Lendrumvej 1, 4671 Strøby
Lendrumvej 1 er en idrætshal med 15.024 m² erhvervsareal og 107 m² bolig, opført i 1975 og om- eller tilbygget i 1998. Grunden er på 14,4 ha, og hovedbygningen opvarmes med oliefyr. Den seneste offentlige vurdering er fra 2020: 79,0 mio. kr.
- Erhvervsareal
- 15.024 m²
- + 107 m² bolig
- Grund
- 14,4 ha
- 143.740 m²
- Opført
- 1975
- om-/tilbygget 1998
- Varme
- Oliefyr
- Offentlig vurdering
- 79,0 mio. kr
- vurderet 2020
- Bygninger
- 17
- inkl. grundskole og udhus
Kilde: BBR, Matriklen og Vurderingsstyrelsen — slået op i dag.
At være opmærksom på
Intet alarmerende — men et par ting er gode at kende.
Godt at vide: Mulig asbest i tag
BBR registrerer tag af fibercement af den type, der kan indeholde asbest (5 bygninger: grundskole og udhus). Det er ufarligt, så længe det er intakt, men skal håndteres særligt ved udskiftning.
Kilde: BBR · detaljer
Godt at vide: Opvarmes med olie
Oliefyr er dyre i drift og udfases mange steder. Tjek fyrets og tankens alder og tilstand.
Kilde: BBR · detaljer
Godt at vide: 2 lokalplaner gælder her
En lokalplan bestemmer fx hvad der må bygges, hvor højt og hvordan det skal se ud. Læs den, før du bygger om eller til.
Kilde: Plandata.dk · detaljer
Intet fundet: Ingen kendt jordforurening
Regionen har ikke kortlagt forurening på nogen del af grunden.
Kilde: Regionerne · Danmarks Miljøportal · detaljer
Intet fundet: Ingen byggelinjer eller beskyttet natur
Ingen af beskyttelseslinjerne for strand, skov, sø, å, kirker, fortidsminder eller § 3-natur gælder her.
Kilde: Naturbeskyttelsesloven · Miljøportalen m.fl. · detaljer
Intet fundet: Adressen ligger ikke i en kortlagt støjzone
Der er ikke beregnet over 55 dB ved adressen. Kortlægningen dækker kun store veje, jernbaner, lufthavne og de største byer — det er ikke det samme som stille.
Kilde: Miljøstyrelsen, kortlægning 2022 (vej og jernbane) og 2017 (lufthavn og industri) · detaljer
Vejledende oplysninger fra de offentlige registre — ikke juridisk rådgivning. Kommunens afgørelser og planernes tekst er det juridiske grundlag.
Bygningerne
Hvad står der på grunden — og hvordan er det bygget?
Der er registreret 17 bygninger i BBR. 5 af dem er ikke tegnet på kortet. Kortet viser desuden 5 omrids, som ikke er registreret i BBR. Peg på en bygning — her eller på kortet — for at finde den.
- Boligareal i alt
- 107 m²
- Erhvervsareal
- 15.024 m²
- 9
- Højeste bygning
- 9,1 m
Kilde: BBR (Bygnings- og Boligregistret) · højder målt med laser i Danmarks Højdemodel · omrids fra GeoDanmark · fredning og bevaringsværdi fra Slots- og Kulturstyrelsen
Grunden
Hvor stor er grunden, og hvor ligger den?
- Grundareal
- 143.740 m² (14,4 ha)
- 10cEjerlav: Strøby By, Strøby
- Kommune
- Postnummer
- 4671 Strøby
- Højde over havet
- 8,1 mTerrænets højde ved adressen, målt med laser.
Sogn og myndigheder
- Sogn
- Strøby
- Retskreds
- Retten i Roskilde
- Politikreds
- Midt- og Vestsjællands Politi
- Opstillingskreds
- Faxe
Den markerede matrikel på kortet er ejendommen. Tryk en nabomatrikel for at åbne den.
I nærheden
- Lysgård bebyggelse120 m
- Fuglesøen sø316 m
Adresser på ejendommen (4)
Én fast ejendom kan have flere adresser — flere opgange, flere huse på samme grund eller et helt gods. Adresserne her hører til samme BFE-nummer og deler matrikel, bygninger og BBR.
