Spring til indhold

Grundfast

Ejendomsdata-API

Ejendomsdata i Odsherred Kommune

Kommunekode
0306
Boligbygninger med byggelinje
18,1 %
2.245 af 12.373
Boligbygninger under 2 m (DVR90)
1.465
11,9 %

89.315 bygninger i BBR · 44.969 jordstykker, median 1.429 m² · 40,9 % af boligbygningerne med tag i asbest-kategorien

KøbenhavnFrederiksbergBallerupBrøndbyDragørGentofteGladsaxeGlostrupHerlevAlbertslundHvidovreHøje-TaastrupLyngby-TaarbækRødovreIshøjTårnbyVallensbækFuresøAllerødFredensborgHelsingørHillerødHørsholmRudersdalEgedalFrederikssundGreveKøgeHalsnæsRoskildeSolrødGribskovHolbækFaxeKalundborgRingstedSlagelseStevnsSorøLejreLollandNæstvedGuldborgsundVordingborgBornholmMiddelfartChristiansøAssensFaaborg-MidtfynKertemindeNyborgOdenseSvendborgNordfynsLangelandÆrøHaderslevBillundSønderborgTønderEsbjergFanøVardeVejenAabenraaFredericiaHorsensKoldingVejleHerningHolstebroLemvigStruerSyddjursNorddjursFavrskovOdderRandersSilkeborgSamsøSkanderborgAarhusIkast-BrandeRingkøbing-SkjernHedenstedMorsøSkiveThistedViborgBrønderslevFrederikshavnVesthimmerlandsLæsøRebildMariagerfjordJammerbugtAalborgHjørringOdsherred

Før en handel, en belåning eller et byggeprojekt i Odsherred Kommune er det de samme spørgsmål, der går igen: ligger ejendommen inden for en byggelinje, står den lavt, og hvad fortæller BBR om tag, varme og alder? For kommunens 12.373 boligbygninger er svaret talt nedenfor — 18,1 % står inden for mindst én byggelinje, 1.465 på terræn under 2 m, og 1.475 har oliefyr. Odsherred Kommune har kommunekode 0306 og ligger i Region Sjælland. For den enkelte ejendom giver de samme fjorten registre som resten af landet bygninger, matrikel, vurdering og bindinger — oversat, joinet og i WGS84.

Byggelinjer og beskyttelseslinjer

2.245 af Odsherreds 12.373 boligbygninger (18,1 %) står inden for mindst én byggelinje efter naturbeskyttelsesloven (landsplan 20,2 %). Det er ikke et byggeforbud, men det betyder, at om-, til- og nybyggeri som regel kræver dispensation.

Bygninger i Odsherred inden for hver byggelinje
LinjeBoligbygningerAlle bygninger
Strand­beskyttelseslinjeNBL § 15112 (0,9 %)884
Sø­beskyttelseslinjeNBL § 1675 (0,6 %)280
Å­beskyttelseslinjeNBL § 16154 (1,2 %)540
Skov­byggelinjeNBL § 17659 (5,3 %)2.873
Fortidsminde­beskyttelseslinjeNBL § 18231 (1,9 %)1.379
Kirke­byggelinjeNBL § 191.197 (9,7 %)3.138

Linjer i kraft efter registrenes egne statuskoder, læst 1. oktober 2026: strand- og klitfredning fra Matriklen, sø-, å-, skov- og kirkebyggelinjer fra Miljøportalen, fortidsmindebeskyttelse fra Slots- og Kulturstyrelsen. Talt ud fra bygningens BBR-koordinat — en grund kan være berørt, selv om bygningen ikke er. Den enkelte ejendom slås op med byggelinje-API’et.

Terræn under boligbygningerne

Halvdelen af Odsherreds boligbygninger står på terræn under 13,7 m over havet (DVR90). Lavtliggende boliger er dem, en screening for oversvømmelse og stormflod starter med.

