Kirkevej 8, 2630 Taastrup
Kirkevej 8 er et sundhedshus med 352 m² erhvervsareal, opført i 1916 og om- eller tilbygget i 1981. Grunden er på 1.372 m², og bygningen opvarmes med fjernvarme. Den seneste offentlige vurdering er fra 2020: 3,8 mio. kr.
- Erhvervsareal
- 352 m²
- Grund
- 1.372 m²
- Opført
- 1916
- om-/tilbygget 1981
- Varme
- Fjernvarme
- Offentlig vurdering
- 3,8 mio. kr
- vurderet 2020
- Bygning
- 1
Kilde: BBR, Matriklen og Vurderingsstyrelsen — slået op i dag.
At være opmærksom på
Intet alarmerende — men et par ting er gode at kende.
Godt at vide: Byjord, der regnes for lettere forurenet
Grunden ligger i et områdeklassificeret område. Jord, der køres væk — fx ved en tilbygning — skal anmeldes til kommunen og analyseres først.
Kilde: Høje-Taastrup kommune · detaljer
Godt at vide: 2 tanke registreret
En registreret tank er oftest en olietank. Er den ude af drift, skal den være tømt og sløjfet efter reglerne — ellers kan den lække.
Kilde: BBR · detaljer
Godt at vide: Lokalplan 1.01.11 · Kirkevej
En lokalplan bestemmer fx hvad der må bygges, hvor højt og hvordan det skal se ud. Læs den, før du bygger om eller til.
Kilde: Plandata.dk · detaljer
Intet fundet: Ingen kendt jordforurening
Regionen har ikke kortlagt forurening på nogen del af grunden.
Kilde: Regionerne · Danmarks Miljøportal · detaljer
Intet fundet: Ingen byggelinjer eller beskyttet natur
Ingen af de 9 beskyttelseslinjer, vi kunne afgøre (strand, skov, sø, å, kirke, fortidsminder, § 3-natur m.fl.), gælder her. 1 kunne ikke afgøres.
Kilde: Naturbeskyttelsesloven · Miljøportalen m.fl. · detaljer
Intet fundet: Adressen ligger ikke i en kortlagt støjzone
Der er ikke beregnet over 55 dB ved adressen. Kortlægningen dækker kun store veje, jernbaner, lufthavne og de største byer — det er ikke det samme som stille.
Kilde: Miljøstyrelsen, kortlægning 2022 (vej og jernbane) og 2017 (lufthavn og industri) · detaljer
Vejledende oplysninger fra de offentlige registre — ikke juridisk rådgivning. Kommunens afgørelser og planernes tekst er det juridiske grundlag.
Bygningerne
Hvad står der på grunden — og hvordan er det bygget?
Der er registreret én bygning i BBR.
- Erhvervsareal
- 352 m²
- 1
- Bygningshøjde
- 9,8 m
- Bebygget areal
- 252 m²
- Erhvervsareal
- 352 m²
- Højde over terræn
- 9,8 m
- Ydervægge
- Mursten
- Tag
- Tegl
- Opvarmning
- Fjernvarme/
blokvarme - Enheder
- 1
Enheden i bygningen- Kirkevej 8, 2630 TaastrupSundhedscenter, lægehus, fødeklinik mv. · 352 m²
Kilde: BBR (Bygnings- og Boligregistret) · højder målt med laser i Danmarks Højdemodel · omrids fra GeoDanmark · fredning og bevaringsværdi fra Slots- og Kulturstyrelsen
Grunden
Hvor stor er grunden, og hvor ligger den?
- Grundareal
- 1.372 m²
- 4vEjerlav: Taastrup-Valby By, Taastrup Nykirke
- Kommune
- Postnummer
- 2630 Taastrup
- Højde over havet
- 17,3 mTerrænets højde ved adressen, målt med laser.
Sogn og myndigheder
- Sogn
- Taastrup Nykirke
- Retskreds
- Retten i Glostrup
- Politikreds
- Københavns Vestegns Politi
- Opstillingskreds
- Taastrup
Den markerede matrikel på kortet er ejendommen. Tryk en nabomatrikel for at åbne den.
