Søndermarksvej 14, 2630 Taastrup
Søndermarksvej 14 er et parcelhus på 117 m², opført i 1954 og om- eller tilbygget i 1964. Grunden er på 714 m², og huset opvarmes med fjernvarme. Den seneste offentlige vurdering er fra 2024: 3,5 mio. kr.
- Boligareal
- 117 m²
- 5 værelser
- Grund
- 714 m²
- Opført
- 1954
- om-/tilbygget 1964
- Varme
- Fjernvarme
- Offentlig vurdering
- 3,5 mio. kr
- vurderet 2024
- Bygninger
- 2
- inkl. garage
Kilde: BBR, Matriklen og Vurderingsstyrelsen — slået op i dag.
At være opmærksom på
Intet alarmerende — men et par ting er gode at kende.
Godt at vide: Byjord, der regnes for lettere forurenet
Grunden ligger i et områdeklassificeret område. Jord, der køres væk — fx ved en tilbygning — skal anmeldes til kommunen og analyseres først.
Kilde: Høje-Taastrup kommune · detaljer
Godt at vide: Lokalplan 1-22 · Areal syd for jernbane nord fo
En lokalplan bestemmer fx hvad der må bygges, hvor højt og hvordan det skal se ud. Læs den, før du bygger om eller til.
Kilde: Plandata.dk · detaljer
Intet fundet: Ingen kendt jordforurening
Regionen har ikke kortlagt forurening på nogen del af grunden.
Kilde: Regionerne · Danmarks Miljøportal · detaljer
Intet fundet: Ingen byggelinjer eller beskyttet natur
Ingen af beskyttelseslinjerne for strand, skov, sø, å, kirker, fortidsminder eller § 3-natur gælder her.
Kilde: Naturbeskyttelsesloven · Miljøportalen m.fl. · detaljer
Intet fundet: Adressen ligger ikke i en kortlagt støjzone
Der er ikke beregnet over 55 dB ved adressen. Kortlægningen dækker kun store veje, jernbaner, lufthavne og de største byer — det er ikke det samme som stille.
Kilde: Miljøstyrelsen, kortlægning 2022 (vej og jernbane) og 2017 (lufthavn og industri) · detaljer
Vejledende oplysninger fra de offentlige registre — ikke juridisk rådgivning. Kommunens afgørelser og planernes tekst er det juridiske grundlag.
Bygningerne
Hvad står der på grunden — og hvordan er det bygget?
Der er registreret 2 bygninger i BBR. Kortet viser desuden 2 omrids, som ikke er registreret i BBR. Peg på en bygning — her eller på kortet — for at finde den.
- Boligareal i alt
- 117 m²
- 1
- Højeste bygning
- 7,1 m
Kilde: BBR (Bygnings- og Boligregistret) · højder målt med laser i Danmarks Højdemodel · omrids fra GeoDanmark · fredning og bevaringsværdi fra Slots- og Kulturstyrelsen
Grunden
Hvor stor er grunden, og hvor ligger den?
- Grundareal
- 714 m²
- 6lsEjerlav: Taastrup-Valby By, Taastrup Nykirke
- Kommune
- Postnummer
- 2630 Taastrup
- Højde over havet
- 17,6 mTerrænets højde ved adressen, målt med laser.
Sogn og myndigheder
- Sogn
- Taastrup Nykirke
- Retskreds
- Retten i Glostrup
- Politikreds
- Københavns Vestegns Politi
- Opstillingskreds
- Taastrup
Den markerede matrikel på kortet er ejendommen. Tryk en nabomatrikel for at åbne den.
I nærheden
- Vandtårnsparken naturområde109 m
- — seværdighed134 m
- Vandtårnsparken seværdighed145 m
- Domhuspladsen seværdighed249 m
- Magdas Park naturområde357 m
Naboejendomme
Kilde: Matriklen · DAGI (sogn, retskreds, politikreds) · Danmarks Højdemodel · Danske Stednavne
Værdi
Hvad har Vurderingsstyrelsen vurderet ejendommen til?
Den offentlige vurdering bruges til at beregne ejendomsskat. Den er ikke en markedspris, og den nyeste vurdering i registret er fra 2024 — nyere vurderinger er endnu ikke offentliggjort.