Median terrænkote
13,7 m
Landsplan 24,3 m
Under 1 m
1.161
9,4 % · landsplan 0,4 %
Under 2 m
1.465
11,9 % · landsplan 2,6 %
Under 3 m
1.801
14,6 % · landsplan 5,5 %

Danmarks Højdemodel (DHM/Terræn) fra Datafordeler, læst 1. oktober 2026, aflæst i et 25 m-gitter under hver bygnings BBR-koordinat (12.359 bygninger med en værdi). Et overblik, ikke en opmåling — terrænkoten for en enkelt adresse giver DHM-API’et.

Bygningsbestanden, læst til due diligence

De fire forhold i BBR, en køber, långiver eller rådgiver typisk spørger til først — talt for alle 12.373 boligbygninger i Odsherred. Tallene gælder bygninger, ikke lejligheder: en etageejendom med mange boliger tæller som én. Den lodrette streg på hver bjælke er landsgennemsnittet.

Tag i asbest-kategorien
40,9 %
5.055 bygninger · landsplan 32,9 %
Oliefyr
1.475
12,0 % · landsplan 5,9 %
Opført 1950–1977
32,8 %
4.063 bygninger fra PCB-perioden
Median opførelsesår
1960
Landsplan 1967

Tagmateriale

På tværs af alle Odsherreds bygninger — stalde og udhuse med — står 22,4 % med “Fibercement herunder asbest”.

Boligbygninger i Odsherred efter tagmateriale
KategoriAntalAndelLandsplan
Fibercement herunder asbest
40,9 % (5.055)
32,9 %
Tegl
26,3 % (3.251)
26,7 %
Betontagsten
15,8 % (1.956)
20,7 %
Tagpap
4,8 % (597)
10,3 %
Fibercement uden asbest
4,4 % (541)
3,8 %
Stråtag
4,3 % (529)
1,5 %
Metal
2,8 % (345)
3,0 %
Andet materiale
0,8 % (99)
1,2 %

Varmekilde

Et oliefyr betyder som regel en olietank — nedgravet eller over jord.

Boligbygninger i Odsherred efter varmeinstallation
KategoriAntalAndelLandsplan
Fjernvarme
28,8 % (3.553)
53,9 %
Varmepumpe
22,9 % (2.828)
13,6 %
Elvarme
16,3 % (2.007)
5,3 %
Oliefyr
12,0 % (1.475)
5,9 %
Gas
11,7 % (1.442)
15,6 %
Fast brændsel (træ, piller, halm)
8,2 % (1.008)
5,6 %
Ingen varmeinstallation
0,2 % (23)
0,1 %
Registreret pr. bolig (etagebyggeri)
<0,1 % (4)
0,0 %

Opførelsesår

Boligbygninger i Odsherred efter opførelsesårti
ÅrtiBoligbygninger
Før 19001759
1900’erne968
1910’erne595
1920’erne754
1930’erne657
1940’erne500
1950’erne854
1960’erne1570
1970’erne2033
1980’erne1002
1990’erne349
2000’erne882
2010’erne166
2020’erne284
Opførelsesår fra BBR (felt 026) for boligbygningerne.

Alle 89.315 bygninger efter anvendelse

Bygninger i Odsherred efter anvendelse
KategoriAntalAndelLandsplan
Garager, carporte, udhuse og annekser
46,2 % (41.267)
45,9 %
Sommerhuse
27,2 % (24.261)
4,6 %
Boligbygninger (helårs)
13,9 % (12.373)
34,1 %
Ferie, fritid og idræt
5,6 % (5.005)
1,6 %
Landbrugsbygninger
3,5 % (3.107)
5,7 %
Erhverv, handel og forsyning
2,0 % (1.756)
4,2 %
Øvrige og uoplyst anvendelse
1,3 % (1.193)
2,9 %
Kultur, undervisning og sundhed
0,4 % (353)
0,9 %

Parcel-, række- og dobbelthuse (10.491) har et median-boligareal på 130 m².

Kilde: BBR via Datafordeler (bygninger med status “Opført”), læst 1. oktober 2026, placeret efter BBR-koordinat og DAGI’s grænser. “Fibercement herunder asbest” er BBR’s materialekategori — den fortæller ikke, om det enkelte tag faktisk indeholder asbest. Oliefyr er centralvarme eller ovn registreret med flydende brændsel. 1950–1977 er de år, hvor PCB blev brugt i byggematerialer; opførelsesåret alene siger intet om den enkelte bygning.

