Spring til indhold

Tryk en bygning eller nabomatrikel på kortetMatrikel: Matriklen · bygninger: @geodanmark (CC BY 4.0)
ParcelhusHøje-Taastrup KommuneRegion Hovedstaden

Nyhøjsvej 10, 2630 Taastrup

Nyhøjsvej 10 er et parcelhus på 152 m², opført i 1958. Grunden er på 933 m², og huset opvarmes med fjernvarme. Den seneste offentlige vurdering er fra 2022: 3,9 mio. kr.

Boligareal
152 m²
5 værelser
Grund
933 m²
Opført
1958
Varme
Fjernvarme
Offentlig vurdering
3,9 mio. kr
vurderet 2022
Bygning
1

Kilde: BBR, Matriklen og Vurderingsstyrelsen — slået op i dag.

At være opmærksom på

Intet alarmerende — men et par ting er gode at kende.

  • Godt at vide: Byjord, der regnes for lettere forurenet

    Grunden ligger i et områdeklassificeret område. Jord, der køres væk — fx ved en tilbygning — skal anmeldes til kommunen og analyseres først.

    Kilde: Høje-Taastrup kommune · detaljer

  • Godt at vide: Mulig asbest i tag

    BBR registrerer tag af fibercement af den type, der kan indeholde asbest (fritliggende enfamiliehus). Det er ufarligt, så længe det er intakt, men skal håndteres særligt ved udskiftning.

    Kilde: BBR · detaljer

  • Godt at vide: 2 tanke registreret

    En registreret tank er oftest en olietank. Er den ude af drift, skal den være tømt og sløjfet efter reglerne — ellers kan den lække.

    Kilde: BBR · detaljer

  • Godt at vide: Lokalplan 1.80 · Rolighedsvej

    En lokalplan bestemmer fx hvad der må bygges, hvor højt og hvordan det skal se ud. Læs den, før du bygger om eller til.

    Kilde: Plandata.dk · detaljer

  • Intet fundet: Ingen kendt jordforurening

    Regionen har ikke kortlagt forurening på nogen del af grunden.

    Kilde: Regionerne · Danmarks Miljøportal · detaljer

  • Intet fundet: Ingen byggelinjer eller beskyttet natur

    Ingen af beskyttelseslinjerne for strand, skov, sø, å, kirker, fortidsminder eller § 3-natur gælder her.

    Kilde: Naturbeskyttelsesloven · Miljøportalen m.fl. · detaljer

  • Intet fundet: Adressen ligger ikke i en kortlagt støjzone

    Der er ikke beregnet over 55 dB ved adressen. Kortlægningen dækker kun store veje, jernbaner, lufthavne og de største byer — det er ikke det samme som stille.

    Kilde: Miljøstyrelsen, kortlægning 2022 (vej og jernbane) og 2017 (lufthavn og industri) · detaljer

Vejledende oplysninger fra de offentlige registre — ikke juridisk rådgivning. Kommunens afgørelser og planernes tekst er det juridiske grundlag.

Bygningerne

Hvad står der på grunden — og hvordan er det bygget?

Der er registreret én bygning i BBR. Kortet viser desuden 3 omrids, som ikke er registreret i BBR. Peg på en bygning — her eller på kortet — for at finde den.

Boligareal i alt
152 m²
1
Bygningshøjde
8,6 m

Kilde: BBR (Bygnings- og Boligregistret) · højder målt med laser i Danmarks Højdemodel · omrids fra GeoDanmark · fredning og bevaringsværdi fra Slots- og Kulturstyrelsen

Grunden

Hvor stor er grunden, og hvor ligger den?

Grundareal
933 m²
21l
Ejerlav: Høje-Taastrup By, Rønnevang
Postnummer
2630 Taastrup
Højde over havet
17,7 m
Terrænets højde ved adressen, målt med laser.

Sogn og myndigheder

Sogn
Rønnevang
Retskreds
Retten i Glostrup
Politikreds
Københavns Vestegns Politi
Opstillingskreds
Taastrup

Den markerede matrikel på kortet er ejendommen. Tryk en nabomatrikel for at åbne den.

I nærheden

  • Agersøparken naturområde377 m

Kilde: Matriklen · DAGI (sogn, retskreds, politikreds) · Danmarks Højdemodel · Danske Stednavne

Værdi

Hvad har Vurderingsstyrelsen vurderet ejendommen til?

Ejendomsværdi 2022
3,9 mio. kr
3.930.000 kr
2022
2,4 mio. kr
2.401.000 kr · vurderet areal 933 m²

Den offentlige vurdering bruges til at beregne ejendomsskat. Den er ikke en markedspris, og den nyeste vurdering i registret er fra 2022 — nyere vurderinger er endnu ikke offentliggjort.

Se alle 21 vurderinger som tabel
ÅrEjendomsværdiGrundværdi
20223.930.000 kr2.401.000 kr
20202.996.000 kr1.719.000 kr
20191.900.000 kr878.700 kr
20181.900.000 kr878.700 kr
20171.900.000 kr878.700 kr
20161.900.000 kr878.700 kr
20151.900.000 kr878.700 kr
20141.900.000 kr878.700 kr
20131.900.000 kr878.700 kr
20121.950.000 kr901.200 kr
20111.950.000 kr901.200 kr
20102.050.000 kr658.500 kr

Tabellen viser de 12 nyeste af 21; hele serien ligger i /v1/vurdering/2165735.

