Spring til indhold

Ejendomsdata-API

Ejendomsdata i Svendborg Kommune

Kommunekode
0479
Boligbygninger med byggelinje
40,8 %
8.630 af 21.133
Boligbygninger under 2 m (DVR90)
182
0,9 %

59.280 bygninger i BBR · 29.200 jordstykker, median 990 m² · 33,8 % af boligbygningerne med tag i asbest-kategorien

KøbenhavnFrederiksbergBallerupBrøndbyDragørGentofteGladsaxeGlostrupHerlevAlbertslundHvidovreHøje-TaastrupLyngby-TaarbækRødovreIshøjTårnbyVallensbækFuresøAllerødFredensborgHelsingørHillerødHørsholmRudersdalEgedalFrederikssundGreveKøgeHalsnæsRoskildeSolrødGribskovOdsherredHolbækFaxeKalundborgRingstedSlagelseStevnsSorøLejreLollandNæstvedGuldborgsundVordingborgBornholmMiddelfartChristiansøAssensFaaborg-MidtfynKertemindeNyborgOdenseNordfynsLangelandÆrøHaderslevBillundSønderborgTønderEsbjergFanøVardeVejenAabenraaFredericiaHorsensKoldingVejleHerningHolstebroLemvigStruerSyddjursNorddjursFavrskovOdderRandersSilkeborgSamsøSkanderborgAarhusIkast-BrandeRingkøbing-SkjernHedenstedMorsøSkiveThistedViborgBrønderslevFrederikshavnVesthimmerlandsLæsøRebildMariagerfjordJammerbugtAalborgHjørringSvendborg

Før en handel, en belåning eller et byggeprojekt i Svendborg Kommune er det de samme spørgsmål, der går igen: ligger ejendommen inden for en byggelinje, står den lavt, og hvad fortæller BBR om tag, varme og alder? For kommunens 21.133 boligbygninger er svaret talt nedenfor — 40,8 % står inden for mindst én byggelinje, 182 på terræn under 2 m, og 1.231 har oliefyr. Svendborg Kommune har kommunekode 0479 og ligger i Region Syddanmark. For den enkelte ejendom giver de samme fjorten registre som resten af landet bygninger, matrikel, vurdering og bindinger — oversat, joinet og i WGS84.

Byggelinjer og beskyttelseslinjer

8.630 af Svendborgs 21.133 boligbygninger (40,8 %) står inden for mindst én byggelinje efter naturbeskyttelsesloven (landsplan 20,2 %). Det er ikke et byggeforbud, men det betyder, at om-, til- og nybyggeri som regel kræver dispensation.

Bygninger i Svendborg inden for hver byggelinje
LinjeBoligbygningerAlle bygninger
Strand­beskyttelseslinjeNBL § 15288 (1,4 %)1.391
Sø­beskyttelseslinjeNBL § 16132 (0,6 %)386
Å­beskyttelseslinjeNBL § 16394 (1,9 %)1.160
Skov­byggelinjeNBL § 176.883 (32,6 %)18.460
Fortidsminde­beskyttelseslinjeNBL § 18190 (0,9 %)508
Kirke­byggelinjeNBL § 191.429 (6,8 %)3.970

Linjer i kraft efter registrenes egne statuskoder, læst 1. oktober 2026: strand- og klitfredning fra Matriklen, sø-, å-, skov- og kirkebyggelinjer fra Miljøportalen, fortidsmindebeskyttelse fra Slots- og Kulturstyrelsen. Talt ud fra bygningens BBR-koordinat — en grund kan være berørt, selv om bygningen ikke er. Den enkelte ejendom slås op med byggelinje-API’et.

Terræn under boligbygningerne

Halvdelen af Svendborgs boligbygninger står på terræn under 29,8 m over havet (DVR90). Lavtliggende boliger er dem, en screening for oversvømmelse og stormflod starter med.

