Spring til indhold

Grundfast

Ejendomsdata-API

Ejendomsdata i Glostrup Kommune

Kommunekode
0161
Boligbygninger med byggelinje
0,3 %
13 af 3.887
Boligbygninger under 2 m (DVR90)
0
0,0 %

12.587 bygninger i BBR · 4.534 jordstykker, median 759 m² · 22,2 % af boligbygningerne med tag i asbest-kategorien

KøbenhavnFrederiksbergBallerupBrøndbyDragørGentofteGladsaxeHerlevAlbertslundHvidovreHøje-TaastrupLyngby-TaarbækRødovreIshøjTårnbyVallensbækFuresøAllerødFredensborgHelsingørHillerødHørsholmRudersdalEgedalFrederikssundGreveKøgeHalsnæsRoskildeSolrødGribskovOdsherredHolbækFaxeKalundborgRingstedSlagelseStevnsSorøLejreLollandNæstvedGuldborgsundVordingborgBornholmMiddelfartChristiansøAssensFaaborg-MidtfynKertemindeNyborgOdenseSvendborgNordfynsLangelandÆrøHaderslevBillundSønderborgTønderEsbjergFanøVardeVejenAabenraaFredericiaHorsensKoldingVejleHerningHolstebroLemvigStruerSyddjursNorddjursFavrskovOdderRandersSilkeborgSamsøSkanderborgAarhusIkast-BrandeRingkøbing-SkjernHedenstedMorsøSkiveThistedViborgBrønderslevFrederikshavnVesthimmerlandsLæsøRebildMariagerfjordJammerbugtAalborgHjørringGlostrup

Før en handel, en belåning eller et byggeprojekt i Glostrup Kommune er det de samme spørgsmål, der går igen: ligger ejendommen inden for en byggelinje, står den lavt, og hvad fortæller BBR om tag, varme og alder? For kommunens 3.887 boligbygninger er svaret talt nedenfor — 0,3 % står inden for mindst én byggelinje, ingen på terræn under 2 m, og 128 har oliefyr. Glostrup Kommune har kommunekode 0161 og ligger i Region Hovedstaden. For den enkelte ejendom giver de samme fjorten registre som resten af landet bygninger, matrikel, vurdering og bindinger — oversat, joinet og i WGS84.

Byggelinjer og beskyttelseslinjer

13 af Glostrups 3.887 boligbygninger (0,3 %) står inden for mindst én byggelinje efter naturbeskyttelsesloven (landsplan 20,2 %). Det er ikke et byggeforbud, men det betyder, at om-, til- og nybyggeri som regel kræver dispensation.

Bygninger i Glostrup inden for hver byggelinje
LinjeBoligbygningerAlle bygninger
Sø­beskyttelseslinjeNBL § 161 (under 0,1 %)8
Skov­byggelinjeNBL § 1712 (0,3 %)40

Linjer i kraft efter registrenes egne statuskoder, læst 1. oktober 2026: strand- og klitfredning fra Matriklen, sø-, å-, skov- og kirkebyggelinjer fra Miljøportalen, fortidsmindebeskyttelse fra Slots- og Kulturstyrelsen. Talt ud fra bygningens BBR-koordinat — en grund kan være berørt, selv om bygningen ikke er. Den enkelte ejendom slås op med byggelinje-API’et.

Terræn under boligbygningerne

Halvdelen af Glostrups boligbygninger står på terræn under 19,6 m over havet (DVR90). Lavtliggende boliger er dem, en screening for oversvømmelse og stormflod starter med.

Median terrænkote
19,6 m
Landsplan 24,3 m
Under 1 m
0
0,0 % · landsplan 0,4 %
Under 2 m
0
0,0 % · landsplan 2,6 %
Under 3 m
0
0,0 % · landsplan 5,5 %

Danmarks Højdemodel (DHM/Terræn) fra Datafordeler, læst 1. oktober 2026, aflæst i et 25 m-gitter under hver bygnings BBR-koordinat (3.887 bygninger med en værdi). Et overblik, ikke en opmåling — terrænkoten for en enkelt adresse giver DHM-API’et.

Bygningsbestanden, læst til due diligence

De fire forhold i BBR, en køber, långiver eller rådgiver typisk spørger til først — talt for alle 3.887 boligbygninger i Glostrup. Tallene gælder bygninger, ikke lejligheder: en etageejendom med mange boliger tæller som én. Den lodrette streg på hver bjælke er landsgennemsnittet.