Naboejendomme
Kilde: Matriklen · DAGI (sogn, retskreds, politikreds) · Danmarks Højdemodel · Danske Stednavne
Værdi
Hvad har Vurderingsstyrelsen vurderet ejendommen til?
Den offentlige vurdering bruges til at beregne ejendomsskat. Den er ikke en markedspris, og den nyeste vurdering i registret er fra 2020 — nyere vurderinger er endnu ikke offentliggjort.
Se alle 20 vurderinger som tabel
| År | Ejendomsværdi | Grundværdi | Ændring |
|---|---|---|---|
| 2020 | 79.000.000 kr | 7.367.600 kr | 0 kr |
| 2019 | 79.000.000 kr | 7.367.600 kr | 0 kr |
| 2018 | 79.000.000 kr | 7.367.600 kr | 0 kr |
| 2017 | 79.000.000 kr | 7.367.600 kr | 0 kr |
| 2016 | 79.000.000 kr | 7.367.600 kr | 0 kr |
| 2015 | 79.000.000 kr | 7.367.600 kr | 0 kr |
| 2014 | 79.000.000 kr | 7.367.600 kr | 0 kr |
| 2013 | 79.000.000 kr | 7.367.600 kr | 0 kr |
| 2012 | 79.000.000 kr | 7.367.600 kr | -12.000.000 kr |
| 2011 | 91.000.000 kr | 7.260.600 kr | 0 kr |
| 2010 | 91.000.000 kr | 7.260.600 kr | -49.000.000 kr |
| 2009 | 140.000.000 kr | 24.272.500 kr | 0 kr |
Tabellen viser de 12 nyeste af 20; hele serien ligger i /v1/vurdering/2576240.
Kilde: Vurderingsstyrelsen (VUR) — hele kroner
Energi
Hvilket energimærke har ejendommen, og hvad foreslår energikonsulenten?
- Gyldigt til
- 19. december 2028
- Udstedt
- 19. december 2018
Energikonsulentens forslag
- Efterisolering af loft mod uopvarmet tagrum (400 mm)Investering ikke angivet · sparer 2.100 kr om året
- Efterisolering af skråloftetInvestering ikke angivet · sparer 17.100 kr om året
- Efterisolering af fladt tag iht. krav i kap. 7.4.2 i Bygningsreglementet.Investering ikke angivet · sparer 5.100 kr om året
- Indvendig efterisolering af træskeletvæg til en samlet isoleringsmængde på 250 mmInvestering ikke angivet · sparer 300 kr om året
- Udskiftning af vinduer med nye energivinduer (BR18 krav)Investering ikke angivet · sparer 4.100 kr om året
- Udskiftning af massiv yderdør med en ny energi-yderdørInvestering ikke angivet · sparer 2.600 kr om året
- Efterisolering af terrændæk iht. krav i kap. 7.4.2 i Bygningsreglementet.Investering ikke angivet · sparer 29.100 kr om året
- Efterisolering af gulv mod kælder iht. krav i kap. 7.4.2 i Bygningsreglementet.Investering ikke angivet · sparer 800 kr om året
- Udskiftning af Grundfos, Magna 65-120 FInvestering 22.500 kr · sparer 3.600 kr om året
- Udskiftning af Grundfos, Magna 32-120 FInvestering 13.500 kr · sparer 1.900 kr om året
- Udskiftning af Grundfos UPS 25-40Investering 10.000 kr · sparer 1.100 kr om året
- Etablering af et solcelleanlæg af typen Mono-krystallinsk siliciumInvestering 375.000 kr · sparer 31.600 kr om året
Samlet besparelse for de 12 forslag med et tal: 99.400 kr om året.
Beløbene er energikonsulentens skøn fra mærkets udstedelse, i datidens priser.
Omgivelser & regler
Hvad må man bygge — og hvad er der omkring grunden?
Zone og planer
- ByzoneAlmindeligt byområde. Hvad der må bygges, styres af lokalplan, kommuneplan og bygningsreglementet.
