Spring til indhold

Grundfast

Ejendomsdata-API

Ejendomsdata i Assens Kommune

Kommunekode
0420
Boligbygninger med byggelinje
25,1 %
4.264 af 16.978
Boligbygninger under 2 m (DVR90)
86
0,5 %

51.102 bygninger i BBR · 27.591 jordstykker, median 1.425 m² · 33,2 % af boligbygningerne med tag i asbest-kategorien

KøbenhavnFrederiksbergBallerupBrøndbyDragørGentofteGladsaxeGlostrupHerlevAlbertslundHvidovreHøje-TaastrupLyngby-TaarbækRødovreIshøjTårnbyVallensbækFuresøAllerødFredensborgHelsingørHillerødHørsholmRudersdalEgedalFrederikssundGreveKøgeHalsnæsRoskildeSolrødGribskovOdsherredHolbækFaxeKalundborgRingstedSlagelseStevnsSorøLejreLollandNæstvedGuldborgsundVordingborgBornholmMiddelfartChristiansøFaaborg-MidtfynKertemindeNyborgOdenseSvendborgNordfynsLangelandÆrøHaderslevBillundSønderborgTønderEsbjergFanøVardeVejenAabenraaFredericiaHorsensKoldingVejleHerningHolstebroLemvigStruerSyddjursNorddjursFavrskovOdderRandersSilkeborgSamsøSkanderborgAarhusIkast-BrandeRingkøbing-SkjernHedenstedMorsøSkiveThistedViborgBrønderslevFrederikshavnVesthimmerlandsLæsøRebildMariagerfjordJammerbugtAalborgHjørringAssens

Før en handel, en belåning eller et byggeprojekt i Assens Kommune er det de samme spørgsmål, der går igen: ligger ejendommen inden for en byggelinje, står den lavt, og hvad fortæller BBR om tag, varme og alder? For kommunens 16.978 boligbygninger er svaret talt nedenfor — 25,1 % står inden for mindst én byggelinje, 86 på terræn under 2 m, og 1.516 har oliefyr. Assens Kommune har kommunekode 0420 og ligger i Region Syddanmark. For den enkelte ejendom giver de samme fjorten registre som resten af landet bygninger, matrikel, vurdering og bindinger — oversat, joinet og i WGS84.

Byggelinjer og beskyttelseslinjer

4.264 af Assens' 16.978 boligbygninger (25,1 %) står inden for mindst én byggelinje efter naturbeskyttelsesloven (landsplan 20,2 %). Det er ikke et byggeforbud, men det betyder, at om-, til- og nybyggeri som regel kræver dispensation.

Bygninger i Assens inden for hver byggelinje
LinjeBoligbygningerAlle bygninger
Strand­beskyttelseslinjeNBL § 1595 (0,6 %)614
Sø­beskyttelseslinjeNBL § 1629 (0,2 %)112
Å­beskyttelseslinjeNBL § 16375 (2,2 %)1.224
Skov­byggelinjeNBL § 172.934 (17,3 %)8.788
Fortidsminde­beskyttelseslinjeNBL § 1879 (0,5 %)267
Kirke­byggelinjeNBL § 191.279 (7,5 %)3.599

Linjer i kraft efter registrenes egne statuskoder, læst 1. oktober 2026: strand- og klitfredning fra Matriklen, sø-, å-, skov- og kirkebyggelinjer fra Miljøportalen, fortidsmindebeskyttelse fra Slots- og Kulturstyrelsen. Talt ud fra bygningens BBR-koordinat — en grund kan være berørt, selv om bygningen ikke er. Den enkelte ejendom slås op med byggelinje-API’et.

Terræn under boligbygningerne

Halvdelen af Assens' boligbygninger står på terræn under 49,7 m over havet (DVR90). Lavtliggende boliger er dem, en screening for oversvømmelse og stormflod starter med.

