Spring til indhold

Grundfast

Ejendomsdata-API

Ejendomsdata i Vejen Kommune

Kommunekode
0575
Boligbygninger med byggelinje
13,9 %
2.358 af 16.942
Boligbygninger under 2 m (DVR90)
0
0,0 %

51.115 bygninger i BBR · 27.249 jordstykker, median 1.820 m² · 37,0 % af boligbygningerne med tag i asbest-kategorien

KøbenhavnFrederiksbergBallerupBrøndbyDragørGentofteGladsaxeGlostrupHerlevAlbertslundHvidovreHøje-TaastrupLyngby-TaarbækRødovreIshøjTårnbyVallensbækFuresøAllerødFredensborgHelsingørHillerødHørsholmRudersdalEgedalFrederikssundGreveKøgeHalsnæsRoskildeSolrødGribskovOdsherredHolbækFaxeKalundborgRingstedSlagelseStevnsSorøLejreLollandNæstvedGuldborgsundVordingborgBornholmMiddelfartChristiansøAssensFaaborg-MidtfynKertemindeNyborgOdenseSvendborgNordfynsLangelandÆrøHaderslevBillundSønderborgTønderEsbjergFanøVardeAabenraaFredericiaHorsensKoldingVejleHerningHolstebroLemvigStruerSyddjursNorddjursFavrskovOdderRandersSilkeborgSamsøSkanderborgAarhusIkast-BrandeRingkøbing-SkjernHedenstedMorsøSkiveThistedViborgBrønderslevFrederikshavnVesthimmerlandsLæsøRebildMariagerfjordJammerbugtAalborgHjørringVejen

Før en handel, en belåning eller et byggeprojekt i Vejen Kommune er det de samme spørgsmål, der går igen: ligger ejendommen inden for en byggelinje, står den lavt, og hvad fortæller BBR om tag, varme og alder? For kommunens 16.942 boligbygninger er svaret talt nedenfor — 13,9 % står inden for mindst én byggelinje, ingen på terræn under 2 m, og 1.480 har oliefyr. Vejen Kommune har kommunekode 0575 og ligger i Region Syddanmark. For den enkelte ejendom giver de samme fjorten registre som resten af landet bygninger, matrikel, vurdering og bindinger — oversat, joinet og i WGS84.

Byggelinjer og beskyttelseslinjer

2.358 af Vejens 16.942 boligbygninger (13,9 %) står inden for mindst én byggelinje efter naturbeskyttelsesloven (landsplan 20,2 %). Det er ikke et byggeforbud, men det betyder, at om-, til- og nybyggeri som regel kræver dispensation.

Bygninger i Vejen inden for hver byggelinje
LinjeBoligbygningerAlle bygninger
Sø­beskyttelseslinjeNBL § 1613 (0,1 %)101
Å­beskyttelseslinjeNBL § 16128 (0,8 %)538
Skov­byggelinjeNBL § 171.168 (6,9 %)4.180
Fortidsminde­beskyttelseslinjeNBL § 1882 (0,5 %)328
Kirke­byggelinjeNBL § 191.024 (6,0 %)2.804

Linjer i kraft efter registrenes egne statuskoder, læst 1. oktober 2026: strand- og klitfredning fra Matriklen, sø-, å-, skov- og kirkebyggelinjer fra Miljøportalen, fortidsmindebeskyttelse fra Slots- og Kulturstyrelsen. Talt ud fra bygningens BBR-koordinat — en grund kan være berørt, selv om bygningen ikke er. Den enkelte ejendom slås op med byggelinje-API’et.

Terræn under boligbygningerne

Halvdelen af Vejens boligbygninger står på terræn under 45,5 m over havet (DVR90). Lavtliggende boliger er dem, en screening for oversvømmelse og stormflod starter med.

