Spring til indhold

Grundfast
Tryk en bygning eller nabomatrikel på kortetMatrikel: Matriklen · bygninger: @geodanmark (CC BY 4.0)
KontorejendomHøje-Taastrup KommuneRegion Hovedstaden

Bygaden 2, Høje Taastrup, 2630 Taastrup

Bygaden 2 er en kontorejendom med 17.127 m² erhvervsareal og 96 m² bolig, opført i 1981 og om- eller tilbygget i 1983. Grunden er på 4,4 ha, og hovedbygningen opvarmes med fjernvarme. Den seneste offentlige vurdering er fra 2020: 195 mio. kr.

Erhvervsareal
17.127 m²
+ 96 m² bolig
Grund
4,4 ha
43.781 m²
Opført
1981
om-/tilbygget 1983
Varme
Fjernvarme
Offentlig vurdering
195 mio. kr
vurderet 2020
Bygninger
7
inkl. udhus og anden bygning til helårsbeboelse

Kilde: BBR, Matriklen og Vurderingsstyrelsen — slået op i dag.

At være opmærksom på

Ét forhold er værd at undersøge nærmere.

  • Bemærk: Kirkebyggelinje

    Tæt på en kirke må der som udgangspunkt ikke bygges højere end 8,5 m uden dispensation.

    Kilde: Naturbeskyttelsesloven § 19 · detaljer

  • Godt at vide: Byjord, der regnes for lettere forurenet

    Grunden ligger i et områdeklassificeret område. Jord, der køres væk — fx ved en tilbygning — skal anmeldes til kommunen og analyseres først.

    Kilde: Høje-Taastrup kommune · detaljer

  • Godt at vide: 2 lokalplaner gælder her

    En lokalplan bestemmer fx hvad der må bygges, hvor højt og hvordan det skal se ud. Læs den, før du bygger om eller til.

    Kilde: Plandata.dk · detaljer

  • Intet fundet: Ingen kendt jordforurening

    Regionen har ikke kortlagt forurening på nogen del af grunden.

    Kilde: Regionerne · Danmarks Miljøportal · detaljer

  • Intet fundet: Adressen ligger ikke i en kortlagt støjzone

    Der er ikke beregnet over 55 dB ved adressen. Kortlægningen dækker kun store veje, jernbaner, lufthavne og de største byer — det er ikke det samme som stille.

    Kilde: Miljøstyrelsen, kortlægning 2022 (vej og jernbane) og 2017 (lufthavn og industri) · detaljer

Vejledende oplysninger fra de offentlige registre — ikke juridisk rådgivning. Kommunens afgørelser og planernes tekst er det juridiske grundlag.

Bygningerne

Hvad står der på grunden — og hvordan er det bygget?

Der er registreret 7 bygninger i BBR. Kortet viser desuden ét omrids, som ikke er registreret i BBR. Peg på en bygning — her eller på kortet — for at finde den.

Boligareal i alt
96 m²
Erhvervsareal
17.127 m²
0
Højeste bygning
8,7 m

Kilde: BBR (Bygnings- og Boligregistret) · højder målt med laser i Danmarks Højdemodel · omrids fra GeoDanmark · fredning og bevaringsværdi fra Slots- og Kulturstyrelsen

Grunden

Hvor stor er grunden, og hvor ligger den?

Grundareal
43.781 m² (4,4 ha)
13a
Ejerlav: Høje-Taastrup By, Høje-Taastrup
Postnummer
2630 Taastrup
Højde over havet
29,8 m
Terrænets højde ved adressen, målt med laser.

Sogn og myndigheder

Sogn
Høje Taastrup
Retskreds
Retten i Glostrup
Politikreds
Københavns Vestegns Politi
Opstillingskreds
Taastrup

Den markerede matrikel på kortet er ejendommen. Tryk en nabomatrikel for at åbne den.

I nærheden

  • Kilen naturområde316 m

Adresser på ejendommen (3)

Én fast ejendom kan have flere adresser — flere opgange, flere huse på samme grund eller et helt gods. Adresserne her hører til samme BFE-nummer og deler matrikel, bygninger og BBR.

Kilde: Matriklen · DAGI (sogn, retskreds, politikreds) · Danmarks Højdemodel · Danske Stednavne

Værdi

Hvad har Vurderingsstyrelsen vurderet ejendommen til?

Ejendomsværdi 2020
195 mio. kr
195.000.000 kr
2020
32,6 mio. kr
32.613.600 kr · vurderet areal 100.729 m²

Den offentlige vurdering bruges til at beregne ejendomsskat. Den er ikke en markedspris, og den nyeste vurdering i registret er fra 2020 — nyere vurderinger er endnu ikke offentliggjort.

Se alle 20 vurderinger som tabel
ÅrEjendomsværdiGrundværdi
2020195.000.000 kr32.613.600 kr
2019195.000.000 kr32.613.600 kr
2018195.000.000 kr32.613.600 kr
2017195.000.000 kr32.613.600 kr
2016195.000.000 kr32.613.600 kr
2015195.000.000 kr32.613.600 kr
2014195.000.000 kr32.613.600 kr
2013195.000.000 kr32.613.600 kr
2012195.000.000 kr32.613.600 kr
2011197.000.000 kr29.648.700 kr
2010197.000.000 kr29.648.700 kr
2009232.000.000 kr32.613.600 kr

Tabellen viser de 12 nyeste af 20; hele serien ligger i /v1/vurdering/2128243.