Median terrænkote
29,8 m
Landsplan 24,3 m
Under 1 m
15
0,1 % · landsplan 0,4 %
Under 2 m
182
0,9 % · landsplan 2,6 %
Under 3 m
494
2,3 % · landsplan 5,5 %

Danmarks Højdemodel (DHM/Terræn) fra Datafordeler, læst 1. oktober 2026, aflæst i et 25 m-gitter under hver bygnings BBR-koordinat (21.128 bygninger med en værdi). Et overblik, ikke en opmåling — terrænkoten for en enkelt adresse giver DHM-API’et.

Bygningsbestanden, læst til due diligence

De fire forhold i BBR, en køber, långiver eller rådgiver typisk spørger til først — talt for alle 21.133 boligbygninger i Svendborg. Tallene gælder bygninger, ikke lejligheder: en etageejendom med mange boliger tæller som én. Den lodrette streg på hver bjælke er landsgennemsnittet.

Tag i asbest-kategorien
33,8 %
7.141 bygninger · landsplan 32,9 %
Oliefyr
1.231
5,8 % · landsplan 5,9 %
Opført 1950–1977
31,2 %
6.583 bygninger fra PCB-perioden
Median opførelsesår
1962
Landsplan 1967

Tagmateriale

På tværs af alle Svendborgs bygninger — stalde og udhuse med — står 29,8 % med “Fibercement herunder asbest”.

Boligbygninger i Svendborg efter tagmateriale
KategoriAntalAndelLandsplan
Fibercement herunder asbest
33,8 % (7.141)
32,9 %
Tegl
29,1 % (6.155)
26,7 %
Betontagsten
18,3 % (3.871)
20,7 %
Tagpap
6,7 % (1.406)
10,3 %
Stråtag
3,7 % (786)
1,5 %
Fibercement uden asbest
3,5 % (735)
3,8 %
Andet materiale
2,7 % (574)
1,2 %
Metal
2,2 % (465)
3,0 %

Varmekilde

Et oliefyr betyder som regel en olietank — nedgravet eller over jord.

Boligbygninger i Svendborg efter varmeinstallation
KategoriAntalAndelLandsplan
Gas
31,5 % (6.655)
15,6 %
Fjernvarme
25,4 % (5.360)
53,9 %
Varmepumpe
24,9 % (5.252)
13,6 %
Fast brændsel (træ, piller, halm)
7,4 % (1.560)
5,6 %
Oliefyr
5,8 % (1.231)
5,9 %
Elvarme
4,8 % (1.005)
5,3 %
Ingen varmeinstallation
0,2 % (40)
0,1 %
Registreret pr. bolig (etagebyggeri)
<0,1 % (6)
0,0 %

Opførelsesår

Boligbygninger i Svendborg efter opførelsesårti
ÅrtiBoligbygninger
Før 19003643
1900’erne1483
1910’erne914
1920’erne851
1930’erne1198
1940’erne739
1950’erne1321
1960’erne2601
1970’erne3344
1980’erne1799
1990’erne773
2000’erne1230
2010’erne475
2020’erne758
Opførelsesår fra BBR (felt 026) for boligbygningerne. 4 uden registreret år.

Alle 59.280 bygninger efter anvendelse

Bygninger i Svendborg efter anvendelse
KategoriAntalAndelLandsplan
Garager, carporte, udhuse og annekser
49,8 % (29.511)
45,9 %
Boligbygninger (helårs)
35,6 % (21.133)
34,1 %
Landbrugsbygninger
4,8 % (2.857)
5,7 %
Erhverv, handel og forsyning
3,9 % (2.337)
4,2 %
Øvrige og uoplyst anvendelse
2,6 % (1.514)
2,9 %
Sommerhuse
1,3 % (778)
4,6 %
Kultur, undervisning og sundhed
1,0 % (618)
0,9 %
Ferie, fritid og idræt
0,9 % (532)
1,6 %

Parcel-, række- og dobbelthuse (18.417) har et median-boligareal på 140 m².

