Spring til indhold

Grundfast

Ejendomsdata-API

Ejendomsdata i Lyngby-Taarbæk Kommune

Kommunekode
0173
Boligbygninger med byggelinje
6,2 %
716 af 11.587
Boligbygninger under 2 m (DVR90)
73
0,6 %

23.626 bygninger i BBR · 14.172 jordstykker, median 698 m² · 12,4 % af boligbygningerne med tag i asbest-kategorien

KøbenhavnFrederiksbergBallerupBrøndbyDragørGentofteGladsaxeGlostrupHerlevAlbertslundHvidovreHøje-TaastrupRødovreIshøjTårnbyVallensbækFuresøAllerødFredensborgHelsingørHillerødHørsholmRudersdalEgedalFrederikssundGreveKøgeHalsnæsRoskildeSolrødGribskovOdsherredHolbækFaxeKalundborgRingstedSlagelseStevnsSorøLejreLollandNæstvedGuldborgsundVordingborgBornholmMiddelfartChristiansøAssensFaaborg-MidtfynKertemindeNyborgOdenseSvendborgNordfynsLangelandÆrøHaderslevBillundSønderborgTønderEsbjergFanøVardeVejenAabenraaFredericiaHorsensKoldingVejleHerningHolstebroLemvigStruerSyddjursNorddjursFavrskovOdderRandersSilkeborgSamsøSkanderborgAarhusIkast-BrandeRingkøbing-SkjernHedenstedMorsøSkiveThistedViborgBrønderslevFrederikshavnVesthimmerlandsLæsøRebildMariagerfjordJammerbugtAalborgHjørringLyngby-Taarbæk

Før en handel, en belåning eller et byggeprojekt i Lyngby-Taarbæk Kommune er det de samme spørgsmål, der går igen: ligger ejendommen inden for en byggelinje, står den lavt, og hvad fortæller BBR om tag, varme og alder? For kommunens 11.587 boligbygninger er svaret talt nedenfor — 6,2 % står inden for mindst én byggelinje, 73 på terræn under 2 m, og 437 har oliefyr. Lyngby-Taarbæk Kommune har kommunekode 0173 og ligger i Region Hovedstaden. For den enkelte ejendom giver de samme fjorten registre som resten af landet bygninger, matrikel, vurdering og bindinger — oversat, joinet og i WGS84.

Byggelinjer og beskyttelseslinjer

716 af Lyngby-Taarbæks 11.587 boligbygninger (6,2 %) står inden for mindst én byggelinje efter naturbeskyttelsesloven (landsplan 20,2 %). Det er ikke et byggeforbud, men det betyder, at om-, til- og nybyggeri som regel kræver dispensation.

Bygninger i Lyngby-Taarbæk inden for hver byggelinje
LinjeBoligbygningerAlle bygninger
Strand­beskyttelseslinjeNBL § 154 (under 0,1 %)46
Sø­beskyttelseslinjeNBL § 1624 (0,2 %)93
Å­beskyttelseslinjeNBL § 1654 (0,5 %)268
Skov­byggelinjeNBL § 17266 (2,3 %)1.147
Fortidsminde­beskyttelseslinjeNBL § 18281 (2,4 %)795
Kirke­byggelinjeNBL § 19202 (1,7 %)445

Linjer i kraft efter registrenes egne statuskoder, læst 1. oktober 2026: strand- og klitfredning fra Matriklen, sø-, å-, skov- og kirkebyggelinjer fra Miljøportalen, fortidsmindebeskyttelse fra Slots- og Kulturstyrelsen. Talt ud fra bygningens BBR-koordinat — en grund kan være berørt, selv om bygningen ikke er. Den enkelte ejendom slås op med byggelinje-API’et.

Terræn under boligbygningerne

Halvdelen af Lyngby-Taarbæks boligbygninger står på terræn under 32,9 m over havet (DVR90). Lavtliggende boliger er dem, en screening for oversvømmelse og stormflod starter med.