Median terrænkote
49,7 m
Landsplan 24,3 m
Under 1 m
4
under 0,1 % · landsplan 0,4 %
Under 2 m
86
0,5 % · landsplan 2,6 %
Under 3 m
195
1,1 % · landsplan 5,5 %

Danmarks Højdemodel (DHM/Terræn) fra Datafordeler, læst 1. oktober 2026, aflæst i et 25 m-gitter under hver bygnings BBR-koordinat (16.978 bygninger med en værdi). Et overblik, ikke en opmåling — terrænkoten for en enkelt adresse giver DHM-API’et.

Bygningsbestanden, læst til due diligence

De fire forhold i BBR, en køber, långiver eller rådgiver typisk spørger til først — talt for alle 16.978 boligbygninger i Assens. Tallene gælder bygninger, ikke lejligheder: en etageejendom med mange boliger tæller som én. Den lodrette streg på hver bjælke er landsgennemsnittet.

Tag i asbest-kategorien
33,2 %
5.629 bygninger · landsplan 32,9 %
Oliefyr
1.516
8,9 % · landsplan 5,9 %
Opført 1950–1977
29,8 %
5.051 bygninger fra PCB-perioden
Median opførelsesår
1958
Landsplan 1967

Tagmateriale

På tværs af alle Assens' bygninger — stalde og udhuse med — står 31,0 % med “Fibercement herunder asbest”.

Boligbygninger i Assens efter tagmateriale
KategoriAntalAndelLandsplan
Fibercement herunder asbest
33,2 % (5.629)
32,9 %
Betontagsten
26,9 % (4.567)
20,7 %
Tegl
23,7 % (4.029)
26,7 %
Stråtag
4,9 % (839)
1,5 %
Fibercement uden asbest
4,8 % (817)
3,8 %
Tagpap
2,9 % (490)
10,3 %
Metal
2,4 % (406)
3,0 %
Andet materiale
1,2 % (201)
1,2 %

Varmekilde

Et oliefyr betyder som regel en olietank — nedgravet eller over jord.

Boligbygninger i Assens efter varmeinstallation
KategoriAntalAndelLandsplan
Fjernvarme
51,1 % (8.655)
53,9 %
Varmepumpe
15,6 % (2.645)
13,6 %
Gas
11,7 % (1.977)
15,6 %
Fast brændsel (træ, piller, halm)
9,8 % (1.662)
5,6 %
Oliefyr
8,9 % (1.516)
5,9 %
Elvarme
2,8 % (468)
5,3 %
Ingen varmeinstallation
0,1 % (14)
0,1 %
Registreret pr. bolig (etagebyggeri)
<0,1 % (2)
0,0 %

Opførelsesår

Boligbygninger i Assens efter opførelsesårti
ÅrtiBoligbygninger
Før 19003337
1900’erne1407
1910’erne719
1920’erne755
1930’erne841
1940’erne608
1950’erne915
1960’erne1868
1970’erne2818
1980’erne1390
1990’erne651
2000’erne940
2010’erne380
2020’erne334
Opførelsesår fra BBR (felt 026) for boligbygningerne. 15 uden registreret år.

Alle 51.102 bygninger efter anvendelse

Bygninger i Assens efter anvendelse
KategoriAntalAndelLandsplan
Garager, carporte, udhuse og annekser
48,5 % (24.773)
45,9 %
Boligbygninger (helårs)
33,2 % (16.978)
34,1 %
Landbrugsbygninger
7,3 % (3.745)
5,7 %
Erhverv, handel og forsyning
4,2 % (2.151)
4,2 %
Øvrige og uoplyst anvendelse
3,7 % (1.883)
2,9 %
Sommerhuse
1,4 % (729)
4,6 %
Kultur, undervisning og sundhed
0,8 % (422)
0,9 %
Ferie, fritid og idræt
0,8 % (421)
1,6 %

Parcel-, række- og dobbelthuse (14.784) har et median-boligareal på 138 m².