Tag i asbest-kategorien
22,2 %
862 bygninger · landsplan 32,9 %
Oliefyr
128
3,3 % · landsplan 5,9 %
Opført 1950–1977
42,8 %
1.664 bygninger fra PCB-perioden
Median opførelsesår
1964
Landsplan 1967

Tagmateriale

På tværs af alle Glostrups bygninger — stalde og udhuse med — står 11,5 % med “Fibercement herunder asbest”.

Boligbygninger i Glostrup efter tagmateriale
KategoriAntalAndelLandsplan
Tegl
36,4 % (1.413)
26,7 %
Fibercement herunder asbest
22,2 % (862)
32,9 %
Tagpap
15,6 % (607)
10,3 %
Betontagsten
15,4 % (597)
20,7 %
Fibercement uden asbest
5,0 % (193)
3,8 %
Metal
4,0 % (154)
3,0 %
Andet materiale
1,4 % (55)
1,2 %
Stråtag
0,2 % (6)
1,5 %

Varmekilde

Et oliefyr betyder som regel en olietank — nedgravet eller over jord.

Boligbygninger i Glostrup efter varmeinstallation
KategoriAntalAndelLandsplan
Gas
49,2 % (1.911)
15,6 %
Fjernvarme
33,5 % (1.303)
53,9 %
Varmepumpe
9,2 % (358)
13,6 %
Elvarme
4,4 % (169)
5,3 %
Oliefyr
3,3 % (128)
5,9 %
Fast brændsel (træ, piller, halm)
0,4 % (16)
5,6 %

Opførelsesår

Boligbygninger i Glostrup efter opførelsesårti
ÅrtiBoligbygninger
Før 190034
1900’erne74
1910’erne36
1920’erne217
1930’erne437
1940’erne202
1950’erne659
1960’erne581
1970’erne474
1980’erne320
1990’erne130
2000’erne298
2010’erne290
2020’erne135
Opførelsesår fra BBR (felt 026) for boligbygningerne.

Alle 12.587 bygninger efter anvendelse

Bygninger i Glostrup efter anvendelse
KategoriAntalAndelLandsplan
Garager, carporte, udhuse og annekser
49,8 % (6.265)
45,9 %
Boligbygninger (helårs)
30,9 % (3.887)
34,1 %
Ferie, fritid og idræt
12,4 % (1.556)
1,6 %
Erhverv, handel og forsyning
5,2 % (657)
4,2 %
Kultur, undervisning og sundhed
1,5 % (194)
0,9 %
Øvrige og uoplyst anvendelse
0,2 % (20)
2,9 %
Landbrugsbygninger
0,1 % (8)
5,7 %

Parcel-, række- og dobbelthuse (3.509) har et median-boligareal på 136 m².

Kilde: BBR via Datafordeler (bygninger med status “Opført”), læst 1. oktober 2026, placeret efter BBR-koordinat og DAGI’s grænser. “Fibercement herunder asbest” er BBR’s materialekategori — den fortæller ikke, om det enkelte tag faktisk indeholder asbest. Oliefyr er centralvarme eller ovn registreret med flydende brændsel. 1950–1977 er de år, hvor PCB blev brugt i byggematerialer; opførelsesåret alene siger intet om den enkelte bygning.

Ejendomsvurderingen i Glostrup over tid

Den offentlige ejendomsvurdering for hvert år, som median over alle huse og sommerhuse med én samlet vurdering — ikke et udsnit. Vurderingen er ikke en handelspris, men den følger den samme ejendom år for år.

Parcel-, række- og dobbelthusemedian ejendomsværdi · 3.376 ejendomme
01 mio.2 mio.3 mio.4 mio.20012005201020152020
Parcel-, række- og dobbelthuse: median ejendomsværdi pr. år
ÅrMedian (kr.)Ejendomme
200114500002758
200215500002806
200318000002916
200418000002916
200521500002932
200623500002933
200730500002934
200830000003013
200923500003013
201023500003011
201122500003037
201222500003107
201321500003107
201421500003118
201521500003124
201621500003158
201721500003176
201821500003203
201921500003262
202036190003262
202244220002192
20244128000430

Seneste fulde år, 2020: 3.619.000 kr. over 3.262 ejendomme. Nye vurderinger: 2022 4.422.000 kr. (2.192 ejendomme), 2024 4.128.000 kr. (430 ejendomme) — kun de ejendomme, der har fået den nye vurdering.

Vurderingsstyrelsens ejendomsvurderinger (VUR via Datafordeler), hentet 5. oktober 2026, koblet til BFE gennem BBR. Er der to vurderinger for samme år, gælder den senest ajourførte; ejendomme med flere vurderingsejendomme er udeladt, fordi de ikke har én værdi. Den enkelte ejendoms vurderinger giver vurderings-API’et.

