Byvej 7, 3660 Stenløse
Byvej 7 er et parcelhus på 268 m², opført i 1872 og om- eller tilbygget i 1990. Grunden er på 759 m², og huset opvarmes med varmepumpe. Den seneste offentlige vurdering er fra 2024: 5,2 mio. kr.
- Boligareal
- 268 m²
- 9 værelser
- Grund
- 759 m²
- Opført
- 1872
- om-/tilbygget 1990
- Varme
- Varmepumpe
- suppleret af brændeovn
- Offentlig vurdering
- 5,2 mio. kr
- vurderet 2024
- Bygninger
- 2
- inkl. udhus
Kilde: BBR, Matriklen og Vurderingsstyrelsen — slået op i dag.
At være opmærksom på
Ét forhold er værd at undersøge nærmere.
Bemærk: Kirkebyggelinje
Tæt på en kirke må der som udgangspunkt ikke bygges højere end 8,5 m uden dispensation.
Kilde: Naturbeskyttelsesloven § 19 · detaljer
Godt at vide: Byjord, der regnes for lettere forurenet
Grunden ligger i et områdeklassificeret område. Jord, der køres væk — fx ved en tilbygning — skal anmeldes til kommunen og analyseres først.
Kilde: Egedal kommune · detaljer
Godt at vide: Mulig asbest i tag
BBR registrerer tag af fibercement af den type, der kan indeholde asbest (udhus). Det er ufarligt, så længe det er intakt, men skal håndteres særligt ved udskiftning.
Kilde: BBR · detaljer
Godt at vide: En tank registreret
En registreret tank er oftest en olietank. Er den ude af drift, skal den være tømt og sløjfet efter reglerne — ellers kan den lække.
Kilde: BBR · detaljer
Godt at vide: Støj fra vejtrafik: 53-57 dB
Beregnet gennemsnitlig støj over døgnet ved ejendommens adresse. Til sammenligning er den vejledende grænse for vejstøj ved boliger 58 dB.
Kilde: Miljøstyrelsen, kortlægning 2022 · detaljer
Godt at vide: Lokalplan v4s · Byplanvedtægt nr. 4 - Byvej - Stenløse
En lokalplan bestemmer fx hvad der må bygges, hvor højt og hvordan det skal se ud. Læs den, før du bygger om eller til.
Kilde: Plandata.dk · detaljer
Intet fundet: Ingen kendt jordforurening
Regionen har ikke kortlagt forurening på nogen del af grunden.
Kilde: Regionerne · Danmarks Miljøportal · detaljer
Vejledende oplysninger fra de offentlige registre — ikke juridisk rådgivning. Kommunens afgørelser og planernes tekst er det juridiske grundlag.
Bygningerne
Hvad står der på grunden — og hvordan er det bygget?
Der er registreret 2 bygninger i BBR. Kortet viser desuden 2 omrids, som ikke er registreret i BBR. Peg på en bygning — her eller på kortet — for at finde den.
- Boligareal i alt
- 268 m²
- 1
- Højeste bygning
- 6,9 m
Kilde: BBR (Bygnings- og Boligregistret) · højder målt med laser i Danmarks Højdemodel · omrids fra GeoDanmark · fredning og bevaringsværdi fra Slots- og Kulturstyrelsen
Grunden
Hvor stor er grunden, og hvor ligger den?
- Grundareal
- 759 m²
- 70Ejerlav: Stenløse By, Stenløse
- Kommune
- Postnummer
- 3660 Stenløse
- Højde over havet
- 15,1 mTerrænets højde ved adressen, målt med laser.
Sogn og myndigheder
- Sogn
- Stenløse
- Retskreds
- Retten i Hillerød
- Politikreds
- Nordsjællands Politi
- Opstillingskreds
- Egedal
Den markerede matrikel på kortet er ejendommen. Tryk en nabomatrikel for at åbne den.
Naboejendomme
Kilde: Matriklen · DAGI (sogn, retskreds, politikreds) · Danmarks Højdemodel
Værdi
Hvad har Vurderingsstyrelsen vurderet ejendommen til?
