Ejendomsdata-API
Ejendomsdata i Hedensted Kommune
- Kommunekode
- 0766
- Boligbygninger med byggelinje
- 31,8 %
- 6.198 af 19.514
- Boligbygninger under 2 m (DVR90)
- 686
- 3,5 %
54.555 bygninger i BBR · 31.307 jordstykker, median 1.163 m² · 32,4 % af boligbygningerne med tag i asbest-kategorien
Før en handel, en belåning eller et byggeprojekt i Hedensted Kommune er det de samme spørgsmål, der går igen: ligger ejendommen inden for en byggelinje, står den lavt, og hvad fortæller BBR om tag, varme og alder? For kommunens 19.514 boligbygninger er svaret talt nedenfor — 31,8 % står inden for mindst én byggelinje, 686 på terræn under 2 m, og 1.260 har oliefyr. Hedensted Kommune har kommunekode 0766 og ligger i Region Midtjylland. For den enkelte ejendom giver de samme fjorten registre som resten af landet bygninger, matrikel, vurdering og bindinger — oversat, joinet og i WGS84.
Byggelinjer og beskyttelseslinjer
6.198 af Hedensteds 19.514 boligbygninger (31,8 %) står inden for mindst én byggelinje efter naturbeskyttelsesloven (landsplan 20,2 %). Det er ikke et byggeforbud, men det betyder, at om-, til- og nybyggeri som regel kræver dispensation.
| Linje | Hjemmel | Boligbygninger | Alle bygninger |
|---|---|---|---|
| StrandbeskyttelseslinjeNBL § 15 | NBL § 15 | 80 (0,4 %) | 343 |
| SøbeskyttelseslinjeNBL § 16 | NBL § 16 | 0 (0,0 %) | 9 |
| ÅbeskyttelseslinjeNBL § 16 | NBL § 16 | 355 (1,8 %) | 1.176 |
| SkovbyggelinjeNBL § 17 | NBL § 17 | 4.772 (24,5 %) | 12.508 |
| FortidsmindebeskyttelseslinjeNBL § 18 | NBL § 18 | 75 (0,4 %) | 235 |
| KirkebyggelinjeNBL § 19 | NBL § 19 | 1.343 (6,9 %) | 3.349 |
Linjer i kraft efter registrenes egne statuskoder, læst 1. oktober 2026: strand- og klitfredning fra Matriklen, sø-, å-, skov- og kirkebyggelinjer fra Miljøportalen, fortidsmindebeskyttelse fra Slots- og Kulturstyrelsen. Talt ud fra bygningens BBR-koordinat — en grund kan være berørt, selv om bygningen ikke er. Den enkelte ejendom slås op med byggelinje-API’et.
Terræn under boligbygningerne
Halvdelen af Hedensteds boligbygninger står på terræn under 61,2 m over havet (DVR90). Lavtliggende boliger er dem, en screening for oversvømmelse og stormflod starter med.
- Median terrænkote
- 61,2 m
- Landsplan 24,3 m
- Under 1 m
- 142
- 0,7 % · landsplan 0,4 %
- Under 2 m
- 686
- 3,5 % · landsplan 2,6 %
- Under 3 m
- 776
- 4,0 % · landsplan 5,5 %
Danmarks Højdemodel (DHM/Terræn) fra Datafordeler, læst 1. oktober 2026, aflæst i et 25 m-gitter under hver bygnings BBR-koordinat (19.514 bygninger med en værdi). Et overblik, ikke en opmåling — terrænkoten for en enkelt adresse giver DHM-API’et.
Bygningsbestanden, læst til due diligence
De fire forhold i BBR, en køber, långiver eller rådgiver typisk spørger til først — talt for alle 19.514 boligbygninger i Hedensted. Tallene gælder bygninger, ikke lejligheder: en etageejendom med mange boliger tæller som én. Den lodrette streg på hver bjælke er landsgennemsnittet.
