Spring til indhold

Tryk en bygning eller nabomatrikel på kortetMatrikel: Matriklen · bygninger: @geodanmark (CC BY 4.0)
IdrætshalSorø KommuneRegion Sjælland

Elmevej 1, 4295 Stenlille

Elmevej 1 er en idrætshal med 13.141 m² erhvervsareal, opført i 1975 og om- eller tilbygget i 2009. Grunden er på 14,6 ha, og hovedbygningen opvarmes med naturgasfyr. Den seneste offentlige vurdering er fra 2020: 66,0 mio. kr.

Erhvervsareal
13.141 m²
17 enheder
Grund
14,6 ha
145.700 m²
Opført
1975
om-/tilbygget 2009
Varme
Naturgasfyr
Offentlig vurdering
66,0 mio. kr
vurderet 2020
Bygninger
32
BBR har 33 registreringer

Kilde: BBR, Matriklen og Vurderingsstyrelsen — slået op i dag.

At være opmærksom på

Intet alarmerende — men et par ting er gode at kende.

  • Godt at vide: Byjord, der regnes for lettere forurenet

    Grunden ligger i et områdeklassificeret område. Jord, der køres væk — fx ved en tilbygning — skal anmeldes til kommunen og analyseres først.

    Kilde: Sorø kommune · detaljer

  • Godt at vide: Mulig asbest i tag og facade

    BBR registrerer tag og facade af fibercement af den type, der kan indeholde asbest (4 bygninger: grundskole, udhus og anden bygning til institutionsformål). Det er ufarligt, så længe det er intakt, men skal håndteres særligt ved udskiftning.

    Kilde: BBR · detaljer

  • Godt at vide: 5 tanke registreret

    En registreret tank er oftest en olietank. Er den ude af drift, skal den være tømt og sløjfet efter reglerne — ellers kan den lække.

    Kilde: BBR · detaljer

  • Godt at vide: Lokalplan SK 13 · Institutionsbyggeri i Stenlille

    En lokalplan bestemmer fx hvad der må bygges, hvor højt og hvordan det skal se ud. Læs den, før du bygger om eller til.

    Kilde: Plandata.dk · detaljer

  • Intet fundet: Ingen kendt jordforurening

    Regionen har ikke kortlagt forurening på nogen del af grunden.

    Kilde: Regionerne · Danmarks Miljøportal · detaljer

  • Intet fundet: Ingen byggelinjer eller beskyttet natur

    Ingen af beskyttelseslinjerne for strand, skov, sø, å, kirker, fortidsminder eller § 3-natur gælder her.

    Kilde: Naturbeskyttelsesloven · Miljøportalen m.fl. · detaljer

  • Intet fundet: Adressen ligger ikke i en kortlagt støjzone

    Der er ikke beregnet over 55 dB ved adressen. Kortlægningen dækker kun store veje, jernbaner, lufthavne og de største byer — det er ikke det samme som stille.

    Kilde: Miljøstyrelsen, kortlægning 2022 (vej og jernbane) og 2017 (lufthavn og industri) · detaljer

Vejledende oplysninger fra de offentlige registre — ikke juridisk rådgivning. Kommunens afgørelser og planernes tekst er det juridiske grundlag.

Bygningerne

Hvad står der på grunden — og hvordan er det bygget?

Der er registreret 32 bygninger i BBR. BBR har 33 registreringer, men den ene rummer kun et nummer og en anvendelse — de står for sig nederst. 11 af dem er ikke tegnet på kortet. Kortet viser desuden 12 omrids, som ikke er registreret i BBR. Peg på en bygning — her eller på kortet — for at finde den.

Erhvervsareal
13.141 m²
17
Højeste bygning
10,2 m

Kilde: BBR (Bygnings- og Boligregistret) · højder målt med laser i Danmarks Højdemodel · omrids fra GeoDanmark · fredning og bevaringsværdi fra Slots- og Kulturstyrelsen

Grunden

Hvor stor er grunden, og hvor ligger den?

