Spring til indhold

Grundfast

Ejendomsdata-API

Ejendomsdata i Vallensbæk Kommune

Kommunekode
0187
Boligbygninger med byggelinje
8,6 %
341 af 3.965
Boligbygninger under 2 m (DVR90)
556
14,0 %

10.890 bygninger i BBR · 4.650 jordstykker, median 602 m² · 26,9 % af boligbygningerne med tag i asbest-kategorien

KøbenhavnFrederiksbergBallerupBrøndbyDragørGentofteGladsaxeGlostrupHerlevAlbertslundHvidovreHøje-TaastrupLyngby-TaarbækRødovreIshøjTårnbyFuresøAllerødFredensborgHelsingørHillerødHørsholmRudersdalEgedalFrederikssundGreveKøgeHalsnæsRoskildeSolrødGribskovOdsherredHolbækFaxeKalundborgRingstedSlagelseStevnsSorøLejreLollandNæstvedGuldborgsundVordingborgBornholmMiddelfartChristiansøAssensFaaborg-MidtfynKertemindeNyborgOdenseSvendborgNordfynsLangelandÆrøHaderslevBillundSønderborgTønderEsbjergFanøVardeVejenAabenraaFredericiaHorsensKoldingVejleHerningHolstebroLemvigStruerSyddjursNorddjursFavrskovOdderRandersSilkeborgSamsøSkanderborgAarhusIkast-BrandeRingkøbing-SkjernHedenstedMorsøSkiveThistedViborgBrønderslevFrederikshavnVesthimmerlandsLæsøRebildMariagerfjordJammerbugtAalborgHjørringVallensbæk

Før en handel, en belåning eller et byggeprojekt i Vallensbæk Kommune er det de samme spørgsmål, der går igen: ligger ejendommen inden for en byggelinje, står den lavt, og hvad fortæller BBR om tag, varme og alder? For kommunens 3.965 boligbygninger er svaret talt nedenfor — 8,6 % står inden for mindst én byggelinje, 556 på terræn under 2 m, og 44 har oliefyr. Vallensbæk Kommune har kommunekode 0187 og ligger i Region Hovedstaden. For den enkelte ejendom giver de samme fjorten registre som resten af landet bygninger, matrikel, vurdering og bindinger — oversat, joinet og i WGS84.

Byggelinjer og beskyttelseslinjer

341 af Vallensbæks 3.965 boligbygninger (8,6 %) står inden for mindst én byggelinje efter naturbeskyttelsesloven (landsplan 20,2 %). Det er ikke et byggeforbud, men det betyder, at om-, til- og nybyggeri som regel kræver dispensation.

Bygninger i Vallensbæk inden for hver byggelinje
LinjeBoligbygningerAlle bygninger
Strand­beskyttelseslinjeNBL § 150 (0,0 %)2
Sø­beskyttelseslinjeNBL § 160 (0,0 %)9
Å­beskyttelseslinjeNBL § 16266 (6,7 %)783
Skov­byggelinjeNBL § 1710 (0,3 %)84
Kirke­byggelinjeNBL § 1965 (1,6 %)197

Linjer i kraft efter registrenes egne statuskoder, læst 1. oktober 2026: strand- og klitfredning fra Matriklen, sø-, å-, skov- og kirkebyggelinjer fra Miljøportalen, fortidsmindebeskyttelse fra Slots- og Kulturstyrelsen. Talt ud fra bygningens BBR-koordinat — en grund kan være berørt, selv om bygningen ikke er. Den enkelte ejendom slås op med byggelinje-API’et.

Terræn under boligbygningerne

Halvdelen af Vallensbæks boligbygninger står på terræn under 5,5 m over havet (DVR90). Lavtliggende boliger er dem, en screening for oversvømmelse og stormflod starter med.

Median terrænkote
5,5 m
Landsplan 24,3 m
Under 1 m
9
0,2 % · landsplan 0,4 %
Under 2 m
556
14,0 % · landsplan 2,6 %
Under 3 m
949
23,9 % · landsplan 5,5 %

Danmarks Højdemodel (DHM/Terræn) fra Datafordeler, læst 1. oktober 2026, aflæst i et 25 m-gitter under hver bygnings BBR-koordinat (3.965 bygninger med en værdi). Et overblik, ikke en opmåling — terrænkoten for en enkelt adresse giver DHM-API’et.

Bygningsbestanden, læst til due diligence

De fire forhold i BBR, en køber, långiver eller rådgiver typisk spørger til først — talt for alle 3.965 boligbygninger i Vallensbæk. Tallene gælder bygninger, ikke lejligheder: en etageejendom med mange boliger tæller som én. Den lodrette streg på hver bjælke er landsgennemsnittet.

