Ejendomsdata-API

# Ejendomsdata i Glostrup Kommune

**Kommunekode**

0161

**Boligbygninger med byggelinje**

0,3 %

13 af 3.887

**Boligbygninger under 2 m (DVR90)**

0

0,0 %

12.587 bygninger i BBR · 4.534 jordstykker, median 759 m² · 22,2 % af boligbygningerne med tag i asbest-kategorien

Før en handel, en belåning eller et byggeprojekt i Glostrup Kommune er det de samme spørgsmål, der går igen: ligger ejendommen inden for en byggelinje, står den lavt, og hvad fortæller BBR om tag, varme og alder? For kommunens 3.887 boligbygninger er svaret talt nedenfor — 0,3 % står inden for mindst én byggelinje, ingen på terræn under 2 m, og 128 har oliefyr. Glostrup Kommune har kommunekode `0161` og ligger i Region Hovedstaden. For den enkelte ejendom giver de samme fjorten registre som resten af landet bygninger, matrikel, vurdering og bindinger — oversat, joinet og i WGS84.

## Byggelinjer og beskyttelseslinjer

**13 af Glostrups 3.887 boligbygninger (0,3 %)** står inden for mindst én byggelinje efter naturbeskyttelsesloven (landsplan 20,2 %). Det er ikke et byggeforbud, men det betyder, at om-, til- og nybyggeri som regel kræver dispensation.

| Linje | Hjemmel | Boligbygninger | Alle bygninger |
| --- | --- | --- | --- |
| Sø­beskyttelseslinje | NBL § 16 | 1 (under 0,1 %) | 8 |
| Skov­byggelinje | NBL § 17 | 12 (0,3 %) | 40 |

Linjer i kraft efter registrenes egne statuskoder, læst 1. oktober 2026: strand- og klitfredning fra Matriklen, sø-, å-, skov- og kirkebyggelinjer fra Miljøportalen, fortidsmindebeskyttelse fra Slots- og Kulturstyrelsen. Talt ud fra bygningens BBR-koordinat — en grund kan være berørt, selv om bygningen ikke er. Den enkelte ejendom slås op med [byggelinje-API’et](https://grundfast.dk/byggelinjer-api).

## Terræn under boligbygningerne

Halvdelen af Glostrups boligbygninger står på terræn under 19,6 m over havet (DVR90). Lavtliggende boliger er dem, en screening for oversvømmelse og stormflod starter med.

**Median terrænkote**

19,6 m

Landsplan 24,3 m

**Under 1 m**

0

0,0 % · landsplan 0,4 %

**Under 2 m**

0

0,0 % · landsplan 2,6 %

**Under 3 m**

0

0,0 % · landsplan 5,5 %

Danmarks Højdemodel (DHM/Terræn) fra Datafordeler, læst 1. oktober 2026, aflæst i et 25 m-gitter under hver bygnings BBR-koordinat (3.887 bygninger med en værdi). Et overblik, ikke en opmåling — terrænkoten for en enkelt adresse giver [DHM-API’et](https://grundfast.dk/dhm-api).

## Bygningsbestanden, læst til due diligence

De fire forhold i BBR, en køber, långiver eller rådgiver typisk spørger til først — talt for alle 3.887 boligbygninger i Glostrup. Tallene gælder bygninger, ikke lejligheder: en etageejendom med mange boliger tæller som én. Den lodrette streg på hver bjælke er landsgennemsnittet.

**Tag i asbest-kategorien**

22,2 %

862 bygninger · landsplan 32,9 %

**Oliefyr**

128

3,3 % · landsplan 5,9 %

**Opført 1950–1977**

42,8 %

1.664 bygninger fra PCB-perioden

**Median opførelsesår**

1964

Landsplan 1967

### Tagmateriale

På tværs af alle Glostrups bygninger — stalde og udhuse med — står 11,5 % med “Fibercement herunder asbest”.

| Kategori | Antal | Andel | Landsplan |
| --- | --- | --- | --- |
| Tegl | 36,4 % (1.413) | 26,7 % |
| Fibercement herunder asbest | 22,2 % (862) | 32,9 % |
| Tagpap | 15,6 % (607) | 10,3 % |
| Betontagsten | 15,4 % (597) | 20,7 % |
| Fibercement uden asbest | 5,0 % (193) | 3,8 % |
| Metal | 4,0 % (154) | 3,0 % |
| Andet materiale | 1,4 % (55) | 1,2 % |
| Stråtag | 0,2 % (6) | 1,5 % |

