Spring til indhold

Grundfast

Ejendomsdata-API

Ejendomsdata i Ballerup Kommune

Kommunekode
0151
Boligbygninger med byggelinje
2,6 %
244 af 9.260
Boligbygninger under 2 m (DVR90)
0
0,0 %

28.303 bygninger i BBR · 9.929 jordstykker, median 760 m² · 29,4 % af boligbygningerne med tag i asbest-kategorien

KøbenhavnFrederiksbergBrøndbyDragørGentofteGladsaxeGlostrupHerlevAlbertslundHvidovreHøje-TaastrupLyngby-TaarbækRødovreIshøjTårnbyVallensbækFuresøAllerødFredensborgHelsingørHillerødHørsholmRudersdalEgedalFrederikssundGreveKøgeHalsnæsRoskildeSolrødGribskovOdsherredHolbækFaxeKalundborgRingstedSlagelseStevnsSorøLejreLollandNæstvedGuldborgsundVordingborgBornholmMiddelfartChristiansøAssensFaaborg-MidtfynKertemindeNyborgOdenseSvendborgNordfynsLangelandÆrøHaderslevBillundSønderborgTønderEsbjergFanøVardeVejenAabenraaFredericiaHorsensKoldingVejleHerningHolstebroLemvigStruerSyddjursNorddjursFavrskovOdderRandersSilkeborgSamsøSkanderborgAarhusIkast-BrandeRingkøbing-SkjernHedenstedMorsøSkiveThistedViborgBrønderslevFrederikshavnVesthimmerlandsLæsøRebildMariagerfjordJammerbugtAalborgHjørringBallerup

Før en handel, en belåning eller et byggeprojekt i Ballerup Kommune er det de samme spørgsmål, der går igen: ligger ejendommen inden for en byggelinje, står den lavt, og hvad fortæller BBR om tag, varme og alder? For kommunens 9.260 boligbygninger er svaret talt nedenfor — 2,6 % står inden for mindst én byggelinje, ingen på terræn under 2 m, og 174 har oliefyr. Ballerup Kommune har kommunekode 0151 og ligger i Region Hovedstaden. For den enkelte ejendom giver de samme fjorten registre som resten af landet bygninger, matrikel, vurdering og bindinger — oversat, joinet og i WGS84.

Byggelinjer og beskyttelseslinjer

244 af Ballerups 9.260 boligbygninger (2,6 %) står inden for mindst én byggelinje efter naturbeskyttelsesloven (landsplan 20,2 %). Det er ikke et byggeforbud, men det betyder, at om-, til- og nybyggeri som regel kræver dispensation.

Bygninger i Ballerup inden for hver byggelinje
LinjeBoligbygningerAlle bygninger
Sø­beskyttelseslinjeNBL § 1626 (0,3 %)70
Skov­byggelinjeNBL § 1780 (0,9 %)1.341
Fortidsminde­beskyttelseslinjeNBL § 180 (0,0 %)6
Kirke­byggelinjeNBL § 19138 (1,5 %)360

Linjer i kraft efter registrenes egne statuskoder, læst 1. oktober 2026: strand- og klitfredning fra Matriklen, sø-, å-, skov- og kirkebyggelinjer fra Miljøportalen, fortidsmindebeskyttelse fra Slots- og Kulturstyrelsen. Talt ud fra bygningens BBR-koordinat — en grund kan være berørt, selv om bygningen ikke er. Den enkelte ejendom slås op med byggelinje-API’et.

Terræn under boligbygningerne

Halvdelen af Ballerups boligbygninger står på terræn under 30,7 m over havet (DVR90). Lavtliggende boliger er dem, en screening for oversvømmelse og stormflod starter med.

Median terrænkote
30,7 m
Landsplan 24,3 m
Under 1 m
0
0,0 % · landsplan 0,4 %
Under 2 m
0
0,0 % · landsplan 2,6 %
Under 3 m
0
0,0 % · landsplan 5,5 %

Danmarks Højdemodel (DHM/Terræn) fra Datafordeler, læst 1. oktober 2026, aflæst i et 25 m-gitter under hver bygnings BBR-koordinat (9.260 bygninger med en værdi). Et overblik, ikke en opmåling — terrænkoten for en enkelt adresse giver DHM-API’et.

