Nørregade 69, 5620 Glamsbjerg
Nørregade 69 er et parcelhus på 96 m², opført i 1939. Grunden er på 610 m², og huset opvarmes med fjernvarme. Den seneste offentlige vurdering er fra 2024: 994.000 kr.
- Boligareal
- 96 m²
- 4 værelser
- Grund
- 610 m²
- Opført
- 1939
- Varme
- Fjernvarme
- Offentlig vurdering
- 994.000 kr
- vurderet 2024
- Bygninger
- 3
- inkl. carport og udhus
Kilde: BBR, Matriklen og Vurderingsstyrelsen — slået op i dag.
At være opmærksom på
Ét forhold er værd at undersøge nærmere.
Bemærk: Skovbyggelinje
Tæt på skoven må der som udgangspunkt ikke opføres ny bebyggelse uden dispensation.
Kilde: Naturbeskyttelsesloven § 17 · detaljer
Godt at vide: Byjord, der regnes for lettere forurenet
Grunden ligger i et områdeklassificeret område. Jord, der køres væk — fx ved en tilbygning — skal anmeldes til kommunen og analyseres først.
Kilde: Assens kommune · detaljer
Godt at vide: Lokalplan 1 · Området Bøgevej - Pilevej - Gravene
En lokalplan bestemmer fx hvad der må bygges, hvor højt og hvordan det skal se ud. Læs den, før du bygger om eller til.
Kilde: Plandata.dk · detaljer
Intet fundet: Ingen kendt jordforurening
Regionen har ikke kortlagt forurening på nogen del af grunden.
Kilde: Regionerne · Danmarks Miljøportal · detaljer
Intet fundet: Adressen ligger ikke i en kortlagt støjzone
Der er ikke beregnet over 55 dB ved adressen. Kortlægningen dækker kun store veje, jernbaner, lufthavne og de største byer — det er ikke det samme som stille.
Kilde: Miljøstyrelsen, kortlægning 2022 (vej og jernbane) og 2017 (lufthavn og industri) · detaljer
Vejledende oplysninger fra de offentlige registre — ikke juridisk rådgivning. Kommunens afgørelser og planernes tekst er det juridiske grundlag.
Bygningerne
Hvad står der på grunden — og hvordan er det bygget?
Der er registreret 3 bygninger i BBR. Peg på en bygning — her eller på kortet — for at finde den.
- Boligareal i alt
- 96 m²
- 1
- Højeste bygning
- 8,1 m
Kilde: BBR (Bygnings- og Boligregistret) · højder målt med laser i Danmarks Højdemodel · omrids fra GeoDanmark · fredning og bevaringsværdi fra Slots- og Kulturstyrelsen
Grunden
Hvor stor er grunden, og hvor ligger den?
- Grundareal
- 610 m²
- 5akEjerlav: Glamsbjerg By, Køng
- Kommune
- Postnummer
- 5620 Glamsbjerg
- Højde over havet
- 71,9 mTerrænets højde ved adressen, målt med laser.
Sogn og myndigheder
- Sogn
- Glamsbjerg
- Retskreds
- Retten i Odense
- Politikreds
- Fyns Politi
- Opstillingskreds
- Assens
Den markerede matrikel på kortet er ejendommen. Tryk en nabomatrikel for at åbne den.
I nærheden
- Glamsbjerg Grave bebyggelse392 m
Naboejendomme
Kilde: Matriklen · DAGI (sogn, retskreds, politikreds) · Danmarks Højdemodel · Danske Stednavne
Værdi
Hvad har Vurderingsstyrelsen vurderet ejendommen til?
Den offentlige vurdering bruges til at beregne ejendomsskat. Den er ikke en markedspris, og den nyeste vurdering i registret er fra 2024 — nyere vurderinger er endnu ikke offentliggjort.
Se alle 22 vurderinger som tabel
| År | Ejendomsværdi | Grundværdi | Ændring |
|---|---|---|---|
| 2024 | 994.000 kr | 268.000 kr | -48.000 kr |
| 2022 | 1.042.000 kr | 279.000 kr | +203.000 kr |
| 2020 | 839.000 kr | 178.000 kr | +149.000 kr |
| 2019 | 690.000 kr | 226.400 kr | 0 kr |
| 2018 | 690.000 kr | 226.400 kr | 0 kr |
| 2017 | 690.000 kr | 226.400 kr | 0 kr |
| 2016 | 690.000 kr | 226.400 kr | 0 kr |
| 2015 | 690.000 kr | 226.400 kr | -20.000 kr |
| 2014 | 710.000 kr | 226.900 kr | 0 kr |
| 2013 | 710.000 kr | 226.900 kr | -20.000 kr |
| 2012 | 730.000 kr | 232.700 kr | 0 kr |
| 2011 | 730.000 kr | 232.700 kr | -130.000 kr |
Tabellen viser de 12 nyeste af 22; hele serien ligger i /v1/vurdering/2690839.