- Lokalplan
- 133 · Lokalplan nr. 133 Læs planen (PDF)Område til offentlige formål · bebyggelsesprocent 25 %
- Lokalplan
- 195 · Temalokalplan om helårsbeboelse Læs planen (PDF)
- 3 D1 PDFOmråde til offentlige formål · bebyggelsesprocent højst 25 %
- Kommuneplanramme · del af grunden
- 9 D11 PDFOmråde til offentlige formål
Kilde: Plandata.dk
Byggelinjer og beskyttet natur
Ingen af de 10 beskyttelseslinjer gælder for adressen.
Tjekket: strandbeskyttelseslinje, klitfredning, søbeskyttelseslinje, åbeskyttelseslinje, skovbyggelinje, fortidsmindebeskyttelseslinje, kirkebyggelinje, beskyttet sten- eller jorddige, beskyttet natur (§ 3), beskyttet vandløb (§ 3).
Kilde: Naturbeskyttelsesloven og museumsloven · ti linjer i ét kald via Byggelinje-API’et
Jord
- Ikke kortlagtRegionen har ikke kortlagt nogen del af jordstykket.
- Ikke områdeklassificeretGrunden er ikke omfattet af kommunens områdeklassificering.
Kilde: Regionernes kortlægning (DKjord) · Områdeklassificering · regionens jordforureningsattest
Støj
Intet støjbånd kortlagt ved adresserne. Kortlægningen dækker kun de største veje og baner, lufthavnen og de fire største byer — det er ikke det samme som stille.
Beregnet, ikke målt på adressen.
Kilde: Miljøstyrelsens støjkortlægning 2022 (vej og jernbane) og 2017 (lufthavn og industri)
Oversvømmelse
- Havet i dag
- Ikke beregnet oversvømmet fra havet, selv ved en 10.000-års stormflodMiddeldybden der, hvor 100 × 100 m-cellen står under vand — en havn eller kanal i cellen tæller med, så huset kan stå tørt. Land bag diger står som tørt.
- Havet i 2120
- Ikke beregnet oversvømmet fra havet i 2120
- Regnvand
- Ligger ikke i en lavning, hvor regnvand samles23 lavninger rører grunden.
- Risikoområde
- Ikke i et udpeget risikoområde
Vandløb uden for risikoområderne, grundvand og kloak er ikke med.
Vejledende. Planernes tekst, kommunens afgørelser og jordregulativ er det juridiske grundlag.
Teknisk
BFE-nummer, koder, koordinater og rå data — til fagfolk og udviklere
Teknisk
BFE-nummer, koder, koordinater og rå data — til fagfolk og udviklere
- 2576240
- Matrikelnumre
- 10c
- Ejerlav
- Strøby By, Strøby
- Jordstykker
- 1
- Kommunekode
- 0336
- Hovedbygning (BBR)
- Idrætshal
- Sogn (DAGI)
- Strøby7497
- Retskreds (DAGI)
- Retten i Roskilde1118
- Politikreds (DAGI)
- Midt- og Vestsjællands Politi1467
- Opstillingskreds (DAGI)
- Faxe
- WGS84 (EPSG:4326)
- 55.401819, 12.263036
- ETRS89 / UTM 32N (EPSG:25832)
- E 706.601 · N 6.144.352
- Terræn (DTM)
- 8,1 moh.
- Overflade (DSM)
- 10,3 moh.Øverste flade på punktet — tag, trækrone eller terræn.
- Rå data (JSON)
Matrikel, bygninger og adresse er koblet sammen via BFE 2576240 — så ét kald giver BBR, DHM og resten uden et eneste ekstra opslag. Slå BFE op fra et koordinat med reverse geocoding.
Matrikelnr., ejerlav og grundareal kommer fra Matrikel-API’et (Matriklen) — jordstykket er joinet på BFE, så matrikel og areal følger ejendommen.
Se også
- BBR-APIBygninger og enheder på BFE-nummeret
- Matrikel-APIJordstykker, areal og matrikelkort
- Ejendomsvurdering-APIEjendoms- og grundværdi år for år
- Byggelinjer-APINaturbeskyttelseslinjer og § 3 på grunden
- Adresse-autocompleteAdresseforslag mens brugeren skriver
- DAWA lukkede 1. oktober 2026Sådan migrerer du adresse-integrationen