Tag i asbest-kategorien
26,9 %
1.067 bygninger · landsplan 32,9 %
Oliefyr
44
1,1 % · landsplan 5,9 %
Opført 1950–1977
57,6 %
2.283 bygninger fra PCB-perioden
Median opførelsesår
1974
Landsplan 1967

Tagmateriale

På tværs af alle Vallensbæks bygninger — stalde og udhuse med — står 14,2 % med “Fibercement herunder asbest”.

Boligbygninger i Vallensbæk efter tagmateriale
KategoriAntalAndelLandsplan
Betontagsten
31,2 % (1.237)
20,7 %
Fibercement herunder asbest
26,9 % (1.067)
32,9 %
Tagpap
22,5 % (892)
10,3 %
Tegl
8,8 % (347)
26,7 %
Fibercement uden asbest
5,7 % (226)
3,8 %
Andet materiale
2,8 % (110)
1,2 %
Metal
1,6 % (65)
3,0 %
Stråtag
0,5 % (21)
1,5 %

Varmekilde

Et oliefyr betyder som regel en olietank — nedgravet eller over jord.

Boligbygninger i Vallensbæk efter varmeinstallation
KategoriAntalAndelLandsplan
Fjernvarme
45,6 % (1.808)
53,9 %
Gas
39,4 % (1.563)
15,6 %
Elvarme
7,0 % (278)
5,3 %
Varmepumpe
6,7 % (267)
13,6 %
Oliefyr
1,1 % (44)
5,9 %
Fast brændsel (træ, piller, halm)
0,1 % (3)
5,6 %

Opførelsesår

Boligbygninger i Vallensbæk efter opførelsesårti
ÅrtiBoligbygninger
Før 190036
1900’erne9
1910’erne7
1920’erne18
1930’erne30
1940’erne23
1950’erne177
1960’erne960
1970’erne1608
1980’erne212
1990’erne214
2000’erne391
2010’erne190
2020’erne90
Opførelsesår fra BBR (felt 026) for boligbygningerne.

Alle 10.890 bygninger efter anvendelse

Bygninger i Vallensbæk efter anvendelse
KategoriAntalAndelLandsplan
Garager, carporte, udhuse og annekser
60,6 % (6.603)
45,9 %
Boligbygninger (helårs)
36,4 % (3.965)
34,1 %
Erhverv, handel og forsyning
1,7 % (183)
4,2 %
Kultur, undervisning og sundhed
0,5 % (58)
0,9 %
Ferie, fritid og idræt
0,4 % (43)
1,6 %
Øvrige og uoplyst anvendelse
0,2 % (21)
2,9 %
Landbrugsbygninger
0,1 % (13)
5,7 %
Sommerhuse
<0,1 % (4)
4,6 %

Parcel-, række- og dobbelthuse (3.804) har et median-boligareal på 126 m².

Kilde: BBR via Datafordeler (bygninger med status “Opført”), læst 1. oktober 2026, placeret efter BBR-koordinat og DAGI’s grænser. “Fibercement herunder asbest” er BBR’s materialekategori — den fortæller ikke, om det enkelte tag faktisk indeholder asbest. Oliefyr er centralvarme eller ovn registreret med flydende brændsel. 1950–1977 er de år, hvor PCB blev brugt i byggematerialer; opførelsesåret alene siger intet om den enkelte bygning.

Ejendomsvurderingen i Vallensbæk over tid

Den offentlige ejendomsvurdering for hvert år, som median over alle huse og sommerhuse med én samlet vurdering — ikke et udsnit. Vurderingen er ikke en handelspris, men den følger den samme ejendom år for år.

Parcel-, række- og dobbelthusemedian ejendomsværdi · 3.776 ejendomme
01 mio.2 mio.3 mio.4 mio.20012005201020152020
Parcel-, række- og dobbelthuse: median ejendomsværdi pr. år
ÅrMedian (kr.)Ejendomme
200114500003353
200215500003374
200316500003385
200416500003387
200521000003387
200623000003388
200727500003448
200827500003594
200921000003594
201021000003602
201121500003604
201221500003605
201320500003605
201420500003605
201520500003607
201620500003629
201720500003718
201821000003718
201921000003730
202031920003731
202239340001905
20243793500514

Seneste fulde år, 2020: 3.192.000 kr. over 3.731 ejendomme. Nye vurderinger: 2022 3.934.000 kr. (1.905 ejendomme), 2024 3.793.500 kr. (514 ejendomme) — kun de ejendomme, der har fået den nye vurdering.

