Fortvej 202, 2610 Rødovre
Fortvej 202 er et række- eller kædehus på 116 m², opført i 1972. Grunden er på 286 m², og huset opvarmes med naturgasfyr. Den seneste offentlige vurdering er fra 2022: 3,9 mio. kr.
- Boligareal
- 116 m²
- 5 værelser
- Grund
- 286 m²
- Opført
- 1972
- Varme
- Naturgasfyr
- Offentlig vurdering
- 3,9 mio. kr
- vurderet 2022
- Bygninger
- 2
- inkl. udhus
Kilde: BBR, Matriklen og Vurderingsstyrelsen — slået op i dag.
At være opmærksom på
3 forhold er værd at undersøge nærmere.
Bemærk: Dokumenteret jordforurening (lokalitet 175-30637)
Regionen har påvist forurening i jorden (vidensniveau 2). Det kan give krav ved byggeri, gravearbejde og ændret brug — og bør med i en købsbeslutning. Det gælder ca. 35 % af grunden.
Kilde: Regionerne · Danmarks Miljøportal · detaljer
Bemærk: Fortidsmindebeskyttelseslinje
Omkring et fortidsminde må tilstanden ikke ændres — heller ikke ved byggeri, hegn eller beplantning.
Kilde: Naturbeskyttelsesloven § 18 · detaljer
Bemærk: Støj fra vejtrafik: 63-67 dB
Beregnet gennemsnitlig støj over døgnet ved ejendommens adresse. Til sammenligning er den vejledende grænse for vejstøj ved boliger 58 dB.
Kilde: Miljøstyrelsen, kortlægning 2022 · detaljer
Godt at vide: Byjord, der regnes for lettere forurenet
Grunden ligger i et områdeklassificeret område. Jord, der køres væk — fx ved en tilbygning — skal anmeldes til kommunen og analyseres først.
Kilde: Rødovre kommune · detaljer
Godt at vide: En tank registreret
En registreret tank er oftest en olietank. Er den ude af drift, skal den være tømt og sløjfet efter reglerne — ellers kan den lække.
Kilde: BBR · detaljer
Intet fundet: Ingen lokalplan
Ingen vedtaget lokalplan dækker grunden — kommuneplanen og bygningsreglementet sætter rammerne.
Kilde: Plandata.dk · detaljer
Vejledende oplysninger fra de offentlige registre — ikke juridisk rådgivning. Kommunens afgørelser og planernes tekst er det juridiske grundlag.
Bygningerne
Hvad står der på grunden — og hvordan er det bygget?
Der er registreret 2 bygninger i BBR. Peg på en bygning — her eller på kortet — for at finde den.
- Boligareal i alt
- 116 m²
- 1
- Højeste bygning
- 8,0 m
Kilde: BBR (Bygnings- og Boligregistret) · højder målt med laser i Danmarks Højdemodel · omrids fra GeoDanmark · fredning og bevaringsværdi fra Slots- og Kulturstyrelsen
Grunden
Hvor stor er grunden, og hvor ligger den?
- Grundareal
- 286 m²
- 11haEjerlav: Islev By, Islev
- Kommune
- Postnummer
- 2610 Rødovre
- Højde over havet
- 13,4 mTerrænets højde ved adressen, målt med laser.
Sogn og myndigheder
- Sogn
- Islev
- Retskreds
- Retten i Glostrup
- Politikreds
- Københavns Vestegns Politi
- Opstillingskreds
- Rødovre
Den markerede matrikel på kortet er ejendommen. Tryk en nabomatrikel for at åbne den.
Naboejendomme
Kilde: Matriklen · DAGI (sogn, retskreds, politikreds) · Danmarks Højdemodel
Værdi
Hvad har Vurderingsstyrelsen vurderet ejendommen til?
Den offentlige vurdering bruges til at beregne ejendomsskat. Den er ikke en markedspris, og den nyeste vurdering i registret er fra 2022 — nyere vurderinger er endnu ikke offentliggjort.
Se alle 21 vurderinger som tabel
| År | Ejendomsværdi | Grundværdi | Ændring |
|---|---|---|---|
| 2022 | 3.917.000 kr | 2.685.000 kr | +547.000 kr |
| 2020 | 3.370.000 kr | 1.898.000 kr | +1.470.000 kr |
| 2019 | 1.900.000 kr | 688.300 kr | 0 kr |
| 2018 | 1.900.000 kr | 688.300 kr | 0 kr |
| 2017 | 1.900.000 kr | 688.300 kr | 0 kr |
| 2016 | 1.900.000 kr | 688.300 kr | 0 kr |
| 2015 | 1.900.000 kr | 688.300 kr | 0 kr |
| 2014 | 1.900.000 kr | 688.300 kr | 0 kr |
| 2013 | 1.900.000 kr | 688.300 kr | -50.000 kr |
| 2012 | 1.950.000 kr | 705.900 kr | 0 kr |
| 2011 | 1.950.000 kr | 705.900 kr | 0 kr |
| 2010 | 1.950.000 kr | 532.100 kr | 0 kr |
Tabellen viser de 12 nyeste af 21; hele serien ligger i /v1/vurdering/2083308.
Kilde: Vurderingsstyrelsen (VUR) — hele kroner
Energi
Hvilket energimærke har ejendommen, og hvad foreslår energikonsulenten?
