Spring til indhold

Grundfast

Ejendomsdata-API

Ejendomsdata i Hillerød Kommune

Kommunekode
0219
Boligbygninger med byggelinje
9,1 %
1.271 af 13.927
Boligbygninger under 2 m (DVR90)
0
0,0 %

41.046 bygninger i BBR · 18.211 jordstykker, median 871 m² · 26,0 % af boligbygningerne med tag i asbest-kategorien

KøbenhavnFrederiksbergBallerupBrøndbyDragørGentofteGladsaxeGlostrupHerlevAlbertslundHvidovreHøje-TaastrupLyngby-TaarbækRødovreIshøjTårnbyVallensbækFuresøAllerødFredensborgHelsingørHørsholmRudersdalEgedalFrederikssundGreveKøgeHalsnæsRoskildeSolrødGribskovOdsherredHolbækFaxeKalundborgRingstedSlagelseStevnsSorøLejreLollandNæstvedGuldborgsundVordingborgBornholmMiddelfartChristiansøAssensFaaborg-MidtfynKertemindeNyborgOdenseSvendborgNordfynsLangelandÆrøHaderslevBillundSønderborgTønderEsbjergFanøVardeVejenAabenraaFredericiaHorsensKoldingVejleHerningHolstebroLemvigStruerSyddjursNorddjursFavrskovOdderRandersSilkeborgSamsøSkanderborgAarhusIkast-BrandeRingkøbing-SkjernHedenstedMorsøSkiveThistedViborgBrønderslevFrederikshavnVesthimmerlandsLæsøRebildMariagerfjordJammerbugtAalborgHjørringHillerød

Før en handel, en belåning eller et byggeprojekt i Hillerød Kommune er det de samme spørgsmål, der går igen: ligger ejendommen inden for en byggelinje, står den lavt, og hvad fortæller BBR om tag, varme og alder? For kommunens 13.927 boligbygninger er svaret talt nedenfor — 9,1 % står inden for mindst én byggelinje, ingen på terræn under 2 m, og 741 har oliefyr. Hillerød Kommune har kommunekode 0219 og ligger i Region Hovedstaden. For den enkelte ejendom giver de samme fjorten registre som resten af landet bygninger, matrikel, vurdering og bindinger — oversat, joinet og i WGS84.

Byggelinjer og beskyttelseslinjer

1.271 af Hillerøds 13.927 boligbygninger (9,1 %) står inden for mindst én byggelinje efter naturbeskyttelsesloven (landsplan 20,2 %). Det er ikke et byggeforbud, men det betyder, at om-, til- og nybyggeri som regel kræver dispensation.

Bygninger i Hillerød inden for hver byggelinje
LinjeBoligbygningerAlle bygninger
Sø­beskyttelseslinjeNBL § 1671 (0,5 %)347
Å­beskyttelseslinjeNBL § 1628 (0,2 %)337
Skov­byggelinjeNBL § 17383 (2,8 %)1.570
Fortidsminde­beskyttelseslinjeNBL § 18105 (0,8 %)344
Kirke­byggelinjeNBL § 19730 (5,2 %)2.077

Linjer i kraft efter registrenes egne statuskoder, læst 1. oktober 2026: strand- og klitfredning fra Matriklen, sø-, å-, skov- og kirkebyggelinjer fra Miljøportalen, fortidsmindebeskyttelse fra Slots- og Kulturstyrelsen. Talt ud fra bygningens BBR-koordinat — en grund kan være berørt, selv om bygningen ikke er. Den enkelte ejendom slås op med byggelinje-API’et.

Terræn under boligbygningerne

Halvdelen af Hillerøds boligbygninger står på terræn under 24,9 m over havet (DVR90). Lavtliggende boliger er dem, en screening for oversvømmelse og stormflod starter med.