Ejendomsvurderingen i Odsherred over tid

Den offentlige ejendomsvurdering for hvert år, som median over alle huse og sommerhuse med én samlet vurdering — ikke et udsnit. Vurderingen er ikke en handelspris, men den følger den samme ejendom år for år.

Parcel-, række- og dobbelthusemedian ejendomsværdi · 9.594 ejendomme
00,5 mio.1 mio.1,5 mio.20012005201020152020
Parcel-, række- og dobbelthuse: median ejendomsværdi pr. år
ÅrMedian (kr.)Ejendomme
20017500008557
20028100008576
20038800008709
20048900008781
200511000008813
200612000008916
200713500008978
200814000009022
200911000009033
201011000009048
201110500009053
201210500009056
201310000009056
201410000009058
201510000009061
201610000009064
201710000009068
201810000009071
201910000009080
202010980009081
2021124300042
202212990005450
202413080001219

Seneste fulde år, 2020: 1.098.000 kr. over 9.081 ejendomme. Nye vurderinger: 2021 1.243.000 kr. (42 ejendomme), 2022 1.299.000 kr. (5.450 ejendomme), 2024 1.308.000 kr. (1.219 ejendomme) — kun de ejendomme, der har fået den nye vurdering.

Sommerhusemedian ejendomsværdi · 23.967 ejendomme
00,5 mio.1 mio.1,5 mio.20012005201020152020
Sommerhuse: median ejendomsværdi pr. år
ÅrMedian (kr.)Ejendomme
200138000022975
200242000022995
200352000023097
200459000023138
200591000023210
2006100000023319
2007120000023422
2008120000023474
200998000023500
201098000023510
201193000023521
201293500023550
201391000023553
201491000023569
201591000023574
201692000023596
201792000023626
201893000023642
201994000023667
2020109500023677
2021167050088
2022174100014457
202415795002800

Seneste fulde år, 2020: 1.095.000 kr. over 23.677 ejendomme. Nye vurderinger: 2021 1.670.500 kr. (88 ejendomme), 2022 1.741.000 kr. (14.457 ejendomme), 2024 1.579.500 kr. (2.800 ejendomme) — kun de ejendomme, der har fået den nye vurdering.

Vurderingsstyrelsens ejendomsvurderinger (VUR via Datafordeler), hentet 5. oktober 2026, koblet til BFE gennem BBR. Er der to vurderinger for samme år, gælder den senest ajourførte; ejendomme med flere vurderingsejendomme er udeladt, fordi de ikke har én værdi. Den enkelte ejendoms vurderinger giver vurderings-API’et.

Jord, støj og fredning i Odsherred

Grund kortlagt V2
652
bygninger · konstateret forurening
Grund kortlagt V1
671
bygninger · mulig forurening
Fredede bygninger
46
382 bevaringsværdige (SAVE 1-4)
Boligadresser med støj
0,9 %
112 af 12.157 · Lden 55 dB eller mere
Boligadresser inden for et kortlagt støjbånd (Lden, 4 m), efter kilde
Vejtrafik, 55 dB eller mere1120,9 %
Vejtrafik, 65 dB eller mere250,2 %
Jernbane, 55 dB eller mere00,0 %
Lufthavn, 55 dB eller mere00,0 %
Virksomheder, 55 dB eller mere00,0 %

Kortlægning af jordforurening fra regionerne via Danmarks Miljøportal, hentet 5. oktober 2026 — en bygning tælles, når en af ejendommens matrikler er kortlagt. Støj fra Miljøstyrelsens strategiske støjkortlægning (2017-runden), hentet 5. oktober 2026: kun de største veje, jernbaner, lufthavnen og byområder er kortlagt, og kun fra 55 dB, så en adresse uden bånd er ikke nødvendigvis stille. Fredning og SAVE fra FBB. Den enkelte adresses støj giver støj-API’et.