Kilde: Vurderingsstyrelsen (VUR) — hele kroner
Energi
Hvilket energimærke har ejendommen, og hvad foreslår energikonsulenten?
- Udløb
- 22. august 2020
- Udstedt
- 22. august 2013
Mærket er udløbet. Det er det nyeste i registret, men bygningen kan være ændret siden.
Energikonsulentens forslag
- Isolering af vandret skunk med 300 mm. isolering.Investering 6.700 kr · sparer 1.500 kr om året
- Efterisolering af loftsrum med 300 mm. isolering. Den primære årsag til den lange tilbagebetalingstid er anlægsudgiften. Den skal dog holdes op imod forbedret komfort, øget ejendomsværdi og risikoen for stigende energipriser.Investering 9.000 kr · sparer 300 kr om året
- Efterisolering af lodret skunk med 300 mm. isolering. Forslaget er ikke rentabelt alene med energibesparelser for øje, men ved renovering i anden sammenhæng bør forslaget udføresInvestering ikke angivet · sparer 200 kr om året
- Indvendig efterisolering af skråvægge med 300 mm. isolering. Forslaget er ikke rentabelt alene med energibesparelser for øje, men ved renovering i anden sammenhæng bør forslaget udføresInvestering ikke angivet · sparer 300 kr om året
- Indvendig efterisolering af massive betonydervægge med 200 mm. Den primære årsag til den lange tilbagebetalingstid er anlægsudgiften. Den skal dog holdes op imod forbedret komfort, øget ejendomsværdi og risikoen for stigende energipriser.Investering 2.700 kr · sparer 300 kr om året
- Indvendig efterisolering af massive ydervægge med 100 mm. Den primære årsag til den lange tilbagebetalingstid er anlægsudgiften. Den skal dog holdes op imod forbedret komfort, øget ejendomsværdi og risikoen for stigende energipriser.Investering 6.300 kr · sparer 300 kr om året
- Indvendig efterisolering af vægge mod uopvarmet rum med 100 mm. Den primære årsag til den lange tilbagebetalingstid er anlægsudgiften. Den skal dog holdes op imod forbedret komfort, øget ejendomsværdi og risikoen for stigende energipriser.Investering 13.200 kr · sparer 1.000 kr om året
- Efterisolering af lette vægge og trappe af træ med 100 mm. isolering. Den primære årsag til den lange tilbagebetalingstid er anlægsudgiften. Den skal dog holdes op imod forbedret komfort, øget ejendomsværdi og risikoen for stigende energipriser.Investering 8.500 kr · sparer 500 kr om året
- Indvendig efterisolering med 200 mm. isolering på kælderydervægge mod jord. Forslaget er ikke rentabelt alene med energibesparelser for øje, men ved renovering i anden sammenhæng bør forslaget udføresInvestering ikke angivet · sparer 100 kr om året
- Det er ikke rentabelt med energimæssig udskiftning af vinduer og døre men ved vedligeholdelses mæssig udskiftning bør det tilsikres at elementerne er i bedste energiklasse.Investering ikke angivet · sparer 500 kr om året
- Isolering af uisoleret gulv mod uopvarmet kælder med 150 mm. isolering. Den primære årsag til den lange tilbagebetalingstid er anlægsudgiften. Den skal dog holdes op imod forbedret komfort, øget ejendomsværdi og risikoen for stigende energipriser.Investering 27.600 kr · sparer 2.500 kr om året
- Isolering af varmefordelingsrør op til 50 mm. Den primære årsag til den lange tilbagebetalingstid er anlægsudgiften. Den skal dog holdes op imod forbedret komfort, øget ejendomsværdi og risikoen for stigende energipriser.Investering 4.200 kr · sparer 200 kr om året
- Isolering af tilslutningsrør til varmtvandsbeholder op til 50 mmInvestering 300 kr · sparer 100 kr om året
Samlet besparelse for de 13 forslag med et tal: 7.800 kr om året.
Beløbene er energikonsulentens skøn fra mærkets udstedelse, i datidens priser.
