Spring til indhold

Grundfast

Ejendomsdata-API

Ejendomsdata i Tårnby Kommune

Kommunekode
0185
Boligbygninger med byggelinje
0,3 %
29 af 9.197
Boligbygninger under 2 m (DVR90)
4.611
50,1 %

24.659 bygninger i BBR · 10.374 jordstykker, median 697 m² · 31,0 % af boligbygningerne med tag i asbest-kategorien

KøbenhavnFrederiksbergBallerupBrøndbyDragørGentofteGladsaxeGlostrupHerlevAlbertslundHvidovreHøje-TaastrupLyngby-TaarbækRødovreIshøjVallensbækFuresøAllerødFredensborgHelsingørHillerødHørsholmRudersdalEgedalFrederikssundGreveKøgeHalsnæsRoskildeSolrødGribskovOdsherredHolbækFaxeKalundborgRingstedSlagelseStevnsSorøLejreLollandNæstvedGuldborgsundVordingborgBornholmMiddelfartChristiansøAssensFaaborg-MidtfynKertemindeNyborgOdenseSvendborgNordfynsLangelandÆrøHaderslevBillundSønderborgTønderEsbjergFanøVardeVejenAabenraaFredericiaHorsensKoldingVejleHerningHolstebroLemvigStruerSyddjursNorddjursFavrskovOdderRandersSilkeborgSamsøSkanderborgAarhusIkast-BrandeRingkøbing-SkjernHedenstedMorsøSkiveThistedViborgBrønderslevFrederikshavnVesthimmerlandsLæsøRebildMariagerfjordJammerbugtAalborgHjørringTårnby

Før en handel, en belåning eller et byggeprojekt i Tårnby Kommune er det de samme spørgsmål, der går igen: ligger ejendommen inden for en byggelinje, står den lavt, og hvad fortæller BBR om tag, varme og alder? For kommunens 9.197 boligbygninger er svaret talt nedenfor — 0,3 % står inden for mindst én byggelinje, 4.611 på terræn under 2 m, og 268 har oliefyr. Tårnby Kommune har kommunekode 0185 og ligger i Region Hovedstaden. For den enkelte ejendom giver de samme fjorten registre som resten af landet bygninger, matrikel, vurdering og bindinger — oversat, joinet og i WGS84.

Byggelinjer og beskyttelseslinjer

29 af Tårnbys 9.197 boligbygninger (0,3 %) står inden for mindst én byggelinje efter naturbeskyttelsesloven (landsplan 20,2 %). Det er ikke et byggeforbud, men det betyder, at om-, til- og nybyggeri som regel kræver dispensation.

Bygninger i Tårnby inden for hver byggelinje
LinjeBoligbygningerAlle bygninger
Strand­beskyttelseslinjeNBL § 152 (under 0,1 %)55
Sø­beskyttelseslinjeNBL § 160 (0,0 %)4
Skov­byggelinjeNBL § 1727 (0,3 %)768
Fortidsminde­beskyttelseslinjeNBL § 181 (under 0,1 %)12

Linjer i kraft efter registrenes egne statuskoder, læst 1. oktober 2026: strand- og klitfredning fra Matriklen, sø-, å-, skov- og kirkebyggelinjer fra Miljøportalen, fortidsmindebeskyttelse fra Slots- og Kulturstyrelsen. Talt ud fra bygningens BBR-koordinat — en grund kan være berørt, selv om bygningen ikke er. Den enkelte ejendom slås op med byggelinje-API’et.

Terræn under boligbygningerne

Halvdelen af Tårnbys boligbygninger står på terræn under 2,0 m over havet (DVR90). Lavtliggende boliger er dem, en screening for oversvømmelse og stormflod starter med.