Den offentlige vurdering bruges til at beregne ejendomsskat. Den er ikke en markedspris, og den nyeste vurdering i registret er fra 2024 — nyere vurderinger er endnu ikke offentliggjort.
Se alle 22 vurderinger som tabel
| År | Ejendomsværdi | Grundværdi | Ændring |
|---|---|---|---|
| 2024 | 5.213.000 kr | 2.317.000 kr | -163.000 kr |
| 2022 | 5.376.000 kr | 2.370.000 kr | +788.000 kr |
| 2020 | 4.588.000 kr | 2.037.000 kr | +1.388.000 kr |
| 2019 | 3.200.000 kr | 760.000 kr | 0 kr |
| 2018 | 3.200.000 kr | 760.000 kr | 0 kr |
| 2017 | 3.200.000 kr | 760.000 kr | 0 kr |
| 2016 | 3.200.000 kr | 760.000 kr | 0 kr |
| 2015 | 3.200.000 kr | 760.000 kr | +500.000 kr |
| 2014 | 2.700.000 kr | 760.000 kr | 0 kr |
| 2013 | 2.700.000 kr | 760.000 kr | -100.000 kr |
| 2012 | 2.800.000 kr | 779.500 kr | 0 kr |
| 2011 | 2.800.000 kr | 779.500 kr | +350.000 kr |
Tabellen viser de 12 nyeste af 22; hele serien ligger i /v1/vurdering/2271956.
Kilde: Vurderingsstyrelsen (VUR) — hele kroner
Energi
Hvilket energimærke har ejendommen, og hvad foreslår energikonsulenten?
- Gyldigt til
- 10. august 2030
- Udstedt
- 10. august 2020
Energikonsulentens forslag
- Efterisolering af loftsrum med 200 mm isolering. Den primære årsag til den lange tilbagebetalingstid er anlægsudgiften. Den skal dog holdes op imod forbedret komfort, øget ejendomsværdi og risikoen for stigende energipriser.Investering 16.700 kr · sparer 600 kr om året
- Indvendig efterisolering af skråvægge med 150 mm isolering. Forslaget er ikke rentabelt alene med energibesparelser for øje, men ved renovering i anden sammenhæng bør forslaget udføresInvestering ikke angivet · sparer 600 kr om året
- Efterisolering af fladt tag på kvist med 200 mm isolering, så den samlede isolering udgør 300 mm. Forslaget er ikke rentabelt alene med energibesparelser for øje, men ved renovering i anden sammenhæng bør forslaget udføresInvestering ikke angivet · sparer 100 kr om året
- Udvendig efterisolering af kvistflunke med 100 mm. Forslaget er ikke rentabelt alene med energibesparelser for øje, men ved renovering i anden sammenhæng bør forslaget udføresInvestering ikke angivet · sparer 100 kr om året
- Det er ikke rentabelt med udskiftning af vinduer og døre med energibesparelser for øje men ved udskiftning i anden sammenhæng bør bedste energiklasse vælges.Investering ikke angivet · sparer 2.000 kr om året
- Isolering af uisoleret gulv mod uopvarmet kælder med 200 mm isolering. Den primære årsag til den lange tilbagebetalingstid er anlægsudgiften. Den skal dog holdes op imod forbedret komfort, øget ejendomsværdi og risikoen for stigende energipriser.Investering 2.100 kr · sparer 200 kr om året
- Montage af nye solceller. Den primære årsag til den lange tilbagebetalingstid er anlægsudgiften. Den skal dog holdes op imod forbedret komfort, øget ejendomsværdi og risikoen for stigende energipriser.Investering 111.300 kr · sparer 6.200 kr om året
Samlet besparelse for de 7 forslag med et tal: 9.800 kr om året.
Beløbene er energikonsulentens skøn fra mærkets udstedelse, i datidens priser.
Omgivelser & regler
Hvad må man bygge — og hvad er der omkring grunden?
Zone og planer
- ByzoneAlmindeligt byområde. Hvad der må bygges, styres af lokalplan, kommuneplan og bygningsreglementet.