Kilde: BBR via Datafordeler (bygninger med status “Opført”), læst 1. oktober 2026, placeret efter BBR-koordinat og DAGI’s grænser. “Fibercement herunder asbest” er BBR’s materialekategori — den fortæller ikke, om det enkelte tag faktisk indeholder asbest. Oliefyr er centralvarme eller ovn registreret med flydende brændsel. 1950–1977 er de år, hvor PCB blev brugt i byggematerialer; opførelsesåret alene siger intet om den enkelte bygning.

Ejendomsvurderingen i Assens over tid

Den offentlige ejendomsvurdering for hvert år, som median over alle huse og sommerhuse med én samlet vurdering — ikke et udsnit. Vurderingen er ikke en handelspris, men den følger den samme ejendom år for år.

Parcel-, række- og dobbelthusemedian ejendomsværdi · 13.473 ejendomme
00,5 mio.1 mio.1,5 mio.20012005201020152020
Parcel-, række- og dobbelthuse: median ejendomsværdi pr. år
ÅrMedian (kr.)Ejendomme
200174000012182
200275000012209
200375000012255
200476000012276
200581000012333
200686000012385
2007110000012470
2008110000012582
2009105000012605
2010105000012665
201197000012702
201297000012711
201394000012716
201494000012743
201594000012768
201694000012770
201794000012771
201895000012771
201995000012787
2020107100012789
2021104800047
202211490007683

Seneste fulde år, 2020: 1.071.000 kr. over 12.789 ejendomme. Nye vurderinger: 2021 1.048.000 kr. (47 ejendomme), 2022 1.149.000 kr. (7.683 ejendomme) — kun de ejendomme, der har fået den nye vurdering.

Sommerhusemedian ejendomsværdi · 690 ejendomme
00,5 mio.1 mio.1,5 mio.20012005201020152020
Sommerhuse: median ejendomsværdi pr. år
ÅrMedian (kr.)Ejendomme
2001730000643
2002780000643
2003780000648
2004780000648
20051100000648
20061250000652
20071350000672
20081375000672
20091200000672
20101200000672
20111100000672
20121100000672
20131100000672
20141100000671
20151100000671
20161100000671
20171100000671
20181100000671
20191100000671
20201414000671
20221651000434

Seneste fulde år, 2020: 1.414.000 kr. over 671 ejendomme. Nye vurderinger: 2022 1.651.000 kr. (434 ejendomme) — kun de ejendomme, der har fået den nye vurdering.

Vurderingsstyrelsens ejendomsvurderinger (VUR via Datafordeler), hentet 5. oktober 2026, koblet til BFE gennem BBR. Er der to vurderinger for samme år, gælder den senest ajourførte; ejendomme med flere vurderingsejendomme er udeladt, fordi de ikke har én værdi. Den enkelte ejendoms vurderinger giver vurderings-API’et.

Jord, støj og fredning i Assens

Grund kortlagt V2
1.291
bygninger · konstateret forurening
Grund kortlagt V1
1.340
bygninger · mulig forurening
Fredede bygninger
134
0 bevaringsværdige (SAVE 1-4)
Boligadresser med støj
9,3 %
1.577 af 16.869 · Lden 55 dB eller mere
Boligadresser inden for et kortlagt støjbånd (Lden, 4 m), efter kilde
Vejtrafik, 55 dB eller mere9315,5 %
Vejtrafik, 65 dB eller mere640,4 %
Jernbane, 55 dB eller mere6463,8 %
Lufthavn, 55 dB eller mere00,0 %
Virksomheder, 55 dB eller mere00,0 %

Kortlægning af jordforurening fra regionerne via Danmarks Miljøportal, hentet 5. oktober 2026 — en bygning tælles, når en af ejendommens matrikler er kortlagt. Støj fra Miljøstyrelsens strategiske støjkortlægning (2017-runden), hentet 5. oktober 2026: kun de største veje, jernbaner, lufthavnen og byområder er kortlagt, og kun fra 55 dB, så en adresse uden bånd er ikke nødvendigvis stille. Fredning og SAVE fra FBB. Den enkelte adresses støj giver støj-API’et.