Vurderingsstyrelsens ejendomsvurderinger (VUR via Datafordeler), hentet 5. oktober 2026, koblet til BFE gennem BBR. Er der to vurderinger for samme år, gælder den senest ajourførte; ejendomme med flere vurderingsejendomme er udeladt, fordi de ikke har én værdi. Den enkelte ejendoms vurderinger giver vurderings-API’et.

Jord, støj og fredning i Vallensbæk

Grund kortlagt V2
137
bygninger · konstateret forurening
Grund kortlagt V1
115
bygninger · mulig forurening
Fredede bygninger
0
28 bevaringsværdige (SAVE 1-4)
Boligadresser med støj
79,7 %
3.146 af 3.947 · Lden 55 dB eller mere
Boligadresser inden for et kortlagt støjbånd (Lden, 4 m), efter kilde
Vejtrafik, 55 dB eller mere3.14679,7 %
Vejtrafik, 65 dB eller mere2867,2 %
Jernbane, 55 dB eller mere2025,1 %
Lufthavn, 55 dB eller mere00,0 %
Virksomheder, 55 dB eller mere00,0 %

Kortlægning af jordforurening fra regionerne via Danmarks Miljøportal, hentet 5. oktober 2026 — en bygning tælles, når en af ejendommens matrikler er kortlagt. Støj fra Miljøstyrelsens strategiske støjkortlægning (2017-runden), hentet 5. oktober 2026: kun de største veje, jernbaner, lufthavnen og byområder er kortlagt, og kun fra 55 dB, så en adresse uden bånd er ikke nødvendigvis stille. Fredning og SAVE fra FBB. Den enkelte adresses støj giver støj-API’et.

Matriklen i Vallensbæk

Jordstykker
4.650
Median areal
602 m²
Under 500 m²
46,6 %
2.165 jordstykker
1 ha eller mere
3,5 %
163 jordstykker · 983 ha i alt

Alle jordstykker med kommunekode 0187. Arealet er jordstykkets flade i Matriklen (EPSG:25832) fra Grundfasts matrikelindeks, opdateret 1. oktober 2026. Skel, areal og matrikelnummer for det enkelte jordstykke giver matrikel-API’et.

Vallensbæk mod resten af landet

Byggeår, fjernvarme, olietanke, grundstørrelse og etagebyggeri — for hver 2 km af landet. Skift emne, og se hvor Vallensbæk ligger blandt de 98 kommuner; peg på en anden kommune for at sammenligne, eller klik for at gå til dens side.

Vallensbæk mod resten af landet

BBR · byggeår · alle 98 kommuner

hentet 02.10.2026

Vallensbæk

1978

typisk opførelsesår · nr. 34 af 98, nyeste først · landet 1977

Beregnet af Grundfast fra BBR, DAR og Matriklen (2026-10-02): tallene er hver kommunes egne — medianer over alle bygninger og jordstykker, andele af alle bygninger. Kortet viser de samme registre i 2 km-felter.

Hele landets tal — byggeår, varme, tag, energimærker, vurdering og miljø — står samlet i Danmarks bygninger i tal.

Postnumre og byer i Vallensbæk

5.017 adresser i Vallensbæk Kommune fordeler sig på 2 postnumre og 146 vejnavne. Hvert postnummer har sin egen side med bygningsbestand, nabopostnumre og kort.

Vallensbæk i de administrative inddelinger

Fra DAGI — Danmarks Administrative Geografiske Inddeling. Hvor kommunen er delt mellem flere kredse, står den med flest af kommunens bygninger først.

Region
Region Hovedstaden (1084)
Retskreds
Retten i Glostrup
Politikreds
Københavns Vestegns Politi
Opstillingskreds
Brøndby
Sogne
1
Supplerende bynavne
0

Kredse og sogne er bestemt ud fra, hvor kommunens bygninger står i DAGI’s grænser (læst 1. oktober 2026). Slå et enkelt punkt op med DAGI-API’et.

Find bygningerne i Vallensbæk

10.889 stående bygninger kan søges på BBR-fakta og på det, andre registre siger om dem. Hver linje er en søgning med antallet af bygninger, den finder — klik for listen, kortet og API-kaldet.

Bygningsindeks over BBR og DAR pr. 25. september 2026; jordforurening fra Danmarks Miljøportal (DKJord) 5. oktober 2026; fredning og SAVE fra Slots- og Kulturstyrelsens FBB 5. oktober 2026. Bygninger tælles efter BBR’s kommunekode og adressens postnummer — det samme, søgningen filtrerer på.