Median terrænkote
32,9 m
Landsplan 24,3 m
Under 1 m
6
0,1 % · landsplan 0,4 %
Under 2 m
73
0,6 % · landsplan 2,6 %
Under 3 m
114
1,0 % · landsplan 5,5 %

Danmarks Højdemodel (DHM/Terræn) fra Datafordeler, læst 1. oktober 2026, aflæst i et 25 m-gitter under hver bygnings BBR-koordinat (11.584 bygninger med en værdi). Et overblik, ikke en opmåling — terrænkoten for en enkelt adresse giver DHM-API’et.

Bygningsbestanden, læst til due diligence

De fire forhold i BBR, en køber, långiver eller rådgiver typisk spørger til først — talt for alle 11.587 boligbygninger i Lyngby-Taarbæk. Tallene gælder bygninger, ikke lejligheder: en etageejendom med mange boliger tæller som én. Den lodrette streg på hver bjælke er landsgennemsnittet.

Tag i asbest-kategorien
12,4 %
1.432 bygninger · landsplan 32,9 %
Oliefyr
437
3,8 % · landsplan 5,9 %
Opført 1950–1977
44,7 %
5.180 bygninger fra PCB-perioden
Median opførelsesår
1952
Landsplan 1967

Tagmateriale

På tværs af alle Lyngby-Taarbæks bygninger — stalde og udhuse med — står 9,2 % med “Fibercement herunder asbest”.

Boligbygninger i Lyngby-Taarbæk efter tagmateriale
KategoriAntalAndelLandsplan
Tegl
53,6 % (6.214)
26,7 %
Tagpap
21,2 % (2.462)
10,3 %
Fibercement herunder asbest
12,4 % (1.432)
32,9 %
Betontagsten
6,1 % (703)
20,7 %
Fibercement uden asbest
2,8 % (319)
3,8 %
Metal
1,9 % (225)
3,0 %
Andet materiale
1,1 % (133)
1,2 %
Stråtag
0,9 % (99)
1,5 %

Varmekilde

Et oliefyr betyder som regel en olietank — nedgravet eller over jord.

Boligbygninger i Lyngby-Taarbæk efter varmeinstallation
KategoriAntalAndelLandsplan
Gas
61,7 % (7.134)
15,6 %
Fjernvarme
22,1 % (2.559)
53,9 %
Varmepumpe
10,2 % (1.177)
13,6 %
Oliefyr
3,8 % (437)
5,9 %
Elvarme
1,8 % (206)
5,3 %
Fast brændsel (træ, piller, halm)
0,4 % (44)
5,6 %
Registreret pr. bolig (etagebyggeri)
0,1 % (8)
0,0 %

Opførelsesår

Boligbygninger i Lyngby-Taarbæk efter opførelsesårti
ÅrtiBoligbygninger
Før 1900467
1900’erne260
1910’erne190
1920’erne472
1930’erne1752
1940’erne1673
1950’erne3632
1960’erne1171
1970’erne444
1980’erne350
1990’erne226
2000’erne155
2010’erne426
2020’erne369
Opførelsesår fra BBR (felt 026) for boligbygningerne.

Alle 23.626 bygninger efter anvendelse

Bygninger i Lyngby-Taarbæk efter anvendelse
KategoriAntalAndelLandsplan
Boligbygninger (helårs)
49,0 % (11.587)
34,1 %
Garager, carporte, udhuse og annekser
44,2 % (10.434)
45,9 %
Erhverv, handel og forsyning
3,6 % (857)
4,2 %
Kultur, undervisning og sundhed
2,2 % (513)
0,9 %
Ferie, fritid og idræt
0,6 % (147)
1,6 %
Øvrige og uoplyst anvendelse
0,2 % (46)
2,9 %
Landbrugsbygninger
0,1 % (34)
5,7 %
Sommerhuse
<0,1 % (8)
4,6 %

Parcel-, række- og dobbelthuse (10.611) har et median-boligareal på 139 m².

