekode 0153 curl "https://api.grundfast.dk/v1/autocomplete?q=…&type=adresse&kommunekode=0153" \ -H "Authorization: Bearer gf_live_…" # 2 · BFE-nummeret → hele ejendommen (BBR, matrikel, vurdering) curl "https://api.grundfast.dk/v1/bbr/ejendom/{bfe}" \ -H "Authorization: Bearer gf_live_…" # 3 · Brøndbys grænse og navn i DAGI curl "https://api.grundfast.dk/v1/dagi/kommune/0153" \ -H "Authorization: Bearer gf_live_…"
Registre du kan slå op i Brøndby
Landsdækkende, så de svarer for Brøndby præcis som for resten af landet.
- BBR
/v1/bbr/ejendom/:bfeHele ejendommen i ét kald: bygninger, enheder, arealer og oversatte koder. Også som GeoJSON og :batch. - Matriklen
/v1/matrikel/ejendom/:bfeJordstykker, ejerlav og matrikelgeometri pr. BFE — reprojiceret til WGS84. - Ejendomsvurdering
/v1/vurdering/:bfeDen offentlige vurdering pr. BFE — ejendomsværdi, grundværdi og hele årsserien. Ét år kan rumme to vurderinger, og ét BFE to vurderingsejendomme; begge dele står i svaret. - Adresser (DAR)
/v1/adresse/searchAdresse-autocomplete og opslag på det nye DAR — grundlaget under DAWA-drop-in-laget. - CVR
/v1/cvr/:cvrVirksomhedsopslag: navn, adresse, branche og status — samme nøgle, samme rene form. - DAGI
/v1/dagi/:tema/:kodeAdministrativ geografi: kommuner, regioner, sogne, postnumre og de øvrige temaer — og det omvendte opslag, der giver alle inddelinger på ét punkt. - DHM
/v1/dhm/punktDanmarks Højdemodel: terrænkote for ethvert koordinat i landet — og målt højde på hver bygning på en ejendom. - Stednavne
/v1/stednavne/punktNærmeste stednavne omkring et punkt, ranket pr. kategori. - GeoDanmarkAfledt lag
/v1/geodanmark/bygninger/:bfeBygningspolygoner (footprints) for hver bygning på en ejendom, koblet til BBR. - Jordforurening
/v1/jord/omraadeklassificeringEr koordinatet omfattet af kommunens områdeklassificering (§ 50 a) — og ligger det i et analysefrit delområde? - Naturbeskyttelse
/v1/natur/skovbyggelinjeLigger koordinatet inden for skovbyggelinjen (§ 17, 300 m fra skov) — eller er linjen ophævet netop dér? Laget rummer begge dele. - Byggelinjer & § 3
/v1/natur/byggelinjerStrand, sø, å, fortidsminde, kirke, skov, diger og § 3-natur — ti byggelinjer på ét koordinat i ét kald, med fortegnet afstand til kanten: negativ inde, positiv ude. - Plandata
/v1/planZone, lokalplaner, delområder og kommuneplanrammer på ét koordinat — med status, plan-PDF og bebyggelsesprocent. Pr. BFE også en vejledende restbyggeret. - Støjkortlægning
/v1/miljoe/stoejVej-, jernbane-, lufthavns- og industristøj på ét koordinat fra Miljøstyrelsens støjkortlægning — højeste Lden og Lnight pr. kilde, med kortlægningsår og kilde. - Oversvømmelse
/v1/miljoe/oversvoemmelseStormflod i dag og frem mod 2120, lavninger ved skybrud og udpegede risikoområder — på et koordinat, en adresse eller et BFE, med hvad svaret ikke dækker. - OrtofotoAfledt lag
/v1/orto/tile/:z/:x/:yLuftfoto som web-mercator XYZ-tiles (drop-in i Leaflet/MapLibre), i valgfri årgang og i dobbelt opløsning — og som Kort-visning på ejendommen. - DAWA drop-inDrop-in
/v1/autocompleteAutocomplete, datavask, reverse, postnumre, vejnavne og ejerlav i DAWA-formen — over DAR.
Spørgsmål om ejendommene i Brøndby
329 af Brøndbys 5.342 boligbygninger (6,2 %) står inden for mindst én byggelinje efter naturbeskyttelsesloven; landsplan 20,2 %. Flest ligger inden for kirkebyggelinje (308), skovbyggelinje (11) og fortidsmindebeskyttelseslinje (10). Linjen forbyder ikke byggeri, men om-, til- og nybyggeri kræver som regel dispensation (læst 1. oktober 2026).
198 af Brøndbys boligbygninger (3,7 %) står på terræn under 2 m over havet (DVR90), og 6 under 1 m; landsplan 2,6 % under 2 m. Medianen er 12,1 m. Aflæst i Danmarks Højdemodel på et 25 m-gitter under hver bygnings BBR-koordinat.
1.501 af Brøndbys 5.342 boligbygninger med registreret tagmateriale (28,1 %) står i BBR med "Fibercement herunder asbest". Medregnes alle bygninger — også stalde, lader og udhuse — er det 2.084 (14,5 %); landsplan 27,1 %. Betegnelsen er BBR's materialekategori — den siger ikke, at det enkelte tag indeholder asbest.
67 af Brøndbys 5.338 boligbygninger med registreret varmeinstallation står med oliefyr (1,3 %; landsplan 5,9 %) — og dermed som regel med en olietank. De største varmekilder er fjernvarme 62,9 %, gas 26,9 % og varmepumpe 6,6 %.
2.998 af Brøndbys boligbygninger (56,1 %) har et opførelsesår i BBR fra 1950 til 1977 — de år, hvor PCB blev brugt i fuger, termoruder og maling. Opførelsesåret siger ikke, at den enkelte bygning indeholder PCB; det er perioden, en screening tager udgangspunkt i.
Halvdelen af Brøndbys boligbygninger er opført i 1966 eller tidligere (medianen). Flest er bygget i 1960’erne: 1.280 boligbygninger. Parcel-, række- og dobbelthuse har et median-boligareal på 130 m².
Matriklen har 6.227 jordstykker med kommunekode 0153, i alt 2.295 ha. Medianjordstykket er 745 m²; 27,4 % er under 500 m², og 5,8 % er på 1 ha eller mere (1. oktober 2026).
Brøndby Kommune har kommunekode 0153 og ligger i Region Hovedstaden. Retskredsen er Retten i Glostrup, politikredsen Københavns Vestegns Politi, og kommunen rummer 4 sogne (DAGI, 1. oktober 2026).
Sammenlign med kommunerne omkring Brøndby
Grænser op til Brøndby
Øvrige i Region Hovedstaden
Kommunekode 0153