Median terrænkote
2,0 m
Landsplan 24,3 m
Under 1 m
175
1,9 % · landsplan 0,4 %
Under 2 m
4.611
50,1 % · landsplan 2,6 %
Under 3 m
5.675
61,7 % · landsplan 5,5 %

Danmarks Højdemodel (DHM/Terræn) fra Datafordeler, læst 1. oktober 2026, aflæst i et 25 m-gitter under hver bygnings BBR-koordinat (9.197 bygninger med en værdi). Et overblik, ikke en opmåling — terrænkoten for en enkelt adresse giver DHM-API’et.

Bygningsbestanden, læst til due diligence

De fire forhold i BBR, en køber, långiver eller rådgiver typisk spørger til først — talt for alle 9.197 boligbygninger i Tårnby. Tallene gælder bygninger, ikke lejligheder: en etageejendom med mange boliger tæller som én. Den lodrette streg på hver bjælke er landsgennemsnittet.

Tag i asbest-kategorien
31,0 %
2.852 bygninger · landsplan 32,9 %
Oliefyr
268
2,9 % · landsplan 5,9 %
Opført 1950–1977
57,5 %
5.290 bygninger fra PCB-perioden
Median opførelsesår
1962
Landsplan 1967

Tagmateriale

På tværs af alle Tårnbys bygninger — stalde og udhuse med — står 18,1 % med “Fibercement herunder asbest”.

Boligbygninger i Tårnby efter tagmateriale
KategoriAntalAndelLandsplan
Tegl
31,5 % (2.894)
26,7 %
Fibercement herunder asbest
31,0 % (2.852)
32,9 %
Betontagsten
16,0 % (1.472)
20,7 %
Tagpap
10,5 % (965)
10,3 %
Fibercement uden asbest
5,3 % (491)
3,8 %
Metal
3,7 % (344)
3,0 %
Andet materiale
1,8 % (169)
1,2 %
Stråtag
0,1 % (10)
1,5 %

Varmekilde

Et oliefyr betyder som regel en olietank — nedgravet eller over jord.

Boligbygninger i Tårnby efter varmeinstallation
KategoriAntalAndelLandsplan
Gas
69,3 % (6.368)
15,6 %
Varmepumpe
13,2 % (1.215)
13,6 %
Fjernvarme
8,1 % (747)
53,9 %
Elvarme
6,0 % (553)
5,3 %
Oliefyr
2,9 % (268)
5,9 %
Fast brændsel (træ, piller, halm)
0,3 % (32)
5,6 %
Registreret pr. bolig (etagebyggeri)
<0,1 % (3)
0,0 %
Ingen varmeinstallation
<0,1 % (1)
0,1 %

Opførelsesår

Boligbygninger i Tårnby efter opførelsesårti
ÅrtiBoligbygninger
Før 190092
1900’erne148
1910’erne31
1920’erne398
1930’erne838
1940’erne588
1950’erne1892
1960’erne1614
1970’erne1972
1980’erne490
1990’erne171
2000’erne363
2010’erne321
2020’erne278
Opførelsesår fra BBR (felt 026) for boligbygningerne. 1 uden registreret år.

Alle 24.659 bygninger efter anvendelse

Bygninger i Tårnby efter anvendelse
KategoriAntalAndelLandsplan
Garager, carporte, udhuse og annekser
49,1 % (12.096)
45,9 %
Boligbygninger (helårs)
37,3 % (9.197)
34,1 %
Ferie, fritid og idræt
7,0 % (1.726)
1,6 %
Erhverv, handel og forsyning
4,8 % (1.173)
4,2 %
Kultur, undervisning og sundhed
0,8 % (205)
0,9 %
Landbrugsbygninger
0,5 % (117)
5,7 %
Øvrige og uoplyst anvendelse
0,4 % (89)
2,9 %
Sommerhuse
0,2 % (56)
4,6 %

Parcel-, række- og dobbelthuse (8.633) har et median-boligareal på 130 m².

Kilde: BBR via Datafordeler (bygninger med status “Opført”), læst 1. oktober 2026, placeret efter BBR-koordinat og DAGI’s grænser. “Fibercement herunder asbest” er BBR’s materialekategori — den fortæller ikke, om det enkelte tag faktisk indeholder asbest. Oliefyr er centralvarme eller ovn registreret med flydende brændsel. 1950–1977 er de år, hvor PCB blev brugt i byggematerialer; opførelsesåret alene siger intet om den enkelte bygning.