Bygningsbestanden, læst til due diligence

De fire forhold i BBR, en køber, långiver eller rådgiver typisk spørger til først — talt for alle 9.260 boligbygninger i Ballerup. Tallene gælder bygninger, ikke lejligheder: en etageejendom med mange boliger tæller som én. Den lodrette streg på hver bjælke er landsgennemsnittet.

Tag i asbest-kategorien
29,4 %
2.725 bygninger · landsplan 32,9 %
Oliefyr
174
1,9 % · landsplan 5,9 %
Opført 1950–1977
66,1 %
6.125 bygninger fra PCB-perioden
Median opførelsesår
1969
Landsplan 1967

Tagmateriale

På tværs af alle Ballerups bygninger — stalde og udhuse med — står 19,1 % med “Fibercement herunder asbest”.

Boligbygninger i Ballerup efter tagmateriale
KategoriAntalAndelLandsplan
Fibercement herunder asbest
29,4 % (2.725)
32,9 %
Tagpap
22,3 % (2.062)
10,3 %
Tegl
21,7 % (2.005)
26,7 %
Betontagsten
14,0 % (1.301)
20,7 %
Fibercement uden asbest
6,4 % (592)
3,8 %
Metal
3,3 % (305)
3,0 %
Andet materiale
2,5 % (231)
1,2 %
Stråtag
0,4 % (39)
1,5 %

Varmekilde

Et oliefyr betyder som regel en olietank — nedgravet eller over jord.

Boligbygninger i Ballerup efter varmeinstallation
KategoriAntalAndelLandsplan
Gas
64,6 % (5.969)
15,6 %
Fjernvarme
18,1 % (1.670)
53,9 %
Varmepumpe
11,8 % (1.087)
13,6 %
Elvarme
3,3 % (304)
5,3 %
Oliefyr
1,9 % (174)
5,9 %
Fast brændsel (træ, piller, halm)
0,4 % (38)
5,6 %
Ingen varmeinstallation
<0,1 % (1)
0,1 %

Opførelsesår

Boligbygninger i Ballerup efter opførelsesårti
ÅrtiBoligbygninger
Før 190067
1900’erne53
1910’erne52
1920’erne121
1930’erne183
1940’erne161
1950’erne1364
1960’erne3161
1970’erne1806
1980’erne704
1990’erne431
2000’erne472
2010’erne377
2020’erne308
Opførelsesår fra BBR (felt 026) for boligbygningerne.

Alle 28.303 bygninger efter anvendelse

Bygninger i Ballerup efter anvendelse
KategoriAntalAndelLandsplan
Garager, carporte, udhuse og annekser
49,9 % (14.124)
45,9 %
Boligbygninger (helårs)
32,7 % (9.260)
34,1 %
Ferie, fritid og idræt
12,4 % (3.501)
1,6 %
Erhverv, handel og forsyning
3,2 % (897)
4,2 %
Kultur, undervisning og sundhed
1,0 % (287)
0,9 %
Øvrige og uoplyst anvendelse
0,5 % (149)
2,9 %
Landbrugsbygninger
0,2 % (52)
5,7 %
Sommerhuse
0,1 % (33)
4,6 %

Parcel-, række- og dobbelthuse (8.653) har et median-boligareal på 133 m².

Kilde: BBR via Datafordeler (bygninger med status “Opført”), læst 1. oktober 2026, placeret efter BBR-koordinat og DAGI’s grænser. “Fibercement herunder asbest” er BBR’s materialekategori — den fortæller ikke, om det enkelte tag faktisk indeholder asbest. Oliefyr er centralvarme eller ovn registreret med flydende brændsel. 1950–1977 er de år, hvor PCB blev brugt i byggematerialer; opførelsesåret alene siger intet om den enkelte bygning.

