Callisensvej 34, 2900 Hellerup
Callisensvej 34 er et sundhedshus med 407 m² erhvervsareal, opført i 1898. Grunden er på 1.581 m², og hovedbygningen opvarmes med fjernvarme. Den seneste offentlige vurdering er fra 2020: 7,7 mio. kr.
- Erhvervsareal
- 407 m²
- 2 enheder
- Grund
- 1.581 m²
- Opført
- 1898
- Varme
- Fjernvarme
- Offentlig vurdering
- 7,7 mio. kr
- vurderet 2020
- Bygninger
- 5
- inkl. bygning til kontor og garage
Kilde: BBR, Matriklen og Vurderingsstyrelsen — slået op i dag.
At være opmærksom på
Ét forhold er værd at undersøge nærmere.
Bemærk: Skovbyggelinje
Tæt på skoven må der som udgangspunkt ikke opføres ny bebyggelse uden dispensation.
Kilde: Naturbeskyttelsesloven § 17 · detaljer
Godt at vide: Byjord, der regnes for lettere forurenet
Grunden ligger i et områdeklassificeret område. Jord, der køres væk — fx ved en tilbygning — skal anmeldes til kommunen og analyseres først.
Kilde: Gentofte kommune · detaljer
Godt at vide: Mulig asbest i tag
BBR registrerer tag af fibercement af den type, der kan indeholde asbest (sundhedscenter, lægehus, fødeklinik mv.). Det er ufarligt, så længe det er intakt, men skal håndteres særligt ved udskiftning.
Kilde: BBR · detaljer
Godt at vide: 2 tanke registreret
En registreret tank er oftest en olietank. Er den ude af drift, skal den være tømt og sløjfet efter reglerne — ellers kan den lække.
Kilde: BBR · detaljer
Godt at vide: Støj fra vejtrafik: 53-57 dB
Beregnet gennemsnitlig støj over døgnet ved ejendommens adresse. Til sammenligning er den vejledende grænse for vejstøj ved boliger 58 dB.
Kilde: Miljøstyrelsen, kortlægning 2022 · detaljer
Godt at vide: 4 lokalplaner gælder her
En lokalplan bestemmer fx hvad der må bygges, hvor højt og hvordan det skal se ud. Læs den, før du bygger om eller til.
Kilde: Plandata.dk · detaljer
Intet fundet: Ingen kendt jordforurening
Regionen har ikke kortlagt forurening på nogen del af grunden.
Kilde: Regionerne · Danmarks Miljøportal · detaljer
Vejledende oplysninger fra de offentlige registre — ikke juridisk rådgivning. Kommunens afgørelser og planernes tekst er det juridiske grundlag.
Bygningerne
Hvad står der på grunden — og hvordan er det bygget?
Der er registreret 5 bygninger i BBR. Én af dem er ikke tegnet på kortet. Peg på en bygning — her eller på kortet — for at finde den.
- Erhvervsareal
- 407 m²
- 2
- Højeste bygning
- 10,4 m
Kilde: BBR (Bygnings- og Boligregistret) · højder målt med laser i Danmarks Højdemodel · omrids fra GeoDanmark · fredning og bevaringsværdi fra Slots- og Kulturstyrelsen
Grunden
Hvor stor er grunden, og hvor ligger den?
- Grundareal
- 1.581 m²
- 1evEjerlav: Hellerup
- Kommune
- Postnummer
- 2900 Hellerup
- Højde over havet
- 10,6 mTerrænets højde ved adressen, målt med laser.
Sogn og myndigheder
- Sogn
- Hellerup
- Retskreds
- Retten i Lyngby
- Politikreds
- Nordsjællands Politi
- Opstillingskreds
- Gentofte
Den markerede matrikel på kortet er ejendommen. Tryk en nabomatrikel for at åbne den.
I nærheden
- Lommepark Sofievej naturområde378 m
Naboejendomme
Kilde: Matriklen · DAGI (sogn, retskreds, politikreds) · Danmarks Højdemodel · Danske Stednavne
Værdi
Hvad har Vurderingsstyrelsen vurderet ejendommen til?
Den offentlige vurdering bruges til at beregne ejendomsskat. Den er ikke en markedspris, og den nyeste vurdering i registret er fra 2020 — nyere vurderinger er endnu ikke offentliggjort.