Kilde: Vurderingsstyrelsen (VUR) — hele kroner

Energi

Hvilket energimærke har ejendommen, og hvad foreslår energikonsulenten?

Energistyrelsens register har intet gyldigt energimærke for ejendommen. Et mærke er kun lovpligtigt ved salg, udlejning og nybyggeri, så mange ejendomme har ikke et.

Kilde: Energistyrelsens energimærkning

Omgivelser & regler

Hvad må man bygge — og hvad er der omkring grunden?

Zone og planer

Byzone
Almindeligt byområde. Hvad der må bygges, styres af lokalplan, kommuneplan og bygningsreglementet.
Lokalplan
2.39 · for rådhusgrunden Læs planen (PDF)
Blandet bolig og erhverv
Lokalplan · del af grunden
2-04 · Høje Taastrup Landsby Læs planen (PDF)
Boligområde
2.B.13 PDF
Boligområde · bebyggelsesprocent højst 30 %
Kommuneplanramme · del af grunden
2.B.7 PDF
Boligområde · bebyggelsesprocent højst 40 %
Kommuneplanramme · del af grunden
2.O.1 PDF
Område til offentlige formål · bebyggelsesprocent højst 25 %
Kommuneplanramme · del af grunden
2.O.3 PDF
Område til offentlige formål · bebyggelsesprocent højst 50 %
Kommuneplanramme · del af grunden
2.O.1 PDF
Område til offentlige formål · bebyggelsesprocent højst 25 %

Kilde: Plandata.dk

Byggelinjer og beskyttet natur

  • Kirkebyggelinjenaturbeskyttelsesloven § 19

    Tæt på en kirke må der som udgangspunkt ikke bygges højere end 8,5 m uden dispensation.

    Adressepunktet ligger 82,2 m inden for linjen.

Gælder ikke her: strandbeskyttelseslinje, klitfredning, søbeskyttelseslinje, åbeskyttelseslinje, skovbyggelinje, fortidsmindebeskyttelseslinje, beskyttet sten- eller jorddige, beskyttet natur (§ 3), beskyttet vandløb (§ 3).

Kilde: Naturbeskyttelsesloven og museumsloven · ti linjer i ét kald via Byggelinje-API’et

Jord

Ikke kortlagt
Regionen har ikke kortlagt nogen del af jordstykket.
Områdeklassificeret — område med krav om analyser
Jordflytning skal anmeldes til kommunen med analyser.

Kilde: Regionernes kortlægning (DKjord) · Områdeklassificering · Høje-Taastrup kommune · regionens jordforureningsattest

Støj

Intet støjbånd kortlagt ved adresserne. Kortlægningen dækker kun de største veje og baner, lufthavnen og de fire største byer — det er ikke det samme som stille.

Beregnet, ikke målt på adressen.

Kilde: Miljøstyrelsens støjkortlægning 2022 (vej og jernbane) og 2017 (lufthavn og industri)

Oversvømmelse

Havet i dag
Ikke beregnet oversvømmet fra havet, selv ved en 10.000-års stormflod
Middeldybden der, hvor 100 × 100 m-cellen står under vand — en havn eller kanal i cellen tæller med, så huset kan stå tørt. Land bag diger står som tørt.
Havet i 2120
Ikke beregnet oversvømmet fra havet i 2120
Regnvand
Ligger i en lavning, op til 0,26 m dyb, fyldt ved 7 mm regn
8 lavninger rører grunden.
Risikoområde
Ikke i et udpeget risikoområde

Vandløb uden for risikoområderne, grundvand og kloak er ikke med.

Kilde: Kystdirektoratet og Miljøstyrelsen

Vejledende. Planernes tekst, kommunens afgørelser og jordregulativ er det juridiske grundlag.

Teknisk

BFE-nummer, koder, koordinater og rå data — til fagfolk og udviklere

2128243
Matrikelnumre
13a
Ejerlav
Høje-Taastrup By, Høje-Taastrup
Jordstykker
1
Kommunekode
0169
Hovedbygning (BBR)
Bygning til kontor
Sogn (DAGI)
Høje Taastrup7152
Retskreds (DAGI)
Retten i Glostrup1109
Politikreds (DAGI)
Københavns Vestegns Politi1469
Opstillingskreds (DAGI)
Taastrup
WGS84 (EPSG:4326)
55.651600, 12.264505
ETRS89 / UTM 32N (EPSG:25832)
E 705.387 · N 6.172.138
Terræn (DTM)
29,8 moh.
Overflade (DSM)
36,2 moh.
Øverste flade på punktet — tag, trækrone eller terræn.

Matrikel, bygninger og adresse er koblet sammen via BFE 2128243 — så ét kald giver BBR, DHM og resten uden et eneste ekstra opslag. Slå BFE op fra et koordinat med reverse geocoding.

Matrikelnr., ejerlav og grundareal kommer fra Matrikel-API’et (Matriklen) — jordstykket er joinet på BFE, så matrikel og areal følger ejendommen.