Ejendomsvurderingen i Ballerup over tid

Den offentlige ejendomsvurdering for hvert år, som median over alle huse og sommerhuse med én samlet vurdering — ikke et udsnit. Vurderingen er ikke en handelspris, men den følger den samme ejendom år for år.

Parcel-, række- og dobbelthusemedian ejendomsværdi · 7.593 ejendomme
01 mio.2 mio.3 mio.4 mio.20012005201020152020
Parcel-, række- og dobbelthuse: median ejendomsværdi pr. år
ÅrMedian (kr.)Ejendomme
200115000006964
200216000006981
200318000007088
200418000007092
200522000007093
200624000007153
200730500007235
200830500007260
200920500007263
201020500007269
201123000007269
201223000007270
201322500007270
201422500007302
201522500007346
201622500007358
201722500007385
201822500007390
201922500007391
202034950007391
2021468300032
202244745005398
20244307000677

Seneste fulde år, 2020: 3.495.000 kr. over 7.391 ejendomme. Nye vurderinger: 2021 4.683.000 kr. (32 ejendomme), 2022 4.474.500 kr. (5.398 ejendomme), 2024 4.307.000 kr. (677 ejendomme) — kun de ejendomme, der har fået den nye vurdering.

Sommerhusemedian ejendomsværdi · 33 ejendomme
00,5 mio.1 mio.1,5 mio.2 mio.20012005201020152020
Sommerhuse: median ejendomsværdi pr. år
ÅrMedian (kr.)Ejendomme
200159000032
200265500032
200395500032
200498500032
2005117500032
2006137500032
2007150000032
2008150000032
200996500032
201096500032
201192000032
201292000032
201389000032
201491000032
201590000032
201693000032
201794000032
201895000032
201995000032
2020162850032
2022227100021

Seneste fulde år, 2020: 1.628.500 kr. over 32 ejendomme. Nye vurderinger: 2022 2.271.000 kr. (21 ejendomme) — kun de ejendomme, der har fået den nye vurdering.

Vurderingsstyrelsens ejendomsvurderinger (VUR via Datafordeler), hentet 5. oktober 2026, koblet til BFE gennem BBR. Er der to vurderinger for samme år, gælder den senest ajourførte; ejendomme med flere vurderingsejendomme er udeladt, fordi de ikke har én værdi. Den enkelte ejendoms vurderinger giver vurderings-API’et.

Jord, støj og fredning i Ballerup

Grund kortlagt V2
2.095
bygninger · konstateret forurening
Grund kortlagt V1
311
bygninger · mulig forurening
Fredede bygninger
0
0 bevaringsværdige (SAVE 1-4)
Boligadresser med støj
35,2 %
3.256 af 9.250 · Lden 55 dB eller mere
Boligadresser inden for et kortlagt støjbånd (Lden, 4 m), efter kilde
Vejtrafik, 55 dB eller mere3.16434,2 %
Vejtrafik, 65 dB eller mere2172,3 %
Jernbane, 55 dB eller mere1111,2 %
Lufthavn, 55 dB eller mere00,0 %
Virksomheder, 55 dB eller mere00,0 %

Kortlægning af jordforurening fra regionerne via Danmarks Miljøportal, hentet 5. oktober 2026 — en bygning tælles, når en af ejendommens matrikler er kortlagt. Støj fra Miljøstyrelsens strategiske støjkortlægning (2017-runden), hentet 5. oktober 2026: kun de største veje, jernbaner, lufthavnen og byområder er kortlagt, og kun fra 55 dB, så en adresse uden bånd er ikke nødvendigvis stille. Fredning og SAVE fra FBB. Den enkelte adresses støj giver støj-API’et.

Energimærker i Ballerup

24 af 9.269 helårsboliger (0,3 %) står på en ejendom, hvis energimærke er i Grundfasts korpus. Korpusset vokser ejendom for ejendom og dækker ikke hele landet, så fordelingen gælder de mærkede boliger — ikke alle.