Se alle 20 vurderinger som tabel
| År | Ejendomsværdi | Grundværdi | Ændring |
|---|---|---|---|
| 2020 | 7.700.000 kr | 6.039.300 kr | 0 kr |
| 2019 | 7.700.000 kr | 6.039.300 kr | 0 kr |
| 2018 | 7.700.000 kr | 6.039.300 kr | 0 kr |
| 2017 | 7.700.000 kr | 6.039.300 kr | 0 kr |
| 2016 | 7.700.000 kr | 6.039.300 kr | 0 kr |
| 2015 | 7.700.000 kr | 6.039.300 kr | +2.600.000 kr |
| 2014 | 5.100.000 kr | 6.039.300 kr | 0 kr |
| 2013 | 5.100.000 kr | 6.039.300 kr | 0 kr |
| 2012 | 5.100.000 kr | 6.039.300 kr | -300.000 kr |
| 2011 | 5.400.000 kr | 5.768.000 kr | 0 kr |
| 2010 | 5.400.000 kr | 5.768.000 kr | -951.400 kr |
| 2009 | 6.351.400 kr | 6.351.400 kr | 0 kr |
Tabellen viser de 12 nyeste af 20; hele serien ligger i /v1/vurdering/2018964.
Kilde: Vurderingsstyrelsen (VUR) — hele kroner
Energi
Hvilket energimærke har ejendommen, og hvad foreslår energikonsulenten?
- Gyldigt til
- 28. marts 2032
- Udstedt
- 28. marts 2022
Energikonsulentens forslag
- Efterisolering af loftsrum med 200 mm isoleringInvestering ikke angivet · sparer 900 kr om året
- Efterisolering af fladt tag med 200 mm isolering, så den samlede isolering udgør 300 mmInvestering ikke angivet · sparer 400 kr om året
- Indvendig efterisolering af massive ydervægge med 200 mm i trappetårnInvestering 75.700 kr · sparer 3.100 kr om året
- Indvendig efterisolering af massive ydervægge med 200 mmInvestering ikke angivet · sparer 11.500 kr om året
- Udvendig efterisolering af kælderydervægge over jord med 200 mmInvestering 54.700 kr · sparer 2.900 kr om året
- Udvendig efterisolering af kælderydervægge mod jord med 200 mmInvestering ikke angivet · sparer 2.100 kr om året
- K1-F1-S1-G3: Udskiftning af eksisterende vinduer med 1+1 lag glasInvestering ikke angivet · sparer 100 kr om året
- K11-F5-S1-G3: Udskiftning af eksisterende yderdør med 1 lag glasInvestering ikke angivet · sparer 300 kr om året
- K13-F5-S2-G5: Udskiftning af massiv yderdørInvestering ikke angivet · sparer 200 kr om året
- Ophugning af eksisterende terrændæk og støbning af nyt med 300 mm mineraluld eller polystyrenpladerInvestering ikke angivet · sparer 400 kr om året
- Ophugning af eksisterende kældergulv og støbning af nyt med 300 mm mineraluld eller polystyrenpladerInvestering ikke angivet · sparer 800 kr om året
- L9-S1-T1-A46: Forslag til: KontorerInvestering ikke angivet · sparer 6.100 kr om året
- L9-S1-T1-A6: Forslag til: KøkkenInvestering ikke angivet · sparer 500 kr om året
- L9-S1-T6-A14: Forslag til: GangarealerInvestering ikke angivet · sparer 200 kr om året
- L9-S1-T6-A2: Forslag til: ToiletterInvestering ikke angivet · sparer -100 kr om året
- L9-S1-T6-A10: Forslag til: CafeInvestering ikke angivet · sparer -200 kr om året
- L9-S1-T3-A2: Forslag til: VarmecentralInvestering ikke angivet · sparer -300 kr om året
- L9-S1-T6-A12: Forslag til: TeknikrumInvestering ikke angivet · sparer -300 kr om året
- L9-S1-T6-A3: Forslag til: TeknikrumInvestering ikke angivet · sparer -300 kr om året
- Montage af nye solcellerInvestering 34.500 kr · sparer 2.800 kr om året
Samlet besparelse for de 20 forslag med et tal: 31.100 kr om året.
Beløbene er energikonsulentens skøn fra mærkets udstedelse, i datidens priser.
Omgivelser & regler
Hvad må man bygge — og hvad er der omkring grunden?
Zone og planer
- ByzoneAlmindeligt byområde. Hvad der må bygges, styres af lokalplan, kommuneplan og bygningsreglementet.