Median terrænkote
24,9 m
Landsplan 24,3 m
Under 1 m
0
0,0 % · landsplan 0,4 %
Under 2 m
0
0,0 % · landsplan 2,6 %
Under 3 m
0
0,0 % · landsplan 5,5 %

Danmarks Højdemodel (DHM/Terræn) fra Datafordeler, læst 1. oktober 2026, aflæst i et 25 m-gitter under hver bygnings BBR-koordinat (13.927 bygninger med en værdi). Et overblik, ikke en opmåling — terrænkoten for en enkelt adresse giver DHM-API’et.

Bygningsbestanden, læst til due diligence

De fire forhold i BBR, en køber, långiver eller rådgiver typisk spørger til først — talt for alle 13.927 boligbygninger i Hillerød. Tallene gælder bygninger, ikke lejligheder: en etageejendom med mange boliger tæller som én. Den lodrette streg på hver bjælke er landsgennemsnittet.

Tag i asbest-kategorien
26,0 %
3.618 bygninger · landsplan 32,9 %
Oliefyr
741
5,3 % · landsplan 5,9 %
Opført 1950–1977
40,6 %
5.659 bygninger fra PCB-perioden
Median opførelsesår
1970
Landsplan 1967

Tagmateriale

På tværs af alle Hillerøds bygninger — stalde og udhuse med — står 17,7 % med “Fibercement herunder asbest”.

Boligbygninger i Hillerød efter tagmateriale
KategoriAntalAndelLandsplan
Tegl
31,9 % (4.441)
26,7 %
Fibercement herunder asbest
26,0 % (3.618)
32,9 %
Betontagsten
17,2 % (2.389)
20,7 %
Tagpap
10,8 % (1.505)
10,3 %
Andet materiale
4,9 % (689)
1,2 %
Fibercement uden asbest
4,6 % (646)
3,8 %
Stråtag
2,5 % (344)
1,5 %
Metal
2,1 % (295)
3,0 %

Varmekilde

Et oliefyr betyder som regel en olietank — nedgravet eller over jord.

Boligbygninger i Hillerød efter varmeinstallation
KategoriAntalAndelLandsplan
Fjernvarme
58,1 % (8.074)
53,9 %
Varmepumpe
14,3 % (1.982)
13,6 %
Gas
12,5 % (1.735)
15,6 %
Elvarme
7,5 % (1.046)
5,3 %
Oliefyr
5,3 % (741)
5,9 %
Fast brændsel (træ, piller, halm)
2,1 % (298)
5,6 %
Registreret pr. bolig (etagebyggeri)
0,1 % (13)
0,0 %
Ingen varmeinstallation
0,1 % (10)
0,1 %

Opførelsesår

Boligbygninger i Hillerød efter opførelsesårti
ÅrtiBoligbygninger
Før 1900697
1900’erne482
1910’erne321
1920’erne545
1930’erne694
1940’erne559
1950’erne806
1960’erne2686
1970’erne2632
1980’erne968
1990’erne570
2000’erne1384
2010’erne723
2020’erne854
Opførelsesår fra BBR (felt 026) for boligbygningerne. 6 uden registreret år.

Alle 41.046 bygninger efter anvendelse

Bygninger i Hillerød efter anvendelse
KategoriAntalAndelLandsplan
Garager, carporte, udhuse og annekser
54,4 % (22.310)
45,9 %
Boligbygninger (helårs)
33,9 % (13.927)
34,1 %
Erhverv, handel og forsyning
3,7 % (1.525)
4,2 %
Landbrugsbygninger
3,6 % (1.466)
5,7 %
Øvrige og uoplyst anvendelse
1,7 % (680)
2,9 %
Kultur, undervisning og sundhed
1,2 % (509)
0,9 %
Ferie, fritid og idræt
0,9 % (362)
1,6 %
Sommerhuse
0,7 % (267)
4,6 %

Parcel-, række- og dobbelthuse (12.274) har et median-boligareal på 141 m².

Kilde: BBR via Datafordeler (bygninger med status “Opført”), læst 1. oktober 2026, placeret efter BBR-koordinat og DAGI’s grænser. “Fibercement herunder asbest” er BBR’s materialekategori — den fortæller ikke, om det enkelte tag faktisk indeholder asbest. Oliefyr er centralvarme eller ovn registreret med flydende brændsel. 1950–1977 er de år, hvor PCB blev brugt i byggematerialer; opførelsesåret alene siger intet om den enkelte bygning.