Omgivelser & regler
Hvad må man bygge — og hvad er der omkring grunden?
Zone og planer
- ByzoneAlmindeligt byområde. Hvad der må bygges, styres af lokalplan, kommuneplan og bygningsreglementet.
- Lokalplan
- 1 · Området Bøgevej - Pilevej - Gravene Læs planen (PDF)Boligområde
- 5.2.BE.3 PDFBlandet bolig og erhverv · bebyggelsesprocent højst 40 %
Kilde: Plandata.dk
Byggelinjer og beskyttet natur
- Skovbyggelinjenaturbeskyttelsesloven § 17
Tæt på skoven må der som udgangspunkt ikke opføres ny bebyggelse uden dispensation.
Gælder ikke her: strandbeskyttelseslinje, klitfredning, søbeskyttelseslinje, åbeskyttelseslinje, fortidsmindebeskyttelseslinje, kirkebyggelinje, beskyttet sten- eller jorddige, beskyttet natur (§ 3), beskyttet vandløb (§ 3).
Kilde: Naturbeskyttelsesloven og museumsloven · ti linjer i ét kald via Byggelinje-API’et
Jord
- Ikke kortlagtRegionen har ikke kortlagt nogen del af jordstykket.
- Områdeklassificeret — område med krav om analyserJordflytning skal anmeldes til kommunen med analyser.
Kilde: Regionernes kortlægning (DKjord) · Områdeklassificering · Assens kommune · regionens jordforureningsattest
Støj
Intet støjbånd kortlagt ved adresserne. Kortlægningen dækker kun de største veje og baner, lufthavnen og de fire største byer — det er ikke det samme som stille.
Beregnet, ikke målt på adressen.
Kilde: Miljøstyrelsens støjkortlægning 2022 (vej og jernbane) og 2017 (lufthavn og industri)
Oversvømmelse
- Havet i dag
- Ikke beregnet oversvømmet fra havet, selv ved en 10.000-års stormflodMiddeldybden der, hvor 100 × 100 m-cellen står under vand — en havn eller kanal i cellen tæller med, så huset kan stå tørt. Land bag diger står som tørt.
- Havet i 2120
- Ikke beregnet oversvømmet fra havet i 2120
- Regnvand
- Ligger i en lavning, op til 1,47 m dyb, fyldt ved 76 mm regn1 lavning rører grunden.
- Risikoområde
- Ikke i et udpeget risikoområde
Vandløb uden for risikoområderne, grundvand og kloak er ikke med.
Vejledende. Planernes tekst, kommunens afgørelser og jordregulativ er det juridiske grundlag.
Teknisk
BFE-nummer, koder, koordinater og rå data — til fagfolk og udviklere
Teknisk
BFE-nummer, koder, koordinater og rå data — til fagfolk og udviklere
- 2690839
- Matrikelnumre
- 5ak
- Ejerlav
- Glamsbjerg By, Køng
- Jordstykker
- 1
- Kommunekode
- 0420
- Hovedbygning (BBR)
- Fritliggende enfamiliehus
- Sogn (DAGI)
- Glamsbjerg7817
- Retskreds (DAGI)
- Retten i Odense1135
- Politikreds (DAGI)
- Fyns Politi1465
- Opstillingskreds (DAGI)
- Assens
- WGS84 (EPSG:4326)
- 55.282440, 10.097842
- ETRS89 / UTM 32N (EPSG:25832)
- E 569.732 · N 6.126.771
- Terræn (DTM)
- 71,9 moh.
- Overflade (DSM)
- 71,9 moh.Øverste flade på punktet — tag, trækrone eller terræn.
- Rå data (JSON)
Matrikel, bygninger og adresse er koblet sammen via BFE 2690839 — så ét kald giver BBR, DHM og resten uden et eneste ekstra opslag. Slå BFE op fra et koordinat med reverse geocoding.
Matrikelnr., ejerlav og grundareal kommer fra Matrikel-API’et (Matriklen) — jordstykket er joinet på BFE, så matrikel og areal følger ejendommen.
Se også
- BBR-APIBygninger og enheder på BFE-nummeret
- Matrikel-APIJordstykker, areal og matrikelkort
- Ejendomsvurdering-APIEjendoms- og grundværdi år for år
- Byggelinjer-APINaturbeskyttelseslinjer og § 3 på grunden
- Adresse-autocompleteAdresseforslag mens brugeren skriver
- DAWA lukkede 1. oktober 2026Sådan migrerer du adresse-integrationen