Ejendomsdata-API

# Ejendomsdata i Lyngby-Taarbæk Kommune

**Kommunekode**

0173

**Boligbygninger med byggelinje**

6,2 %

716 af 11.587

**Boligbygninger under 2 m (DVR90)**

73

0,6 %

23.626 bygninger i BBR · 14.172 jordstykker, median 698 m² · 12,4 % af boligbygningerne med tag i asbest-kategorien

Før en handel, en belåning eller et byggeprojekt i Lyngby-Taarbæk Kommune er det de samme spørgsmål, der går igen: ligger ejendommen inden for en byggelinje, står den lavt, og hvad fortæller BBR om tag, varme og alder? For kommunens 11.587 boligbygninger er svaret talt nedenfor — 6,2 % står inden for mindst én byggelinje, 73 på terræn under 2 m, og 437 har oliefyr. Lyngby-Taarbæk Kommune har kommunekode `0173` og ligger i Region Hovedstaden. For den enkelte ejendom giver de samme fjorten registre som resten af landet bygninger, matrikel, vurdering og bindinger — oversat, joinet og i WGS84.

## Byggelinjer og beskyttelseslinjer

**716 af Lyngby-Taarbæks 11.587 boligbygninger (6,2 %)** står inden for mindst én byggelinje efter naturbeskyttelsesloven (landsplan 20,2 %). Det er ikke et byggeforbud, men det betyder, at om-, til- og nybyggeri som regel kræver dispensation.

| Linje | Hjemmel | Boligbygninger | Alle bygninger |
| --- | --- | --- | --- |
| Strand­beskyttelseslinje | NBL § 15 | 4 (under 0,1 %) | 46 |
| Sø­beskyttelseslinje | NBL § 16 | 24 (0,2 %) | 93 |
| Å­beskyttelseslinje | NBL § 16 | 54 (0,5 %) | 268 |
| Skov­byggelinje | NBL § 17 | 266 (2,3 %) | 1.147 |
| Fortidsminde­beskyttelseslinje | NBL § 18 | 281 (2,4 %) | 795 |
| Kirke­byggelinje | NBL § 19 | 202 (1,7 %) | 445 |

Linjer i kraft efter registrenes egne statuskoder, læst 1. oktober 2026: strand- og klitfredning fra Matriklen, sø-, å-, skov- og kirkebyggelinjer fra Miljøportalen, fortidsmindebeskyttelse fra Slots- og Kulturstyrelsen. Talt ud fra bygningens BBR-koordinat — en grund kan være berørt, selv om bygningen ikke er. Den enkelte ejendom slås op med [byggelinje-API’et](https://grundfast.dk/byggelinjer-api).

## Terræn under boligbygningerne

Halvdelen af Lyngby-Taarbæks boligbygninger står på terræn under 32,9 m over havet (DVR90). Lavtliggende boliger er dem, en screening for oversvømmelse og stormflod starter med.

**Median terrænkote**

32,9 m

Landsplan 24,3 m

**Under 1 m**

6

0,1 % · landsplan 0,4 %

**Under 2 m**

73

0,6 % · landsplan 2,6 %

**Under 3 m**

114

1,0 % · landsplan 5,5 %

Danmarks Højdemodel (DHM/Terræn) fra Datafordeler, læst 1. oktober 2026, aflæst i et 25 m-gitter under hver bygnings BBR-koordinat (11.584 bygninger med en værdi). Et overblik, ikke en opmåling — terrænkoten for en enkelt adresse giver [DHM-API’et](https://grundfast.dk/dhm-api).

## Bygningsbestanden, læst til due diligence

De fire forhold i BBR, en køber, långiver eller rådgiver typisk spørger til først — talt for alle 11.587 boligbygninger i Lyngby-Taarbæk. Tallene gælder bygninger, ikke lejligheder: en etageejendom med mange boliger tæller som én. Den lodrette streg på hver bjælke er landsgennemsnittet.