Jord, støj og fredning i Glostrup

Grund kortlagt V2
616
bygninger · konstateret forurening
Grund kortlagt V1
348
bygninger · mulig forurening
Fredede bygninger
0
47 bevaringsværdige (SAVE 1-4)
Boligadresser med støj
71,7 %
2.775 af 3.869 · Lden 55 dB eller mere
Boligadresser inden for et kortlagt støjbånd (Lden, 4 m), efter kilde
Vejtrafik, 55 dB eller mere2.75571,2 %
Vejtrafik, 65 dB eller mere1072,8 %
Jernbane, 55 dB eller mere48212,5 %
Lufthavn, 55 dB eller mere00,0 %
Virksomheder, 55 dB eller mere00,0 %

Kortlægning af jordforurening fra regionerne via Danmarks Miljøportal, hentet 5. oktober 2026 — en bygning tælles, når en af ejendommens matrikler er kortlagt. Støj fra Miljøstyrelsens strategiske støjkortlægning (2017-runden), hentet 5. oktober 2026: kun de største veje, jernbaner, lufthavnen og byområder er kortlagt, og kun fra 55 dB, så en adresse uden bånd er ikke nødvendigvis stille. Fredning og SAVE fra FBB. Den enkelte adresses støj giver støj-API’et.

Energimærker i Glostrup

43 af 3.891 helårsboliger (1,1 %) står på en ejendom, hvis energimærke er i Grundfasts korpus. Korpusset vokser ejendom for ejendom og dækker ikke hele landet, så fordelingen gælder de mærkede boliger — ikke alle.

Helårsboliger efter energimærkets klasse
A
7,0 % (3)
B
0,0 % (0)
C
14,0 % (6)
D
32,6 % (14)
E
32,6 % (14)
F
11,6 % (5)
G
2,3 % (1)

Energistyrelsens energimærker i Grundfasts korpus pr. 5. oktober 2026; mærker fra før 2010 (A1, B2 …) er talt under deres bogstav. Den enkelte ejendoms mærke giver energimærke-API’et.

Matriklen i Glostrup

Jordstykker
4.534
Median areal
759 m²
Under 500 m²
21,6 %
980 jordstykker
1 ha eller mere
4,3 %
197 jordstykker · 1.454 ha i alt

Alle jordstykker med kommunekode 0161. Arealet er jordstykkets flade i Matriklen (EPSG:25832) fra Grundfasts matrikelindeks, opdateret 1. oktober 2026. Skel, areal og matrikelnummer for det enkelte jordstykke giver matrikel-API’et.

Glostrup mod resten af landet

Byggeår, fjernvarme, olietanke, grundstørrelse og etagebyggeri — for hver 2 km af landet. Skift emne, og se hvor Glostrup ligger blandt de 98 kommuner; peg på en anden kommune for at sammenligne, eller klik for at gå til dens side.

Glostrup mod resten af landet

BBR · byggeår · alle 98 kommuner

hentet 02.10.2026

Glostrup

1981

typisk opførelsesår · nr. 15 af 98, nyeste først · landet 1977

Beregnet af Grundfast fra BBR, DAR og Matriklen (2026-10-02): tallene er hver kommunes egne — medianer over alle bygninger og jordstykker, andele af alle bygninger. Kortet viser de samme registre i 2 km-felter.

Hele landets tal — byggeår, varme, tag, energimærker, vurdering og miljø — står samlet i Danmarks bygninger i tal.

Postnumre og byer i Glostrup

8.483 adresser i Glostrup Kommune fordeler sig på 3 postnumre og 281 vejnavne. Hvert postnummer har sin egen side med bygningsbestand, nabopostnumre og kort.

Byer og lokalområder med flest bygninger

  • Glostrup 206
  • Ejby 53

2 supplerende bynavne i DAGI har bygninger i Glostrup; tallet efter navnet er opførte bygninger i BBR inden for bynavnets afgrænsning.

Glostrup i de administrative inddelinger

Fra DAGI — Danmarks Administrative Geografiske Inddeling. Hvor kommunen er delt mellem flere kredse, står den med flest af kommunens bygninger først.

Region
Region Hovedstaden (1084)
Retskreds
Retten i Glostrup
Politikreds
Københavns Vestegns Politi
Opstillingskreds
Ballerup
Sogne
1
Supplerende bynavne
2

Kredse og sogne er bestemt ud fra, hvor kommunens bygninger står i DAGI’s grænser (læst 1. oktober 2026). Slå et enkelt punkt op med DAGI-API’et.

Find bygningerne i Glostrup

12.588 stående bygninger kan søges på BBR-fakta og på det, andre registre siger om dem. Hver linje er en søgning med antallet af bygninger, den finder — klik for listen, kortet og API-kaldet.