Kilde: BBR via Datafordeler (bygninger med status “Opført”), læst 1. oktober 2026, placeret efter BBR-koordinat og DAGI’s grænser. “Fibercement herunder asbest” er BBR’s materialekategori — den fortæller ikke, om det enkelte tag faktisk indeholder asbest. Oliefyr er centralvarme eller ovn registreret med flydende brændsel. 1950–1977 er de år, hvor PCB blev brugt i byggematerialer; opførelsesåret alene siger intet om den enkelte bygning.

Ejendomsvurderingen i Lyngby-Taarbæk over tid

Den offentlige ejendomsvurdering for hvert år, som median over alle huse og sommerhuse med én samlet vurdering — ikke et udsnit. Vurderingen er ikke en handelspris, men den følger den samme ejendom år for år.

Parcel-, række- og dobbelthusemedian ejendomsværdi · 9.773 ejendomme
02 mio.4 mio.6 mio.20012005201020152020
Parcel-, række- og dobbelthuse: median ejendomsværdi pr. år
ÅrMedian (kr.)Ejendomme
200120000009145
200222000009148
200324500009155
200424500009157
200532000009165
200635000009169
200742500009175
200842500009175
200930500009217
201030500009219
201135000009220
201235000009221
201334000009222
201434000009280
201534500009282
201634500009285
201734500009285
201834500009295
201934500009302
202054690009303
2021546500054
202278000004579
20247786000902

Seneste fulde år, 2020: 5.469.000 kr. over 9.303 ejendomme. Nye vurderinger: 2021 5.465.000 kr. (54 ejendomme), 2022 7.800.000 kr. (4.579 ejendomme), 2024 7.786.000 kr. (902 ejendomme) — kun de ejendomme, der har fået den nye vurdering.

Vurderingsstyrelsens ejendomsvurderinger (VUR via Datafordeler), hentet 5. oktober 2026, koblet til BFE gennem BBR. Er der to vurderinger for samme år, gælder den senest ajourførte; ejendomme med flere vurderingsejendomme er udeladt, fordi de ikke har én værdi. Den enkelte ejendoms vurderinger giver vurderings-API’et.

Jord, støj og fredning i Lyngby-Taarbæk

Grund kortlagt V2
1.231
bygninger · konstateret forurening
Grund kortlagt V1
599
bygninger · mulig forurening
Fredede bygninger
105
4.281 bevaringsværdige (SAVE 1-4)
Boligadresser med støj
34,9 %
4.034 af 11.555 · Lden 55 dB eller mere
Boligadresser inden for et kortlagt støjbånd (Lden, 4 m), efter kilde
Vejtrafik, 55 dB eller mere3.97334,4 %
Vejtrafik, 65 dB eller mere4884,2 %
Jernbane, 55 dB eller mere1040,9 %
Lufthavn, 55 dB eller mere00,0 %
Virksomheder, 55 dB eller mere00,0 %

Kortlægning af jordforurening fra regionerne via Danmarks Miljøportal, hentet 5. oktober 2026 — en bygning tælles, når en af ejendommens matrikler er kortlagt. Støj fra Miljøstyrelsens strategiske støjkortlægning (2017-runden), hentet 5. oktober 2026: kun de største veje, jernbaner, lufthavnen og byområder er kortlagt, og kun fra 55 dB, så en adresse uden bånd er ikke nødvendigvis stille. Fredning og SAVE fra FBB. Den enkelte adresses støj giver støj-API’et.

Energimærker i Lyngby-Taarbæk

263 af 11.596 helårsboliger (2,3 %) står på en ejendom, hvis energimærke er i Grundfasts korpus. Korpusset vokser ejendom for ejendom og dækker ikke hele landet, så fordelingen gælder de mærkede boliger — ikke alle.

Helårsboliger efter energimærkets klasse
A
3,8 % (10)
B
4,6 % (12)
C
18,6 % (49)
D
22,1 % (58)
E
45,2 % (119)
F
4,2 % (11)
G
1,5 % (4)

Energistyrelsens energimærker i Grundfasts korpus pr. 5. oktober 2026; mærker fra før 2010 (A1, B2 …) er talt under deres bogstav. Den enkelte ejendoms mærke giver energimærke-API’et.