Ejendomsvurderingen i Tårnby over tid

Den offentlige ejendomsvurdering for hvert år, som median over alle huse og sommerhuse med én samlet vurdering — ikke et udsnit. Vurderingen er ikke en handelspris, men den følger den samme ejendom år for år.

Parcel-, række- og dobbelthusemedian ejendomsværdi · 8.591 ejendomme
01 mio.2 mio.3 mio.4 mio.20012005201020152020
Parcel-, række- og dobbelthuse: median ejendomsværdi pr. år
ÅrMedian (kr.)Ejendomme
200113500008321
200214500008347
200317000008350
200417000008351
200521000008398
200623000008400
200727500008496
200827500008496
200920000008497
201020000008498
201121500008498
201222000008498
201321000008498
201421000008500
201521000008500
201621000008500
201721000008501
201821000008502
201921000008507
202038120008507
2021513300010
202252145005580
20244553000152

Seneste fulde år, 2020: 3.812.000 kr. over 8.507 ejendomme. Nye vurderinger: 2021 5.133.000 kr. (10 ejendomme), 2022 5.214.500 kr. (5.580 ejendomme), 2024 4.553.000 kr. (152 ejendomme) — kun de ejendomme, der har fået den nye vurdering.

Sommerhusemedian ejendomsværdi · 53 ejendomme
00,5 mio.1 mio.1,5 mio.2 mio.20012005201020152020
Sommerhuse: median ejendomsværdi pr. år
ÅrMedian (kr.)Ejendomme
200148000053
200247000053
200360000053
200464000053
200593000053
2006115000053
200793000053
200893000053
200980000053
201079000053
201191000053
201291000053
201389000053
201491000053
201590000053
201690000053
201790000053
201890000053
201990000053
2020174600053
2022211350024

Seneste fulde år, 2020: 1.746.000 kr. over 53 ejendomme. Nye vurderinger: 2022 2.113.500 kr. (24 ejendomme) — kun de ejendomme, der har fået den nye vurdering.

Vurderingsstyrelsens ejendomsvurderinger (VUR via Datafordeler), hentet 5. oktober 2026, koblet til BFE gennem BBR. Er der to vurderinger for samme år, gælder den senest ajourførte; ejendomme med flere vurderingsejendomme er udeladt, fordi de ikke har én værdi. Den enkelte ejendoms vurderinger giver vurderings-API’et.

Jord, støj og fredning i Tårnby

Grund kortlagt V2
994
bygninger · konstateret forurening
Grund kortlagt V1
1.283
bygninger · mulig forurening
Fredede bygninger
14
0 bevaringsværdige (SAVE 1-4)
Boligadresser med støj
45,3 %
4.158 af 9.182 · Lden 55 dB eller mere
Boligadresser inden for et kortlagt støjbånd (Lden, 4 m), efter kilde
Vejtrafik, 55 dB eller mere3.19034,7 %
Vejtrafik, 65 dB eller mere2302,5 %
Jernbane, 55 dB eller mere60,1 %
Lufthavn, 55 dB eller mere1.13112,3 %
Virksomheder, 55 dB eller mere00,0 %

Kortlægning af jordforurening fra regionerne via Danmarks Miljøportal, hentet 5. oktober 2026 — en bygning tælles, når en af ejendommens matrikler er kortlagt. Støj fra Miljøstyrelsens strategiske støjkortlægning (2017-runden), hentet 5. oktober 2026: kun de største veje, jernbaner, lufthavnen og byområder er kortlagt, og kun fra 55 dB, så en adresse uden bånd er ikke nødvendigvis stille. Fredning og SAVE fra FBB. Den enkelte adresses støj giver støj-API’et.

