Stillidsvej 75, 2630 Taastrup
Stillidsvej 75 er et række-, kæde- eller dobbelthus på 83 m², opført i 1954. Grunden er på 486 m², og huset opvarmes med fjernvarme. Den seneste offentlige vurdering er fra 2020: 12,0 mio. kr.
- Boligareal
- 83 m²
- 3 værelser
- Grund
- 486 m²
- Opført
- 1954
- Varme
- Fjernvarme
- Offentlig vurdering
- 12,0 mio. kr
- vurderet 2020
- Bygninger
- 2
- inkl. carport
Kilde: BBR, Matriklen og Vurderingsstyrelsen — slået op i dag.
At være opmærksom på
Intet alarmerende — men et par ting er gode at kende.
Godt at vide: Byjord, der regnes for lettere forurenet
Grunden ligger i et områdeklassificeret område. Jord, der køres væk — fx ved en tilbygning — skal anmeldes til kommunen og analyseres først.
Kilde: Høje-Taastrup kommune · detaljer
Godt at vide: Lokalplan 1-07 · Syd for jernbanen
En lokalplan bestemmer fx hvad der må bygges, hvor højt og hvordan det skal se ud. Læs den, før du bygger om eller til.
Kilde: Plandata.dk · detaljer
Intet fundet: Ingen kendt jordforurening
Regionen har ikke kortlagt forurening på nogen del af grunden.
Kilde: Regionerne · Danmarks Miljøportal · detaljer
Intet fundet: Ingen byggelinjer eller beskyttet natur
Ingen af beskyttelseslinjerne for strand, skov, sø, å, kirker, fortidsminder eller § 3-natur gælder her.
Kilde: Naturbeskyttelsesloven · Miljøportalen m.fl. · detaljer
Intet fundet: Adressen ligger ikke i en kortlagt støjzone
Der er ikke beregnet over 55 dB ved adressen. Kortlægningen dækker kun store veje, jernbaner, lufthavne og de største byer — det er ikke det samme som stille.
Kilde: Miljøstyrelsen, kortlægning 2022 (vej og jernbane) og 2017 (lufthavn og industri) · detaljer
Vejledende oplysninger fra de offentlige registre — ikke juridisk rådgivning. Kommunens afgørelser og planernes tekst er det juridiske grundlag.
Bygningerne
Hvad står der på grunden — og hvordan er det bygget?
Der er registreret 2 bygninger i BBR. Peg på en bygning — her eller på kortet — for at finde den.
- Boligareal i alt
- 83 m²
- 1
- Højeste bygning
- 8,4 m
Kilde: BBR (Bygnings- og Boligregistret) · højder målt med laser i Danmarks Højdemodel · omrids fra GeoDanmark · fredning og bevaringsværdi fra Slots- og Kulturstyrelsen
Grunden
Hvor stor er grunden, og hvor ligger den?
- Grundareal
- 486 m²
- 14nmEjerlav: Taastrup-Valby By, Taastrup Nykirke
- Kommune
- Postnummer
- 2630 Taastrup
- Højde over havet
- 14,6 mTerrænets højde ved adressen, målt med laser.
Sogn og myndigheder
- Sogn
- Taastrup Nykirke
- Retskreds
- Retten i Glostrup
- Politikreds
- Københavns Vestegns Politi
- Opstillingskreds
- Taastrup
Den markerede matrikel på kortet er ejendommen. Tryk en nabomatrikel for at åbne den.
I nærheden
- Taastrup bebyggelse163 m
Naboejendomme
Kilde: Matriklen · DAGI (sogn, retskreds, politikreds) · Danmarks Højdemodel · Danske Stednavne
Værdi
Hvad har Vurderingsstyrelsen vurderet ejendommen til?
Den offentlige vurdering bruges til at beregne ejendomsskat. Den er ikke en markedspris, og den nyeste vurdering i registret er fra 2020 — nyere vurderinger er endnu ikke offentliggjort.