Helårsboliger efter energimærkets klasse
A
8,3 % (2)
B
16,7 % (4)
C
4,2 % (1)
D
4,2 % (1)
E
62,5 % (15)
F
0,0 % (0)
G
4,2 % (1)

Energistyrelsens energimærker i Grundfasts korpus pr. 5. oktober 2026; mærker fra før 2010 (A1, B2 …) er talt under deres bogstav. Den enkelte ejendoms mærke giver energimærke-API’et.

Matriklen i Ballerup

Jordstykker
9.929
Median areal
760 m²
Under 500 m²
16,2 %
1.604 jordstykker
1 ha eller mere
5,7 %
569 jordstykker · 3.550 ha i alt

Alle jordstykker med kommunekode 0151. Arealet er jordstykkets flade i Matriklen (EPSG:25832) fra Grundfasts matrikelindeks, opdateret 1. oktober 2026. Skel, areal og matrikelnummer for det enkelte jordstykke giver matrikel-API’et.

Ballerup mod resten af landet

Byggeår, fjernvarme, olietanke, grundstørrelse og etagebyggeri — for hver 2 km af landet. Skift emne, og se hvor Ballerup ligger blandt de 98 kommuner; peg på en anden kommune for at sammenligne, eller klik for at gå til dens side.

Ballerup mod resten af landet

BBR · byggeår · alle 98 kommuner

hentet 02.10.2026

Ballerup

1977

typisk opførelsesår · nr. 54 af 98, nyeste først · landet 1977

Beregnet af Grundfast fra BBR, DAR og Matriklen (2026-10-02): tallene er hver kommunes egne — medianer over alle bygninger og jordstykker, andele af alle bygninger. Kortet viser de samme registre i 2 km-felter.

Hele landets tal — byggeår, varme, tag, energimærker, vurdering og miljø — står samlet i Danmarks bygninger i tal.

Postnumre og byer i Ballerup

21.257 adresser i Ballerup Kommune fordeler sig på 6 postnumre og 513 vejnavne. Hvert postnummer har sin egen side med bygningsbestand, nabopostnumre og kort.

Byer og lokalområder med flest bygninger

  • Kildegården 973
  • Rønhøjgård 958
  • Tjørnebjerg 758
  • Højvænge 539
  • Hestholm 515
  • Brøndgården 469
  • Stuvehøjgård 356
  • Hanevadsholm 296
  • Godthåb 260
  • Of Ågerup 203
  • Ballerup 8
  • Hareskov 1

12 supplerende bynavne i DAGI har bygninger i Ballerup; tallet efter navnet er opførte bygninger i BBR inden for bynavnets afgrænsning.

Ballerup i de administrative inddelinger

Fra DAGI — Danmarks Administrative Geografiske Inddeling. Hvor kommunen er delt mellem flere kredse, står den med flest af kommunens bygninger først.

Region
Region Hovedstaden (1084)
Retskreds
Retten i Glostrup
Politikreds
Københavns Vestegns Politi
Opstillingskreds
Ballerup
Sogne
5
Supplerende bynavne
12

Kredse og sogne er bestemt ud fra, hvor kommunens bygninger står i DAGI’s grænser (læst 1. oktober 2026). Slå et enkelt punkt op med DAGI-API’et.

Find bygningerne i Ballerup

28.331 stående bygninger kan søges på BBR-fakta og på det, andre registre siger om dem. Hver linje er en søgning med antallet af bygninger, den finder — klik for listen, kortet og API-kaldet.

Bygningsindeks over BBR og DAR pr. 25. september 2026; jordforurening fra Danmarks Miljøportal (DKJord) 5. oktober 2026; fredning og SAVE fra Slots- og Kulturstyrelsens FBB 5. oktober 2026. Bygninger tælles efter BBR’s kommunekode og adressens postnummer — det samme, søgningen filtrerer på.

Fra kommunetal til den enkelte ejendom

Tallene ovenfor er summer. For én adresse giver byggelinje-API’et linjerne på punktet, DHM-API’et terrænkoten og BBR-API’et bygningerne; kommunekoden afgrænser adressesøgningen.