Matriklen i Assens

Jordstykker
27.591
Median areal
1.425 m²
Under 500 m²
9,8 %
2.703 jordstykker
1 ha eller mere
25,6 %
7.071 jordstykker · 51.387 ha i alt

Alle jordstykker med kommunekode 0420. Arealet er jordstykkets flade i Matriklen (EPSG:25832) fra Grundfasts matrikelindeks, opdateret 1. oktober 2026. Skel, areal og matrikelnummer for det enkelte jordstykke giver matrikel-API’et.

Assens mod resten af landet

Byggeår, fjernvarme, olietanke, grundstørrelse og etagebyggeri — for hver 2 km af landet. Skift emne, og se hvor Assens ligger blandt de 98 kommuner; peg på en anden kommune for at sammenligne, eller klik for at gå til dens side.

Assens mod resten af landet

BBR · byggeår · alle 98 kommuner

hentet 02.10.2026

Assens

1975

typisk opførelsesår · nr. 78 af 98, nyeste først · landet 1977

Beregnet af Grundfast fra BBR, DAR og Matriklen (2026-10-02): tallene er hver kommunes egne — medianer over alle bygninger og jordstykker, andele af alle bygninger. Kortet viser de samme registre i 2 km-felter.

Hele landets tal — byggeår, varme, tag, energimærker, vurdering og miljø — står samlet i Danmarks bygninger i tal.

Postnumre og byer i Assens

23.099 adresser i Assens Kommune fordeler sig på 8 postnumre og 942 vejnavne. Hvert postnummer har sin egen side med bygningsbestand, nabopostnumre og kort.

Byer og lokalområder med flest bygninger

  • Tommerup St 2.330
  • Brylle 1.588
  • Verninge 1.037
  • Flemløse 953
  • Helnæs 814
  • Jordløse 805
  • Skalbjerg 682
  • Skallebølle 674
  • Ørsted 653
  • Bred 646
  • Nårup 585
  • Turup 512
  • Gummerup 444
  • Grønnemose 443
  • Køng 438
  • Sandager Næs 384

255 supplerende bynavne i DAGI har bygninger i Assens; tallet efter navnet er opførte bygninger i BBR inden for bynavnets afgrænsning.

Assens i de administrative inddelinger

Fra DAGI — Danmarks Administrative Geografiske Inddeling. Hvor kommunen er delt mellem flere kredse, står den med flest af kommunens bygninger først.

Region
Region Syddanmark (1083)
Retskreds
Retten i Odense
Politikreds
Fyns Politi
Opstillingskreds
Assens
Sogne
30
Supplerende bynavne
255

Kredse og sogne er bestemt ud fra, hvor kommunens bygninger står i DAGI’s grænser (læst 1. oktober 2026). Slå et enkelt punkt op med DAGI-API’et.

Find bygningerne i Assens

51.106 stående bygninger kan søges på BBR-fakta og på det, andre registre siger om dem. Hver linje er en søgning med antallet af bygninger, den finder — klik for listen, kortet og API-kaldet.

Bygningsindeks over BBR og DAR pr. 25. september 2026; jordforurening fra Danmarks Miljøportal (DKJord) 5. oktober 2026; fredning og SAVE fra Slots- og Kulturstyrelsens FBB 5. oktober 2026. Bygninger tælles efter BBR’s kommunekode og adressens postnummer — det samme, søgningen filtrerer på.

Fra kommunetal til den enkelte ejendom

Tallene ovenfor er summer. For én adresse giver byggelinje-API’et linjerne på punktet, DHM-API’et terrænkoten og BBR-API’et bygningerne; kommunekoden afgrænser adressesøgningen.

Ordene i svarene er forklaret under begreber: BFE-nummer, opførelsesår og om-/tilbygningsår, ejendomsvurdering, grundværdi og byggelinje. Guide: Hvad fortæller ét opslag om en ejendom?