Se alle 20 vurderinger som tabel
| År | Ejendomsværdi | Grundværdi | Ændring |
|---|---|---|---|
| 2020 | 12.000.000 kr | 6.946.700 kr | 0 kr |
| 2019 | 12.000.000 kr | 6.946.700 kr | 0 kr |
| 2018 | 12.000.000 kr | 6.946.700 kr | 0 kr |
| 2017 | 12.000.000 kr | 6.946.700 kr | 0 kr |
| 2016 | 12.000.000 kr | 6.946.700 kr | 0 kr |
| 2015 | 12.000.000 kr | 6.946.700 kr | +500.000 kr |
| 2014 | 11.500.000 kr | 7.124.800 kr | 0 kr |
| 2013 | 11.500.000 kr | 7.124.800 kr | 0 kr |
| 2012 | 11.500.000 kr | 7.124.800 kr | 0 kr |
| 2011 | 11.500.000 kr | 6.660.400 kr | 0 kr |
| 2010 | 11.500.000 kr | 6.660.400 kr | 0 kr |
| 2009 | 11.500.000 kr | 8.207.100 kr | 0 kr |
Tabellen viser de 12 nyeste af 20; hele serien ligger i /v1/vurdering/2148573.
Kilde: Vurderingsstyrelsen (VUR) — hele kroner
Energi
Hvilket energimærke har ejendommen, og hvad foreslår energikonsulenten?
- Udløb
- 9. september 2024
- Udstedt
- 9. september 2014
Mærket er udløbet. Det er det nyeste i registret, men bygningen kan være ændret siden.
Energikonsulentens forslag
- Efterisolering af hanebåndslofter, skunke og skråvægge til i alt 300 mm isolering. Kan udføres i forbindelse med eventuel tagudskiftning.Investering ikke angivet · sparer 33.100 kr om året
- Udvendig efterisolering af hule ydervægge med 150 mm isolering afsluttet med beklædning. Vinduerne skal muligvis flyttes med ud i facaderne eller alternativt udskiftes helt i forbindelse hermed. Den udvendige isoleringsløsning er teknisk bedre end indvendig isolering, idet problemer med kuldebroer i konstruktionerne stort set elimineres og husets facader kommer herved ind på den varme side af isoleringen. Endvidere indebærer det i langt mindre grad gener for husets brugere under udførelsen. Facadernes udseende ændres dog markant herved, og det skal forinden arbejdet igangsættes undersøges, om lokale bestemmelser evt. hindrer en sådan ændring i bygningens udseende.Investering 1.368.000 kr · sparer 88.800 kr om året
- Udskiftning af vinduer og yderdøre med "almindelige" termoruder til nye typer med 3 lags lavenergiruder. Ud over at lavenergivinduer giver en varmebesparelse, bliver komforten forbedret p.g.a. mindre kuldenedfald fra vinduerne og derved mindre fodkulde.Investering ikke angivet · sparer 23.900 kr om året
- Isolering af gennemstrømningsvekslere. Isolatør bør undersøge om isolering er muligt, da det kan være vanskeligt grundet pladsforhold. Ved eventuel udskiftning af vekslere skal der vælges typer med isoleringskapper.Investering 32.000 kr · sparer 2.000 kr om året
- Udskiftning af centralvarmepumpe i hver bolig til automatisk modulerende energisparepumpe.Investering 96.000 kr · sparer 11.100 kr om året
- Montering af eksempelvis ca. 10 m2 solceller på taget af hver bolig Der skal indhentes flere tilbud, da priser og kvalitet kan variere. For at opnå optimal virkningsgrad kan det være nødvendigt at beskære trækroner, så der ikke opstår skyggevirkning på solcellerne. Overvejes etablering af solcelleanlæg, anbefales yderligere analyser for korrekt beslutningsgrundlag om anlægsudformning og størrelse. Der skal foretages lastberegninger, som viser at taget kan bære solcellerne. Og det skal sikres, at lokalplanerne godkender solceller. Endelig er der en del lovgivning på området, som skal undersøges nøje inden eventuel udførelse.Investering ikke angivet · sparer 19.300 kr om året
Samlet besparelse for de 6 forslag med et tal: 178.200 kr om året.
Beløbene er energikonsulentens skøn fra mærkets udstedelse, i datidens priser.
Omgivelser & regler
Hvad må man bygge — og hvad er der omkring grunden?
Zone og planer
- ByzoneAlmindeligt byområde. Hvad der må bygges, styres af lokalplan, kommuneplan og bygningsreglementet.