Matriklen i Odsherred

Jordstykker
44.969
Median areal
1.429 m²
Under 500 m²
5,4 %
2.439 jordstykker
1 ha eller mere
10,5 %
4.710 jordstykker · 36.143 ha i alt

Alle jordstykker med kommunekode 0306. Arealet er jordstykkets flade i Matriklen (EPSG:25832) fra Grundfasts matrikelindeks, opdateret 1. oktober 2026. Skel, areal og matrikelnummer for det enkelte jordstykke giver matrikel-API’et.

Odsherred mod resten af landet

Byggeår, fjernvarme, olietanke, grundstørrelse og etagebyggeri — for hver 2 km af landet. Skift emne, og se hvor Odsherred ligger blandt de 98 kommuner; peg på en anden kommune for at sammenligne, eller klik for at gå til dens side.

Odsherred mod resten af landet

BBR · byggeår · alle 98 kommuner

hentet 02.10.2026

Odsherred

1978

typisk opførelsesår · nr. 36 af 98, nyeste først · landet 1977

Beregnet af Grundfast fra BBR, DAR og Matriklen (2026-10-02): tallene er hver kommunes egne — medianer over alle bygninger og jordstykker, andele af alle bygninger. Kortet viser de samme registre i 2 km-felter.

Hele landets tal — byggeår, varme, tag, energimærker, vurdering og miljø — står samlet i Danmarks bygninger i tal.

Postnumre og byer i Odsherred

43.249 adresser i Odsherred Kommune fordeler sig på 11 postnumre og 2.182 vejnavne. Hvert postnummer har sin egen side med bygningsbestand, nabopostnumre og kort.

Byer og lokalområder med flest bygninger

  • Ellinge Lyng 4.432
  • Yderby Lyng 3.451
  • Ordrup 3.149
  • Overby Lyng 2.466
  • Lumsås 2.423
  • Hønsinge L 2.412
  • Klint 2.076
  • Nyrup 2.009
  • Gudmindrup Lyng 1.757
  • Veddinge Bk 1.616
  • Lammefjorden 1.431
  • Højby Lyng 1.403
  • Ebbeløkke 1.191
  • Nakke 1.070
  • Gundestrup 960
  • Høve 877

141 supplerende bynavne i DAGI har bygninger i Odsherred; tallet efter navnet er opførte bygninger i BBR inden for bynavnets afgrænsning.

Odsherred i de administrative inddelinger

Fra DAGI — Danmarks Administrative Geografiske Inddeling. Hvor kommunen er delt mellem flere kredse, står den med flest af kommunens bygninger først.

Region
Region Sjælland (1085)
Retskreds
Retten i Holbæk
Politikreds
Midt- og Vestsjællands Politi
Opstillingskreds
Kalundborg
Sogne
14
Supplerende bynavne
141

Kredse og sogne er bestemt ud fra, hvor kommunens bygninger står i DAGI’s grænser (læst 1. oktober 2026). Slå et enkelt punkt op med DAGI-API’et.

Find bygningerne i Odsherred

89.302 stående bygninger kan søges på BBR-fakta og på det, andre registre siger om dem. Hver linje er en søgning med antallet af bygninger, den finder — klik for listen, kortet og API-kaldet.

Bygningsindeks over BBR og DAR pr. 25. september 2026; jordforurening fra Danmarks Miljøportal (DKJord) 5. oktober 2026; fredning og SAVE fra Slots- og Kulturstyrelsens FBB 5. oktober 2026. Bygninger tælles efter BBR’s kommunekode og adressens postnummer — det samme, søgningen filtrerer på.

Fra kommunetal til den enkelte ejendom

Tallene ovenfor er summer. For én adresse giver byggelinje-API’et linjerne på punktet, DHM-API’et terrænkoten og BBR-API’et bygningerne; kommunekoden afgrænser adressesøgningen.

Ordene i svarene er forklaret under begreber: BFE-nummer, opførelsesår og om-/tilbygningsår, ejendomsvurdering, grundværdi og byggelinje. Guide: Hvad fortæller ét opslag om en ejendom?