Sådan ser det samlet ud for én ejendom — bygninger, vurderinger, planer, jord, støj og oversvømmelse på samme side. Et udsnit fra Assens:

terminalbash
# 1 · Find en ejendom i kommunekode 0420
curl "https://api.grundfast.dk/v1/autocomplete?q=…&type=adresse&kommunekode=0420" \
  -H "Authorization: Bearer gf_live_…"

# 2 · BFE-nummeret → hele ejendommen (BBR, matrikel, vurdering)
curl "https://api.grundfast.dk/v1/bbr/ejendom/{bfe}" \
  -H "Authorization: Bearer gf_live_…"

# 3 · Assens' grænse og navn i DAGI
curl "https://api.grundfast.dk/v1/dagi/kommune/0420" \
  -H "Authorization: Bearer gf_live_…"

Registre du kan slå op i Assens

Landsdækkende, så de svarer for Assens præcis som for resten af landet.

Spørgsmål om ejendommene i Assens

4.264 af Assens' 16.978 boligbygninger (25,1 %) står inden for mindst én byggelinje efter naturbeskyttelsesloven; landsplan 20,2 %. Flest ligger inden for skovbyggelinje (2.934), kirkebyggelinje (1.279) og åbeskyttelseslinje (375). Linjen forbyder ikke byggeri, men om-, til- og nybyggeri kræver som regel dispensation (læst 1. oktober 2026).

86 af Assens' boligbygninger (0,5 %) står på terræn under 2 m over havet (DVR90), og 4 under 1 m; landsplan 2,6 % under 2 m. Medianen er 49,7 m. Aflæst i Danmarks Højdemodel på et 25 m-gitter under hver bygnings BBR-koordinat.

5.629 af Assens' 16.978 boligbygninger med registreret tagmateriale (33,2 %) står i BBR med "Fibercement herunder asbest". Medregnes alle bygninger — også stalde, lader og udhuse — er det 15.476 (31,0 %); landsplan 27,1 %. Betegnelsen er BBR's materialekategori — den siger ikke, at det enkelte tag indeholder asbest.

1.516 af Assens' 16.939 boligbygninger med registreret varmeinstallation står med oliefyr (8,9 %; landsplan 5,9 %) — og dermed som regel med en olietank. De største varmekilder er fjernvarme 51,1 %, varmepumpe 15,6 % og gas 11,7 %. For 2 bygninger — typisk etagebyggeri — er varmen registreret pr. bolig og ikke på bygningen.

5.051 af Assens' boligbygninger (29,8 %) har et opførelsesår i BBR fra 1950 til 1977 — de år, hvor PCB blev brugt i fuger, termoruder og maling. Opførelsesåret siger ikke, at den enkelte bygning indeholder PCB; det er perioden, en screening tager udgangspunkt i.

Halvdelen af Assens' boligbygninger er opført i 1958 eller tidligere (medianen). Flest er bygget før 1900: 3.337 boligbygninger. Parcel-, række- og dobbelthuse har et median-boligareal på 138 m².

Matriklen har 27.591 jordstykker med kommunekode 0420, i alt 51.387 ha. Medianjordstykket er 1.425 m²; 9,8 % er under 500 m², og 25,6 % er på 1 ha eller mere (1. oktober 2026).

Assens Kommune har kommunekode 0420 og ligger i Region Syddanmark. Retskredsen er Retten i Odense, politikredsen Fyns Politi, og kommunen rummer 30 sogne (DAGI, 1. oktober 2026).

Sammenlign med kommunerne omkring Assens

Grænser op til Assens

Øvrige i Region Syddanmark

Alle kommuner →

Kommunekode 0420

Hent Assens' ejendomsdata med én nøgle

Gratis at komme i gang. Data fra Datafordeler / Klimadatastyrelsen, Miljøportalen og Slots- og Kulturstyrelsen — Grundfast leverer oversættelsen, sammensætningen og driften.