- Tag i asbest-kategorien
- 32,4 %
- 6.329 bygninger · landsplan 32,9 %
- Oliefyr
- 1.260
- 6,5 % · landsplan 5,9 %
- Opført 1950–1977
- 27,3 %
- 5.336 bygninger fra PCB-perioden
- Median opførelsesår
- 1973
- Landsplan 1967
Tagmateriale
På tværs af alle Hedensteds bygninger — stalde og udhuse med — står 31,4 % med “Fibercement herunder asbest”.
| Kategori | Antal | Andel | Landsplan |
|---|---|---|---|
| Betontagsten | 33,1 % (6.454) | 20,7 % | |
| Fibercement herunder asbest | 32,4 % (6.329) | 32,9 % | |
| Tegl | 17,4 % (3.391) | 26,7 % | |
| Tagpap | 8,2 % (1.609) | 10,3 % | |
| Fibercement uden asbest | 3,6 % (709) | 3,8 % | |
| Metal | 2,9 % (560) | 3,0 % | |
| Stråtag | 1,3 % (259) | 1,5 % | |
| Andet materiale | 1,0 % (203) | 1,2 % |
Varmekilde
Et oliefyr betyder som regel en olietank — nedgravet eller over jord.
| Kategori | Antal | Andel | Landsplan |
|---|---|---|---|
| Fjernvarme | 34,9 % (6.805) | 53,9 % | |
| Varmepumpe | 21,0 % (4.085) | 13,6 % | |
| Gas | 20,7 % (4.032) | 15,6 % | |
| Fast brændsel (træ, piller, halm) | 10,2 % (1.995) | 5,6 % | |
| Elvarme | 6,5 % (1.271) | 5,3 % | |
| Oliefyr | 6,5 % (1.260) | 5,9 % | |
| Ingen varmeinstallation | 0,1 % (20) | 0,1 % | |
| Registreret pr. bolig (etagebyggeri) | <0,1 % (3) | 0,0 % |
Opførelsesår
| Årti | Boligbygninger |
|---|---|
| Før 1900 | 1887 |
| 1900’erne | 1182 |
| 1910’erne | 790 |
| 1920’erne | 867 |
| 1930’erne | 813 |
| 1940’erne | 506 |
| 1950’erne | 734 |
| 1960’erne | 2039 |
| 1970’erne | 3066 |
| 1980’erne | 1881 |
| 1990’erne | 1312 |
| 2000’erne | 1927 |
| 2010’erne | 962 |
| 2020’erne | 1545 |
Alle 54.555 bygninger efter anvendelse
| Kategori | Antal | Andel | Landsplan |
|---|---|---|---|
| Garager, carporte, udhuse og annekser | 43,1 % (23.504) | 45,9 % | |
| Boligbygninger (helårs) | 35,8 % (19.514) | 34,1 % | |
| Landbrugsbygninger | 7,6 % (4.125) | 5,7 % | |
| Erhverv, handel og forsyning | 5,0 % (2.718) | 4,2 % | |
| Sommerhuse | 4,1 % (2.263) | 4,6 % | |
| Øvrige og uoplyst anvendelse | 2,8 % (1.518) | 2,9 % | |
| Kultur, undervisning og sundhed | 0,9 % (473) | 0,9 % | |
| Ferie, fritid og idræt | 0,8 % (440) | 1,6 % |
Parcel-, række- og dobbelthuse (17.675) har et median-boligareal på 144 m².
Kilde: BBR via Datafordeler (bygninger med status “Opført”), læst 1. oktober 2026, placeret efter BBR-koordinat og DAGI’s grænser. “Fibercement herunder asbest” er BBR’s materialekategori — den fortæller ikke, om det enkelte tag faktisk indeholder asbest. Oliefyr er centralvarme eller ovn registreret med flydende brændsel. 1950–1977 er de år, hvor PCB blev brugt i byggematerialer; opførelsesåret alene siger intet om den enkelte bygning.
Ejendomsvurderingen i Hedensted over tid
Den offentlige ejendomsvurdering for hvert år, som median over alle huse og sommerhuse med én samlet vurdering — ikke et udsnit. Vurderingen er ikke en handelspris, men den følger den samme ejendom år for år.