Ejendomsvurderingen i Hillerød over tid

Den offentlige ejendomsvurdering for hvert år, som median over alle huse og sommerhuse med én samlet vurdering — ikke et udsnit. Vurderingen er ikke en handelspris, men den følger den samme ejendom år for år.

Parcel-, række- og dobbelthusemedian ejendomsværdi · 11.799 ejendomme
01 mio.2 mio.3 mio.4 mio.20012005201020152020
Parcel-, række- og dobbelthuse: median ejendomsværdi pr. år
ÅrMedian (kr.)Ejendomme
200114500009306
200216000009392
200318000009532
200418000009617
200521000009753
200623000009894
2007310000010195
2008310000010325
2009200000010367
2010200000010373
2011215000010436
2012215000010449
2013205000010474
2014205000010518
2015205000010630
2016205000010697
2017210000010708
2018210000010769
2019210000010861
2020314400010861
2021385000051
202238100007644
202435625001528

Seneste fulde år, 2020: 3.144.000 kr. over 10.861 ejendomme. Nye vurderinger: 2021 3.850.000 kr. (51 ejendomme), 2022 3.810.000 kr. (7.644 ejendomme), 2024 3.562.500 kr. (1.528 ejendomme) — kun de ejendomme, der har fået den nye vurdering.

Sommerhusemedian ejendomsværdi · 263 ejendomme
00,5 mio.1 mio.1,5 mio.2 mio.20012005201020152020
Sommerhuse: median ejendomsværdi pr. år
ÅrMedian (kr.)Ejendomme
2001655000258
2002730000258
2003960000258
20041000000258
20051275000258
20061450000258
20071850000258
20081850000258
20091300000258
20101300000258
20111275000258
20121300000258
20131250000258
20141250000258
20151250000258
20161250000258
20171250000258
20181250000258
20191350000258
20201708500258
20222114500126
2024189300061

Seneste fulde år, 2020: 1.708.500 kr. over 258 ejendomme. Nye vurderinger: 2022 2.114.500 kr. (126 ejendomme), 2024 1.893.000 kr. (61 ejendomme) — kun de ejendomme, der har fået den nye vurdering.

Vurderingsstyrelsens ejendomsvurderinger (VUR via Datafordeler), hentet 5. oktober 2026, koblet til BFE gennem BBR. Er der to vurderinger for samme år, gælder den senest ajourførte; ejendomme med flere vurderingsejendomme er udeladt, fordi de ikke har én værdi. Den enkelte ejendoms vurderinger giver vurderings-API’et.

Jord, støj og fredning i Hillerød

Grund kortlagt V2
1.216
bygninger · konstateret forurening
Grund kortlagt V1
484
bygninger · mulig forurening
Fredede bygninger
35
863 bevaringsværdige (SAVE 1-4)
Boligadresser med støj
6,8 %
936 af 13.812 · Lden 55 dB eller mere
Boligadresser inden for et kortlagt støjbånd (Lden, 4 m), efter kilde
Vejtrafik, 55 dB eller mere9186,6 %
Vejtrafik, 65 dB eller mere930,7 %
Jernbane, 55 dB eller mere180,1 %
Lufthavn, 55 dB eller mere00,0 %
Virksomheder, 55 dB eller mere00,0 %

Kortlægning af jordforurening fra regionerne via Danmarks Miljøportal, hentet 5. oktober 2026 — en bygning tælles, når en af ejendommens matrikler er kortlagt. Støj fra Miljøstyrelsens strategiske støjkortlægning (2017-runden), hentet 5. oktober 2026: kun de største veje, jernbaner, lufthavnen og byområder er kortlagt, og kun fra 55 dB, så en adresse uden bånd er ikke nødvendigvis stille. Fredning og SAVE fra FBB. Den enkelte adresses støj giver støj-API’et.