Grundareal
145.700 m² (14,6 ha)
7a
Ejerlav: Stenlille By, Stenlille
Postnummer
4295 Stenlille
Højde over havet
29,3 m
Terrænets højde ved adressen, målt med laser.

Sogn og myndigheder

Sogn
Stenlille
Retskreds
Retten i Næstved
Politikreds
Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi
Opstillingskreds
Ringsted

Den markerede matrikel på kortet er ejendommen. Tryk en nabomatrikel for at åbne den.

Adresser på ejendommen (9)

Én fast ejendom kan have flere adresser — flere opgange, flere huse på samme grund eller et helt gods. Adresserne her hører til samme BFE-nummer og deler matrikel, bygninger og BBR.

Kilde: Matriklen · DAGI (sogn, retskreds, politikreds) · Danmarks Højdemodel

Værdi

Hvad har Vurderingsstyrelsen vurderet ejendommen til?

Ejendomsværdi 2020
66,0 mio. kr
66.000.000 kr
2020
5,9 mio. kr
5.912.700 kr · vurderet areal 148.317 m²

Den offentlige vurdering bruges til at beregne ejendomsskat. Den er ikke en markedspris, og den nyeste vurdering i registret er fra 2020 — nyere vurderinger er endnu ikke offentliggjort.

Se alle 20 vurderinger som tabel
ÅrEjendomsværdiGrundværdi
202066.000.000 kr5.912.700 kr
201966.000.000 kr5.912.700 kr
201856.000.000 kr5.912.700 kr
201756.000.000 kr5.912.700 kr
201656.000.000 kr5.912.700 kr
201556.000.000 kr5.912.700 kr
201449.000.000 kr5.912.700 kr
201349.000.000 kr5.912.700 kr
201249.000.000 kr5.690.500 kr
201161.000.000 kr5.690.500 kr
201061.000.000 kr5.690.500 kr
200950.000.000 kr9.442.700 kr

Tabellen viser de 12 nyeste af 20; hele serien ligger i /v1/vurdering/2404656.

Kilde: Vurderingsstyrelsen (VUR) — hele kroner

Energi

Hvilket energimærke har ejendommen, og hvad foreslår energikonsulenten?