**Tag i asbest-kategorien**

12,4 %

1.432 bygninger · landsplan 32,9 %

**Oliefyr**

437

3,8 % · landsplan 5,9 %

**Opført 1950–1977**

44,7 %

5.180 bygninger fra PCB-perioden

**Median opførelsesår**

1952

Landsplan 1967

### Tagmateriale

På tværs af alle Lyngby-Taarbæks bygninger — stalde og udhuse med — står 9,2 % med “Fibercement herunder asbest”.

| Kategori | Antal | Andel | Landsplan |
| --- | --- | --- | --- |
| Tegl | 53,6 % (6.214) | 26,7 % |
| Tagpap | 21,2 % (2.462) | 10,3 % |
| Fibercement herunder asbest | 12,4 % (1.432) | 32,9 % |
| Betontagsten | 6,1 % (703) | 20,7 % |
| Fibercement uden asbest | 2,8 % (319) | 3,8 % |
| Metal | 1,9 % (225) | 3,0 % |
| Andet materiale | 1,1 % (133) | 1,2 % |
| Stråtag | 0,9 % (99) | 1,5 % |

### Varmekilde

Et oliefyr betyder som regel en olietank — nedgravet eller over jord.

| Kategori | Antal | Andel | Landsplan |
| --- | --- | --- | --- |
| Gas | 61,7 % (7.134) | 15,6 % |
| Fjernvarme | 22,1 % (2.559) | 53,9 % |
| Varmepumpe | 10,2 % (1.177) | 13,6 % |
| Oliefyr | 3,8 % (437) | 5,9 % |
| Elvarme | 1,8 % (206) | 5,3 % |
| Fast brændsel (træ, piller, halm) | 0,4 % (44) | 5,6 % |
| Registreret pr. bolig (etagebyggeri) | 0,1 % (8) | 0,0 % |

### Opførelsesår

| Årti | Boligbygninger |
| --- | --- |
| Før 1900 | 467 |
| 1900’erne | 260 |
| 1910’erne | 190 |
| 1920’erne | 472 |
| 1930’erne | 1752 |
| 1940’erne | 1673 |
| 1950’erne | 3632 |
| 1960’erne | 1171 |
| 1970’erne | 444 |
| 1980’erne | 350 |
| 1990’erne | 226 |
| 2000’erne | 155 |
| 2010’erne | 426 |
| 2020’erne | 369 |

Opførelsesår fra BBR (felt 026) for boligbygningerne.

### Alle 23.626 bygninger efter anvendelse

| Kategori | Antal | Andel | Landsplan |
| --- | --- | --- | --- |
| Boligbygninger (helårs) | 49,0 % (11.587) | 34,1 % |
| Garager, carporte, udhuse og annekser | 44,2 % (10.434) | 45,9 % |
| Erhverv, handel og forsyning | 3,6 % (857) | 4,2 % |
| Kultur, undervisning og sundhed | 2,2 % (513) | 0,9 % |
| Ferie, fritid og idræt | 0,6 % (147) | 1,6 % |
| Øvrige og uoplyst anvendelse | 0,2 % (46) | 2,9 % |
| Landbrugsbygninger | 0,1 % (34) | 5,7 % |
| Sommerhuse | \<0,1 % (8) | 4,6 % |

Parcel-, række- og dobbelthuse (10.611) har et median-boligareal på 139 m².

Kilde: BBR via Datafordeler (bygninger med status “Opført”), læst 1. oktober 2026, placeret efter BBR-koordinat og DAGI’s grænser. “Fibercement herunder asbest” er BBR’s materialekategori — den fortæller ikke, om det enkelte tag faktisk indeholder asbest. Oliefyr er centralvarme eller ovn registreret med flydende brændsel. 1950–1977 er de år, hvor PCB blev brugt i byggematerialer; opførelsesåret alene siger intet om den enkelte bygning.

## Ejendomsvurderingen i Lyngby-Taarbæk over tid

Den offentlige ejendomsvurdering for hvert år, som median over alle huse og sommerhuse med én samlet vurdering — ikke et udsnit. Vurderingen er ikke en handelspris, men den følger den samme ejendom år for år.