Matriklen i Hillerød

Jordstykker
18.211
Median areal
871 m²
Under 500 m²
20,6 %
3.746 jordstykker
1 ha eller mere
12,8 %
2.332 jordstykker · 21.536 ha i alt

Alle jordstykker med kommunekode 0219. Arealet er jordstykkets flade i Matriklen (EPSG:25832) fra Grundfasts matrikelindeks, opdateret 1. oktober 2026. Skel, areal og matrikelnummer for det enkelte jordstykke giver matrikel-API’et.

Hillerød mod resten af landet

Byggeår, fjernvarme, olietanke, grundstørrelse og etagebyggeri — for hver 2 km af landet. Skift emne, og se hvor Hillerød ligger blandt de 98 kommuner; peg på en anden kommune for at sammenligne, eller klik for at gå til dens side.

Hillerød mod resten af landet

BBR · byggeår · alle 98 kommuner

hentet 02.10.2026

Hillerød

1985

typisk opførelsesår · nr. 3 af 98, nyeste først · landet 1977

Beregnet af Grundfast fra BBR, DAR og Matriklen (2026-10-02): tallene er hver kommunes egne — medianer over alle bygninger og jordstykker, andele af alle bygninger. Kortet viser de samme registre i 2 km-felter.

Hele landets tal — byggeår, varme, tag, energimærker, vurdering og miljø — står samlet i Danmarks bygninger i tal.

Postnumre og byer i Hillerød

20.994 adresser i Hillerød Kommune fordeler sig på 11 postnumre og 775 vejnavne. Hvert postnummer har sin egen side med bygningsbestand, nabopostnumre og kort.

Byer og lokalområder med flest bygninger

  • Nødebo 2.226
  • Tulstrup 1.369
  • Ny Hammersholt 1.310
  • Uvelse 1.237
  • Gadevang 1.225
  • Meløse 1.146
  • Store Lyngby 1.071
  • Nørre Herlev 778
  • Alsønderup 713
  • Nejede 594
  • Sigerslevøster 467
  • Strø 331
  • Hammersholt 278
  • Sønder Strødam 273
  • Lystrup 257
  • Freerslev 212

30 supplerende bynavne i DAGI har bygninger i Hillerød; tallet efter navnet er opførte bygninger i BBR inden for bynavnets afgrænsning.

Hillerød i de administrative inddelinger

Fra DAGI — Danmarks Administrative Geografiske Inddeling. Hvor kommunen er delt mellem flere kredse, står den med flest af kommunens bygninger først.

Region
Region Hovedstaden (1084)
Retskreds
Retten i Hillerød
Politikreds
Nordsjællands Politi
Opstillingskreds
Hillerød
Sogne
15
Supplerende bynavne
30

Kredse og sogne er bestemt ud fra, hvor kommunens bygninger står i DAGI’s grænser (læst 1. oktober 2026). Slå et enkelt punkt op med DAGI-API’et.

Find bygningerne i Hillerød

41.035 stående bygninger kan søges på BBR-fakta og på det, andre registre siger om dem. Hver linje er en søgning med antallet af bygninger, den finder — klik for listen, kortet og API-kaldet.

Bygningsindeks over BBR og DAR pr. 25. september 2026; jordforurening fra Danmarks Miljøportal (DKJord) 5. oktober 2026; fredning og SAVE fra Slots- og Kulturstyrelsens FBB 5. oktober 2026. Bygninger tælles efter BBR’s kommunekode og adressens postnummer — det samme, søgningen filtrerer på.

Fra kommunetal til den enkelte ejendom

Tallene ovenfor er summer. For én adresse giver byggelinje-API’et linjerne på punktet, DHM-API’et terrænkoten og BBR-API’et bygningerne; kommunekoden afgrænser adressesøgningen.

Ordene i svarene er forklaret under begreber: BFE-nummer, opførelsesår og om-/tilbygningsår, ejendomsvurdering, grundværdi og byggelinje. Guide: Hvad fortæller ét opslag om en ejendom?