Energimærke
C
Gyldigt til
7. november 2035
Udstedt
7. november 2025

Energikonsulentens forslag

  • Bygn. 1 - Fløj mod nordvest - Efterisolering af loftsrum med 200 mm isoleringInvestering 112.100 kr · sparer 3.400 kr om året
  • Bygn. 4 - Efterisolering af fladt tag med 250 mm isolering, så den samlede isolering udgør 375 mmInvestering ikke angivet · sparer 13.800 kr om året
  • Bygn. 7 - Vest - Efterisolering af fladt tag med 250 mm isolering, så den samlede isolering udgør 375 mmInvestering ikke angivet · sparer 13.000 kr om året
  • Bygn. 1 - Samtlige fløje - Udvendig efterisolering med 200 mm PIR isolering og afsluttende facadepudsInvestering ikke angivet · sparer 12.200 kr om året
  • Bygn. 1 - Tilbygning mod nordøst - Udvendig efterisolering med 50 mm PIR isolering og afsluttende facadepudsInvestering ikke angivet · sparer 1.300 kr om året
  • Bygn. 1 - Fløj mod nordøst og sydvest - Udvendig efterisolering af massive ydervægge med 150 mm PIR isoleringInvestering ikke angivet · sparer 2.300 kr om året
  • Bygn 1 - Udvendig efterisolering af kvistflunke med 200 mmInvestering ikke angivet · sparer 400 kr om året
  • Bygn. 7 - Efterisolering af lette ydervægge af træ med 200 mm isolering og fjernelse af eksisterende isoleringInvestering ikke angivet · sparer 1.900 kr om året
  • Bygn. 1 - Kælder mod sydvest - Udvendig efterisolering af kælderydervæggeInvestering ikke angivet · sparer 11.000 kr om året
  • Bygn. 7 - Vest - Udvendig efterisolering med 200 mm isolering på kælderydervæggeInvestering ikke angivet · sparer 2.200 kr om året
  • Bygn. 3 - Fløj mod nord - Udskiftning af eksisterende vinduer, energiklasse E til nye energiklasse AInvestering ikke angivet · sparer 2.700 kr om året
  • Bygn. 5 - Udskiftning af eksisterende vinduer, energiklasse C til nye energiklasse AInvestering ikke angivet · sparer 1.100 kr om året
  • Bygn. 4 - Udskiftning af eksisterende vinduer, energiklasse C til nye energiklasse AInvestering ikke angivet · sparer 4.100 kr om året
  • Bygn. 7 - Stue - Udskiftning af eksisterende vinduer, energiklasse C til nye energiklasse AInvestering ikke angivet · sparer 10.700 kr om året
  • Bygn. 3 - Udskiftning af eksisterende vinduer, energiklasse C til nye energiklasse AInvestering ikke angivet · sparer 2.200 kr om året
  • Bygn. 2 - Udskiftning af eksisterende vinduer, energiklasse B til nye energiklasse AInvestering ikke angivet · sparer 4.200 kr om året
  • Bygn. 1 - Stue - Mod gårdrum, tilbygning mod nordøst samt fløje mod nordøst og nordvest - Udskiftning af eksisterende vinduer, energiklasse B til nye energiklasse A,Investering ikke angivet · sparer 4.900 kr om året
  • Bygn. 1 - Kælder mod sydvest - Udskiftning af eksisterende vinduer, energiklasse B til nye energiklasse AInvestering ikke angivet · sparer 400 kr om året
  • Bygn. 1 - 1. Sal - Fløj mod nordøst - Udskiftning af eksisterende vinduer, energiklasse B til nye energiklasse AInvestering ikke angivet · sparer 100 kr om året
  • Bygn. 7 - Udskiftning af 2 lags akryl, energiklasse D+E til 4-lags kupler, Energiklasse AInvestering ikke angivet · sparer 1.200 kr om året
  • Bygn. 4 - Udskiftning af 2 lags akryl, energiklasse D+E til 4-lags kupler, Energiklasse AInvestering ikke angivet · sparer 600 kr om året
  • Bygn. 4 - Udskiftning til ovenlysvinduer, Energiklasse AInvestering ikke angivet · sparer 300 kr om året
  • Bygn. 2 - Udskiftning af eksisterende dør, energiklasse B til nye energiklasse AInvestering ikke angivet · sparer 1.200 kr om året
  • Bygn. 5 - Udskiftning af eksisterende yderdøre, energiklasse C, til nye energiklasse AInvestering ikke angivet · sparer 200 kr om året
  • Bygn. 4 - Udskiftning af eksisterende yderdøre, energiklasse C, til nye energiklasse AInvestering ikke angivet · sparer 500 kr om året
  • Bygn. 7 - Stue - Udskiftning af eksisterende yderdøre, energiklasse C, til nye energiklasse AInvestering ikke angivet · sparer 400 kr om året
