Malervej 6, 2630 Taastrup
Malervej 6 er et parcelhus på 162 m², opført i 1986. Grunden er på 1.925 m², og huset opvarmes med naturgasfyr. Den seneste offentlige vurdering er fra 2020: 3,4 mio. kr.
- Boligareal
- 162 m²
- 2 enheder
- Grund
- 1.925 m²
- Opført
- 1986
- Varme
- Naturgasfyr
- Offentlig vurdering
- 3,4 mio. kr
- vurderet 2020
- Bygninger
- 2
- inkl. bygning til lager
Kilde: BBR, Matriklen og Vurderingsstyrelsen — slået op i dag.
At være opmærksom på
Ét forhold er værd at undersøge nærmere.
Bemærk: Dokumenteret jordforurening (lokalitet 169-05041)
Regionen har påvist forurening i jorden (vidensniveau 2). Det kan give krav ved byggeri, gravearbejde og ændret brug — og bør med i en købsbeslutning. Det gælder ca. 4 % af grunden.
Kilde: Regionerne · Danmarks Miljøportal · detaljer
Godt at vide: Byjord, der regnes for lettere forurenet
Grunden ligger i et områdeklassificeret område. Jord, der køres væk — fx ved en tilbygning — skal anmeldes til kommunen og analyseres først.
Kilde: Høje-Taastrup kommune · detaljer
Godt at vide: Mulig asbest i tag
BBR registrerer tag af fibercement af den type, der kan indeholde asbest (bygning til lager). Det er ufarligt, så længe det er intakt, men skal håndteres særligt ved udskiftning.
Kilde: BBR · detaljer
Godt at vide: Lokalplan 1-14 · Syd for Husmandsvej, Vest for
En lokalplan bestemmer fx hvad der må bygges, hvor højt og hvordan det skal se ud. Læs den, før du bygger om eller til.
Kilde: Plandata.dk · detaljer
Intet fundet: Ingen byggelinjer eller beskyttet natur
Ingen af beskyttelseslinjerne for strand, skov, sø, å, kirker, fortidsminder eller § 3-natur gælder her.
Kilde: Naturbeskyttelsesloven · Miljøportalen m.fl. · detaljer
Intet fundet: Adressen ligger ikke i en kortlagt støjzone
Der er ikke beregnet over 55 dB ved adressen. Kortlægningen dækker kun store veje, jernbaner, lufthavne og de største byer — det er ikke det samme som stille.
Kilde: Miljøstyrelsen, kortlægning 2022 (vej og jernbane) og 2017 (lufthavn og industri) · detaljer
Vejledende oplysninger fra de offentlige registre — ikke juridisk rådgivning. Kommunens afgørelser og planernes tekst er det juridiske grundlag.
Bygningerne
Hvad står der på grunden — og hvordan er det bygget?
Der er registreret 2 bygninger i BBR. Peg på en bygning — her eller på kortet — for at finde den.
- Boligareal i alt
- 162 m²
- Erhvervsareal
- 460 m²
- 2
- Højeste bygning
- 6,2 m
Kilde: BBR (Bygnings- og Boligregistret) · højder målt med laser i Danmarks Højdemodel · omrids fra GeoDanmark · fredning og bevaringsværdi fra Slots- og Kulturstyrelsen
Grunden
Hvor stor er grunden, og hvor ligger den?
- Grundareal
- 1.925 m²
- 23rEjerlav: Høje-Taastrup By, Rønnevang
- Kommune
- Postnummer
- 2630 Taastrup
- Højde over havet
- 18,7 mTerrænets højde ved adressen, målt med laser.
Sogn og myndigheder
- Sogn
- Rønnevang
- Retskreds
- Retten i Glostrup
- Politikreds
- Københavns Vestegns Politi
- Opstillingskreds
- Taastrup
Den markerede matrikel på kortet er ejendommen. Tryk en nabomatrikel for at åbne den.
I nærheden
- Agersøparken naturområde194 m
Naboejendomme
Kilde: Matriklen · DAGI (sogn, retskreds, politikreds) · Danmarks Højdemodel · Danske Stednavne
Værdi
Hvad har Vurderingsstyrelsen vurderet ejendommen til?
Den offentlige vurdering bruges til at beregne ejendomsskat. Den er ikke en markedspris, og den nyeste vurdering i registret er fra 2020 — nyere vurderinger er endnu ikke offentliggjort.
Se alle 20 vurderinger som tabel
| År | Ejendomsværdi | Grundværdi | Ændring |
|---|---|---|---|
| 2020 | 3.400.000 kr | 1.097.300 kr | 0 kr |
| 2019 | 3.400.000 kr | 1.097.300 kr | 0 kr |
| 2018 | 3.400.000 kr | 1.097.300 kr | 0 kr |
| 2017 | 3.400.000 kr | 1.097.300 kr | 0 kr |
| 2016 | 3.400.000 kr | 1.097.300 kr | 0 kr |
| 2015 | 3.400.000 kr | 1.097.300 kr | 0 kr |
| 2014 | 3.400.000 kr | 1.097.300 kr | 0 kr |
| 2013 | 3.400.000 kr | 1.097.300 kr | 0 kr |
| 2012 | 3.400.000 kr | 1.097.300 kr | +50.000 kr |
| 2011 | 3.350.000 kr | 1.001.000 kr | 0 kr |
| 2010 | 3.350.000 kr | 1.001.000 kr | -500.000 kr |
| 2009 | 3.850.000 kr | 1.097.300 kr | 0 kr |
Tabellen viser de 12 nyeste af 20; hele serien ligger i /v1/vurdering/2165761.