Parcel-, række- og dobbelthusemedian ejendomsværdi · 9.773 ejendomme

| År | Median (kr.) | Ejendomme |
| --- | --- | --- |
| 2001 | 2000000 | 9145 |
| 2002 | 2200000 | 9148 |
| 2003 | 2450000 | 9155 |
| 2004 | 2450000 | 9157 |
| 2005 | 3200000 | 9165 |
| 2006 | 3500000 | 9169 |
| 2007 | 4250000 | 9175 |
| 2008 | 4250000 | 9175 |
| 2009 | 3050000 | 9217 |
| 2010 | 3050000 | 9219 |
| 2011 | 3500000 | 9220 |
| 2012 | 3500000 | 9221 |
| 2013 | 3400000 | 9222 |
| 2014 | 3400000 | 9280 |
| 2015 | 3450000 | 9282 |
| 2016 | 3450000 | 9285 |
| 2017 | 3450000 | 9285 |
| 2018 | 3450000 | 9295 |
| 2019 | 3450000 | 9302 |
| 2020 | 5469000 | 9303 |
| 2021 | 5465000 | 54 |
| 2022 | 7800000 | 4579 |
| 2024 | 7786000 | 902 |

Seneste fulde år, 2020: 5.469.000 kr. over 9.303 ejendomme. Nye vurderinger: 2021 5.465.000 kr. (54 ejendomme), 2022 7.800.000 kr. (4.579 ejendomme), 2024 7.786.000 kr. (902 ejendomme) — kun de ejendomme, der har fået den nye vurdering.

Vurderingsstyrelsens ejendomsvurderinger (VUR via Datafordeler), hentet 5. oktober 2026, koblet til BFE gennem BBR. Er der to vurderinger for samme år, gælder den senest ajourførte; ejendomme med flere vurderingsejendomme er udeladt, fordi de ikke har én værdi. Den enkelte ejendoms vurderinger giver [vurderings-API’et](https://grundfast.dk/docs/api/vurdering).

## Jord, støj og fredning i Lyngby-Taarbæk

**Grund kortlagt V2**

[1.231](https://grundfast.dk/bygningssoegning?kommunekode=0173&jordforurening=v2)

bygninger · konstateret forurening

**Grund kortlagt V1**

[599](https://grundfast.dk/bygningssoegning?kommunekode=0173&jordforurening=v1)

bygninger · mulig forurening

**Fredede bygninger**

[105](https://grundfast.dk/bygningssoegning?kommunekode=0173&fredet=ja)

4.281 bevaringsværdige (SAVE 1-4)

**Boligadresser med støj**

34,9 %

4.034 af 11.555 · Lden 55 dB eller mere

| Vejtrafik, 55 dB eller mere | 3.973 | 34,4 % |
| --- | --- | --- |
| Vejtrafik, 65 dB eller mere | 488 | 4,2 % |
| Jernbane, 55 dB eller mere | 104 | 0,9 % |
| Lufthavn, 55 dB eller mere | 0 | 0,0 % |
| Virksomheder, 55 dB eller mere | 0 | 0,0 % |

Kortlægning af jordforurening fra regionerne via Danmarks Miljøportal, hentet 5. oktober 2026 — en bygning tælles, når en af ejendommens matrikler er kortlagt. Støj fra Miljøstyrelsens strategiske støjkortlægning (2017-runden), hentet 5. oktober 2026: kun de største veje, jernbaner, lufthavnen og byområder er kortlagt, og kun fra 55 dB, så en adresse uden bånd er ikke nødvendigvis stille. Fredning og SAVE fra FBB. Den enkelte adresses støj giver [støj-API’et](https://grundfast.dk/stoej-api).

## Energimærker i Lyngby-Taarbæk

263 af 11.596 helårsboliger (2,3 %) står på en ejendom, hvis energimærke er i Grundfasts korpus. Korpusset vokser ejendom for ejendom og dækker ikke hele landet, så fordelingen gælder de mærkede boliger — ikke alle.