Matriklen i Lyngby-Taarbæk

Jordstykker
14.172
Median areal
698 m²
Under 500 m²
37,9 %
5.371 jordstykker
1 ha eller mere
2,4 %
336 jordstykker · 4.137 ha i alt

Alle jordstykker med kommunekode 0173. Arealet er jordstykkets flade i Matriklen (EPSG:25832) fra Grundfasts matrikelindeks, opdateret 1. oktober 2026. Skel, areal og matrikelnummer for det enkelte jordstykke giver matrikel-API’et.

Lyngby-Taarbæk mod resten af landet

Byggeår, fjernvarme, olietanke, grundstørrelse og etagebyggeri — for hver 2 km af landet. Skift emne, og se hvor Lyngby-Taarbæk ligger blandt de 98 kommuner; peg på en anden kommune for at sammenligne, eller klik for at gå til dens side.

Lyngby-Taarbæk mod resten af landet

BBR · byggeår · alle 98 kommuner

hentet 02.10.2026

Lyngby-Taarbæk

1960

typisk opførelsesår · nr. 94 af 98, nyeste først · landet 1977

Beregnet af Grundfast fra BBR, DAR og Matriklen (2026-10-02): tallene er hver kommunes egne — medianer over alle bygninger og jordstykker, andele af alle bygninger. Kortet viser de samme registre i 2 km-felter.

Hele landets tal — byggeår, varme, tag, energimærker, vurdering og miljø — står samlet i Danmarks bygninger i tal.

Postnumre og byer i Lyngby-Taarbæk

16.872 adresser i Lyngby-Taarbæk Kommune fordeler sig på 5 postnumre og 499 vejnavne. Hvert postnummer har sin egen side med bygningsbestand, nabopostnumre og kort.

Lyngby-Taarbæk i de administrative inddelinger

Fra DAGI — Danmarks Administrative Geografiske Inddeling. Hvor kommunen er delt mellem flere kredse, står den med flest af kommunens bygninger først.

Region
Region Hovedstaden (1084)
Retskreds
Retten i Lyngby
Politikreds
Nordsjællands Politi
Opstillingskreds
Lyngby
Sogne
7
Supplerende bynavne
0

Kredse og sogne er bestemt ud fra, hvor kommunens bygninger står i DAGI’s grænser (læst 1. oktober 2026). Slå et enkelt punkt op med DAGI-API’et.

Find bygningerne i Lyngby-Taarbæk

23.629 stående bygninger kan søges på BBR-fakta og på det, andre registre siger om dem. Hver linje er en søgning med antallet af bygninger, den finder — klik for listen, kortet og API-kaldet.

Bygningsindeks over BBR og DAR pr. 25. september 2026; jordforurening fra Danmarks Miljøportal (DKJord) 5. oktober 2026; fredning og SAVE fra Slots- og Kulturstyrelsens FBB 5. oktober 2026. Bygninger tælles efter BBR’s kommunekode og adressens postnummer — det samme, søgningen filtrerer på.

Fra kommunetal til den enkelte ejendom

Tallene ovenfor er summer. For én adresse giver byggelinje-API’et linjerne på punktet, DHM-API’et terrænkoten og BBR-API’et bygningerne; kommunekoden afgrænser adressesøgningen.

Ordene i svarene er forklaret under begreber: BFE-nummer, opførelsesår og om-/tilbygningsår, ejendomsvurdering, grundværdi og byggelinje. Guide: Hvad fortæller ét opslag om en ejendom?