Energimærker i Tårnby

25 af 9.203 helårsboliger (0,3 %) står på en ejendom, hvis energimærke er i Grundfasts korpus. Korpusset vokser ejendom for ejendom og dækker ikke hele landet, så fordelingen gælder de mærkede boliger — ikke alle.

Helårsboliger efter energimærkets klasse
A
0,0 % (0)
B
0,0 % (0)
C
80,0 % (20)
D
0,0 % (0)
E
12,0 % (3)
F
8,0 % (2)
G
0,0 % (0)

Energistyrelsens energimærker i Grundfasts korpus pr. 5. oktober 2026; mærker fra før 2010 (A1, B2 …) er talt under deres bogstav. Den enkelte ejendoms mærke giver energimærke-API’et.

Matriklen i Tårnby

Jordstykker
10.374
Median areal
697 m²
Under 500 m²
18,5 %
1.919 jordstykker
1 ha eller mere
3,6 %
372 jordstykker · 6.703 ha i alt

Alle jordstykker med kommunekode 0185. Arealet er jordstykkets flade i Matriklen (EPSG:25832) fra Grundfasts matrikelindeks, opdateret 1. oktober 2026. Skel, areal og matrikelnummer for det enkelte jordstykke giver matrikel-API’et.

Tårnby mod resten af landet

Byggeår, fjernvarme, olietanke, grundstørrelse og etagebyggeri — for hver 2 km af landet. Skift emne, og se hvor Tårnby ligger blandt de 98 kommuner; peg på en anden kommune for at sammenligne, eller klik for at gå til dens side.

Tårnby mod resten af landet

BBR · byggeår · alle 98 kommuner

hentet 02.10.2026

Tårnby

1976

typisk opførelsesår · nr. 57 af 98, nyeste først · landet 1977

Beregnet af Grundfast fra BBR, DAR og Matriklen (2026-10-02): tallene er hver kommunes egne — medianer over alle bygninger og jordstykker, andele af alle bygninger. Kortet viser de samme registre i 2 km-felter.

Hele landets tal — byggeår, varme, tag, energimærker, vurdering og miljø — står samlet i Danmarks bygninger i tal.

Postnumre og byer i Tårnby

14.849 adresser i Tårnby Kommune fordeler sig på 3 postnumre og 515 vejnavne. Hvert postnummer har sin egen side med bygningsbestand, nabopostnumre og kort.

Tårnby i de administrative inddelinger

Fra DAGI — Danmarks Administrative Geografiske Inddeling. Hvor kommunen er delt mellem flere kredse, står den med flest af kommunens bygninger først.

Region
Region Hovedstaden (1084)
Retskreds
Københavns Byret
Politikreds
Københavns Politi
Opstillingskreds
Tårnby
Sogne
5
Supplerende bynavne
0

Kredse og sogne er bestemt ud fra, hvor kommunens bygninger står i DAGI’s grænser (læst 1. oktober 2026). Slå et enkelt punkt op med DAGI-API’et.

Find bygningerne i Tårnby

24.659 stående bygninger kan søges på BBR-fakta og på det, andre registre siger om dem. Hver linje er en søgning med antallet af bygninger, den finder — klik for listen, kortet og API-kaldet.

Bygningsindeks over BBR og DAR pr. 25. september 2026; jordforurening fra Danmarks Miljøportal (DKJord) 5. oktober 2026; fredning og SAVE fra Slots- og Kulturstyrelsens FBB 5. oktober 2026. Bygninger tælles efter BBR’s kommunekode og adressens postnummer — det samme, søgningen filtrerer på.

Fra kommunetal til den enkelte ejendom

Tallene ovenfor er summer. For én adresse giver byggelinje-API’et linjerne på punktet, DHM-API’et terrænkoten og BBR-API’et bygningerne; kommunekoden afgrænser adressesøgningen.

Ordene i svarene er forklaret under begreber: BFE-nummer, opførelsesår og om-/tilbygningsår, ejendomsvurdering, grundværdi og byggelinje. Guide: Hvad fortæller ét opslag om en ejendom?