| [A](https://grundfast.dk/bygningssoegning?kommunekode=0173&anvendelse=bolig&energimaerke=A) | 3,8 % (10) |
| --- | --- |
| [B](https://grundfast.dk/bygningssoegning?kommunekode=0173&anvendelse=bolig&energimaerke=B) | 4,6 % (12) |
| [C](https://grundfast.dk/bygningssoegning?kommunekode=0173&anvendelse=bolig&energimaerke=C) | 18,6 % (49) |
| [D](https://grundfast.dk/bygningssoegning?kommunekode=0173&anvendelse=bolig&energimaerke=D) | 22,1 % (58) |
| [E](https://grundfast.dk/bygningssoegning?kommunekode=0173&anvendelse=bolig&energimaerke=E) | 45,2 % (119) |
| [F](https://grundfast.dk/bygningssoegning?kommunekode=0173&anvendelse=bolig&energimaerke=F) | 4,2 % (11) |
| [G](https://grundfast.dk/bygningssoegning?kommunekode=0173&anvendelse=bolig&energimaerke=G) | 1,5 % (4) |

Energistyrelsens energimærker i Grundfasts korpus pr. 5. oktober 2026; mærker fra før 2010 (A1, B2 …) er talt under deres bogstav. Den enkelte ejendoms mærke giver [energimærke-API’et](https://grundfast.dk/docs/api/energimaerke).

## Matriklen i Lyngby-Taarbæk

**Jordstykker**

14.172

**Median areal**

698 m²

**Under 500 m²**

37,9 %

5.371 jordstykker

**1 ha eller mere**

2,4 %

336 jordstykker · 4.137 ha i alt

Alle jordstykker med kommunekode 0173. Arealet er jordstykkets flade i Matriklen (EPSG:25832) fra Grundfasts matrikelindeks, opdateret 1. oktober 2026. Skel, areal og matrikelnummer for det enkelte jordstykke giver [matrikel-API’et](https://grundfast.dk/matrikel-api).

## Lyngby-Taarbæk mod resten af landet

Byggeår, fjernvarme, olietanke, grundstørrelse og etagebyggeri — for hver 2 km af landet. Skift emne, og se hvor Lyngby-Taarbæk ligger blandt de 98 kommuner; peg på en anden kommune for at sammenligne, eller klik for at gå til dens side.

Lyngby-Taarbæk mod resten af landet

BBR · byggeår · alle 98 kommuner

hentet 02.10.2026

Lyngby-Taarbæk

1960

typisk opførelsesår · nr. 94 af 98, nyeste først · landet 1977

**Byggeår**

1960

**Fjernvarme**

22 %

**Olietanke**

11 %

**Grundstørrelse**

700 m²

**Etagebyggeri**

2,2

Lyngby-Taarbæklandet

Beregnet af Grundfast fra BBR, DAR og Matriklen (2026-10-02): tallene er hver kommunes egne — medianer over alle bygninger og jordstykker, andele af alle bygninger. Kortet viser de samme registre i 2 km-felter.

Hele landets tal — byggeår, varme, tag, energimærker, vurdering og miljø — står samlet i [Danmarks bygninger i tal](https://grundfast.dk/statistik).

## Postnumre og byer i Lyngby-Taarbæk

16.872 adresser i Lyngby-Taarbæk Kommune fordeler sig på 5 postnumre og 499 vejnavne. Hvert postnummer har sin egen side med bygningsbestand, nabopostnumre og kort.

- [2800 Kongens Lyngby 9.338 adr.](https://grundfast.dk/ejendomsdata/postnummer/2800-kongens-lyngby)
- [2830 Virum 6.862 adr.](https://grundfast.dk/ejendomsdata/postnummer/2830-virum)
- [2930 Klampenborg 659 adr.](https://grundfast.dk/ejendomsdata/postnummer/2930-klampenborg)
- [2840 Holte 7 adr.](https://grundfast.dk/ejendomsdata/postnummer/2840-holte)
- [3500 Værløse 1 adr.](https://grundfast.dk/ejendomsdata/postnummer/3500-vaerloese)

## Lyngby-Taarbæk i de administrative inddelinger

Fra DAGI — Danmarks Administrative Geografiske Inddeling. Hvor kommunen er delt mellem flere kredse, står den med flest af kommunens bygninger først.

**Region**

Region Hovedstaden (1084)

**Retskreds**

Retten i Lyngby

**Politikreds**

Nordsjællands Politi

**Opstillingskreds**

Lyngby

**Sogne**

7

**Supplerende bynavne**

0

Kredse og sogne er bestemt ud fra, hvor kommunens bygninger står i DAGI’s grænser (læst 1. oktober 2026). Slå et enkelt punkt op med [DAGI-API’et](https://grundfast.dk/dagi-api).