  • Bygn. 3 - Udskiftning af eksisterende yderdøre, energiklasse C, til nye energiklasse AInvestering ikke angivet · sparer 100 kr om året
  • Bygn. 1 - 1. Sal - Fløj mod nordvest - Udskiftning af eksisterende yderdør, energiklasse B, til ny energiklasse AInvestering ikke angivet · sparer 300 kr om året
  • Bygn. 7 - Stue - Udskiftning af eksisterende yderdør, energiklasse B, til ny energiklasse AInvestering ikke angivet · sparer 600 kr om året
  • Bygn. 1 - Stue - Mod gårdrum, fløj mod nordvest og tilbygning mod nordøst - Udskiftning af eksisterende yderdør, energiklasse B, til ny energiklasse AInvestering ikke angivet · sparer 1.300 kr om året
  • Bygn. 2 - Oprindelig bygning - Ophugning af eksisterende gulv og støbning af nyt med 300 mm polystyrenInvestering ikke angivet · sparer 12.200 kr om året
  • Bygn. 1 - Samtlige fløje - Ophugning af eksisterende gulv og støbning af nyt med 300 mm polystyrenInvestering ikke angivet · sparer 14.400 kr om året
  • Bygn. 3 - Fjernelse af eksisterende gulv og støbning af nyt med 250 mm trædefast mineraluldInvestering ikke angivet · sparer 6.400 kr om året
  • Bygn. 1 - Kælder mod sydvest - Ophugning af eksisterende kældergulv og støbning af nyt med 250 mm polystyrenpladerInvestering ikke angivet · sparer 2.100 kr om året
  • Bygn. 15 - Loftsrum - Efterisolering af ventilationsaggregatInvestering 8.800 kr · sparer 2.500 kr om året
  • Bygn. 5 - Konvertering til varmepumpeInvestering ikke angivet · sparer 4.700 kr om året
  • Bygn. 2 - Konvertering til varmepumpeInvestering ikke angivet · sparer 11.400 kr om året
  • Bygn. 15 - Konvertering til varmepumpeInvestering ikke angivet · sparer 7.200 kr om året
  • Bygn. 1 - Konvertering til varmepumpe, Etablering af nyt varmefordelingsanlæg til radiatorer, VP, Installation af ny varmtvandsbeholder og Bygn. 1 - Installation af ny luft/vand varmepumpeInvestering ikke angivet · sparer 12.200 kr om året
  • Bygn. 4 - Konvertering til varmepumpeInvestering ikke angivet · sparer 6.900 kr om året
  • Bygn. 7 - Konvertering til varmepumpeInvestering ikke angivet · sparer 7.900 kr om året
  • Bygn. 3 - Varmecentral - Konvertering af gasfyr til varmepumpeInvestering ikke angivet · sparer 1.800 kr om året
  • Bygn. 1 og 2 - Kælder mod sydvest - Varmecentral - Ny varmefordelingspumpeInvestering 32.200 kr · sparer 7.100 kr om året
  • Bygn. 3 - Fløj mod nord - Varmecentral - Ny varmefordelingspumpeInvestering 7.300 kr · sparer 600 kr om året
  • Bygn. 15 - Varmecentral - Ny varmefordelingspumpeInvestering ikke angivet · sparer 200 kr om året
  • Bygn. 15 - Varmecentral - Ny varmefordelingspumperInvestering ikke angivet · sparer 200 kr om året
  • Bygn. 1 - Kælder mod nordøst - Varmecentral- Isolering af tilslutningsrør til varmtvandsbeholder op til 50 mmInvestering 900 kr · sparer 100 kr om året
  • Bygn. 1 - Kælder mod nordøst - Varmecentral - Isolering af brugsvandsrør og cirkulationsledning op til 50 mmInvestering ikke angivet · sparer 100 kr om året
  • Bygn. 3 - Fløj mod nord - Varmecentral - Montage af ny cirkulationspumpeInvestering 5.600 kr · sparer 1.600 kr om året
  • Bygn. 3 - Fløj mod nord og syd - Undervisning og ophold - Udskiftning af armaturer.Investering ikke angivet · sparer 1.100 kr om året
  • Bygn. 3 - Toilet - Udskiftning af armaturer.Investering ikke angivet · sparer 100 kr om året
  • Bygn. 1 - Montage af nye solceller 25 kWInvestering 105.400 kr · sparer 37.300 kr om året
  • Bygn. 7 - Montage af nye solceller 25 kWInvestering 105.400 kr · sparer 37.200 kr om året
  • Bygn. 4 - Montage af nye solceller 25 kWInvestering 105.400 kr · sparer 36.300 kr om året
  • Bygn. 15 - Montage af nye solceller 25 kWInvestering 105.400 kr · sparer 32.500 kr om året
  • Bygn. 2 - Montage af nye solceller 25 kWInvestering 105.400 kr · sparer 30.500 kr om året
  • Bygn. 3 - Montage af nye solceller 25 kWInvestering 105.400 kr · sparer 23.800 kr om året
  • Bygn. 5 - Montage af nye solceller 8 kWInvestering 60.500 kr · sparer 9.000 kr om året