Sådan ser det samlet ud for én ejendom — bygninger, vurderinger, planer, jord, støj og oversvømmelse på samme side. Et udsnit fra Tårnby:

terminalbash
# 1 · Find en ejendom i kommunekode 0185
curl "https://api.grundfast.dk/v1/autocomplete?q=…&type=adresse&kommunekode=0185" \
  -H "Authorization: Bearer gf_live_…"

# 2 · BFE-nummeret → hele ejendommen (BBR, matrikel, vurdering)
curl "https://api.grundfast.dk/v1/bbr/ejendom/{bfe}" \
  -H "Authorization: Bearer gf_live_…"

# 3 · Tårnbys grænse og navn i DAGI
curl "https://api.grundfast.dk/v1/dagi/kommune/0185" \
  -H "Authorization: Bearer gf_live_…"

Registre du kan slå op i Tårnby

Landsdækkende, så de svarer for Tårnby præcis som for resten af landet.

Spørgsmål om ejendommene i Tårnby

29 af Tårnbys 9.197 boligbygninger (0,3 %) står inden for mindst én byggelinje efter naturbeskyttelsesloven; landsplan 20,2 %. Flest ligger inden for skovbyggelinje (27), strandbeskyttelseslinje (2) og fortidsmindebeskyttelseslinje (1). Linjen forbyder ikke byggeri, men om-, til- og nybyggeri kræver som regel dispensation (læst 1. oktober 2026).

4.611 af Tårnbys boligbygninger (50,1 %) står på terræn under 2 m over havet (DVR90), og 175 under 1 m; landsplan 2,6 % under 2 m. Medianen er 2,0 m. Aflæst i Danmarks Højdemodel på et 25 m-gitter under hver bygnings BBR-koordinat.

2.852 af Tårnbys 9.197 boligbygninger med registreret tagmateriale (31,0 %) står i BBR med "Fibercement herunder asbest". Medregnes alle bygninger — også stalde, lader og udhuse — er det 4.196 (18,1 %); landsplan 27,1 %. Betegnelsen er BBR's materialekategori — den siger ikke, at det enkelte tag indeholder asbest.

268 af Tårnbys 9.187 boligbygninger med registreret varmeinstallation står med oliefyr (2,9 %; landsplan 5,9 %) — og dermed som regel med en olietank. De største varmekilder er gas 69,3 %, varmepumpe 13,2 % og fjernvarme 8,1 %. For 3 bygninger — typisk etagebyggeri — er varmen registreret pr. bolig og ikke på bygningen.

5.290 af Tårnbys boligbygninger (57,5 %) har et opførelsesår i BBR fra 1950 til 1977 — de år, hvor PCB blev brugt i fuger, termoruder og maling. Opførelsesåret siger ikke, at den enkelte bygning indeholder PCB; det er perioden, en screening tager udgangspunkt i.

Halvdelen af Tårnbys boligbygninger er opført i 1962 eller tidligere (medianen). Flest er bygget i 1970’erne: 1.972 boligbygninger. Parcel-, række- og dobbelthuse har et median-boligareal på 130 m².

Matriklen har 10.374 jordstykker med kommunekode 0185, i alt 6.703 ha. Medianjordstykket er 697 m²; 18,5 % er under 500 m², og 3,6 % er på 1 ha eller mere (1. oktober 2026).

Tårnby Kommune har kommunekode 0185 og ligger i Region Hovedstaden. Retskredsen er Københavns Byret, politikredsen Københavns Politi, og kommunen rummer 5 sogne (DAGI, 1. oktober 2026).

Sammenlign med kommunerne omkring Tårnby

Grænser op til Tårnby

Øvrige i Region Hovedstaden

Alle kommuner →

Kommunekode 0185

Hent Tårnbys ejendomsdata med én nøgle

Gratis at komme i gang. Data fra Datafordeler / Klimadatastyrelsen, Miljøportalen og Slots- og Kulturstyrelsen — Grundfast leverer oversættelsen, sammensætningen og driften.