| År | Median (kr.) | Ejendomme |
|---|---|---|
| 2001 | 830000 | 12975 |
| 2002 | 870000 | 13040 |
| 2003 | 860000 | 13144 |
| 2004 | 870000 | 13291 |
| 2005 | 990000 | 13443 |
| 2006 | 1050000 | 13694 |
| 2007 | 1350000 | 13903 |
| 2008 | 1350000 | 14042 |
| 2009 | 1150000 | 14095 |
| 2010 | 1150000 | 14143 |
| 2011 | 1100000 | 14253 |
| 2012 | 1100000 | 14266 |
| 2013 | 1050000 | 14274 |
| 2014 | 1050000 | 14339 |
| 2015 | 1050000 | 14343 |
| 2016 | 1050000 | 14364 |
| 2017 | 1050000 | 14412 |
| 2018 | 1050000 | 14509 |
| 2019 | 1050000 | 14554 |
| 2020 | 1346000 | 14559 |
| 2021 | 1372000 | 76 |
| 2022 | 1426000 | 9655 |
| 2024 | 1497000 | 5405 |
Seneste fulde år, 2020: 1.346.000 kr. over 14.559 ejendomme. Nye vurderinger: 2021 1.372.000 kr. (76 ejendomme), 2022 1.426.000 kr. (9.655 ejendomme), 2024 1.497.000 kr. (5.405 ejendomme) — kun de ejendomme, der har fået den nye vurdering.
| År | Median (kr.) | Ejendomme |
|---|---|---|
| 2001 | 670000 | 1543 |
| 2002 | 710000 | 1547 |
| 2003 | 780000 | 1554 |
| 2004 | 820000 | 1557 |
| 2005 | 990000 | 1603 |
| 2006 | 1200000 | 1621 |
| 2007 | 1600000 | 1622 |
| 2008 | 1600000 | 1623 |
| 2009 | 1150000 | 1623 |
| 2010 | 1150000 | 1623 |
| 2011 | 1150000 | 1623 |
| 2012 | 1150000 | 1626 |
| 2013 | 1100000 | 1626 |
| 2014 | 1100000 | 1627 |
| 2015 | 1100000 | 1627 |
| 2016 | 1100000 | 1627 |
| 2017 | 1150000 | 1628 |
| 2018 | 1150000 | 1628 |
| 2019 | 1150000 | 1628 |
| 2020 | 1284500 | 1628 |
| 2022 | 2178500 | 770 |
| 2024 | 2593000 | 227 |
Seneste fulde år, 2020: 1.284.500 kr. over 1.628 ejendomme. Nye vurderinger: 2022 2.178.500 kr. (770 ejendomme), 2024 2.593.000 kr. (227 ejendomme) — kun de ejendomme, der har fået den nye vurdering.
Vurderingsstyrelsens ejendomsvurderinger (VUR via Datafordeler), hentet 5. oktober 2026, koblet til BFE gennem BBR. Er der to vurderinger for samme år, gælder den senest ajourførte; ejendomme med flere vurderingsejendomme er udeladt, fordi de ikke har én værdi. Den enkelte ejendoms vurderinger giver vurderings-API’et.
Jord, støj og fredning i Hedensted
- Boligadresser med støj
- 7,2 %
- 1.398 af 19.385 · Lden 55 dB eller mere
| Vejtrafik, 55 dB eller mere | 1.144 | 5,9 % |
|---|---|---|
| Vejtrafik, 65 dB eller mere | 42 | 0,2 % |
| Jernbane, 55 dB eller mere | 255 | 1,3 % |
| Lufthavn, 55 dB eller mere | 0 | 0,0 % |
| Virksomheder, 55 dB eller mere | 0 | 0,0 % |
Kortlægning af jordforurening fra regionerne via Danmarks Miljøportal, hentet 5. oktober 2026 — en bygning tælles, når en af ejendommens matrikler er kortlagt. Støj fra Miljøstyrelsens strategiske støjkortlægning (2017-runden), hentet 5. oktober 2026: kun de største veje, jernbaner, lufthavnen og byområder er kortlagt, og kun fra 55 dB, så en adresse uden bånd er ikke nødvendigvis stille. Fredning og SAVE fra FBB. Den enkelte adresses støj giver støj-API’et.
Matriklen i Hedensted
- Jordstykker
- 31.307
- Median areal
- 1.163 m²
- Under 500 m²
- 11,3 %
- 3.532 jordstykker
- 1 ha eller mere
- 23,0 %
- 7.211 jordstykker · 55.581 ha i alt
Alle jordstykker med kommunekode 0766. Arealet er jordstykkets flade i Matriklen (EPSG:25832) fra Grundfasts matrikelindeks, opdateret 1. oktober 2026. Skel, areal og matrikelnummer for det enkelte jordstykke giver matrikel-API’et.