Kilde: BBR via Datafordeler (bygninger med status “Opført”), læst 1. oktober 2026, placeret efter BBR-koordinat og DAGI’s grænser. “Fibercement herunder asbest” er BBR’s materialekategori — den fortæller ikke, om det enkelte tag faktisk indeholder asbest. Oliefyr er centralvarme eller ovn registreret med flydende brændsel. 1950–1977 er de år, hvor PCB blev brugt i byggematerialer; opførelsesåret alene siger intet om den enkelte bygning.

Ejendomsvurderingen i Svendborg over tid

Den offentlige ejendomsvurdering for hvert år, som median over alle huse og sommerhuse med én samlet vurdering — ikke et udsnit. Vurderingen er ikke en handelspris, men den følger den samme ejendom år for år.

Parcel-, række- og dobbelthusemedian ejendomsværdi · 17.108 ejendomme
00,5 mio.1 mio.1,5 mio.2 mio.20012005201020152020
Parcel-, række- og dobbelthuse: median ejendomsværdi pr. år
ÅrMedian (kr.)Ejendomme
200185000015207
200291000015306
200391000015428
200491000015488
2005105000015601
2006115000015671
2007160000015745
2008160000015875
2009145000015904
2010145000015913
2011130000015934
2012130000015982
2013125000015988
2014125000015994
2015125000016026
2016125000016041
2017125000016043
2018125000016051
2019125000016059
2020159600016070
2021161100083
202217600008751

Seneste fulde år, 2020: 1.596.000 kr. over 16.070 ejendomme. Nye vurderinger: 2021 1.611.000 kr. (83 ejendomme), 2022 1.760.000 kr. (8.751 ejendomme) — kun de ejendomme, der har fået den nye vurdering.

Sommerhusemedian ejendomsværdi · 722 ejendomme
00,5 mio.1 mio.1,5 mio.20012005201020152020
Sommerhuse: median ejendomsværdi pr. år
ÅrMedian (kr.)Ejendomme
2001630000677
2002630000677
2003650000677
2004650000689
2005860000691
20061000000694
20071250000695
20081250000697
20091000000698
20101000000698
20111100000699
20121100000699
20131050000699
20141050000699
20151050000699
20161050000701
20171050000701
20181050000703
20191050000703
20201370000703
20221347000284

Seneste fulde år, 2020: 1.370.000 kr. over 703 ejendomme. Nye vurderinger: 2022 1.347.000 kr. (284 ejendomme) — kun de ejendomme, der har fået den nye vurdering.

Vurderingsstyrelsens ejendomsvurderinger (VUR via Datafordeler), hentet 5. oktober 2026, koblet til BFE gennem BBR. Er der to vurderinger for samme år, gælder den senest ajourførte; ejendomme med flere vurderingsejendomme er udeladt, fordi de ikke har én værdi. Den enkelte ejendoms vurderinger giver vurderings-API’et.

Jord, støj og fredning i Svendborg

Grund kortlagt V2
1.610
bygninger · konstateret forurening
Grund kortlagt V1
945
bygninger · mulig forurening
Fredede bygninger
162
1.338 bevaringsværdige (SAVE 1-4)
Boligadresser med støj
3,7 %
786 af 20.965 · Lden 55 dB eller mere
Boligadresser inden for et kortlagt støjbånd (Lden, 4 m), efter kilde
Vejtrafik, 55 dB eller mere7863,7 %
Vejtrafik, 65 dB eller mere1530,7 %
Jernbane, 55 dB eller mere00,0 %
Lufthavn, 55 dB eller mere00,0 %
Virksomheder, 55 dB eller mere00,0 %

Kortlægning af jordforurening fra regionerne via Danmarks Miljøportal, hentet 5. oktober 2026 — en bygning tælles, når en af ejendommens matrikler er kortlagt. Støj fra Miljøstyrelsens strategiske støjkortlægning (2017-runden), hentet 5. oktober 2026: kun de største veje, jernbaner, lufthavnen og byområder er kortlagt, og kun fra 55 dB, så en adresse uden bånd er ikke nødvendigvis stille. Fredning og SAVE fra FBB. Den enkelte adresses støj giver støj-API’et.