Median terrænkote
45,5 m
Landsplan 24,3 m
Under 1 m
0
0,0 % · landsplan 0,4 %
Under 2 m
0
0,0 % · landsplan 2,6 %
Under 3 m
0
0,0 % · landsplan 5,5 %

Danmarks Højdemodel (DHM/Terræn) fra Datafordeler, læst 1. oktober 2026, aflæst i et 25 m-gitter under hver bygnings BBR-koordinat (16.942 bygninger med en værdi). Et overblik, ikke en opmåling — terrænkoten for en enkelt adresse giver DHM-API’et.

Bygningsbestanden, læst til due diligence

De fire forhold i BBR, en køber, långiver eller rådgiver typisk spørger til først — talt for alle 16.942 boligbygninger i Vejen. Tallene gælder bygninger, ikke lejligheder: en etageejendom med mange boliger tæller som én. Den lodrette streg på hver bjælke er landsgennemsnittet.

Tag i asbest-kategorien
37,0 %
6.277 bygninger · landsplan 32,9 %
Oliefyr
1.480
8,8 % · landsplan 5,9 %
Opført 1950–1977
32,4 %
5.492 bygninger fra PCB-perioden
Median opførelsesår
1966
Landsplan 1967

Tagmateriale

På tværs af alle Vejens bygninger — stalde og udhuse med — står 32,5 % med “Fibercement herunder asbest”.

Boligbygninger i Vejen efter tagmateriale
KategoriAntalAndelLandsplan
Fibercement herunder asbest
37,0 % (6.277)
32,9 %
Betontagsten
27,3 % (4.631)
20,7 %
Tegl
21,3 % (3.602)
26,7 %
Tagpap
6,5 % (1.099)
10,3 %
Fibercement uden asbest
3,7 % (626)
3,8 %
Metal
2,7 % (458)
3,0 %
Stråtag
0,9 % (152)
1,5 %
Andet materiale
0,6 % (97)
1,2 %

Varmekilde

Et oliefyr betyder som regel en olietank — nedgravet eller over jord.

Boligbygninger i Vejen efter varmeinstallation
KategoriAntalAndelLandsplan
Fjernvarme
42,6 % (7.179)
53,9 %
Gas
17,9 % (3.010)
15,6 %
Varmepumpe
16,0 % (2.694)
13,6 %
Fast brændsel (træ, piller, halm)
9,9 % (1.672)
5,6 %
Oliefyr
8,8 % (1.480)
5,9 %
Elvarme
4,7 % (799)
5,3 %
Ingen varmeinstallation
0,1 % (17)
0,1 %
Registreret pr. bolig (etagebyggeri)
<0,1 % (6)
0,0 %

Opførelsesår

Boligbygninger i Vejen efter opførelsesårti
ÅrtiBoligbygninger
Før 19001599
1900’erne993
1910’erne849
1920’erne945
1930’erne962
1940’erne708
1950’erne1174
1960’erne2044
1970’erne2832
1980’erne1664
1990’erne736
2000’erne1255
2010’erne612
2020’erne569
Opførelsesår fra BBR (felt 026) for boligbygningerne.

Alle 51.115 bygninger efter anvendelse

Bygninger i Vejen efter anvendelse
KategoriAntalAndelLandsplan
Garager, carporte, udhuse og annekser
44,5 % (22.722)
45,9 %
Boligbygninger (helårs)
33,1 % (16.942)
34,1 %
Landbrugsbygninger
11,3 % (5.784)
5,7 %
Erhverv, handel og forsyning
5,2 % (2.641)
4,2 %
Øvrige og uoplyst anvendelse
4,0 % (2.020)
2,9 %
Kultur, undervisning og sundhed
0,9 % (458)
0,9 %
Ferie, fritid og idræt
0,8 % (425)
1,6 %
Sommerhuse
0,2 % (123)
4,6 %

Parcel-, række- og dobbelthuse (14.379) har et median-boligareal på 145 m².