## Find bygningerne i Lyngby-Taarbæk

23.629 stående bygninger kan søges på BBR-fakta og på det, andre registre siger om dem. Hver linje er en søgning med antallet af bygninger, den finder — klik for listen, kortet og API-kaldet.

- [Tag af fibercement med asbest Bygninger, hvis tagdækning BBR registrerer som fibercement herunder asbest. 2.120](https://grundfast.dk/bygningssoegning?kommunekode=0173&tag=3)
- [Boliger opvarmet med olie Helårsboliger med flydende brændsel som opvarmningsmiddel. 438](https://grundfast.dk/bygningssoegning?kommunekode=0173&anvendelse=bolig&opvarmning=3)
- [Olietank i brug Bygninger på en grund med en registreret olietank, der ikke er sløjfet. 2.643](https://grundfast.dk/bygningssoegning?kommunekode=0173&olietank=ja)
- [Fredede bygninger Fredet efter bygningsfredningsloven (Slots- og Kulturstyrelsen, FBB). 105](https://grundfast.dk/bygningssoegning?kommunekode=0173&fredet=ja)
- [Bevaringsværdige (SAVE 1-4) Bygninger med en SAVE-bevaringsværdi fra 1 til 4 i FBB. 4.281](https://grundfast.dk/bygningssoegning?kommunekode=0173&bevaringsvaerdi_max=4)
- [Grund kortlagt på vidensniveau 1 Bygninger på en ejendom med en matrikel kortlagt V1 (mulig forurening). 599](https://grundfast.dk/bygningssoegning?kommunekode=0173&jordforurening=v1)
- [Grund kortlagt på vidensniveau 2 Bygninger på en ejendom med en matrikel kortlagt V2 (konstateret forurening). 1.231](https://grundfast.dk/bygningssoegning?kommunekode=0173&jordforurening=v2)
- [Påbud om spildevand BBR registrerer et påbud om forbedret rensning eller tilslutning til kloak. 2](https://grundfast.dk/bygningssoegning?kommunekode=0173&spildevandspaabud=ja)
- [Solceller Et solcelleanlæg i brug er registreret på grunden eller bygningen. 604](https://grundfast.dk/bygningssoegning?kommunekode=0173&solceller=ja)
- [Jordvarme Jordvarmeslanger i brug er registreret på grunden eller bygningen. 385](https://grundfast.dk/bygningssoegning?kommunekode=0173&jordvarme=ja)

Bygningsindeks over BBR og DAR pr. 25. september 2026; jordforurening fra Danmarks Miljøportal (DKJord) 5. oktober 2026; fredning og SAVE fra Slots- og Kulturstyrelsens FBB 5. oktober 2026. Bygninger tælles efter BBR’s kommunekode og adressens postnummer — det samme, søgningen filtrerer på.

## Fra kommunetal til den enkelte ejendom

Tallene ovenfor er summer. For én adresse giver [byggelinje-API’et](https://grundfast.dk/byggelinjer-api) linjerne på punktet, [DHM-API’et](https://grundfast.dk/dhm-api) terrænkoten og [BBR-API’et](https://grundfast.dk/bbr-api) bygningerne; kommunekoden afgrænser adressesøgningen.

Ordene i svarene er forklaret under begreber: [BFE-nummer](https://grundfast.dk/begreber/bfe-nummer), [opførelsesår og om-/tilbygningsår](https://grundfast.dk/begreber/opfoerelsesaar), [ejendomsvurdering](https://grundfast.dk/begreber/ejendomsvurdering), [grundværdi](https://grundfast.dk/begreber/grundvaerdi) og [byggelinje](https://grundfast.dk/begreber/byggelinje). Guide: [Hvad fortæller ét opslag om en ejendom?](https://grundfast.dk/guides/ejendomsberigelse-i-et-kald)

Sådan ser det samlet ud for én ejendom — bygninger, vurderinger, planer, jord, støj og oversvømmelse på samme side. Et udsnit fra Lyngby-Taarbæk:

- [Kongevejen 219, 2830 Virum Parcelhus, opført 1947](https://grundfast.dk/ejendom/1301731/kongevejen-219-2830-virum)
- [Rævehøjvej 22, 2800 Kongens Lyngby Parcelhus, opført 1961](https://grundfast.dk/ejendom/2062550/raevehoejvej-22-2800-kongens-lyngby)
- [Peter Rørdams Vej 37, 2800 Kongens Lyngby Parcelhus, opført 1924](https://grundfast.dk/ejendom/2028420/peter-roerdams-vej-37-2800-kongens-lyngby)
- [Sophus Schandorphs Vej 1B, 2800 Kongens Lyngby Parcelhus, opført 1941](https://grundfast.dk/ejendom/2065439/sophus-schandorphs-vej-1b-2800-kongens-lyngby)

terminal bash

```
# 1 · Find en ejendom i kommunekode 0173
curl "https://api.grundfast.dk/v1/autocomplete?q=…&type=adresse&kommunekode=0173" \
  -H "Authorization: Bearer gf_live_…"

# 2 · BFE-nummeret → hele ejendommen (BBR, matrikel, vurdering)
curl "https://api.grundfast.dk/v1/bbr/ejendom/{bfe}" \
  -H "Authorization: Bearer gf_live_…"

# 3 · Lyngby-Taarbæks grænse og navn i DAGI
curl "https://api.grundfast.dk/v1/dagi/kommune/0173" \
  -H "Authorization: Bearer gf_live_…"
```

## Registre du kan slå op i Lyngby-Taarbæk

Landsdækkende, så de svarer for Lyngby-Taarbæk præcis som for resten af landet.

- [BBR `/v1/bbr/ejendom/:bfe` Hele ejendommen i ét kald: bygninger, enheder, arealer og oversatte koder. Også som GeoJSON og :batch.](https://grundfast.dk/bbr-api)
- [Matriklen `/v1/matrikel/ejendom/:bfe` Jordstykker, ejerlav og matrikelgeometri pr. BFE — reprojiceret til WGS84.](https://grundfast.dk/matrikel-api)
- [Ejendomsvurdering `/v1/vurdering/:bfe` Den offentlige vurdering pr. BFE — ejendomsværdi, grundværdi og hele årsserien. Ét år kan rumme to vurderinger, og ét BFE to vurderingsejendomme; begge dele står i svaret.](https://grundfast.dk/ejendomsvurdering-api)
- [Adresser (DAR) `/v1/adresse/search` Adresse-autocomplete og opslag på det nye DAR — grundlaget under DAWA-drop-in-laget.](https://grundfast.dk/adresse-api)
- [CVR `/v1/cvr/:cvr` Virksomhedsopslag: navn, adresse, branche og status — samme nøgle, samme rene form.](https://grundfast.dk/cvr-api)
- [DAGI `/v1/dagi/:tema/:kode` Administrativ geografi: kommuner, regioner, sogne, postnumre og de øvrige temaer — og det omvendte opslag, der giver alle inddelinger på ét punkt.](https://grundfast.dk/dagi-api)
- [DHM `/v1/dhm/punkt` Danmarks Højdemodel: terrænkote for ethvert koordinat i landet — og målt højde på hver bygning på en ejendom.](https://grundfast.dk/dhm-api)
- [Stednavne `/v1/stednavne/punkt` Nærmeste stednavne omkring et punkt, ranket pr. kategori.](https://grundfast.dk/stednavne-api)
- [GeoDanmark Afledt lag `/v1/geodanmark/bygninger/:bfe` Bygningspolygoner (footprints) for hver bygning på en ejendom, koblet til BBR.](https://grundfast.dk/bygningspolygoner-api)
- [Jordforurening `/v1/jord/omraadeklassificering` Er koordinatet omfattet af kommunens områdeklassificering (§ 50 a) — og ligger det i et analysefrit delområde?](https://grundfast.dk/omraadeklassificering-api)
- [Naturbeskyttelse `/v1/natur/skovbyggelinje` Ligger koordinatet inden for skovbyggelinjen (§ 17, 300 m fra skov) — eller er linjen ophævet netop dér? Laget rummer begge dele.](https://grundfast.dk/skovbyggelinje-api)
- [Byggelinjer & § 3 `/v1/natur/byggelinjer` Strand, sø, å, fortidsminde, kirke, skov, diger og § 3-natur — ti byggelinjer på ét koordinat i ét kald, med fortegnet afstand til kanten: negativ inde, positiv ude.](https://grundfast.dk/byggelinjer-api)
- [Plandata `/v1/plan` Zone, lokalplaner, delområder og kommuneplanrammer på ét koordinat — med status, plan-PDF og bebyggelsesprocent. Pr. BFE også en vejledende restbyggeret.](https://grundfast.dk/plandata-api)
- [Støjkortlægning `/v1/miljoe/stoej` Vej-, jernbane-, lufthavns- og industristøj på ét koordinat fra Miljøstyrelsens støjkortlægning — højeste Lden og Lnight pr. kilde, med kortlægningsår og kilde.](https://grundfast.dk/stoej-api)
- [Oversvømmelse `/v1/miljoe/oversvoemmelse` Stormflod i dag og frem mod 2120, lavninger ved skybrud og udpegede risikoområder — på et koordinat, en adresse eller et BFE, med hvad svaret ikke dækker.](https://grundfast.dk/oversvoemmelse-api)
- [Ortofoto Afledt lag `/v1/orto/tile/:z/:x/:y` Luftfoto som web-mercator XYZ-tiles (drop-in i Leaflet/MapLibre), i valgfri årgang og i dobbelt opløsning — og som Kort-visning på ejendommen.](https://grundfast.dk/luftfoto-api)
- [DAWA drop-in Drop-in `/v1/autocomplete` Autocomplete, datavask, reverse, postnumre, vejnavne og ejerlav i DAWA-formen — over DAR.](https://grundfast.dk/dawa-alternativ)