Ordene i svarene er forklaret under begreber: BFE-nummer, opførelsesår og om-/tilbygningsår, ejendomsvurdering, grundværdi og byggelinje. Guide: Hvad fortæller ét opslag om en ejendom?

Sådan ser det samlet ud for én ejendom — bygninger, vurderinger, planer, jord, støj og oversvømmelse på samme side. Et udsnit fra Ballerup:

terminalbash
# 1 · Find en ejendom i kommunekode 0151
curl "https://api.grundfast.dk/v1/autocomplete?q=…&type=adresse&kommunekode=0151" \
  -H "Authorization: Bearer gf_live_…"

# 2 · BFE-nummeret → hele ejendommen (BBR, matrikel, vurdering)
curl "https://api.grundfast.dk/v1/bbr/ejendom/{bfe}" \
  -H "Authorization: Bearer gf_live_…"

# 3 · Ballerups grænse og navn i DAGI
curl "https://api.grundfast.dk/v1/dagi/kommune/0151" \
  -H "Authorization: Bearer gf_live_…"

Registre du kan slå op i Ballerup

Landsdækkende, så de svarer for Ballerup præcis som for resten af landet.

Spørgsmål om ejendommene i Ballerup

244 af Ballerups 9.260 boligbygninger (2,6 %) står inden for mindst én byggelinje efter naturbeskyttelsesloven; landsplan 20,2 %. Flest ligger inden for kirkebyggelinje (138), skovbyggelinje (80) og søbeskyttelseslinje (26). Linjen forbyder ikke byggeri, men om-, til- og nybyggeri kræver som regel dispensation (læst 1. oktober 2026).

0 af Ballerups boligbygninger (0,0 %) står på terræn under 2 m over havet (DVR90), og 0 under 1 m; landsplan 2,6 % under 2 m. Medianen er 30,7 m. Aflæst i Danmarks Højdemodel på et 25 m-gitter under hver bygnings BBR-koordinat.

2.725 af Ballerups 9.260 boligbygninger med registreret tagmateriale (29,4 %) står i BBR med "Fibercement herunder asbest". Medregnes alle bygninger — også stalde, lader og udhuse — er det 5.043 (19,1 %); landsplan 27,1 %. Betegnelsen er BBR's materialekategori — den siger ikke, at det enkelte tag indeholder asbest.

174 af Ballerups 9.243 boligbygninger med registreret varmeinstallation står med oliefyr (1,9 %; landsplan 5,9 %) — og dermed som regel med en olietank. De største varmekilder er gas 64,6 %, fjernvarme 18,1 % og varmepumpe 11,8 %.

6.125 af Ballerups boligbygninger (66,1 %) har et opførelsesår i BBR fra 1950 til 1977 — de år, hvor PCB blev brugt i fuger, termoruder og maling. Opførelsesåret siger ikke, at den enkelte bygning indeholder PCB; det er perioden, en screening tager udgangspunkt i.

Halvdelen af Ballerups boligbygninger er opført i 1969 eller tidligere (medianen). Flest er bygget i 1960’erne: 3.161 boligbygninger. Parcel-, række- og dobbelthuse har et median-boligareal på 133 m².

Matriklen har 9.929 jordstykker med kommunekode 0151, i alt 3.550 ha. Medianjordstykket er 760 m²; 16,2 % er under 500 m², og 5,7 % er på 1 ha eller mere (1. oktober 2026).

Ballerup Kommune har kommunekode 0151 og ligger i Region Hovedstaden. Retskredsen er Retten i Glostrup, politikredsen Københavns Vestegns Politi, og kommunen rummer 5 sogne (DAGI, 1. oktober 2026).

Sammenlign med kommunerne omkring Ballerup

Grænser op til Ballerup

Øvrige i Region Hovedstaden

Alle kommuner →

Kommunekode 0151

Hent Ballerups ejendomsdata med én nøgle

Gratis at komme i gang. Data fra Datafordeler / Klimadatastyrelsen, Miljøportalen og Slots- og Kulturstyrelsen — Grundfast leverer oversættelsen, sammensætningen og driften.