Fra kommunetal til den enkelte ejendom

Tallene ovenfor er summer. For én adresse giver byggelinje-API’et linjerne på punktet, DHM-API’et terrænkoten og BBR-API’et bygningerne; kommunekoden afgrænser adressesøgningen.

Ordene i svarene er forklaret under begreber: BFE-nummer, opførelsesår og om-/tilbygningsår, ejendomsvurdering, grundværdi og byggelinje. Guide: Hvad fortæller ét opslag om en ejendom?

Sådan ser det samlet ud for én ejendom — bygninger, vurderinger, planer, jord, støj og oversvømmelse på samme side. Et udsnit fra Vallensbæk:

terminalbash
# 1 · Find en ejendom i kommunekode 0187
curl "https://api.grundfast.dk/v1/autocomplete?q=…&type=adresse&kommunekode=0187" \
  -H "Authorization: Bearer gf_live_…"

# 2 · BFE-nummeret → hele ejendommen (BBR, matrikel, vurdering)
curl "https://api.grundfast.dk/v1/bbr/ejendom/{bfe}" \
  -H "Authorization: Bearer gf_live_…"

# 3 · Vallensbæks grænse og navn i DAGI
curl "https://api.grundfast.dk/v1/dagi/kommune/0187" \
  -H "Authorization: Bearer gf_live_…"

Registre du kan slå op i Vallensbæk

Landsdækkende, så de svarer for Vallensbæk præcis som for resten af landet.

Spørgsmål om ejendommene i Vallensbæk

341 af Vallensbæks 3.965 boligbygninger (8,6 %) står inden for mindst én byggelinje efter naturbeskyttelsesloven; landsplan 20,2 %. Flest ligger inden for åbeskyttelseslinje (266), kirkebyggelinje (65) og skovbyggelinje (10). Linjen forbyder ikke byggeri, men om-, til- og nybyggeri kræver som regel dispensation (læst 1. oktober 2026).

556 af Vallensbæks boligbygninger (14,0 %) står på terræn under 2 m over havet (DVR90), og 9 under 1 m; landsplan 2,6 % under 2 m. Medianen er 5,5 m. Aflæst i Danmarks Højdemodel på et 25 m-gitter under hver bygnings BBR-koordinat.

1.067 af Vallensbæks 3.965 boligbygninger med registreret tagmateriale (26,9 %) står i BBR med "Fibercement herunder asbest". Medregnes alle bygninger — også stalde, lader og udhuse — er det 1.352 (14,2 %); landsplan 27,1 %. Betegnelsen er BBR's materialekategori — den siger ikke, at det enkelte tag indeholder asbest.

44 af Vallensbæks 3.963 boligbygninger med registreret varmeinstallation står med oliefyr (1,1 %; landsplan 5,9 %) — og dermed som regel med en olietank. De største varmekilder er fjernvarme 45,6 %, gas 39,4 % og elvarme 7,0 %.

2.283 af Vallensbæks boligbygninger (57,6 %) har et opførelsesår i BBR fra 1950 til 1977 — de år, hvor PCB blev brugt i fuger, termoruder og maling. Opførelsesåret siger ikke, at den enkelte bygning indeholder PCB; det er perioden, en screening tager udgangspunkt i.

Halvdelen af Vallensbæks boligbygninger er opført i 1974 eller tidligere (medianen). Flest er bygget i 1970’erne: 1.608 boligbygninger. Parcel-, række- og dobbelthuse har et median-boligareal på 126 m².

Matriklen har 4.650 jordstykker med kommunekode 0187, i alt 983 ha. Medianjordstykket er 602 m²; 46,6 % er under 500 m², og 3,5 % er på 1 ha eller mere (1. oktober 2026).

Vallensbæk Kommune har kommunekode 0187 og ligger i Region Hovedstaden. Retskredsen er Retten i Glostrup, politikredsen Københavns Vestegns Politi, og kommunen rummer 1 sogne (DAGI, 1. oktober 2026).

Sammenlign med kommunerne omkring Vallensbæk

Grænser op til Vallensbæk

Øvrige i Region Hovedstaden

Alle kommuner →

Kommunekode 0187

Hent Vallensbæks ejendomsdata med én nøgle

Gratis at komme i gang. Data fra Datafordeler / Klimadatastyrelsen, Miljøportalen og Slots- og Kulturstyrelsen — Grundfast leverer oversættelsen, sammensætningen og driften.