- Lokalplan
- v4s · Byplanvedtægt nr. 4 - Byvej - Stenløse Læs planen (PDF)Boligområde
- KM-4 PDFBlandet bolig og erhverv · bebyggelsesprocent højst 30 %
Kilde: Plandata.dk
Byggelinjer og beskyttet natur
- Kirkebyggelinjenaturbeskyttelsesloven § 19
Tæt på en kirke må der som udgangspunkt ikke bygges højere end 8,5 m uden dispensation.
Adressepunktet ligger 219,7 m inden for linjen.
Gælder ikke her: strandbeskyttelseslinje, klitfredning, søbeskyttelseslinje, åbeskyttelseslinje, skovbyggelinje, fortidsmindebeskyttelseslinje, beskyttet sten- eller jorddige, beskyttet natur (§ 3), beskyttet vandløb (§ 3).
Kilde: Naturbeskyttelsesloven og museumsloven · ti linjer i ét kald via Byggelinje-API’et
Jord
- Ikke kortlagtRegionen har ikke kortlagt nogen del af jordstykket.
- Områdeklassificeret — område med krav om analyserJordflytning skal anmeldes til kommunen med analyser.
Kilde: Regionernes kortlægning (DKjord) · Områdeklassificering · Egedal kommune · regionens jordforureningsattest · kommunens jordregulativ
Støj
- Vejtrafik
- 53-57 dB over døgnetOm natten: 45-49 dB
Det højeste ved ejendommens adresser — dele af grunden kan ligge højere. Beregnet, ikke målt på adressen.
Kilde: Miljøstyrelsens støjkortlægning 2022 (vej og jernbane) og 2017 (lufthavn og industri)
Oversvømmelse
- Havet i dag
- Ikke beregnet oversvømmet fra havet, selv ved en 10.000-års stormflodMiddeldybden der, hvor 100 × 100 m-cellen står under vand — en havn eller kanal i cellen tæller med, så huset kan stå tørt. Land bag diger står som tørt.
- Havet i 2120
- Ikke beregnet oversvømmet fra havet i 2120
- Regnvand
- Ligger ikke i en lavning, hvor regnvand samles0 lavninger rører grunden.
- Risikoområde
- Ikke i et udpeget risikoområde
Vandløb uden for risikoområderne, grundvand og kloak er ikke med.
Vejledende. Planernes tekst, kommunens afgørelser og jordregulativ er det juridiske grundlag.
Teknisk
BFE-nummer, koder, koordinater og rå data — til fagfolk og udviklere
Teknisk
BFE-nummer, koder, koordinater og rå data — til fagfolk og udviklere
- 2271956
- Matrikelnumre
- 70
- Ejerlav
- Stenløse By, Stenløse
- Jordstykker
- 1
- Kommunekode
- 0240
- Hovedbygning (BBR)
- Fritliggende enfamiliehus
- Sogn (DAGI)
- Stenløse7410
- Retskreds (DAGI)
- Retten i Hillerød1115
- Politikreds (DAGI)
- Nordsjællands Politi1468
- Opstillingskreds (DAGI)
- Egedal
- WGS84 (EPSG:4326)
- 55.767838, 12.197841
- ETRS89 / UTM 32N (EPSG:25832)
- E 700.598 · N 6.184.871
- Terræn (DTM)
- 15,1 moh.
- Overflade (DSM)
- 15,1 moh.Øverste flade på punktet — tag, trækrone eller terræn.
- Rå data (JSON)
Matrikel, bygninger og adresse er koblet sammen via BFE 2271956 — så ét kald giver BBR, DHM og resten uden et eneste ekstra opslag. Slå BFE op fra et koordinat med reverse geocoding.
Matrikelnr., ejerlav og grundareal kommer fra Matrikel-API’et (Matriklen) — jordstykket er joinet på BFE, så matrikel og areal følger ejendommen.
Se også
- BBR-APIBygninger og enheder på BFE-nummeret
- Matrikel-APIJordstykker, areal og matrikelkort
- Ejendomsvurdering-APIEjendoms- og grundværdi år for år
- Byggelinjer-APINaturbeskyttelseslinjer og § 3 på grunden
- Adresse-autocompleteAdresseforslag mens brugeren skriver
- DAWA lukkede 1. oktober 2026Sådan migrerer du adresse-integrationen