Se alle 22 vurderinger som tabel
| År | Ejendomsværdi | Grundværdi | Ændring |
|---|---|---|---|
| 2024 | 3.513.000 kr | 2.104.000 kr | -87.000 kr |
| 2022 | 3.600.000 kr | 2.139.000 kr | +733.000 kr |
| 2020 | 2.867.000 kr | 1.545.000 kr | +817.000 kr |
| 2019 | 2.050.000 kr | 782.300 kr | 0 kr |
| 2018 | 2.050.000 kr | 782.300 kr | 0 kr |
| 2017 | 2.050.000 kr | 782.300 kr | 0 kr |
| 2016 | 2.050.000 kr | 782.300 kr | 0 kr |
| 2015 | 2.050.000 kr | 782.300 kr | 0 kr |
| 2014 | 2.050.000 kr | 782.300 kr | 0 kr |
| 2013 | 2.050.000 kr | 782.300 kr | -100.000 kr |
| 2012 | 2.150.000 kr | 802.400 kr | 0 kr |
| 2011 | 2.150.000 kr | 802.400 kr | +100.000 kr |
Tabellen viser de 12 nyeste af 22; hele serien ligger i /v1/vurdering/2147184.
Kilde: Vurderingsstyrelsen (VUR) — hele kroner
Energi
Hvilket energimærke har ejendommen, og hvad foreslår energikonsulenten?
- Gyldigt til
- 20. oktober 2031
- Udstedt
- 20. oktober 2021
Energikonsulentens forslag
- Efterisolering af vægge mod skunkrum med 350 mm isolering og fjernelse af eksisterende isoleringInvestering 5.500 kr · sparer 400 kr om året
- Efterisolering af loft mod skunkrum med 350 mm isolering og fjernelse af eksisterende isoleringInvestering 7.000 kr · sparer 400 kr om året
- Efterisolering af loftsrum med 200 mm isoleringInvestering ikke angivet · sparer 200 kr om året
- Udskiftning af eksisterende skunklem til ny præfabrikeret skunklemInvestering ikke angivet · sparer 100 kr om året
- Udskiftning af eksisterende loftslem til ny præfabrikeret loftslemInvestering ikke angivet · sparer 100 kr om året
- Udvendig efterisolering af skråvægge med 200 mm isoleringInvestering ikke angivet · sparer 400 kr om året
- Hulmursisolering af uisolerede hule ydervægge af teglInvestering 14.100 kr · sparer 4.100 kr om året
- Indvendig efterisolering af væg mod uopvarmet kælder med 200 mmInvestering 18.000 kr · sparer 1.000 kr om året
- Udvendig efterisolering af kælderydervægge over og under jord med 250 mmInvestering ikke angivet · sparer 2.300 kr om året
- Udskiftning af eksisterende vinduer (i opvarmet rum i kælderen) monteret med etlags glasruderInvestering 7.300 kr · sparer 300 kr om året
- Udskiftning af eksisterende vinduer (i stue og køkken) monteret med koblede rammer (1+1 lags glas)Investering ikke angivet · sparer 500 kr om året
- Udskiftning af eksisterende vinduer (mod udestue) monteret med koblede rammer (1+1 lags glas)Investering ikke angivet · sparer 200 kr om året
- Udskiftning af eksisterende uisoleret entredør (mod vindfang)Investering 14.200 kr · sparer 500 kr om året
- Udskiftning af eksisterende uisolerede døre (mod uopvarmet kælder)Investering ikke angivet · sparer 500 kr om året
- Udskiftning af eksisterende terrassedør (mod udestuen) monteret med etlags glasruderInvestering ikke angivet · sparer 400 kr om året
- Udskiftning af eksisterende altandøre (på 1.sal) monterede med koblede rammer (1+1 lags glas)Investering ikke angivet · sparer 400 kr om året
- Efterisolering af gulv mod uopvarmet kælder med 200 mm isoleringInvestering 19.800 kr · sparer 800 kr om året
- Ophugning af eksisterende kældergulv (i opvarmet rum i kælderen) og støbning af nyt med 300 mm mineraluld eller polystyrenpladerInvestering ikke angivet · sparer 300 kr om året
- Isolering af varmerør op til 60 mmInvestering 6.400 kr · sparer 600 kr om året
- Isolering af tilslutningsrør til varmtvandsbeholder op til 60 mmInvestering 3.200 kr · sparer 300 kr om året
- Montage af nye solcellerInvestering 52.500 kr · sparer 2.800 kr om året
Samlet besparelse for de 21 forslag med et tal: 16.600 kr om året.
Beløbene er energikonsulentens skøn fra mærkets udstedelse, i datidens priser.
