Baunevej 154, 2630 Taastrup
Baunevej 154 er et række- eller kædehus på 107 m², opført i 1966. Grunden er på 368 m², og huset opvarmes med fjernvarme. Den seneste offentlige vurdering er fra 2022: 3,2 mio. kr.
- Boligareal
- 107 m²
- 4 værelser
- Grund
- 368 m²
- Opført
- 1966
- Varme
- Fjernvarme
- Offentlig vurdering
- 3,2 mio. kr
- vurderet 2022
- Bygninger
- 3
- inkl. carport og udhus
Kilde: BBR, Matriklen og Vurderingsstyrelsen — slået op i dag.
At være opmærksom på
Intet alarmerende — men et par ting er gode at kende.
Godt at vide: Byjord, der regnes for lettere forurenet
Grunden ligger i et områdeklassificeret område. Jord, der køres væk — fx ved en tilbygning — skal anmeldes til kommunen og analyseres først.
Kilde: Høje-Taastrup kommune · detaljer
Intet fundet: Ingen kendt jordforurening
Regionen har ikke kortlagt forurening på nogen del af grunden.
Kilde: Regionerne · Danmarks Miljøportal · detaljer
Intet fundet: Ingen byggelinjer eller beskyttet natur
Ingen af beskyttelseslinjerne for strand, skov, sø, å, kirker, fortidsminder eller § 3-natur gælder her.
Kilde: Naturbeskyttelsesloven · Miljøportalen m.fl. · detaljer
Intet fundet: Adressen ligger ikke i en kortlagt støjzone
Der er ikke beregnet over 55 dB ved adressen. Kortlægningen dækker kun store veje, jernbaner, lufthavne og de største byer — det er ikke det samme som stille.
Kilde: Miljøstyrelsen, kortlægning 2022 (vej og jernbane) og 2017 (lufthavn og industri) · detaljer
Intet fundet: Ingen lokalplan
Ingen vedtaget lokalplan dækker grunden — kommuneplanen og bygningsreglementet sætter rammerne.
Kilde: Plandata.dk · detaljer
Vejledende oplysninger fra de offentlige registre — ikke juridisk rådgivning. Kommunens afgørelser og planernes tekst er det juridiske grundlag.
Bygningerne
Hvad står der på grunden — og hvordan er det bygget?
Der er registreret 3 bygninger i BBR. Kortet viser desuden 2 omrids, som ikke er registreret i BBR. Peg på en bygning — her eller på kortet — for at finde den.
- Boligareal i alt
- 107 m²
- 1
- Højeste bygning
- 4,6 m
Kilde: BBR (Bygnings- og Boligregistret) · højder målt med laser i Danmarks Højdemodel · omrids fra GeoDanmark · fredning og bevaringsværdi fra Slots- og Kulturstyrelsen
Grunden
Hvor stor er grunden, og hvor ligger den?
- Grundareal
- 368 m²
- 8pmEjerlav: Taastrup-Valby By, Rønnevang
- Kommune
- Postnummer
- 2630 Taastrup
- Højde over havet
- 14,8 mTerrænets højde ved adressen, målt med laser.
Sogn og myndigheder
- Sogn
- Rønnevang
- Retskreds
- Retten i Glostrup
- Politikreds
- Københavns Vestegns Politi
- Opstillingskreds
- Taastrup
Den markerede matrikel på kortet er ejendommen. Tryk en nabomatrikel for at åbne den.
I nærheden
- Vandværksparken naturområde388 m
Naboejendomme
Kilde: Matriklen · DAGI (sogn, retskreds, politikreds) · Danmarks Højdemodel · Danske Stednavne
Værdi
Hvad har Vurderingsstyrelsen vurderet ejendommen til?
Den offentlige vurdering bruges til at beregne ejendomsskat. Den er ikke en markedspris, og den nyeste vurdering i registret er fra 2022 — nyere vurderinger er endnu ikke offentliggjort.
Se alle 21 vurderinger som tabel
| År | Ejendomsværdi | Grundværdi | Ændring |
|---|---|---|---|
| 2022 | 3.233.000 kr | 2.443.000 kr | +660.000 kr |
| 2020 | 2.573.000 kr | 1.713.000 kr | +873.000 kr |
| 2019 | 1.700.000 kr | 592.200 kr | 0 kr |
| 2018 | 1.700.000 kr | 592.200 kr | 0 kr |
| 2017 | 1.700.000 kr | 592.200 kr | 0 kr |
| 2016 | 1.700.000 kr | 592.200 kr | 0 kr |
| 2015 | 1.700.000 kr | 592.200 kr | 0 kr |
| 2014 | 1.700.000 kr | 592.200 kr | 0 kr |
| 2013 | 1.700.000 kr | 592.200 kr | -50.000 kr |
| 2012 | 1.750.000 kr | 607.400 kr | 0 kr |
| 2011 | 1.750.000 kr | 607.400 kr | +150.000 kr |
| 2010 | 1.600.000 kr | 443.800 kr | 0 kr |
Tabellen viser de 12 nyeste af 21; hele serien ligger i /v1/vurdering/2166468.
Kilde: Vurderingsstyrelsen (VUR) — hele kroner
Energi
Hvilket energimærke har ejendommen, og hvad foreslår energikonsulenten?