- Lokalplan
- 395 · Temalokalplan for altaner og tagterrasser i villaområder Læs planen (PDF)
- Lokalplan
- 405 · for fritliggende kældre og hævede opholdsarealer Læs planen (PDF)
- Lokalplan
- 423 · Temalokalplan for hegning Læs planen (PDF)
- Lokalplan
- 438 · Temalokalplan for sekundære bygninger Læs planen (PDF)
- 1.B52 PDFBoligområde · bebyggelsesprocent højst 35 %
Kilde: Plandata.dk
Byggelinjer og beskyttet natur
- Skovbyggelinjenaturbeskyttelsesloven § 17
Tæt på skoven må der som udgangspunkt ikke opføres ny bebyggelse uden dispensation.
Gælder ikke her: strandbeskyttelseslinje, klitfredning, søbeskyttelseslinje, åbeskyttelseslinje, fortidsmindebeskyttelseslinje, kirkebyggelinje, beskyttet sten- eller jorddige, beskyttet natur (§ 3), beskyttet vandløb (§ 3).
Kilde: Naturbeskyttelsesloven og museumsloven · ti linjer i ét kald via Byggelinje-API’et
Jord
- Ikke kortlagtRegionen har ikke kortlagt nogen del af jordstykket.
- Områdeklassificeret — område med krav om analyserJordflytning skal anmeldes til kommunen med analyser.
Kilde: Regionernes kortlægning (DKjord) · Områdeklassificering · Gentofte kommune · regionens jordforureningsattest
Støj
- Vejtrafik
- 53-57 dB over døgnetOm natten: 45-49 dB
Det højeste ved ejendommens adresser — dele af grunden kan ligge højere. Beregnet, ikke målt på adressen.
Kilde: Miljøstyrelsens støjkortlægning 2022 (vej og jernbane) og 2017 (lufthavn og industri)
Oversvømmelse
- Havet i dag
- Ikke beregnet oversvømmet fra havet, selv ved en 10.000-års stormflodMiddeldybden der, hvor 100 × 100 m-cellen står under vand — en havn eller kanal i cellen tæller med, så huset kan stå tørt. Land bag diger står som tørt.
- Havet i 2120
- Ikke beregnet oversvømmet fra havet i 2120
- Regnvand
- Ligger ikke i en lavning, hvor regnvand samles0 lavninger rører grunden.
- Risikoområde
- Ikke i et udpeget risikoområde
Vandløb uden for risikoområderne, grundvand og kloak er ikke med.
Vejledende. Planernes tekst, kommunens afgørelser og jordregulativ er det juridiske grundlag.
Teknisk
BFE-nummer, koder, koordinater og rå data — til fagfolk og udviklere
Teknisk
BFE-nummer, koder, koordinater og rå data — til fagfolk og udviklere
- 2018964
- Matrikelnumre
- 1ev
- Ejerlav
- Hellerup
- Jordstykker
- 1
- Kommunekode
- 0157
- Hovedbygning (BBR)
- Sundhedscenter, lægehus, fødeklinik mv.
- Sogn (DAGI)
- Hellerup7117
- Retskreds (DAGI)
- Retten i Lyngby1104
- Politikreds (DAGI)
- Nordsjællands Politi1468
- Opstillingskreds (DAGI)
- Gentofte
- WGS84 (EPSG:4326)
- 55.730663, 12.570353
- ETRS89 / UTM 32N (EPSG:25832)
- E 724.168 · N 6.181.879
- Terræn (DTM)
- 10,6 moh.
- Overflade (DSM)
- 10,6 moh.Øverste flade på punktet — tag, trækrone eller terræn.
- Rå data (JSON)
Matrikel, bygninger og adresse er koblet sammen via BFE 2018964 — så ét kald giver BBR, DHM og resten uden et eneste ekstra opslag. Slå BFE op fra et koordinat med reverse geocoding.
Matrikelnr., ejerlav og grundareal kommer fra Matrikel-API’et (Matriklen) — jordstykket er joinet på BFE, så matrikel og areal følger ejendommen.
Se også
- BBR-APIBygninger og enheder på BFE-nummeret
- Matrikel-APIJordstykker, areal og matrikelkort
- Ejendomsvurdering-APIEjendoms- og grundværdi år for år
- Byggelinjer-APINaturbeskyttelseslinjer og § 3 på grunden
- Adresse-autocompleteAdresseforslag mens brugeren skriver
- DAWA lukkede 1. oktober 2026Sådan migrerer du adresse-integrationen