Samlet besparelse for de 58 forslag med et tal: 406.000 kr om året.

Beløbene er energikonsulentens skøn fra mærkets udstedelse, i datidens priser.

Kilde: Energistyrelsens energimærkning

Omgivelser & regler

Hvad må man bygge — og hvad er der omkring grunden?

Zone og planer

Byzone
Almindeligt byområde. Hvad der må bygges, styres af lokalplan, kommuneplan og bygningsreglementet.
Lokalplan
SK 13 · Institutionsbyggeri i Stenlille Læs planen (PDF)
Område til offentlige formål · bebyggelsesprocent 30 %
St.O 3 PDF
Område til offentlige formål · bebyggelsesprocent højst 30 %

Kilde: Plandata.dk

Byggelinjer og beskyttet natur

Ingen af de 10 beskyttelseslinjer gælder for adressen.

Tjekket: strandbeskyttelseslinje, klitfredning, søbeskyttelseslinje, åbeskyttelseslinje, skovbyggelinje, fortidsmindebeskyttelseslinje, kirkebyggelinje, beskyttet sten- eller jorddige, beskyttet natur (§ 3), beskyttet vandløb (§ 3).

Kilde: Naturbeskyttelsesloven og museumsloven · ti linjer i ét kald via Byggelinje-API’et

Jord

Ikke kortlagt
Regionen har ikke kortlagt nogen del af jordstykket.
Områdeklassificeret — område med krav om analyser
Jordflytning skal anmeldes til kommunen med analyser.

Kilde: Regionernes kortlægning (DKjord) · Områdeklassificering · Sorø kommune · regionens jordforureningsattest

Støj

Intet støjbånd kortlagt ved adresserne. Kortlægningen dækker kun de største veje og baner, lufthavnen og de fire største byer — det er ikke det samme som stille.

Beregnet, ikke målt på adressen.

Kilde: Miljøstyrelsens støjkortlægning 2022 (vej og jernbane) og 2017 (lufthavn og industri)

Oversvømmelse

Havet i dag
Ikke beregnet oversvømmet fra havet, selv ved en 10.000-års stormflod
Middeldybden der, hvor 100 × 100 m-cellen står under vand — en havn eller kanal i cellen tæller med, så huset kan stå tørt. Land bag diger står som tørt.
Havet i 2120
Ikke beregnet oversvømmet fra havet i 2120
Regnvand
Ligger i en lavning, op til 0,81 m dyb, fyldt ved 27 mm regn
21 lavninger rører grunden.
Risikoområde
Ikke i et udpeget risikoområde

Vandløb uden for risikoområderne, grundvand og kloak er ikke med.

Kilde: Kystdirektoratet og Miljøstyrelsen

Vejledende. Planernes tekst, kommunens afgørelser og jordregulativ er det juridiske grundlag.

Teknisk

BFE-nummer, koder, koordinater og rå data — til fagfolk og udviklere

2404656
Matrikelnumre
7a
Ejerlav
Stenlille By, Stenlille
Jordstykker
1
Kommunekode
0340
Hovedbygning (BBR)
Idrætshal
Sogn (DAGI)
Stenlille7245
Retskreds (DAGI)
Retten i Næstved1129
Politikreds (DAGI)
Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi1466
Opstillingskreds (DAGI)
Ringsted
WGS84 (EPSG:4326)
55.534094, 11.584809
ETRS89 / UTM 32N (EPSG:25832)
E 663.123 · N 6.157.262
Terræn (DTM)
29,3 moh.
Overflade (DSM)
29,3 moh.
Øverste flade på punktet — tag, trækrone eller terræn.

Matrikel, bygninger og adresse er koblet sammen via BFE 2404656 — så ét kald giver BBR, DHM og resten uden et eneste ekstra opslag. Slå BFE op fra et koordinat med reverse geocoding.

Matrikelnr., ejerlav og grundareal kommer fra Matrikel-API’et (Matriklen) — jordstykket er joinet på BFE, så matrikel og areal følger ejendommen.