### Varmekilde

Et oliefyr betyder som regel en olietank — nedgravet eller over jord.

| Kategori | Antal | Andel | Landsplan |
| --- | --- | --- | --- |
| Gas | 49,2 % (1.911) | 15,6 % |
| Fjernvarme | 33,5 % (1.303) | 53,9 % |
| Varmepumpe | 9,2 % (358) | 13,6 % |
| Elvarme | 4,4 % (169) | 5,3 % |
| Oliefyr | 3,3 % (128) | 5,9 % |
| Fast brændsel (træ, piller, halm) | 0,4 % (16) | 5,6 % |

### Opførelsesår

| Årti | Boligbygninger |
| --- | --- |
| Før 1900 | 34 |
| 1900’erne | 74 |
| 1910’erne | 36 |
| 1920’erne | 217 |
| 1930’erne | 437 |
| 1940’erne | 202 |
| 1950’erne | 659 |
| 1960’erne | 581 |
| 1970’erne | 474 |
| 1980’erne | 320 |
| 1990’erne | 130 |
| 2000’erne | 298 |
| 2010’erne | 290 |
| 2020’erne | 135 |

Opførelsesår fra BBR (felt 026) for boligbygningerne.

### Alle 12.587 bygninger efter anvendelse

| Kategori | Antal | Andel | Landsplan |
| --- | --- | --- | --- |
| Garager, carporte, udhuse og annekser | 49,8 % (6.265) | 45,9 % |
| Boligbygninger (helårs) | 30,9 % (3.887) | 34,1 % |
| Ferie, fritid og idræt | 12,4 % (1.556) | 1,6 % |
| Erhverv, handel og forsyning | 5,2 % (657) | 4,2 % |
| Kultur, undervisning og sundhed | 1,5 % (194) | 0,9 % |
| Øvrige og uoplyst anvendelse | 0,2 % (20) | 2,9 % |
| Landbrugsbygninger | 0,1 % (8) | 5,7 % |

Parcel-, række- og dobbelthuse (3.509) har et median-boligareal på 136 m².

Kilde: BBR via Datafordeler (bygninger med status “Opført”), læst 1. oktober 2026, placeret efter BBR-koordinat og DAGI’s grænser. “Fibercement herunder asbest” er BBR’s materialekategori — den fortæller ikke, om det enkelte tag faktisk indeholder asbest. Oliefyr er centralvarme eller ovn registreret med flydende brændsel. 1950–1977 er de år, hvor PCB blev brugt i byggematerialer; opførelsesåret alene siger intet om den enkelte bygning.

## Ejendomsvurderingen i Glostrup over tid

Den offentlige ejendomsvurdering for hvert år, som median over alle huse og sommerhuse med én samlet vurdering — ikke et udsnit. Vurderingen er ikke en handelspris, men den følger den samme ejendom år for år.

Parcel-, række- og dobbelthusemedian ejendomsværdi · 3.376 ejendomme

| År | Median (kr.) | Ejendomme |
| --- | --- | --- |
| 2001 | 1450000 | 2758 |
| 2002 | 1550000 | 2806 |
| 2003 | 1800000 | 2916 |
| 2004 | 1800000 | 2916 |
| 2005 | 2150000 | 2932 |
| 2006 | 2350000 | 2933 |
| 2007 | 3050000 | 2934 |
| 2008 | 3000000 | 3013 |
| 2009 | 2350000 | 3013 |
| 2010 | 2350000 | 3011 |
| 2011 | 2250000 | 3037 |
| 2012 | 2250000 | 3107 |
| 2013 | 2150000 | 3107 |
| 2014 | 2150000 | 3118 |
| 2015 | 2150000 | 3124 |
| 2016 | 2150000 | 3158 |
| 2017 | 2150000 | 3176 |
| 2018 | 2150000 | 3203 |
| 2019 | 2150000 | 3262 |
| 2020 | 3619000 | 3262 |
| 2022 | 4422000 | 2192 |
| 2024 | 4128000 | 430 |

Seneste fulde år, 2020: 3.619.000 kr. over 3.262 ejendomme. Nye vurderinger: 2022 4.422.000 kr. (2.192 ejendomme), 2024 4.128.000 kr. (430 ejendomme) — kun de ejendomme, der har fået den nye vurdering.