Bygningsindeks over BBR og DAR pr. 25. september 2026; jordforurening fra Danmarks Miljøportal (DKJord) 5. oktober 2026; fredning og SAVE fra Slots- og Kulturstyrelsens FBB 5. oktober 2026. Bygninger tælles efter BBR’s kommunekode og adressens postnummer — det samme, søgningen filtrerer på.

Fra kommunetal til den enkelte ejendom

Tallene ovenfor er summer. For én adresse giver byggelinje-API’et linjerne på punktet, DHM-API’et terrænkoten og BBR-API’et bygningerne; kommunekoden afgrænser adressesøgningen.

Ordene i svarene er forklaret under begreber: BFE-nummer, opførelsesår og om-/tilbygningsår, ejendomsvurdering, grundværdi og byggelinje. Guide: Hvad fortæller ét opslag om en ejendom?

Sådan ser det samlet ud for én ejendom — bygninger, vurderinger, planer, jord, støj og oversvømmelse på samme side. Et udsnit fra Glostrup:

terminalbash
# 1 · Find en ejendom i kommunekode 0161
curl "https://api.grundfast.dk/v1/autocomplete?q=…&type=adresse&kommunekode=0161" \
  -H "Authorization: Bearer gf_live_…"

# 2 · BFE-nummeret → hele ejendommen (BBR, matrikel, vurdering)
curl "https://api.grundfast.dk/v1/bbr/ejendom/{bfe}" \
  -H "Authorization: Bearer gf_live_…"

# 3 · Glostrups grænse og navn i DAGI
curl "https://api.grundfast.dk/v1/dagi/kommune/0161" \
  -H "Authorization: Bearer gf_live_…"

Registre du kan slå op i Glostrup

Landsdækkende, så de svarer for Glostrup præcis som for resten af landet.

Spørgsmål om ejendommene i Glostrup

13 af Glostrups 3.887 boligbygninger (0,3 %) står inden for mindst én byggelinje efter naturbeskyttelsesloven; landsplan 20,2 %. Flest ligger inden for skovbyggelinje (12) og søbeskyttelseslinje (1). Linjen forbyder ikke byggeri, men om-, til- og nybyggeri kræver som regel dispensation (læst 1. oktober 2026).

0 af Glostrups boligbygninger (0,0 %) står på terræn under 2 m over havet (DVR90), og 0 under 1 m; landsplan 2,6 % under 2 m. Medianen er 19,6 m. Aflæst i Danmarks Højdemodel på et 25 m-gitter under hver bygnings BBR-koordinat.

862 af Glostrups 3.887 boligbygninger med registreret tagmateriale (22,2 %) står i BBR med "Fibercement herunder asbest". Medregnes alle bygninger — også stalde, lader og udhuse — er det 1.399 (11,5 %); landsplan 27,1 %. Betegnelsen er BBR's materialekategori — den siger ikke, at det enkelte tag indeholder asbest.

128 af Glostrups 3.885 boligbygninger med registreret varmeinstallation står med oliefyr (3,3 %; landsplan 5,9 %) — og dermed som regel med en olietank. De største varmekilder er gas 49,2 %, fjernvarme 33,5 % og varmepumpe 9,2 %.

1.664 af Glostrups boligbygninger (42,8 %) har et opførelsesår i BBR fra 1950 til 1977 — de år, hvor PCB blev brugt i fuger, termoruder og maling. Opførelsesåret siger ikke, at den enkelte bygning indeholder PCB; det er perioden, en screening tager udgangspunkt i.

Halvdelen af Glostrups boligbygninger er opført i 1964 eller tidligere (medianen). Flest er bygget i 1950’erne: 659 boligbygninger. Parcel-, række- og dobbelthuse har et median-boligareal på 136 m².

Matriklen har 4.534 jordstykker med kommunekode 0161, i alt 1.454 ha. Medianjordstykket er 759 m²; 21,6 % er under 500 m², og 4,3 % er på 1 ha eller mere (1. oktober 2026).

Glostrup Kommune har kommunekode 0161 og ligger i Region Hovedstaden. Retskredsen er Retten i Glostrup, politikredsen Københavns Vestegns Politi, og kommunen rummer 1 sogne (DAGI, 1. oktober 2026).

Sammenlign med kommunerne omkring Glostrup

Grænser op til Glostrup

Øvrige i Region Hovedstaden

Alle kommuner →

Kommunekode 0161

Hent Glostrups ejendomsdata med én nøgle

Gratis at komme i gang. Data fra Datafordeler / Klimadatastyrelsen, Miljøportalen og Slots- og Kulturstyrelsen — Grundfast leverer oversættelsen, sammensætningen og driften.