Matriklen i Svendborg

Jordstykker
29.200
Median areal
990 m²
Under 500 m²
14,9 %
4.346 jordstykker
1 ha eller mere
17,5 %
5.112 jordstykker · 41.736 ha i alt

Alle jordstykker med kommunekode 0479. Arealet er jordstykkets flade i Matriklen (EPSG:25832) fra Grundfasts matrikelindeks, opdateret 1. oktober 2026. Skel, areal og matrikelnummer for det enkelte jordstykke giver matrikel-API’et.

Svendborg mod resten af landet

Byggeår, fjernvarme, olietanke, grundstørrelse og etagebyggeri — for hver 2 km af landet. Skift emne, og se hvor Svendborg ligger blandt de 98 kommuner; peg på en anden kommune for at sammenligne, eller klik for at gå til dens side.

Svendborg mod resten af landet

BBR · byggeår · alle 98 kommuner

hentet 02.10.2026

Svendborg

1976

typisk opførelsesår · nr. 59 af 98, nyeste først · landet 1977

Beregnet af Grundfast fra BBR, DAR og Matriklen (2026-10-02): tallene er hver kommunes egne — medianer over alle bygninger og jordstykker, andele af alle bygninger. Kortet viser de samme registre i 2 km-felter.

Hele landets tal — byggeår, varme, tag, energimærker, vurdering og miljø — står samlet i Danmarks bygninger i tal.

Postnumre og byer i Svendborg

31.953 adresser i Svendborg Kommune fordeler sig på 11 postnumre og 1.156 vejnavne. Hvert postnummer har sin egen side med bygningsbestand, nabopostnumre og kort.

Byer og lokalområder med flest bygninger

  • Tåsinge 7.746
  • Thurø 4.215
  • Tved 2.642
  • Ollerup 1.341
  • Lundeborg 706
  • Egense 670
  • Ulbølle 668
  • Kirkeby 603
  • Vormark 533
  • Brudager 437
  • Hundstrup 336
  • Bøsøre 305
  • Drejø 299
  • Revsøre 218
  • Skovsbo 204
  • Ballen 188

41 supplerende bynavne i DAGI har bygninger i Svendborg; tallet efter navnet er opførte bygninger i BBR inden for bynavnets afgrænsning.

Svendborg i de administrative inddelinger

Fra DAGI — Danmarks Administrative Geografiske Inddeling. Hvor kommunen er delt mellem flere kredse, står den med flest af kommunens bygninger først.

Region
Region Syddanmark (1083)
Retskreds
Retten i Svendborg
Politikreds
Fyns Politi
Opstillingskreds
Svendborg
Sogne
29
Supplerende bynavne
41

Kredse og sogne er bestemt ud fra, hvor kommunens bygninger står i DAGI’s grænser (læst 1. oktober 2026). Slå et enkelt punkt op med DAGI-API’et.

Find bygningerne i Svendborg

59.274 stående bygninger kan søges på BBR-fakta og på det, andre registre siger om dem. Hver linje er en søgning med antallet af bygninger, den finder — klik for listen, kortet og API-kaldet.

Bygningsindeks over BBR og DAR pr. 25. september 2026; jordforurening fra Danmarks Miljøportal (DKJord) 5. oktober 2026; fredning og SAVE fra Slots- og Kulturstyrelsens FBB 5. oktober 2026. Bygninger tælles efter BBR’s kommunekode og adressens postnummer — det samme, søgningen filtrerer på.

Fra kommunetal til den enkelte ejendom

Tallene ovenfor er summer. For én adresse giver byggelinje-API’et linjerne på punktet, DHM-API’et terrænkoten og BBR-API’et bygningerne; kommunekoden afgrænser adressesøgningen.

Ordene i svarene er forklaret under begreber: BFE-nummer, opførelsesår og om-/tilbygningsår, ejendomsvurdering, grundværdi og byggelinje. Guide: Hvad fortæller ét opslag om en ejendom?