- Gyldigt til
- 22. april 2031
- Udstedt
- 22. april 2021
Energikonsulentens forslag
- Isolering af loft mod uopvarmet tagrum til i alt 300 mm.Investering ikke angivet · sparer 500 kr om året
- Udskift glasbyggesten med nye vinduer, Energiklasse A, Udskiftning til ny yderdør med tolags energirude og Udskiftning til nyt facadeparti med tolags energirudeInvestering ikke angivet · sparer 1.700 kr om året
- Konvertering til centralvarmeInvestering 55.000 kr · sparer 1.900 kr om året
- Montering af plan solfanger til brugsvand.Investering ikke angivet · sparer 500 kr om året
- Montage af nye solceller, Monokrystaliske silicium, 4 kW.Investering 79.300 kr · sparer 3.300 kr om året
Samlet besparelse for de 5 forslag med et tal: 7.900 kr om året.
Beløbene er energikonsulentens skøn fra mærkets udstedelse, i datidens priser.
Omgivelser & regler
Hvad må man bygge — og hvad er der omkring grunden?
Zone og planer
- ByzoneAlmindeligt byområde. Hvad der må bygges, styres af lokalplan, kommuneplan og bygningsreglementet.
- Lokalplan
- Ingen vedtaget lokalplan dækker grunden
- 1.B.42 PDFBoligområde · bebyggelsesprocent højst 40 %
Kilde: Plandata.dk
Byggelinjer og beskyttet natur
Ingen af de 10 beskyttelseslinjer gælder for adressen.
Tjekket: strandbeskyttelseslinje, klitfredning, søbeskyttelseslinje, åbeskyttelseslinje, skovbyggelinje, fortidsmindebeskyttelseslinje, kirkebyggelinje, beskyttet sten- eller jorddige, beskyttet natur (§ 3), beskyttet vandløb (§ 3).
Kilde: Naturbeskyttelsesloven og museumsloven · ti linjer i ét kald via Byggelinje-API’et
Jord
- Ikke kortlagtRegionen har ikke kortlagt nogen del af jordstykket.
- Områdeklassificeret — område med krav om analyserJordflytning skal anmeldes til kommunen med analyser.
Kilde: Regionernes kortlægning (DKjord) · Områdeklassificering · Høje-Taastrup kommune · regionens jordforureningsattest
Støj
Intet støjbånd kortlagt ved adresserne. Kortlægningen dækker kun de største veje og baner, lufthavnen og de fire største byer — det er ikke det samme som stille.
Beregnet, ikke målt på adressen.
Kilde: Miljøstyrelsens støjkortlægning 2022 (vej og jernbane) og 2017 (lufthavn og industri)
Oversvømmelse
- Havet i dag
- Ikke beregnet oversvømmet fra havet, selv ved en 10.000-års stormflodMiddeldybden der, hvor 100 × 100 m-cellen står under vand — en havn eller kanal i cellen tæller med, så huset kan stå tørt. Land bag diger står som tørt.
- Havet i 2120
- Ikke beregnet oversvømmet fra havet i 2120
- Regnvand
- Ligger ikke i en lavning, hvor regnvand samles0 lavninger rører grunden.
- Risikoområde
- Ikke i et udpeget risikoområde
Vandløb uden for risikoområderne, grundvand og kloak er ikke med.
Vejledende. Planernes tekst, kommunens afgørelser og jordregulativ er det juridiske grundlag.
Teknisk
BFE-nummer, koder, koordinater og rå data — til fagfolk og udviklere
Teknisk
BFE-nummer, koder, koordinater og rå data — til fagfolk og udviklere
- 2166468
- Matrikelnumre
- 8pm
- Ejerlav
- Taastrup-Valby By, Rønnevang
- Jordstykker
- 1
- Kommunekode
- 0169
- Hovedbygning (BBR)
- Række- og kædehus
- Sogn (DAGI)
- Rønnevang9094
- Retskreds (DAGI)
- Retten i Glostrup1109
- Politikreds (DAGI)
- Københavns Vestegns Politi1469
- Opstillingskreds (DAGI)
- Taastrup
- WGS84 (EPSG:4326)
- 55.638813, 12.299111
- ETRS89 / UTM 32N (EPSG:25832)
- E 707.632 · N 6.170.818
- Terræn (DTM)
- 14,8 moh.
- Overflade (DSM)
- 18,1 moh.Øverste flade på punktet — tag, trækrone eller terræn.
- Rå data (JSON)
Matrikel, bygninger og adresse er koblet sammen via BFE 2166468 — så ét kald giver BBR, DHM og resten uden et eneste ekstra opslag. Slå BFE op fra et koordinat med reverse geocoding.
Matrikelnr., ejerlav og grundareal kommer fra Matrikel-API’et (Matriklen) — jordstykket er joinet på BFE, så matrikel og areal følger ejendommen.
Se også
- BBR-APIBygninger og enheder på BFE-nummeret
- Matrikel-APIJordstykker, areal og matrikelkort
- Ejendomsvurdering-APIEjendoms- og grundværdi år for år
- Byggelinjer-APINaturbeskyttelseslinjer og § 3 på grunden
- Adresse-autocompleteAdresseforslag mens brugeren skriver
- DAWA lukkede 1. oktober 2026Sådan migrerer du adresse-integrationen