Spring til indhold

Tryk en bygning eller nabomatrikel på kortetMatrikel: Matriklen · bygninger: @geodanmark (CC BY 4.0)
SvømmehalStruer KommuneRegion Midtjylland

Morten Andersens Passage 1, 7600 Struer

Morten Andersens Passage 1 er en svømmehal med 2.735 m² erhvervsareal, opført i 1976 og om- eller tilbygget i 2016. Grunden består af 5 matrikler på i alt 30,7 ha, og hovedbygningen opvarmes med fjernvarme. Den seneste offentlige vurdering er fra 2020: 5,9 mio. kr.

Erhvervsareal
2.735 m²
11 enheder
Grund
30,7 ha
306.799 m²
Opført
1976
om-/tilbygget 2016
Varme
Fjernvarme
Offentlig vurdering
5,9 mio. kr
vurderet 2020
Bygninger
11
BBR har 13 registreringer

Kilde: BBR, Matriklen og Vurderingsstyrelsen — slået op i dag.

At være opmærksom på

Intet alarmerende — men et par ting er gode at kende.

  • Godt at vide: Mulig asbest i tag

    BBR registrerer tag af fibercement af den type, der kan indeholde asbest (klubhus i forbindelse med fritid og idræt og udhus). Det er ufarligt, så længe det er intakt, men skal håndteres særligt ved udskiftning.

    Kilde: BBR · detaljer

  • Godt at vide: 5 lokalplaner gælder her

    En lokalplan bestemmer fx hvad der må bygges, hvor højt og hvordan det skal se ud. Læs den, før du bygger om eller til.

    Kilde: Plandata.dk · detaljer

  • Intet fundet: Ingen kendt jordforurening

    Regionen har ikke kortlagt forurening på nogen del af grunden.

    Kilde: Regionerne · Danmarks Miljøportal · detaljer

  • Intet fundet: Ingen byggelinjer eller beskyttet natur

    Ingen af beskyttelseslinjerne for strand, skov, sø, å, kirker, fortidsminder eller § 3-natur gælder her.

    Kilde: Naturbeskyttelsesloven · Miljøportalen m.fl. · detaljer

  • Intet fundet: Adressen ligger ikke i en kortlagt støjzone

    Der er ikke beregnet over 55 dB ved adressen. Kortlægningen dækker kun store veje, jernbaner, lufthavne og de største byer — det er ikke det samme som stille.

    Kilde: Miljøstyrelsen, kortlægning 2022 (vej og jernbane) og 2017 (lufthavn og industri) · detaljer

Vejledende oplysninger fra de offentlige registre — ikke juridisk rådgivning. Kommunens afgørelser og planernes tekst er det juridiske grundlag.

Bygningerne

Hvad står der på grunden — og hvordan er det bygget?

Der er registreret 11 bygninger i BBR. BBR har 13 registreringer, men 2 rummer kun et nummer og en anvendelse — de står for sig nederst. Kortet viser desuden 56 omrids, som ikke er registreret i BBR. Peg på en bygning — her eller på kortet — for at finde den.

Erhvervsareal
2.735 m²
11
Højeste bygning
12,1 m

Kilde: BBR (Bygnings- og Boligregistret) · højder målt med laser i Danmarks Højdemodel · omrids fra GeoDanmark · fredning og bevaringsværdi fra Slots- og Kulturstyrelsen

Grunden

Hvor stor er grunden, og hvor ligger den?

Grundareal
306.799 m² (30,7 ha)
4a, 4ec, 4ed, 4ee, 4ef
Ejerlav: Struer
Samlet ejendom
5 jordstykker
Flere jordstykker er samlet til én fast ejendom, der handles og vurderes samlet.
Postnummer
7600 Struer
Højde over havet
23,9 m
Terrænets højde ved adressen, målt med laser.

Sogn og myndigheder

Sogn
Struer
Retskreds
Retten i Holstebro
Politikreds
Midt- og Vestjyllands Politi
Opstillingskreds
Struer

Den markerede matrikel på kortet er ejendommen. Tryk en nabomatrikel for at åbne den.

Adresser på ejendommen (10)

Én fast ejendom kan have flere adresser — flere opgange, flere huse på samme grund eller et helt gods. Adresserne her hører til samme BFE-nummer og deler matrikel, bygninger og BBR.

Kilde: Matriklen · DAGI (sogn, retskreds, politikreds) · Danmarks Højdemodel

Værdi

Hvad har Vurderingsstyrelsen vurderet ejendommen til?

Ejendomsværdi 2020
5,9 mio. kr
5.943.200 kr
2020
5,9 mio. kr
5.943.200 kr · vurderet areal 384.901 m²

Den offentlige vurdering bruges til at beregne ejendomsskat. Den er ikke en markedspris, og den nyeste vurdering i registret er fra 2020 — nyere vurderinger er endnu ikke offentliggjort.

Se alle 20 vurderinger som tabel
ÅrEjendomsværdiGrundværdi
20205.943.200 kr5.943.200 kr
20195.945.000 kr5.945.000 kr
20185.945.000 kr5.945.000 kr
20176.136.900 kr6.136.900 kr
20166.136.900 kr6.136.900 kr
20156.136.900 kr6.136.900 kr
20146.136.900 kr6.136.900 kr
20136.181.900 kr6.181.900 kr
20126.181.900 kr6.181.900 kr
20116.181.900 kr6.181.900 kr
20106.181.900 kr6.181.900 kr
20096.181.900 kr6.181.900 kr

Tabellen viser de 12 nyeste af 20; hele serien ligger i /v1/vurdering/8475902.