- Gyldigt til
- 18. august 2030
- Udstedt
- 18. august 2020
Energikonsulentens forslag
- Efterisolering af tagkonstruktionInvestering ikke angivet · sparer 683 kr om året
- Efterisolering af lette ydervæggeInvestering ikke angivet · sparer 243 kr om året
- Nye vinduer med 3 lags energiruder. Ny terrassedør med 3 lags energirude. Ny isoleret massiv hoveddør. Nyt ovenlysvindue med 3 lags energirude.Investering ikke angivet · sparer 2.320 kr om året
- Etablering af nyt terrændækInvestering ikke angivet · sparer 428 kr om året
- Etablering af solcellerInvestering ikke angivet · sparer 1.669 kr om året
Samlet besparelse for de 5 forslag med et tal: 5.343 kr om året.
Beløbene er energikonsulentens skøn fra mærkets udstedelse, i datidens priser.
Omgivelser & regler
Hvad må man bygge — og hvad er der omkring grunden?
Zone og planer
- ByzoneAlmindeligt byområde. Hvad der må bygges, styres af lokalplan, kommuneplan og bygningsreglementet.
- Lokalplan
- Ingen vedtaget lokalplan dækker grunden
- 2B11 PDFBoligområde · bebyggelsesprocent højst 40 %
Kilde: Plandata.dk
Byggelinjer og beskyttet natur
- Fortidsmindebeskyttelseslinjenaturbeskyttelsesloven § 18
Omkring et fortidsminde må tilstanden ikke ændres — heller ikke ved byggeri, hegn eller beplantning.
Adressepunktet ligger 29,5 m inden for linjen.
Gælder ikke her: strandbeskyttelseslinje, klitfredning, søbeskyttelseslinje, åbeskyttelseslinje, skovbyggelinje, kirkebyggelinje, beskyttet sten- eller jorddige, beskyttet natur (§ 3), beskyttet vandløb (§ 3).
Kilde: Naturbeskyttelsesloven og museumsloven · ti linjer i ét kald via Byggelinje-API’et
Jord
- Kortlagt på vidensniveau 2 — forureningen er dokumenteret35 % af jordstykket er kortlagt.
- V2 · lokalitet 175-30637 · Hårvaskeri og fabrik, Fortvej 198-212, Rødovre · Region Hovedstaden
- Områdeklassificeret — område med krav om analyserJordflytning skal anmeldes til kommunen med analyser.
Kilde: Regionernes kortlægning (DKjord) · Områdeklassificering · Rødovre kommune · regionens jordforureningsattest
Støj
- Vejtrafik
- 63-67 dB over døgnetOm natten: 55-59 dB
Det højeste ved ejendommens adresser — dele af grunden kan ligge højere. Beregnet, ikke målt på adressen.
Kilde: Miljøstyrelsens støjkortlægning 2022 (vej og jernbane) og 2017 (lufthavn og industri)
Oversvømmelse
- Havet i dag
- Ikke beregnet oversvømmet fra havet, selv ved en 10.000-års stormflodMiddeldybden der, hvor 100 × 100 m-cellen står under vand — en havn eller kanal i cellen tæller med, så huset kan stå tørt. Land bag diger står som tørt.
- Havet i 2120
- Ikke beregnet oversvømmet fra havet i 2120
- Regnvand
- Ligger i en lavning, op til 4,20 m dyb, fyldt ved 348 mm regn1 lavning rører grunden.
- Risikoområde
- Ikke i et udpeget risikoområde
Vandløb uden for risikoområderne, grundvand og kloak er ikke med.
Vejledende. Planernes tekst, kommunens afgørelser og jordregulativ er det juridiske grundlag.
Teknisk
BFE-nummer, koder, koordinater og rå data — til fagfolk og udviklere
Teknisk
BFE-nummer, koder, koordinater og rå data — til fagfolk og udviklere
- 2083308
- Matrikelnumre
- 11ha
- Ejerlav
- Islev By, Islev
- Jordstykker
- 1
- Kommunekode
- 0175
- Hovedbygning (BBR)
- Række- og kædehus
- Sogn (DAGI)
- Islev7139
- Retskreds (DAGI)
- Retten i Glostrup1109
- Politikreds (DAGI)
- Københavns Vestegns Politi1469
- Opstillingskreds (DAGI)
- Rødovre
- WGS84 (EPSG:4326)
- 55.695847, 12.445839
- ETRS89 / UTM 32N (EPSG:25832)
- E 716.547 · N 6.177.611
- Terræn (DTM)
- 13,4 moh.
- Overflade (DSM)
- 23,4 moh.Øverste flade på punktet — tag, trækrone eller terræn.
- Rå data (JSON)
Matrikel, bygninger og adresse er koblet sammen via BFE 2083308 — så ét kald giver BBR, DHM og resten uden et eneste ekstra opslag. Slå BFE op fra et koordinat med reverse geocoding.
Matrikelnr., ejerlav og grundareal kommer fra Matrikel-API’et (Matriklen) — jordstykket er joinet på BFE, så matrikel og areal følger ejendommen.
Se også
- BBR-APIBygninger og enheder på BFE-nummeret
- Matrikel-APIJordstykker, areal og matrikelkort
- Ejendomsvurdering-APIEjendoms- og grundværdi år for år
- Byggelinjer-APINaturbeskyttelseslinjer og § 3 på grunden
- Adresse-autocompleteAdresseforslag mens brugeren skriver
- DAWA lukkede 1. oktober 2026Sådan migrerer du adresse-integrationen