Kilde: Vurderingsstyrelsen (VUR) — hele kroner

Energi

Hvilket energimærke har ejendommen, og hvad foreslår energikonsulenten?

Energimærke
E
Gyldigt til
30. oktober 2033
Udstedt
30. oktober 2023

Energikonsulentens forslag

  • Efterisolering af loftsrum med 200 mm isoleringInvestering 31.600 kr · sparer 1.100 kr om året
  • Udvendig efterisolering af massive ydervægge.Investering 172.400 kr · sparer 6.000 kr om året
  • Efterisolering af gulv mod uopvarmet kælder med 250 mm isolering og fjernelse af eksisterende isoleringInvestering ikke angivet · sparer 1.800 kr om året
  • Isolering af varmerør op til 50 mmInvestering 14.700 kr · sparer 5.500 kr om året
  • Isolering af tilslutningsrør til varmtvandsbeholder op til 50 mmInvestering 900 kr · sparer 100 kr om året
  • Montage af nye solcellerInvestering 34.500 kr · sparer 2.200 kr om året

Samlet besparelse for de 6 forslag med et tal: 16.700 kr om året.

Beløbene er energikonsulentens skøn fra mærkets udstedelse, i datidens priser.

Kilde: Energistyrelsens energimærkning

Omgivelser & regler

Hvad må man bygge — og hvad er der omkring grunden?

Zone og planer

Byzone
Almindeligt byområde. Hvad der må bygges, styres af lokalplan, kommuneplan og bygningsreglementet.
Lokalplan
1.80 · Rolighedsvej Læs planen (PDF)
Boligområde
1.B.41 PDF
Boligområde · bebyggelsesprocent højst 30 %

Kilde: Plandata.dk

Byggelinjer og beskyttet natur

Ingen af de 10 beskyttelseslinjer gælder for adressen.

Tjekket: strandbeskyttelseslinje, klitfredning, søbeskyttelseslinje, åbeskyttelseslinje, skovbyggelinje, fortidsmindebeskyttelseslinje, kirkebyggelinje, beskyttet sten- eller jorddige, beskyttet natur (§ 3), beskyttet vandløb (§ 3).

Kilde: Naturbeskyttelsesloven og museumsloven · ti linjer i ét kald via Byggelinje-API’et

Jord

Ikke kortlagt
Regionen har ikke kortlagt nogen del af jordstykket.
Områdeklassificeret — område med krav om analyser
Jordflytning skal anmeldes til kommunen med analyser.

Kilde: Regionernes kortlægning (DKjord) · Områdeklassificering · Høje-Taastrup kommune · regionens jordforureningsattest

Støj

Intet støjbånd kortlagt ved adresserne. Kortlægningen dækker kun de største veje og baner, lufthavnen og de fire største byer — det er ikke det samme som stille.

Beregnet, ikke målt på adressen.

Kilde: Miljøstyrelsens støjkortlægning 2022 (vej og jernbane) og 2017 (lufthavn og industri)

Oversvømmelse

Havet i dag
Ikke beregnet oversvømmet fra havet, selv ved en 10.000-års stormflod
Middeldybden der, hvor 100 × 100 m-cellen står under vand — en havn eller kanal i cellen tæller med, så huset kan stå tørt. Land bag diger står som tørt.
Havet i 2120
Ikke beregnet oversvømmet fra havet i 2120
Regnvand
Ligger ikke i en lavning, hvor regnvand samles
0 lavninger rører grunden.
Risikoområde
Ikke i et udpeget risikoområde

Vandløb uden for risikoområderne, grundvand og kloak er ikke med.

Kilde: Kystdirektoratet og Miljøstyrelsen

Vejledende. Planernes tekst, kommunens afgørelser og jordregulativ er det juridiske grundlag.

Teknisk

BFE-nummer, koder, koordinater og rå data — til fagfolk og udviklere

2165735
Matrikelnumre
21l
Ejerlav
Høje-Taastrup By, Rønnevang
Jordstykker
1
Kommunekode
0169
Hovedbygning (BBR)
Fritliggende enfamiliehus
Sogn (DAGI)
Rønnevang9094
Retskreds (DAGI)
Retten i Glostrup1109
Politikreds (DAGI)
Københavns Vestegns Politi1469
Opstillingskreds (DAGI)
Taastrup
WGS84 (EPSG:4326)
55.638290, 12.291880
ETRS89 / UTM 32N (EPSG:25832)
E 707.179 · N 6.170.739
Terræn (DTM)
17,7 moh.
Overflade (DSM)
22,6 moh.
Øverste flade på punktet — tag, trækrone eller terræn.

Matrikel, bygninger og adresse er koblet sammen via BFE 2165735 — så ét kald giver BBR, DHM og resten uden et eneste ekstra opslag. Slå BFE op fra et koordinat med reverse geocoding.

Matrikelnr., ejerlav og grundareal kommer fra Matrikel-API’et (Matriklen) — jordstykket er joinet på BFE, så matrikel og areal følger ejendommen.