Kilde: Vurderingsstyrelsen (VUR) — hele kroner

Omgivelser & regler

Hvad må man bygge — og hvad er der omkring grunden?

Zone og planer

Byzone
Almindeligt byområde. Hvad der må bygges, styres af lokalplan, kommuneplan og bygningsreglementet.
Lokalplan
350 · Offentligt område ved Stadion Allé Læs planen (PDF)
Område til offentlige formål
Lokalplan · del af grunden
L131 · Boldbaner og Grønt område v/ Voldgade Læs planen (PDF)
Rekreativt område · bebyggelsesprocent 10 %
Lokalplan · del af grunden
L179 · Sarpsborgparken Læs planen (PDF)
Boligområde · højst 2 etager · højst 8 m
Lokalplan · del af grunden
L277 · Centerområde ved Ølbyvej og Vinkelvej Læs planen (PDF)
Centerområde · bebyggelsesprocent 50 % · højst 2 etager · højst 8.5 m
Lokalplan · del af grunden
L292 · Et område til ældrecenter og almene plejeboliger ved Voldgade i Struer Læs planen (PDF)
Område til offentlige formål
2 O 2 PDF
Område til offentlige formål · bebyggelsesprocent højst 40 %
Kommuneplanramme · del af grunden
2 B 1 PDF
Boligområde · bebyggelsesprocent højst 40 %
Kommuneplanramme · del af grunden
2 B 4 PDF
Boligområde · bebyggelsesprocent højst 30 %
Kommuneplanramme · del af grunden
2 C 1 PDF
Centerområde · bebyggelsesprocent højst 75 %
Kommuneplanramme · del af grunden
2 R 1 PDF
Rekreativt område · bebyggelsesprocent højst 10 %
Kommuneplanramme · del af grunden
2 O 1 PDF
Område til offentlige formål · bebyggelsesprocent højst 40 %

Kilde: Plandata.dk

Byggelinjer og beskyttet natur

Ingen af de 10 beskyttelseslinjer gælder for adressen.

Tjekket: strandbeskyttelseslinje, klitfredning, søbeskyttelseslinje, åbeskyttelseslinje, skovbyggelinje, fortidsmindebeskyttelseslinje, kirkebyggelinje, beskyttet sten- eller jorddige, beskyttet natur (§ 3), beskyttet vandløb (§ 3).

Kilde: Naturbeskyttelsesloven og museumsloven · ti linjer i ét kald via Byggelinje-API’et

Jord

Ikke kortlagt
Regionen har ikke kortlagt nogen del af jordstykket.
Ikke områdeklassificeret
Grunden er ikke omfattet af kommunens områdeklassificering.

Kilde: Regionernes kortlægning (DKjord) · Områdeklassificering · regionens jordforureningsattest

Støj

Intet støjbånd kortlagt ved adresserne. Kortlægningen dækker kun de største veje og baner, lufthavnen og de fire største byer — det er ikke det samme som stille.

Beregnet, ikke målt på adressen.

Kilde: Miljøstyrelsens støjkortlægning 2022 (vej og jernbane) og 2017 (lufthavn og industri)

Oversvømmelse

Havet i dag
Ikke beregnet oversvømmet fra havet, selv ved en 10.000-års stormflod
Middeldybden der, hvor 100 × 100 m-cellen står under vand — en havn eller kanal i cellen tæller med, så huset kan stå tørt. Land bag diger står som tørt.
Havet i 2120
Ikke beregnet oversvømmet fra havet i 2120
Regnvand
Ligger ikke i en lavning, hvor regnvand samles
25 lavninger rører grunden.
Risikoområde
Ikke i et udpeget risikoområde

Vandløb uden for risikoområderne, grundvand og kloak er ikke med.

Kilde: Kystdirektoratet og Miljøstyrelsen

Vejledende. Planernes tekst, kommunens afgørelser og jordregulativ er det juridiske grundlag.

Teknisk

BFE-nummer, koder, koordinater og rå data — til fagfolk og udviklere

8475902
Matrikelnumre
4a, 4ec, 4ed, 4ee, 4ef
Ejerlav
Struer
Jordstykker
5
Kommunekode
0671
Hovedbygning (BBR)
Svømmehal
Sogn (DAGI)
Struer8816
Retskreds (DAGI)
Retten i Holstebro1162
Politikreds (DAGI)
Midt- og Vestjyllands Politi1462
Opstillingskreds (DAGI)
Struer
WGS84 (EPSG:4326)
56.485750, 8.571493
ETRS89 / UTM 32N (EPSG:25832)
E 473.611 · N 6.260.227
Terræn (DTM)
23,9 moh.
Overflade (DSM)
23,9 moh.
Øverste flade på punktet — tag, trækrone eller terræn.

5 jordstykker er samlet til én fast ejendom under BFE 8475902 — så ét kald giver BBR, DHM og resten uden et eneste ekstra opslag. Slå BFE op fra et koordinat med reverse geocoding.

Matrikelnr., ejerlav og grundareal kommer fra Matrikel-API’et (Matriklen) — jordstykket er joinet på BFE, så matrikel og areal følger ejendommen.