Vurderingsstyrelsens ejendomsvurderinger (VUR via Datafordeler), hentet 5. oktober 2026, koblet til BFE gennem BBR. Er der to vurderinger for samme år, gælder den senest ajourførte; ejendomme med flere vurderingsejendomme er udeladt, fordi de ikke har én værdi. Den enkelte ejendoms vurderinger giver [vurderings-API’et](https://grundfast.dk/docs/api/vurdering).

## Jord, støj og fredning i Glostrup

**Grund kortlagt V2**

[616](https://grundfast.dk/bygningssoegning?kommunekode=0161&jordforurening=v2)

bygninger · konstateret forurening

**Grund kortlagt V1**

[348](https://grundfast.dk/bygningssoegning?kommunekode=0161&jordforurening=v1)

bygninger · mulig forurening

**Fredede bygninger**

[0](https://grundfast.dk/bygningssoegning?kommunekode=0161&fredet=ja)

47 bevaringsværdige (SAVE 1-4)

**Boligadresser med støj**

71,7 %

2.775 af 3.869 · Lden 55 dB eller mere

| Vejtrafik, 55 dB eller mere | 2.755 | 71,2 % |
| --- | --- | --- |
| Vejtrafik, 65 dB eller mere | 107 | 2,8 % |
| Jernbane, 55 dB eller mere | 482 | 12,5 % |
| Lufthavn, 55 dB eller mere | 0 | 0,0 % |
| Virksomheder, 55 dB eller mere | 0 | 0,0 % |

Kortlægning af jordforurening fra regionerne via Danmarks Miljøportal, hentet 5. oktober 2026 — en bygning tælles, når en af ejendommens matrikler er kortlagt. Støj fra Miljøstyrelsens strategiske støjkortlægning (2017-runden), hentet 5. oktober 2026: kun de største veje, jernbaner, lufthavnen og byområder er kortlagt, og kun fra 55 dB, så en adresse uden bånd er ikke nødvendigvis stille. Fredning og SAVE fra FBB. Den enkelte adresses støj giver [støj-API’et](https://grundfast.dk/stoej-api).

## Energimærker i Glostrup

43 af 3.891 helårsboliger (1,1 %) står på en ejendom, hvis energimærke er i Grundfasts korpus. Korpusset vokser ejendom for ejendom og dækker ikke hele landet, så fordelingen gælder de mærkede boliger — ikke alle.

| [A](https://grundfast.dk/bygningssoegning?kommunekode=0161&anvendelse=bolig&energimaerke=A) | 7,0 % (3) |
| --- | --- |
| [B](https://grundfast.dk/bygningssoegning?kommunekode=0161&anvendelse=bolig&energimaerke=B) | 0,0 % (0) |
| [C](https://grundfast.dk/bygningssoegning?kommunekode=0161&anvendelse=bolig&energimaerke=C) | 14,0 % (6) |
| [D](https://grundfast.dk/bygningssoegning?kommunekode=0161&anvendelse=bolig&energimaerke=D) | 32,6 % (14) |
| [E](https://grundfast.dk/bygningssoegning?kommunekode=0161&anvendelse=bolig&energimaerke=E) | 32,6 % (14) |
| [F](https://grundfast.dk/bygningssoegning?kommunekode=0161&anvendelse=bolig&energimaerke=F) | 11,6 % (5) |
| [G](https://grundfast.dk/bygningssoegning?kommunekode=0161&anvendelse=bolig&energimaerke=G) | 2,3 % (1) |

Energistyrelsens energimærker i Grundfasts korpus pr. 5. oktober 2026; mærker fra før 2010 (A1, B2 …) er talt under deres bogstav. Den enkelte ejendoms mærke giver [energimærke-API’et](https://grundfast.dk/docs/api/energimaerke).

## Matriklen i Glostrup

**Jordstykker**

4.534

**Median areal**

759 m²

**Under 500 m²**

21,6 %

980 jordstykker

**1 ha eller mere**

4,3 %

197 jordstykker · 1.454 ha i alt

Alle jordstykker med kommunekode 0161. Arealet er jordstykkets flade i Matriklen (EPSG:25832) fra Grundfasts matrikelindeks, opdateret 1. oktober 2026. Skel, areal og matrikelnummer for det enkelte jordstykke giver [matrikel-API’et](https://grundfast.dk/matrikel-api).