## Spørgsmål om ejendommene i Lyngby-Taarbæk

### Hvor mange boligbygninger i Lyngby-Taarbæk ligger inden for en byggelinje?

716 af Lyngby-Taarbæks 11.587 boligbygninger (6,2 %) står inden for mindst én byggelinje efter naturbeskyttelsesloven; landsplan 20,2 %. Flest ligger inden for fortidsmindebeskyttelseslinje (281), skovbyggelinje (266) og kirkebyggelinje (202). Linjen forbyder ikke byggeri, men om-, til- og nybyggeri kræver som regel dispensation (læst 1. oktober 2026).

### Hvor mange boligbygninger i Lyngby-Taarbæk ligger lavt?

73 af Lyngby-Taarbæks boligbygninger (0,6 %) står på terræn under 2 m over havet (DVR90), og 6 under 1 m; landsplan 2,6 % under 2 m. Medianen er 32,9 m. Aflæst i Danmarks Højdemodel på et 25 m-gitter under hver bygnings BBR-koordinat.

### Hvor mange huse i Lyngby-Taarbæk har tag af fibercement med asbest?

1.432 af Lyngby-Taarbæks 11.587 boligbygninger med registreret tagmateriale (12,4 %) står i BBR med "Fibercement herunder asbest". Medregnes alle bygninger — også stalde, lader og udhuse — er det 2.119 (9,2 %); landsplan 27,1 %. Betegnelsen er BBR's materialekategori — den siger ikke, at det enkelte tag indeholder asbest.

### Hvor mange boligbygninger i Lyngby-Taarbæk har oliefyr?

437 af Lyngby-Taarbæks 11.565 boligbygninger med registreret varmeinstallation står med oliefyr (3,8 %; landsplan 5,9 %) — og dermed som regel med en olietank. De største varmekilder er gas 61,7 %, fjernvarme 22,1 % og varmepumpe 10,2 %. For 8 bygninger — typisk etagebyggeri — er varmen registreret pr. bolig og ikke på bygningen.

### Hvor mange boligbygninger i Lyngby-Taarbæk er bygget i PCB-perioden?

5.180 af Lyngby-Taarbæks boligbygninger (44,7 %) har et opførelsesår i BBR fra 1950 til 1977 — de år, hvor PCB blev brugt i fuger, termoruder og maling. Opførelsesåret siger ikke, at den enkelte bygning indeholder PCB; det er perioden, en screening tager udgangspunkt i.