Sådan ser det samlet ud for én ejendom — bygninger, vurderinger, planer, jord, støj og oversvømmelse på samme side. Et udsnit fra Hillerød:

terminalbash
# 1 · Find en ejendom i kommunekode 0219
curl "https://api.grundfast.dk/v1/autocomplete?q=…&type=adresse&kommunekode=0219" \
  -H "Authorization: Bearer gf_live_…"

# 2 · BFE-nummeret → hele ejendommen (BBR, matrikel, vurdering)
curl "https://api.grundfast.dk/v1/bbr/ejendom/{bfe}" \
  -H "Authorization: Bearer gf_live_…"

# 3 · Hillerøds grænse og navn i DAGI
curl "https://api.grundfast.dk/v1/dagi/kommune/0219" \
  -H "Authorization: Bearer gf_live_…"

Registre du kan slå op i Hillerød

Landsdækkende, så de svarer for Hillerød præcis som for resten af landet.

Spørgsmål om ejendommene i Hillerød

1.271 af Hillerøds 13.927 boligbygninger (9,1 %) står inden for mindst én byggelinje efter naturbeskyttelsesloven; landsplan 20,2 %. Flest ligger inden for kirkebyggelinje (730), skovbyggelinje (383) og fortidsmindebeskyttelseslinje (105). Linjen forbyder ikke byggeri, men om-, til- og nybyggeri kræver som regel dispensation (læst 1. oktober 2026).

0 af Hillerøds boligbygninger (0,0 %) står på terræn under 2 m over havet (DVR90), og 0 under 1 m; landsplan 2,6 % under 2 m. Medianen er 24,9 m. Aflæst i Danmarks Højdemodel på et 25 m-gitter under hver bygnings BBR-koordinat.

3.618 af Hillerøds 13.927 boligbygninger med registreret tagmateriale (26,0 %) står i BBR med "Fibercement herunder asbest". Medregnes alle bygninger — også stalde, lader og udhuse — er det 7.089 (17,7 %); landsplan 27,1 %. Betegnelsen er BBR's materialekategori — den siger ikke, at det enkelte tag indeholder asbest.

741 af Hillerøds 13.899 boligbygninger med registreret varmeinstallation står med oliefyr (5,3 %; landsplan 5,9 %) — og dermed som regel med en olietank. De største varmekilder er fjernvarme 58,1 %, varmepumpe 14,3 % og gas 12,5 %. For 13 bygninger — typisk etagebyggeri — er varmen registreret pr. bolig og ikke på bygningen.

5.659 af Hillerøds boligbygninger (40,6 %) har et opførelsesår i BBR fra 1950 til 1977 — de år, hvor PCB blev brugt i fuger, termoruder og maling. Opførelsesåret siger ikke, at den enkelte bygning indeholder PCB; det er perioden, en screening tager udgangspunkt i.

Halvdelen af Hillerøds boligbygninger er opført i 1970 eller tidligere (medianen). Flest er bygget i 1960’erne: 2.686 boligbygninger. Parcel-, række- og dobbelthuse har et median-boligareal på 141 m².

Matriklen har 18.211 jordstykker med kommunekode 0219, i alt 21.536 ha. Medianjordstykket er 871 m²; 20,6 % er under 500 m², og 12,8 % er på 1 ha eller mere (1. oktober 2026).

Hillerød Kommune har kommunekode 0219 og ligger i Region Hovedstaden. Retskredsen er Retten i Hillerød, politikredsen Nordsjællands Politi, og kommunen rummer 15 sogne (DAGI, 1. oktober 2026).

Sammenlign med kommunerne omkring Hillerød

Grænser op til Hillerød

Øvrige i Region Hovedstaden

Alle kommuner →

Kommunekode 0219

Hent Hillerøds ejendomsdata med én nøgle

Gratis at komme i gang. Data fra Datafordeler / Klimadatastyrelsen, Miljøportalen og Slots- og Kulturstyrelsen — Grundfast leverer oversættelsen, sammensætningen og driften.