Hedensted mod resten af landet
Byggeår, fjernvarme, olietanke, grundstørrelse og etagebyggeri — for hver 2 km af landet. Skift emne, og se hvor Hedensted ligger blandt de 98 kommuner; peg på en anden kommune for at sammenligne, eller klik for at gå til dens side.
Hedensted mod resten af landet
BBR · byggeår · alle 98 kommuner
Hedensted
1979
typisk opførelsesår · nr. 27 af 98, nyeste først · landet 1977
- Byggeår
- 1979
- Fjernvarme
- 20 %
- Olietanke
- 15 %
- Grundstørrelse
- 1.160 m²
- Etagebyggeri
- 1,1
Hedenstedlandet
Beregnet af Grundfast fra BBR, DAR og Matriklen (2026-10-02): tallene er hver kommunes egne — medianer over alle bygninger og jordstykker, andele af alle bygninger. Kortet viser de samme registre i 2 km-felter.
Hele landets tal — byggeår, varme, tag, energimærker, vurdering og miljø — står samlet i Danmarks bygninger i tal.
Postnumre og byer i Hedensted
28.401 adresser i Hedensted Kommune fordeler sig på 17 postnumre og 1.077 vejnavne. Hvert postnummer har sin egen side med bygningsbestand, nabopostnumre og kort.
- 7130 Juelsminde7.297 adr.
- 8722 Hedensted5.525 adr.
- 7160 Tørring3.548 adr.
- 8723 Løsning3.454 adr.
- 8783 Hornsyld1.573 adr.
- 7171 Uldum1.129 adr.
- 7140 Stouby1.031 adr.
- 7100 Vejle943 adr.
- 8763 Rask Mølle882 adr.
- 8721 Daugård873 adr.
- 7150 Barrit776 adr.
- 8762 Flemming518 adr.
- 8700 Horsens415 adr.
- 8781 Stenderup355 adr.
- 8766 Nørre Snede6 adr.
- 7120 Vejle Øst2 adr.
- 8740 Brædstrup1 adr.
Byer og lokalområder med flest bygninger
- Lindved 1.643
- Klakring 1.151
- Glud 1.144
- Sønderby 1.040
- Ølholm 1.034
- Ølsted 1.033
- Aale 934
- As 869
- Kragelund 816
- Bjerre 800
- Rårup 789
- Østrup 751
- Snaptun 711
- Ø Snede 553
- Hornborg 485
- Hvirring 428
127 supplerende bynavne i DAGI har bygninger i Hedensted; tallet efter navnet er opførte bygninger i BBR inden for bynavnets afgrænsning.
Hedensted i de administrative inddelinger
Fra DAGI — Danmarks Administrative Geografiske Inddeling. Hvor kommunen er delt mellem flere kredse, står den med flest af kommunens bygninger først.
- Region
- Region Midtjylland (1082)
- Retskreds
- Retten i Horsens
- Politikreds
- Sydøstjyllands Politi
- Opstillingskreds
- Hedensted
- Sogne
- 34
- Supplerende bynavne
- 127
Kredse og sogne er bestemt ud fra, hvor kommunens bygninger står i DAGI’s grænser (læst 1. oktober 2026). Slå et enkelt punkt op med DAGI-API’et.
Find bygningerne i Hedensted
54.562 stående bygninger kan søges på BBR-fakta og på det, andre registre siger om dem. Hver linje er en søgning med antallet af bygninger, den finder — klik for listen, kortet og API-kaldet.
- Tag af fibercement med asbestBygninger, hvis tagdækning BBR registrerer som fibercement herunder asbest.16.733
- Boliger opvarmet med olieHelårsboliger med flydende brændsel som opvarmningsmiddel.1.266
- Olietank i brugBygninger på en grund med en registreret olietank, der ikke er sløjfet.8.260
- Fredede bygningerFredet efter bygningsfredningsloven (Slots- og Kulturstyrelsen, FBB).23
- Bevaringsværdige (SAVE 1-4)Bygninger med en SAVE-bevaringsværdi fra 1 til 4 i FBB.0
- Grund kortlagt på vidensniveau 1Bygninger på en ejendom med en matrikel kortlagt V1 (mulig forurening).1.360
- Grund kortlagt på vidensniveau 2Bygninger på en ejendom med en matrikel kortlagt V2 (konstateret forurening).755
- Påbud om spildevandBBR registrerer et påbud om forbedret rensning eller tilslutning til kloak.901
- SolcellerEt solcelleanlæg i brug er registreret på grunden eller bygningen.2.781
- JordvarmeJordvarmeslanger i brug er registreret på grunden eller bygningen.1.369
Bygningsindeks over BBR og DAR pr. 25. september 2026; jordforurening fra Danmarks Miljøportal (DKJord) 5. oktober 2026; fredning og SAVE fra Slots- og Kulturstyrelsens FBB 5. oktober 2026. Bygninger tælles efter BBR’s kommunekode og adressens postnummer — det samme, søgningen filtrerer på.