Omgivelser & regler
Hvad må man bygge — og hvad er der omkring grunden?
Zone og planer
- ByzoneAlmindeligt byområde. Hvad der må bygges, styres af lokalplan, kommuneplan og bygningsreglementet.
- Lokalplan
- 1-22 · Areal syd for jernbane nord fo Læs planen (PDF)Boligområde
- 1.B.18 PDFBoligområde · bebyggelsesprocent højst 30 %
Kilde: Plandata.dk
Byggelinjer og beskyttet natur
Ingen af de 10 beskyttelseslinjer gælder for adressen.
Tjekket: strandbeskyttelseslinje, klitfredning, søbeskyttelseslinje, åbeskyttelseslinje, skovbyggelinje, fortidsmindebeskyttelseslinje, kirkebyggelinje, beskyttet sten- eller jorddige, beskyttet natur (§ 3), beskyttet vandløb (§ 3).
Kilde: Naturbeskyttelsesloven og museumsloven · ti linjer i ét kald via Byggelinje-API’et
Jord
- Ikke kortlagtRegionen har ikke kortlagt nogen del af jordstykket.
- Områdeklassificeret — område med krav om analyserJordflytning skal anmeldes til kommunen med analyser.
Kilde: Regionernes kortlægning (DKjord) · Områdeklassificering · Høje-Taastrup kommune · regionens jordforureningsattest
Støj
Intet støjbånd kortlagt her. Kortlægningen dækker kun de største veje og baner, lufthavnen og de fire største byer — det er ikke det samme som stille.
Beregnet, ikke målt på adressen.
Kilde: Miljøstyrelsens støjkortlægning 2022 (vej og jernbane) og 2017 (lufthavn og industri)
Oversvømmelse
- Havet i dag
- Ikke beregnet oversvømmet fra havet, selv ved en 10.000-års stormflodMiddeldybden der, hvor 100 × 100 m-cellen står under vand — en havn eller kanal i cellen tæller med, så huset kan stå tørt. Land bag diger står som tørt.
- Havet i 2120
- Ikke beregnet oversvømmet fra havet i 2120
- Regnvand
- Ligger ikke i en lavning, hvor regnvand samles0 lavninger rører grunden.
- Risikoområde
- Ikke i et udpeget risikoområde
Vandløb uden for risikoområderne, grundvand og kloak er ikke med.
Vejledende. Planernes tekst, kommunens afgørelser og jordregulativ er det juridiske grundlag.
Teknisk
BFE-nummer, koder, koordinater og rå data — til fagfolk og udviklere
Teknisk
BFE-nummer, koder, koordinater og rå data — til fagfolk og udviklere
- 2147184
- Matrikelnumre
- 6ls
- Ejerlav
- Taastrup-Valby By, Taastrup Nykirke
- Jordstykker
- 1
- Kommunekode
- 0169
- Hovedbygning (BBR)
- Fritliggende enfamiliehus
- Sogn (DAGI)
- Taastrup Nykirke7153
- Retskreds (DAGI)
- Retten i Glostrup1109
- Politikreds (DAGI)
- Københavns Vestegns Politi1469
- Opstillingskreds (DAGI)
- Taastrup
- WGS84 (EPSG:4326)
- 55.648637, 12.295685
- ETRS89 / UTM 32N (EPSG:25832)
- E 707.364 · N 6.171.901
- Terræn (DTM)
- 17,6 moh.
- Overflade (DSM)
- 24,0 moh.Øverste flade på punktet — tag, trækrone eller terræn.
- Rå data (JSON)
Matrikel, bygninger og adresse er koblet sammen via BFE 2147184 — så ét kald giver BBR, DHM og resten uden et eneste ekstra opslag. Slå BFE op fra et koordinat med reverse geocoding.
Matrikelnr., ejerlav og grundareal kommer fra Matrikel-API’et (Matriklen) — jordstykket er joinet på BFE, så matrikel og areal følger ejendommen.
Se også
- BBR-APIBygninger og enheder på BFE-nummeret
- Matrikel-APIJordstykker, areal og matrikelkort
- Ejendomsvurdering-APIEjendoms- og grundværdi år for år
- Byggelinjer-APINaturbeskyttelseslinjer og § 3 på grunden
- Adresse-autocompleteAdresseforslag mens brugeren skriver
- DAWA lukkede 1. oktober 2026Sådan migrerer du adresse-integrationen