I nærheden
- Selsmose Sø sø234 m
- Selsmosen naturområde240 m
- Axeltorv seværdighed363 m
Naboejendomme
Kilde: Matriklen · DAGI (sogn, retskreds, politikreds) · Danmarks Højdemodel · Danske Stednavne
Værdi
Hvad har Vurderingsstyrelsen vurderet ejendommen til?
Den offentlige vurdering bruges til at beregne ejendomsskat. Den er ikke en markedspris, og den nyeste vurdering i registret er fra 2020 — nyere vurderinger er endnu ikke offentliggjort.
Se alle 20 vurderinger som tabel
| År | Ejendomsværdi | Grundværdi | Ændring |
|---|---|---|---|
| 2020 | 3.750.000 kr | 999.100 kr | 0 kr |
| 2019 | 3.750.000 kr | 999.100 kr | 0 kr |
| 2018 | 3.750.000 kr | 999.100 kr | 0 kr |
| 2017 | 3.750.000 kr | 999.100 kr | 0 kr |
| 2016 | 3.750.000 kr | 999.100 kr | 0 kr |
| 2015 | 3.750.000 kr | 999.100 kr | 0 kr |
| 2014 | 3.750.000 kr | 999.100 kr | 0 kr |
| 2013 | 3.750.000 kr | 999.100 kr | 0 kr |
| 2012 | 3.750.000 kr | 999.100 kr | +1.600.000 kr |
| 2011 | 2.150.000 kr | 934.000 kr | 0 kr |
| 2010 | 2.150.000 kr | 934.000 kr | -350.000 kr |
| 2009 | 2.500.000 kr | 1.151.200 kr | 0 kr |
Tabellen viser de 12 nyeste af 20; hele serien ligger i /v1/vurdering/2146400.
Kilde: Vurderingsstyrelsen (VUR) — hele kroner
Energi
Hvilket energimærke har ejendommen, og hvad foreslår energikonsulenten?
- Udløb
- 8. februar 2020
- Udstedt
- 8. februar 2013
Mærket er udløbet. Det er det nyeste i registret, men bygningen kan være ændret siden.
Energikonsulentens forslag
- Isolering af hanebåndsloft til i alt 300 mm.Investering 7.800 kr · sparer 300 kr om året
- Efterisolering af tage og kviste i forbindelse med tagarbejder.Investering ikke angivet · sparer 6.500 kr om året
- Isolering af hule ydervægge ved indblæsning af granulatInvestering 37.000 kr · sparer 5.300 kr om året
- Efterisolering af massive ydervægge i tilbygning til i alt 100 mm.Investering ikke angivet · sparer 1.500 kr om året
- Udskiftning af vindue m. 2 lag glas / alm. termoruder til trelags energirudeInvestering ikke angivet · sparer 2.900 kr om året
- Udskiftning af ovenlysvindue til trelags energirudeInvestering ikke angivet · sparer 300 kr om året
- Udskiftning til ny yderdør med trelags energirudeInvestering ikke angivet · sparer 500 kr om året
- Udførelse af nyt terrændæk med i alt 300 mm sundolitt i tilbygning.Investering ikke angivet · sparer 1.100 kr om året
- Efterisolering af etageadskillelser mod krybekældreInvestering 68.500 kr · sparer 4.200 kr om året
- Montering af automatik til udetemperaturstyring og efterisolering af varmerør.Investering 30.400 kr · sparer 8.200 kr om året
- Montering af ny cirkulationspumpe på varmeanlæg, som Alpha2 på 32 WInvestering 5.000 kr · sparer 700 kr om året
Samlet besparelse for de 11 forslag med et tal: 31.500 kr om året.
Beløbene er energikonsulentens skøn fra mærkets udstedelse, i datidens priser.
Omgivelser & regler
Hvad må man bygge — og hvad er der omkring grunden?
Zone og planer
- ByzoneAlmindeligt byområde. Hvad der må bygges, styres af lokalplan, kommuneplan og bygningsreglementet.