Fra kommunetal til den enkelte ejendom
Tallene ovenfor er summer. For én adresse giver byggelinje-API’et linjerne på punktet, DHM-API’et terrænkoten og BBR-API’et bygningerne; kommunekoden afgrænser adressesøgningen.
Ordene i svarene er forklaret under begreber: BFE-nummer, opførelsesår og om-/tilbygningsår, ejendomsvurdering, grundværdi og byggelinje. Guide: Hvad fortæller ét opslag om en ejendom?
Sådan ser det samlet ud for én ejendom — bygninger, vurderinger, planer, jord, støj og oversvømmelse på samme side. Et udsnit fra Hedensted:
- Brølbæk 5, 7150 BarritParcelhus, opført 1936
- Birkevej 12A, 8783 HornsyldRækkehus, opført 1989
- Merkurvej 3, 8723 LøsningParcelhus, opført 1977
- Skovparken 110, 8783 HornsyldParcelhus, opført 2006
- Birke Alle 5, Ølholm, 7160 TørringParcelhus, opført 1938
- Kystvænget 21, 7130 JuelsmindeSommerhus, opført 1970
# 1 · Find en ejendom i kommunekode 0766 curl "https://api.grundfast.dk/v1/autocomplete?q=…&type=adresse&kommunekode=0766" \ -H "Authorization: Bearer gf_live_…" # 2 · BFE-nummeret → hele ejendommen (BBR, matrikel, vurdering) curl "https://api.grundfast.dk/v1/bbr/ejendom/{bfe}" \ -H "Authorization: Bearer gf_live_…" # 3 · Hedensteds grænse og navn i DAGI curl "https://api.grundfast.dk/v1/dagi/kommune/0766" \ -H "Authorization: Bearer gf_live_…"
Registre du kan slå op i Hedensted
Landsdækkende, så de svarer for Hedensted præcis som for resten af landet.
- BBR
/v1/bbr/ejendom/:bfeHele ejendommen i ét kald: bygninger, enheder, arealer og oversatte koder. Også som GeoJSON og :batch. - Matriklen
/v1/matrikel/ejendom/:bfeJordstykker, ejerlav og matrikelgeometri pr. BFE — reprojiceret til WGS84. - Ejendomsvurdering
/v1/vurdering/:bfeDen offentlige vurdering pr. BFE — ejendomsværdi, grundværdi og hele årsserien. Ét år kan rumme to vurderinger, og ét BFE to vurderingsejendomme; begge dele står i svaret. - Adresser (DAR)
/v1/adresse/searchAdresse-autocomplete og opslag på det nye DAR — grundlaget under DAWA-drop-in-laget. - CVR
/v1/cvr/:cvrVirksomhedsopslag: navn, adresse, branche og status — samme nøgle, samme rene form. - DAGI
/v1/dagi/:tema/:kodeAdministrativ geografi: kommuner, regioner, sogne, postnumre og de øvrige temaer — og det omvendte opslag, der giver alle inddelinger på ét punkt. - DHM
/v1/dhm/punktDanmarks Højdemodel: terrænkote for ethvert koordinat i landet — og målt højde på hver bygning på en ejendom. - Stednavne
/v1/stednavne/punktNærmeste stednavne omkring et punkt, ranket pr. kategori. - GeoDanmarkAfledt lag
/v1/geodanmark/bygninger/:bfeBygningspolygoner (footprints) for hver bygning på en ejendom, koblet til BBR. - Jordforurening
/v1/jord/omraadeklassificeringEr koordinatet omfattet af kommunens områdeklassificering (§ 50 a) — og ligger det i et analysefrit delområde? - Naturbeskyttelse
/v1/natur/skovbyggelinjeLigger koordinatet inden for skovbyggelinjen (§ 17, 300 m fra skov) — eller er linjen ophævet netop dér? Laget rummer begge dele. - Byggelinjer & § 3
/v1/natur/byggelinjerStrand, sø, å, fortidsminde, kirke, skov, diger og § 3-natur — ti byggelinjer på ét koordinat i ét kald, med fortegnet afstand til kanten: negativ inde, positiv ude. - Plandata