Kilde: BBR via Datafordeler (bygninger med status “Opført”), læst 1. oktober 2026, placeret efter BBR-koordinat og DAGI’s grænser. “Fibercement herunder asbest” er BBR’s materialekategori — den fortæller ikke, om det enkelte tag faktisk indeholder asbest. Oliefyr er centralvarme eller ovn registreret med flydende brændsel. 1950–1977 er de år, hvor PCB blev brugt i byggematerialer; opførelsesåret alene siger intet om den enkelte bygning.

Ejendomsvurderingen i Vejen over tid

Den offentlige ejendomsvurdering for hvert år, som median over alle huse og sommerhuse med én samlet vurdering — ikke et udsnit. Vurderingen er ikke en handelspris, men den følger den samme ejendom år for år.

Parcel-, række- og dobbelthusemedian ejendomsværdi · 12.821 ejendomme
00,5 mio.1 mio.1,5 mio.20012005201020152020
Parcel-, række- og dobbelthuse: median ejendomsværdi pr. år
ÅrMedian (kr.)Ejendomme
200170000011156
200271000011185
200372000011249
200472000011276
200578000011440
200681000011554
200797000011724
200898000011823
200988000011950
201088000011997
201184000012031
201284000012056
201382000012094
201482000012095
201582000012101
201682000012136
201782000012170
201883000012201
201983000012226
2020102000012226
202177200043
202211250007274
202415020001745

Seneste fulde år, 2020: 1.020.000 kr. over 12.226 ejendomme. Nye vurderinger: 2021 772.000 kr. (43 ejendomme), 2022 1.125.000 kr. (7.274 ejendomme), 2024 1.502.000 kr. (1.745 ejendomme) — kun de ejendomme, der har fået den nye vurdering.

Sommerhusemedian ejendomsværdi · 80 ejendomme
00,25 mio.0,5 mio.0,75 mio.1 mio.20012005201020152020
Sommerhuse: median ejendomsværdi pr. år
ÅrMedian (kr.)Ejendomme
200150500016
200238500016
200344000017
200443000017
200515000035
20068890074
20079275074
200865500074
200959500074
201065000074
201164500074
201264500074
201363000074
201464000074
201563000074
201664000074
201764000074
201864500074
201964500074
202083100074
202280700044
202486600039

Seneste fulde år, 2020: 831.000 kr. over 74 ejendomme. Nye vurderinger: 2022 807.000 kr. (44 ejendomme), 2024 866.000 kr. (39 ejendomme) — kun de ejendomme, der har fået den nye vurdering.

Vurderingsstyrelsens ejendomsvurderinger (VUR via Datafordeler), hentet 5. oktober 2026, koblet til BFE gennem BBR. Er der to vurderinger for samme år, gælder den senest ajourførte; ejendomme med flere vurderingsejendomme er udeladt, fordi de ikke har én værdi. Den enkelte ejendoms vurderinger giver vurderings-API’et.

Jord, støj og fredning i Vejen

Grund kortlagt V2
1.337
bygninger · konstateret forurening
Grund kortlagt V1
1.339
bygninger · mulig forurening
Fredede bygninger
34
154 bevaringsværdige (SAVE 1-4)
Boligadresser med støj
3,9 %
664 af 16.884 · Lden 55 dB eller mere
Boligadresser inden for et kortlagt støjbånd (Lden, 4 m), efter kilde
Vejtrafik, 55 dB eller mere4062,4 %
Vejtrafik, 65 dB eller mere600,4 %
Jernbane, 55 dB eller mere2581,5 %
Lufthavn, 55 dB eller mere00,0 %
Virksomheder, 55 dB eller mere00,0 %

Kortlægning af jordforurening fra regionerne via Danmarks Miljøportal, hentet 5. oktober 2026 — en bygning tælles, når en af ejendommens matrikler er kortlagt. Støj fra Miljøstyrelsens strategiske støjkortlægning (2017-runden), hentet 5. oktober 2026: kun de største veje, jernbaner, lufthavnen og byområder er kortlagt, og kun fra 55 dB, så en adresse uden bånd er ikke nødvendigvis stille. Fredning og SAVE fra FBB. Den enkelte adresses støj giver støj-API’et.