- Lokalplan
- 1.01.11 · Kirkevej Læs planen (PDF)Blandet bolig og erhverv
- 1.C.4 PDFCenterområde · bebyggelsesprocent højst 30 %
Kilde: Plandata.dk
Byggelinjer og beskyttet natur
Ingen af de 9 beskyttelseslinjer, der kunne tjekkes, gælder for adressen.
Tjekket: strandbeskyttelseslinje, klitfredning, søbeskyttelseslinje, åbeskyttelseslinje, skovbyggelinje, kirkebyggelinje, beskyttet sten- eller jorddige, beskyttet natur (§ 3), beskyttet vandløb (§ 3).
Kunne ikke afgøres: fortidsmindebeskyttelseslinje — registret svarede ikke for punktet.
Kilde: Naturbeskyttelsesloven og museumsloven · ti linjer i ét kald via Byggelinje-API’et
Jord
- Ikke kortlagtRegionen har ikke kortlagt nogen del af jordstykket.
- Områdeklassificeret — område med krav om analyserJordflytning skal anmeldes til kommunen med analyser.
Kilde: Regionernes kortlægning (DKjord) · Områdeklassificering · Høje-Taastrup kommune · regionens jordforureningsattest
Støj
- Vejtrafik
- Døgnstøj ikke kortlagtOm natten: 45-49 dB
Det højeste ved ejendommens adresser — dele af grunden kan ligge højere. Beregnet, ikke målt på adressen.
Kilde: Miljøstyrelsens støjkortlægning 2022 (vej og jernbane) og 2017 (lufthavn og industri)
Oversvømmelse
- Havet i dag
- Ikke beregnet oversvømmet fra havet, selv ved en 10.000-års stormflodMiddeldybden der, hvor 100 × 100 m-cellen står under vand — en havn eller kanal i cellen tæller med, så huset kan stå tørt. Land bag diger står som tørt.
- Havet i 2120
- Ikke beregnet oversvømmet fra havet i 2120
- Regnvand
- Ligger i en lavning, op til 3,53 m dyb, fyldt ved 694 mm regn1 lavning rører grunden.
- Risikoområde
- Ikke i et udpeget risikoområde
Vandløb uden for risikoområderne, grundvand og kloak er ikke med.
Vejledende. Planernes tekst, kommunens afgørelser og jordregulativ er det juridiske grundlag.
Teknisk
BFE-nummer, koder, koordinater og rå data — til fagfolk og udviklere
Teknisk
BFE-nummer, koder, koordinater og rå data — til fagfolk og udviklere
- 2146400
- Matrikelnumre
- 4v
- Ejerlav
- Taastrup-Valby By, Taastrup Nykirke
- Jordstykker
- 1
- Kommunekode
- 0169
- Hovedbygning (BBR)
- Sundhedscenter, lægehus, fødeklinik mv.
- Sogn (DAGI)
- Taastrup Nykirke7153
- Retskreds (DAGI)
- Retten i Glostrup1109
- Politikreds (DAGI)
- Københavns Vestegns Politi1469
- Opstillingskreds (DAGI)
- Taastrup
- WGS84 (EPSG:4326)
- 55.653634, 12.301810
- ETRS89 / UTM 32N (EPSG:25832)
- E 707.723 · N 6.172.475
- Terræn (DTM)
- 17,3 moh.
- Overflade (DSM)
- 28,2 moh.Øverste flade på punktet — tag, trækrone eller terræn.
- Rå data (JSON)
Matrikel, bygninger og adresse er koblet sammen via BFE 2146400 — så ét kald giver BBR, DHM og resten uden et eneste ekstra opslag. Slå BFE op fra et koordinat med reverse geocoding.
Matrikelnr., ejerlav og grundareal kommer fra Matrikel-API’et (Matriklen) — jordstykket er joinet på BFE, så matrikel og areal følger ejendommen.
Se også
- BBR-APIBygninger og enheder på BFE-nummeret
- Matrikel-APIJordstykker, areal og matrikelkort
- Ejendomsvurdering-APIEjendoms- og grundværdi år for år
- Byggelinjer-APINaturbeskyttelseslinjer og § 3 på grunden
- Adresse-autocompleteAdresseforslag mens brugeren skriver
- DAWA lukkede 1. oktober 2026Sådan migrerer du adresse-integrationen