Sådan ser det samlet ud for én ejendom — bygninger, vurderinger, planer, jord, støj og oversvømmelse på samme side. Et udsnit fra Lyngby-Taarbæk:

terminalbash
# 1 · Find en ejendom i kommunekode 0173
curl "https://api.grundfast.dk/v1/autocomplete?q=…&type=adresse&kommunekode=0173" \
  -H "Authorization: Bearer gf_live_…"

# 2 · BFE-nummeret → hele ejendommen (BBR, matrikel, vurdering)
curl "https://api.grundfast.dk/v1/bbr/ejendom/{bfe}" \
  -H "Authorization: Bearer gf_live_…"

# 3 · Lyngby-Taarbæks grænse og navn i DAGI
curl "https://api.grundfast.dk/v1/dagi/kommune/0173" \
  -H "Authorization: Bearer gf_live_…"

Registre du kan slå op i Lyngby-Taarbæk

Landsdækkende, så de svarer for Lyngby-Taarbæk præcis som for resten af landet.

Spørgsmål om ejendommene i Lyngby-Taarbæk

716 af Lyngby-Taarbæks 11.587 boligbygninger (6,2 %) står inden for mindst én byggelinje efter naturbeskyttelsesloven; landsplan 20,2 %. Flest ligger inden for fortidsmindebeskyttelseslinje (281), skovbyggelinje (266) og kirkebyggelinje (202). Linjen forbyder ikke byggeri, men om-, til- og nybyggeri kræver som regel dispensation (læst 1. oktober 2026).

73 af Lyngby-Taarbæks boligbygninger (0,6 %) står på terræn under 2 m over havet (DVR90), og 6 under 1 m; landsplan 2,6 % under 2 m. Medianen er 32,9 m. Aflæst i Danmarks Højdemodel på et 25 m-gitter under hver bygnings BBR-koordinat.

1.432 af Lyngby-Taarbæks 11.587 boligbygninger med registreret tagmateriale (12,4 %) står i BBR med "Fibercement herunder asbest". Medregnes alle bygninger — også stalde, lader og udhuse — er det 2.119 (9,2 %); landsplan 27,1 %. Betegnelsen er BBR's materialekategori — den siger ikke, at det enkelte tag indeholder asbest.

437 af Lyngby-Taarbæks 11.565 boligbygninger med registreret varmeinstallation står med oliefyr (3,8 %; landsplan 5,9 %) — og dermed som regel med en olietank. De største varmekilder er gas 61,7 %, fjernvarme 22,1 % og varmepumpe 10,2 %. For 8 bygninger — typisk etagebyggeri — er varmen registreret pr. bolig og ikke på bygningen.

5.180 af Lyngby-Taarbæks boligbygninger (44,7 %) har et opførelsesår i BBR fra 1950 til 1977 — de år, hvor PCB blev brugt i fuger, termoruder og maling. Opførelsesåret siger ikke, at den enkelte bygning indeholder PCB; det er perioden, en screening tager udgangspunkt i.

Halvdelen af Lyngby-Taarbæks boligbygninger er opført i 1952 eller tidligere (medianen). Flest er bygget i 1950’erne: 3.632 boligbygninger. Parcel-, række- og dobbelthuse har et median-boligareal på 139 m².

Matriklen har 14.172 jordstykker med kommunekode 0173, i alt 4.137 ha. Medianjordstykket er 698 m²; 37,9 % er under 500 m², og 2,4 % er på 1 ha eller mere (1. oktober 2026).

Lyngby-Taarbæk Kommune har kommunekode 0173 og ligger i Region Hovedstaden. Retskredsen er Retten i Lyngby, politikredsen Nordsjællands Politi, og kommunen rummer 7 sogne (DAGI, 1. oktober 2026).

Sammenlign med kommunerne omkring Lyngby-Taarbæk

Grænser op til Lyngby-Taarbæk

Øvrige i Region Hovedstaden

Alle kommuner →

Kommunekode 0173

Hent Lyngby-Taarbæks ejendomsdata med én nøgle

Gratis at komme i gang. Data fra Datafordeler / Klimadatastyrelsen, Miljøportalen og Slots- og Kulturstyrelsen — Grundfast leverer oversættelsen, sammensætningen og driften.