- Lokalplan
- 1-07 · Syd for jernbanen Læs planen (PDF)Blandet bolig og erhverv
- 1.B.33 PDFBoligområde · bebyggelsesprocent højst 30 %
Kilde: Plandata.dk
Byggelinjer og beskyttet natur
Ingen af de 10 beskyttelseslinjer gælder for adressen.
Tjekket: strandbeskyttelseslinje, klitfredning, søbeskyttelseslinje, åbeskyttelseslinje, skovbyggelinje, fortidsmindebeskyttelseslinje, kirkebyggelinje, beskyttet sten- eller jorddige, beskyttet natur (§ 3), beskyttet vandløb (§ 3).
Kilde: Naturbeskyttelsesloven og museumsloven · ti linjer i ét kald via Byggelinje-API’et
Jord
- Ikke kortlagtRegionen har ikke kortlagt nogen del af jordstykket.
- Områdeklassificeret — område med krav om analyserJordflytning skal anmeldes til kommunen med analyser.
Kilde: Regionernes kortlægning (DKjord) · Områdeklassificering · Høje-Taastrup kommune · regionens jordforureningsattest
Støj
Intet støjbånd kortlagt ved adresserne. Kortlægningen dækker kun de største veje og baner, lufthavnen og de fire største byer — det er ikke det samme som stille.
Beregnet, ikke målt på adressen.
Kilde: Miljøstyrelsens støjkortlægning 2022 (vej og jernbane) og 2017 (lufthavn og industri)
Oversvømmelse
- Havet i dag
- Ikke beregnet oversvømmet fra havet, selv ved en 10.000-års stormflodMiddeldybden der, hvor 100 × 100 m-cellen står under vand — en havn eller kanal i cellen tæller med, så huset kan stå tørt. Land bag diger står som tørt.
- Havet i 2120
- Ikke beregnet oversvømmet fra havet i 2120
- Regnvand
- Ligger ikke i en lavning, hvor regnvand samles2 lavninger rører grunden.
- Risikoområde
- Ikke i et udpeget risikoområde
Vandløb uden for risikoområderne, grundvand og kloak er ikke med.
Vejledende. Planernes tekst, kommunens afgørelser og jordregulativ er det juridiske grundlag.
Teknisk
BFE-nummer, koder, koordinater og rå data — til fagfolk og udviklere
Teknisk
BFE-nummer, koder, koordinater og rå data — til fagfolk og udviklere
- 2148573
- Matrikelnumre
- 14nm
- Ejerlav
- Taastrup-Valby By, Taastrup Nykirke
- Jordstykker
- 1
- Kommunekode
- 0169
- Hovedbygning (BBR)
- Række-, kæde- og dobbelthus (lodret adskillelse mellem enhederne)
- Sogn (DAGI)
- Taastrup Nykirke7153
- Retskreds (DAGI)
- Retten i Glostrup1109
- Politikreds (DAGI)
- Københavns Vestegns Politi1469
- Opstillingskreds (DAGI)
- Taastrup
- WGS84 (EPSG:4326)
- 55.647609, 12.308969
- ETRS89 / UTM 32N (EPSG:25832)
- E 708.205 · N 6.171.826
- Terræn (DTM)
- 14,6 moh.
- Overflade (DSM)
- 14,6 moh.Øverste flade på punktet — tag, trækrone eller terræn.
- Rå data (JSON)
Matrikel, bygninger og adresse er koblet sammen via BFE 2148573 — så ét kald giver BBR, DHM og resten uden et eneste ekstra opslag. Slå BFE op fra et koordinat med reverse geocoding.
Matrikelnr., ejerlav og grundareal kommer fra Matrikel-API’et (Matriklen) — jordstykket er joinet på BFE, så matrikel og areal følger ejendommen.
Se også
- BBR-APIBygninger og enheder på BFE-nummeret
- Matrikel-APIJordstykker, areal og matrikelkort
- Ejendomsvurdering-APIEjendoms- og grundværdi år for år
- Byggelinjer-APINaturbeskyttelseslinjer og § 3 på grunden
- Adresse-autocompleteAdresseforslag mens brugeren skriver
- DAWA lukkede 1. oktober 2026Sådan migrerer du adresse-integrationen