Matriklen i Vejen

Jordstykker
27.249
Median areal
1.820 m²
Under 500 m²
7,6 %
2.061 jordstykker
1 ha eller mere
32,4 %
8.839 jordstykker · 81.807 ha i alt

Alle jordstykker med kommunekode 0575. Arealet er jordstykkets flade i Matriklen (EPSG:25832) fra Grundfasts matrikelindeks, opdateret 1. oktober 2026. Skel, areal og matrikelnummer for det enkelte jordstykke giver matrikel-API’et.

Vejen mod resten af landet

Byggeår, fjernvarme, olietanke, grundstørrelse og etagebyggeri — for hver 2 km af landet. Skift emne, og se hvor Vejen ligger blandt de 98 kommuner; peg på en anden kommune for at sammenligne, eller klik for at gå til dens side.

Vejen mod resten af landet

BBR · byggeår · alle 98 kommuner

hentet 02.10.2026

Vejen

1978

typisk opførelsesår · nr. 33 af 98, nyeste først · landet 1977

Beregnet af Grundfast fra BBR, DAR og Matriklen (2026-10-02): tallene er hver kommunes egne — medianer over alle bygninger og jordstykker, andele af alle bygninger. Kortet viser de samme registre i 2 km-felter.

Hele landets tal — byggeår, varme, tag, energimærker, vurdering og miljø — står samlet i Danmarks bygninger i tal.

Postnumre og byer i Vejen

23.936 adresser i Vejen Kommune fordeler sig på 13 postnumre og 937 vejnavne. Hvert postnummer har sin egen side med bygningsbestand, nabopostnumre og kort.

Byer og lokalområder med flest bygninger

  • Jels 2.142
  • Askov 1.582
  • Andst 1.364
  • Holsted St 1.327
  • Skodborg 1.218
  • Sdr Hygum 867
  • Lindknud 793
  • Øster Lindet 734
  • Veerst 569
  • Stenderup 491
  • Københoved 414
  • Gjerndrup 399
  • Tobøl 392
  • Nørbølling 386
  • Gamst 377
  • Brændstrup 357

126 supplerende bynavne i DAGI har bygninger i Vejen; tallet efter navnet er opførte bygninger i BBR inden for bynavnets afgrænsning.

Vejen i de administrative inddelinger

Fra DAGI — Danmarks Administrative Geografiske Inddeling. Hvor kommunen er delt mellem flere kredse, står den med flest af kommunens bygninger først.

Region
Region Syddanmark (1083)
Retskreds
Retten i Esbjerg
Politikreds
Syd- og Sønderjyllands Politi
Opstillingskreds
Vejen
Sogne
26
Supplerende bynavne
126

Kredse og sogne er bestemt ud fra, hvor kommunens bygninger står i DAGI’s grænser (læst 1. oktober 2026). Slå et enkelt punkt op med DAGI-API’et.

Find bygningerne i Vejen

51.107 stående bygninger kan søges på BBR-fakta og på det, andre registre siger om dem. Hver linje er en søgning med antallet af bygninger, den finder — klik for listen, kortet og API-kaldet.

Bygningsindeks over BBR og DAR pr. 25. september 2026; jordforurening fra Danmarks Miljøportal (DKJord) 5. oktober 2026; fredning og SAVE fra Slots- og Kulturstyrelsens FBB 5. oktober 2026. Bygninger tælles efter BBR’s kommunekode og adressens postnummer — det samme, søgningen filtrerer på.

Fra kommunetal til den enkelte ejendom

Tallene ovenfor er summer. For én adresse giver byggelinje-API’et linjerne på punktet, DHM-API’et terrænkoten og BBR-API’et bygningerne; kommunekoden afgrænser adressesøgningen.

Ordene i svarene er forklaret under begreber: BFE-nummer, opførelsesår og om-/tilbygningsår, ejendomsvurdering, grundværdi og byggelinje. Guide: Hvad fortæller ét opslag om en ejendom?