### Hvor gamle er boligbygningerne i Lyngby-Taarbæk?

Halvdelen af Lyngby-Taarbæks boligbygninger er opført i 1952 eller tidligere (medianen). Flest er bygget i 1950’erne: 3.632 boligbygninger. Parcel-, række- og dobbelthuse har et median-boligareal på 139 m².

### Hvor store er jordstykkerne i Lyngby-Taarbæk?

Matriklen har 14.172 jordstykker med kommunekode 0173, i alt 4.137 ha. Medianjordstykket er 698 m²; 37,9 % er under 500 m², og 2,4 % er på 1 ha eller mere (1. oktober 2026).

### Hvad er kommunekoden for Lyngby-Taarbæk Kommune?

Lyngby-Taarbæk Kommune har kommunekode 0173 og ligger i Region Hovedstaden. Retskredsen er Retten i Lyngby, politikredsen Nordsjællands Politi, og kommunen rummer 7 sogne (DAGI, 1. oktober 2026).

## Sammenlign med kommunerne omkring Lyngby-Taarbæk

Grænser op til Lyngby-Taarbæk

[Furesø](https://grundfast.dk/ejendomsdata/furesoe) [Gentofte](https://grundfast.dk/ejendomsdata/gentofte) [Gladsaxe](https://grundfast.dk/ejendomsdata/gladsaxe) [Rudersdal](https://grundfast.dk/ejendomsdata/rudersdal)

Øvrige i Region Hovedstaden

[Albertslund](https://grundfast.dk/ejendomsdata/albertslund) [Allerød](https://grundfast.dk/ejendomsdata/alleroed) [Ballerup](https://grundfast.dk/ejendomsdata/ballerup) [Bornholm](https://grundfast.dk/ejendomsdata/bornholm) [Brøndby](https://grundfast.dk/ejendomsdata/broendby) [Christiansø](https://grundfast.dk/ejendomsdata/christiansoe) [Dragør](https://grundfast.dk/ejendomsdata/dragoer) [Egedal](https://grundfast.dk/ejendomsdata/egedal) [Fredensborg](https://grundfast.dk/ejendomsdata/fredensborg) [Frederiksberg](https://grundfast.dk/ejendomsdata/frederiksberg) [Frederikssund](https://grundfast.dk/ejendomsdata/frederikssund) [Glostrup](https://grundfast.dk/ejendomsdata/glostrup) [Gribskov](https://grundfast.dk/ejendomsdata/gribskov) [Halsnæs](https://grundfast.dk/ejendomsdata/halsnaes) [Helsingør](https://grundfast.dk/ejendomsdata/helsingoer) [Herlev](https://grundfast.dk/ejendomsdata/herlev) [Hillerød](https://grundfast.dk/ejendomsdata/hilleroed) [Hvidovre](https://grundfast.dk/ejendomsdata/hvidovre) [Høje-Taastrup](https://grundfast.dk/ejendomsdata/hoeje-taastrup) [Hørsholm](https://grundfast.dk/ejendomsdata/hoersholm) [Ishøj](https://grundfast.dk/ejendomsdata/ishoej) [København](https://grundfast.dk/ejendomsdata/koebenhavn) [Rødovre](https://grundfast.dk/ejendomsdata/roedovre) [Tårnby](https://grundfast.dk/ejendomsdata/taarnby) [Vallensbæk](https://grundfast.dk/ejendomsdata/vallensbaek)

[Alle kommuner →](https://grundfast.dk/ejendomsdata)

Kommunekode 0173

## Hent Lyngby-Taarbæks ejendomsdata med én nøgle

Gratis at komme i gang. Data fra Datafordeler / Klimadatastyrelsen, Miljøportalen og Slots- og Kulturstyrelsen — Grundfast leverer oversættelsen, sammensætningen og driften.

[Kom i gang gratis](https://grundfast.dk/dashboard?mode=register) [Se dokumentationen](https://grundfast.dk/docs)