/v1/planZone, lokalplaner, delområder og kommuneplanrammer på ét koordinat — med status, plan-PDF og bebyggelsesprocent. Pr. BFE også en vejledende restbyggeret. - Støjkortlægning
/v1/miljoe/stoejVej-, jernbane-, lufthavns- og industristøj på ét koordinat fra Miljøstyrelsens støjkortlægning — højeste Lden og Lnight pr. kilde, med kortlægningsår og kilde. - Oversvømmelse
/v1/miljoe/oversvoemmelseStormflod i dag og frem mod 2120, lavninger ved skybrud og udpegede risikoområder — på et koordinat, en adresse eller et BFE, med hvad svaret ikke dækker. - OrtofotoAfledt lag
/v1/orto/tile/:z/:x/:yLuftfoto som web-mercator XYZ-tiles (drop-in i Leaflet/MapLibre), i valgfri årgang og i dobbelt opløsning — og som Kort-visning på ejendommen. - DAWA drop-inDrop-in
/v1/autocompleteAutocomplete, datavask, reverse, postnumre, vejnavne og ejerlav i DAWA-formen — over DAR.
Spørgsmål om ejendommene i Hedensted
6.198 af Hedensteds 19.514 boligbygninger (31,8 %) står inden for mindst én byggelinje efter naturbeskyttelsesloven; landsplan 20,2 %. Flest ligger inden for skovbyggelinje (4.772), kirkebyggelinje (1.343) og åbeskyttelseslinje (355). Linjen forbyder ikke byggeri, men om-, til- og nybyggeri kræver som regel dispensation (læst 1. oktober 2026).
686 af Hedensteds boligbygninger (3,5 %) står på terræn under 2 m over havet (DVR90), og 142 under 1 m; landsplan 2,6 % under 2 m. Medianen er 61,2 m. Aflæst i Danmarks Højdemodel på et 25 m-gitter under hver bygnings BBR-koordinat.
6.329 af Hedensteds 19.514 boligbygninger med registreret tagmateriale (32,4 %) står i BBR med "Fibercement herunder asbest". Medregnes alle bygninger — også stalde, lader og udhuse — er det 16.728 (31,4 %); landsplan 27,1 %. Betegnelsen er BBR's materialekategori — den siger ikke, at det enkelte tag indeholder asbest.
1.260 af Hedensteds 19.471 boligbygninger med registreret varmeinstallation står med oliefyr (6,5 %; landsplan 5,9 %) — og dermed som regel med en olietank. De største varmekilder er fjernvarme 34,9 %, varmepumpe 21,0 % og gas 20,7 %. For 3 bygninger — typisk etagebyggeri — er varmen registreret pr. bolig og ikke på bygningen.
5.336 af Hedensteds boligbygninger (27,3 %) har et opførelsesår i BBR fra 1950 til 1977 — de år, hvor PCB blev brugt i fuger, termoruder og maling. Opførelsesåret siger ikke, at den enkelte bygning indeholder PCB; det er perioden, en screening tager udgangspunkt i.
Halvdelen af Hedensteds boligbygninger er opført i 1973 eller tidligere (medianen). Flest er bygget i 1970’erne: 3.066 boligbygninger. Parcel-, række- og dobbelthuse har et median-boligareal på 144 m².
Matriklen har 31.307 jordstykker med kommunekode 0766, i alt 55.581 ha. Medianjordstykket er 1.163 m²; 11,3 % er under 500 m², og 23,0 % er på 1 ha eller mere (1. oktober 2026).
Hedensted Kommune har kommunekode 0766 og ligger i Region Midtjylland. Retskredsen er Retten i Horsens, politikredsen Sydøstjyllands Politi, og kommunen rummer 34 sogne (DAGI, 1. oktober 2026).
Sammenlign med kommunerne omkring Hedensted
Grænser op til Hedensted
Øvrige i Region Midtjylland
Kommunekode 0766