Sådan ser det samlet ud for én ejendom — bygninger, vurderinger, planer, jord, støj og oversvømmelse på samme side. Et udsnit fra Odsherred:

terminalbash
# 1 · Find en ejendom i kommunekode 0306
curl "https://api.grundfast.dk/v1/autocomplete?q=…&type=adresse&kommunekode=0306" \
  -H "Authorization: Bearer gf_live_…"

# 2 · BFE-nummeret → hele ejendommen (BBR, matrikel, vurdering)
curl "https://api.grundfast.dk/v1/bbr/ejendom/{bfe}" \
  -H "Authorization: Bearer gf_live_…"

# 3 · Odsherreds grænse og navn i DAGI
curl "https://api.grundfast.dk/v1/dagi/kommune/0306" \
  -H "Authorization: Bearer gf_live_…"

Registre du kan slå op i Odsherred

Landsdækkende, så de svarer for Odsherred præcis som for resten af landet.

Spørgsmål om ejendommene i Odsherred

2.245 af Odsherreds 12.373 boligbygninger (18,1 %) står inden for mindst én byggelinje efter naturbeskyttelsesloven; landsplan 20,2 %. Flest ligger inden for kirkebyggelinje (1.197), skovbyggelinje (659) og fortidsmindebeskyttelseslinje (231). Linjen forbyder ikke byggeri, men om-, til- og nybyggeri kræver som regel dispensation (læst 1. oktober 2026).

1.465 af Odsherreds boligbygninger (11,9 %) står på terræn under 2 m over havet (DVR90), og 1.161 under 1 m; landsplan 2,6 % under 2 m. Medianen er 13,7 m. Aflæst i Danmarks Højdemodel på et 25 m-gitter under hver bygnings BBR-koordinat.

5.055 af Odsherreds 12.373 boligbygninger med registreret tagmateriale (40,9 %) står i BBR med "Fibercement herunder asbest". Medregnes alle bygninger — også stalde, lader og udhuse — er det 19.030 (22,4 %); landsplan 27,1 %. Betegnelsen er BBR's materialekategori — den siger ikke, at det enkelte tag indeholder asbest.

1.475 af Odsherreds 12.340 boligbygninger med registreret varmeinstallation står med oliefyr (12,0 %; landsplan 5,9 %) — og dermed som regel med en olietank. De største varmekilder er fjernvarme 28,8 %, varmepumpe 22,9 % og elvarme 16,3 %. For 4 bygninger — typisk etagebyggeri — er varmen registreret pr. bolig og ikke på bygningen.

4.063 af Odsherreds boligbygninger (32,8 %) har et opførelsesår i BBR fra 1950 til 1977 — de år, hvor PCB blev brugt i fuger, termoruder og maling. Opførelsesåret siger ikke, at den enkelte bygning indeholder PCB; det er perioden, en screening tager udgangspunkt i.

Halvdelen af Odsherreds boligbygninger er opført i 1960 eller tidligere (medianen). Flest er bygget i 1970’erne: 2.033 boligbygninger. Parcel-, række- og dobbelthuse har et median-boligareal på 130 m².

Matriklen har 44.969 jordstykker med kommunekode 0306, i alt 36.143 ha. Medianjordstykket er 1.429 m²; 5,4 % er under 500 m², og 10,5 % er på 1 ha eller mere (1. oktober 2026).

Odsherred Kommune har kommunekode 0306 og ligger i Region Sjælland. Retskredsen er Retten i Holbæk, politikredsen Midt- og Vestsjællands Politi, og kommunen rummer 14 sogne (DAGI, 1. oktober 2026).

Sammenlign med kommunerne omkring Odsherred

Grænser op til Odsherred

Øvrige i Region Sjælland

Alle kommuner →

Kommunekode 0306

Hent Odsherreds ejendomsdata med én nøgle

Gratis at komme i gang. Data fra Datafordeler / Klimadatastyrelsen, Miljøportalen og Slots- og Kulturstyrelsen — Grundfast leverer oversættelsen, sammensætningen og driften.