Kilde: Vurderingsstyrelsen (VUR) — hele kroner
Energi
Hvilket energimærke har ejendommen, og hvad foreslår energikonsulenten?
- Gyldigt til
- 5. marts 2034
- Udstedt
- 5. marts 2024
Energikonsulentens forslag
- Indvendig efterisolering af skråvægge med 250 mm isoleringInvestering ikke angivet · sparer 5.500 kr om året
- Udskiftning af eksisterende vinduer uden energiglasInvestering ikke angivet · sparer 7.100 kr om året
- Udskiftning af eksisterende yderdøre uden energiglasInvestering ikke angivet · sparer 800 kr om året
- Konvertering til fjernvarmeInvestering ikke angivet · sparer 2.500 kr om året
- Montage af nye solcellerInvestering 61.300 kr · sparer 3.700 kr om året
Samlet besparelse for de 5 forslag med et tal: 19.600 kr om året.
Beløbene er energikonsulentens skøn fra mærkets udstedelse, i datidens priser.
Omgivelser & regler
Hvad må man bygge — og hvad er der omkring grunden?
Zone og planer
- ByzoneAlmindeligt byområde. Hvad der må bygges, styres af lokalplan, kommuneplan og bygningsreglementet.
- Lokalplan
- 1-14 · Syd for Husmandsvej, Vest for Læs planen (PDF)Blandet bolig og erhverv
- 1.E.19 PDFErhvervsområde · bebyggelsesprocent højst 35 %
Kilde: Plandata.dk
Byggelinjer og beskyttet natur
Ingen af de 10 beskyttelseslinjer gælder for adressen.
Tjekket: strandbeskyttelseslinje, klitfredning, søbeskyttelseslinje, åbeskyttelseslinje, skovbyggelinje, fortidsmindebeskyttelseslinje, kirkebyggelinje, beskyttet sten- eller jorddige, beskyttet natur (§ 3), beskyttet vandløb (§ 3).
Kilde: Naturbeskyttelsesloven og museumsloven · ti linjer i ét kald via Byggelinje-API’et
Jord
- Kortlagt på vidensniveau 2 — forureningen er dokumenteret4 % af jordstykket er kortlagt.
- V2 · lokalitet 169-05041 · Makinværksted og kølevirksomhed, Malervej 6 · Region Hovedstaden
- Områdeklassificeret — område med krav om analyserJordflytning skal anmeldes til kommunen med analyser.
Kilde: Regionernes kortlægning (DKjord) · Områdeklassificering · Høje-Taastrup kommune · regionens jordforureningsattest
Støj
Intet støjbånd kortlagt ved adresserne. Kortlægningen dækker kun de største veje og baner, lufthavnen og de fire største byer — det er ikke det samme som stille.
Beregnet, ikke målt på adressen.
Kilde: Miljøstyrelsens støjkortlægning 2022 (vej og jernbane) og 2017 (lufthavn og industri)
Oversvømmelse
- Havet i dag
- Ikke beregnet oversvømmet fra havet, selv ved en 10.000-års stormflodMiddeldybden der, hvor 100 × 100 m-cellen står under vand — en havn eller kanal i cellen tæller med, så huset kan stå tørt. Land bag diger står som tørt.
- Havet i 2120
- Ikke beregnet oversvømmet fra havet i 2120
- Regnvand
- Ligger ikke i en lavning, hvor regnvand samles0 lavninger rører grunden.
- Risikoområde
- Ikke i et udpeget risikoområde
Vandløb uden for risikoområderne, grundvand og kloak er ikke med.
Vejledende. Planernes tekst, kommunens afgørelser og jordregulativ er det juridiske grundlag.
Teknisk
BFE-nummer, koder, koordinater og rå data — til fagfolk og udviklere
Teknisk
BFE-nummer, koder, koordinater og rå data — til fagfolk og udviklere
- 2165761
- Matrikelnumre
- 23r
- Ejerlav
- Høje-Taastrup By, Rønnevang
- Jordstykker
- 1
- Kommunekode
- 0169
- Hovedbygning (BBR)
- Fritliggende enfamiliehus
- Sogn (DAGI)
- Rønnevang9094
- Retskreds (DAGI)
- Retten i Glostrup1109
- Politikreds (DAGI)
- Københavns Vestegns Politi1469
- Opstillingskreds (DAGI)
- Taastrup
- WGS84 (EPSG:4326)
- 55.638532, 12.286667
- ETRS89 / UTM 32N (EPSG:25832)
- E 706.850 · N 6.170.750
- Terræn (DTM)
- 18,7 moh.
- Overflade (DSM)
- 22,3 moh.Øverste flade på punktet — tag, trækrone eller terræn.
- Rå data (JSON)
Matrikel, bygninger og adresse er koblet sammen via BFE 2165761 — så ét kald giver BBR, DHM og resten uden et eneste ekstra opslag. Slå BFE op fra et koordinat med reverse geocoding.
Matrikelnr., ejerlav og grundareal kommer fra Matrikel-API’et (Matriklen) — jordstykket er joinet på BFE, så matrikel og areal følger ejendommen.
Se også
- BBR-APIBygninger og enheder på BFE-nummeret
- Matrikel-APIJordstykker, areal og matrikelkort
- Ejendomsvurdering-APIEjendoms- og grundværdi år for år
- Byggelinjer-APINaturbeskyttelseslinjer og § 3 på grunden
- Adresse-autocompleteAdresseforslag mens brugeren skriver
- DAWA lukkede 1. oktober 2026Sådan migrerer du adresse-integrationen