Sådan ser det samlet ud for én ejendom — bygninger, vurderinger, planer, jord, støj og oversvømmelse på samme side. Et udsnit fra Vejen:

terminalbash
# 1 · Find en ejendom i kommunekode 0575
curl "https://api.grundfast.dk/v1/autocomplete?q=…&type=adresse&kommunekode=0575" \
  -H "Authorization: Bearer gf_live_…"

# 2 · BFE-nummeret → hele ejendommen (BBR, matrikel, vurdering)
curl "https://api.grundfast.dk/v1/bbr/ejendom/{bfe}" \
  -H "Authorization: Bearer gf_live_…"

# 3 · Vejens grænse og navn i DAGI
curl "https://api.grundfast.dk/v1/dagi/kommune/0575" \
  -H "Authorization: Bearer gf_live_…"

Registre du kan slå op i Vejen

Landsdækkende, så de svarer for Vejen præcis som for resten af landet.

Spørgsmål om ejendommene i Vejen

2.358 af Vejens 16.942 boligbygninger (13,9 %) står inden for mindst én byggelinje efter naturbeskyttelsesloven; landsplan 20,2 %. Flest ligger inden for skovbyggelinje (1.168), kirkebyggelinje (1.024) og åbeskyttelseslinje (128). Linjen forbyder ikke byggeri, men om-, til- og nybyggeri kræver som regel dispensation (læst 1. oktober 2026).

0 af Vejens boligbygninger (0,0 %) står på terræn under 2 m over havet (DVR90), og 0 under 1 m; landsplan 2,6 % under 2 m. Medianen er 45,5 m. Aflæst i Danmarks Højdemodel på et 25 m-gitter under hver bygnings BBR-koordinat.

6.277 af Vejens 16.942 boligbygninger med registreret tagmateriale (37,0 %) står i BBR med "Fibercement herunder asbest". Medregnes alle bygninger — også stalde, lader og udhuse — er det 16.196 (32,5 %); landsplan 27,1 %. Betegnelsen er BBR's materialekategori — den siger ikke, at det enkelte tag indeholder asbest.

1.480 af Vejens 16.857 boligbygninger med registreret varmeinstallation står med oliefyr (8,8 %; landsplan 5,9 %) — og dermed som regel med en olietank. De største varmekilder er fjernvarme 42,6 %, gas 17,9 % og varmepumpe 16,0 %. For 6 bygninger — typisk etagebyggeri — er varmen registreret pr. bolig og ikke på bygningen.

5.492 af Vejens boligbygninger (32,4 %) har et opførelsesår i BBR fra 1950 til 1977 — de år, hvor PCB blev brugt i fuger, termoruder og maling. Opførelsesåret siger ikke, at den enkelte bygning indeholder PCB; det er perioden, en screening tager udgangspunkt i.

Halvdelen af Vejens boligbygninger er opført i 1966 eller tidligere (medianen). Flest er bygget i 1970’erne: 2.832 boligbygninger. Parcel-, række- og dobbelthuse har et median-boligareal på 145 m².

Matriklen har 27.249 jordstykker med kommunekode 0575, i alt 81.807 ha. Medianjordstykket er 1.820 m²; 7,6 % er under 500 m², og 32,4 % er på 1 ha eller mere (1. oktober 2026).

Vejen Kommune har kommunekode 0575 og ligger i Region Syddanmark. Retskredsen er Retten i Esbjerg, politikredsen Syd- og Sønderjyllands Politi, og kommunen rummer 26 sogne (DAGI, 1. oktober 2026).

Sammenlign med kommunerne omkring Vejen

Grænser op til Vejen

Øvrige i Region Syddanmark

Alle kommuner →

Kommunekode 0575

Hent Vejens ejendomsdata med én nøgle

Gratis at komme i gang. Data fra Datafordeler / Klimadatastyrelsen, Miljøportalen og Slots- og Kulturstyrelsen — Grundfast leverer oversættelsen, sammensætningen og driften.