Sådan ser det samlet ud for én ejendom — bygninger, vurderinger, planer, jord, støj og oversvømmelse på samme side. Et udsnit fra Svendborg:

terminalbash
# 1 · Find en ejendom i kommunekode 0479
curl "https://api.grundfast.dk/v1/autocomplete?q=…&type=adresse&kommunekode=0479" \
  -H "Authorization: Bearer gf_live_…"

# 2 · BFE-nummeret → hele ejendommen (BBR, matrikel, vurdering)
curl "https://api.grundfast.dk/v1/bbr/ejendom/{bfe}" \
  -H "Authorization: Bearer gf_live_…"

# 3 · Svendborgs grænse og navn i DAGI
curl "https://api.grundfast.dk/v1/dagi/kommune/0479" \
  -H "Authorization: Bearer gf_live_…"

Registre du kan slå op i Svendborg

Landsdækkende, så de svarer for Svendborg præcis som for resten af landet.

Spørgsmål om ejendommene i Svendborg

8.630 af Svendborgs 21.133 boligbygninger (40,8 %) står inden for mindst én byggelinje efter naturbeskyttelsesloven; landsplan 20,2 %. Flest ligger inden for skovbyggelinje (6.883), kirkebyggelinje (1.429) og åbeskyttelseslinje (394). Linjen forbyder ikke byggeri, men om-, til- og nybyggeri kræver som regel dispensation (læst 1. oktober 2026).

182 af Svendborgs boligbygninger (0,9 %) står på terræn under 2 m over havet (DVR90), og 15 under 1 m; landsplan 2,6 % under 2 m. Medianen er 29,8 m. Aflæst i Danmarks Højdemodel på et 25 m-gitter under hver bygnings BBR-koordinat.

7.141 af Svendborgs 21.133 boligbygninger med registreret tagmateriale (33,8 %) står i BBR med "Fibercement herunder asbest". Medregnes alle bygninger — også stalde, lader og udhuse — er det 17.014 (29,8 %); landsplan 27,1 %. Betegnelsen er BBR's materialekategori — den siger ikke, at det enkelte tag indeholder asbest.

1.231 af Svendborgs 21.109 boligbygninger med registreret varmeinstallation står med oliefyr (5,8 %; landsplan 5,9 %) — og dermed som regel med en olietank. De største varmekilder er gas 31,5 %, fjernvarme 25,4 % og varmepumpe 24,9 %. For 6 bygninger — typisk etagebyggeri — er varmen registreret pr. bolig og ikke på bygningen.

6.583 af Svendborgs boligbygninger (31,2 %) har et opførelsesår i BBR fra 1950 til 1977 — de år, hvor PCB blev brugt i fuger, termoruder og maling. Opførelsesåret siger ikke, at den enkelte bygning indeholder PCB; det er perioden, en screening tager udgangspunkt i.

Halvdelen af Svendborgs boligbygninger er opført i 1962 eller tidligere (medianen). Flest er bygget før 1900: 3.643 boligbygninger. Parcel-, række- og dobbelthuse har et median-boligareal på 140 m².

Matriklen har 29.200 jordstykker med kommunekode 0479, i alt 41.736 ha. Medianjordstykket er 990 m²; 14,9 % er under 500 m², og 17,5 % er på 1 ha eller mere (1. oktober 2026).

Svendborg Kommune har kommunekode 0479 og ligger i Region Syddanmark. Retskredsen er Retten i Svendborg, politikredsen Fyns Politi, og kommunen rummer 29 sogne (DAGI, 1. oktober 2026).

Sammenlign med kommunerne omkring Svendborg

Grænser op til Svendborg

Øvrige i Region Syddanmark

Alle kommuner →

Kommunekode 0479

Hent Svendborgs ejendomsdata med én nøgle

Gratis at komme i gang. Data fra Datafordeler / Klimadatastyrelsen, Miljøportalen og Slots- og Kulturstyrelsen — Grundfast leverer oversættelsen, sammensætningen og driften.