## Glostrup mod resten af landet

Byggeår, fjernvarme, olietanke, grundstørrelse og etagebyggeri — for hver 2 km af landet. Skift emne, og se hvor Glostrup ligger blandt de 98 kommuner; peg på en anden kommune for at sammenligne, eller klik for at gå til dens side.

Glostrup mod resten af landet

BBR · byggeår · alle 98 kommuner

hentet 02.10.2026

Glostrup

1981

typisk opførelsesår · nr. 15 af 98, nyeste først · landet 1977

**Byggeår**

1981

**Fjernvarme**

26 %

**Olietanke**

19 %

**Grundstørrelse**

760 m²

**Etagebyggeri**

2,1

Glostruplandet

Beregnet af Grundfast fra BBR, DAR og Matriklen (2026-10-02): tallene er hver kommunes egne — medianer over alle bygninger og jordstykker, andele af alle bygninger. Kortet viser de samme registre i 2 km-felter.

Hele landets tal — byggeår, varme, tag, energimærker, vurdering og miljø — står samlet i [Danmarks bygninger i tal](https://grundfast.dk/statistik).

## Postnumre og byer i Glostrup

8.483 adresser i Glostrup Kommune fordeler sig på 3 postnumre og 281 vejnavne. Hvert postnummer har sin egen side med bygningsbestand, nabopostnumre og kort.

- [2600 Glostrup 8.478 adr.](https://grundfast.dk/ejendomsdata/postnummer/2600-glostrup)
- [2605 Brøndby 2 adr.](https://grundfast.dk/ejendomsdata/postnummer/2605-broendby)
- [2620 Albertslund 1 adr.](https://grundfast.dk/ejendomsdata/postnummer/2620-albertslund)

Byer og lokalområder med flest bygninger

- Glostrup 206
- Ejby 53

2 supplerende bynavne i DAGI har bygninger i Glostrup; tallet efter navnet er opførte bygninger i BBR inden for bynavnets afgrænsning.

## Glostrup i de administrative inddelinger

Fra DAGI — Danmarks Administrative Geografiske Inddeling. Hvor kommunen er delt mellem flere kredse, står den med flest af kommunens bygninger først.

**Region**

Region Hovedstaden (1084)

**Retskreds**

Retten i Glostrup

**Politikreds**

Københavns Vestegns Politi

**Opstillingskreds**

Ballerup

**Sogne**

1

**Supplerende bynavne**

2

Kredse og sogne er bestemt ud fra, hvor kommunens bygninger står i DAGI’s grænser (læst 1. oktober 2026). Slå et enkelt punkt op med [DAGI-API’et](https://grundfast.dk/dagi-api).

## Find bygningerne i Glostrup

12.588 stående bygninger kan søges på BBR-fakta og på det, andre registre siger om dem. Hver linje er en søgning med antallet af bygninger, den finder — klik for listen, kortet og API-kaldet.

- [Tag af fibercement med asbest Bygninger, hvis tagdækning BBR registrerer som fibercement herunder asbest. 1.399](https://grundfast.dk/bygningssoegning?kommunekode=0161&tag=3)
- [Boliger opvarmet med olie Helårsboliger med flydende brændsel som opvarmningsmiddel. 129](https://grundfast.dk/bygningssoegning?kommunekode=0161&anvendelse=bolig&opvarmning=3)
- [Olietank i brug Bygninger på en grund med en registreret olietank, der ikke er sløjfet. 2.356](https://grundfast.dk/bygningssoegning?kommunekode=0161&olietank=ja)
- [Fredede bygninger Fredet efter bygningsfredningsloven (Slots- og Kulturstyrelsen, FBB). 0](https://grundfast.dk/bygningssoegning?kommunekode=0161&fredet=ja)
- [Bevaringsværdige (SAVE 1-4) Bygninger med en SAVE-bevaringsværdi fra 1 til 4 i FBB. 47](https://grundfast.dk/bygningssoegning?kommunekode=0161&bevaringsvaerdi_max=4)
- [Grund kortlagt på vidensniveau 1 Bygninger på en ejendom med en matrikel kortlagt V1 (mulig forurening). 348](https://grundfast.dk/bygningssoegning?kommunekode=0161&jordforurening=v1)
- [Grund kortlagt på vidensniveau 2 Bygninger på en ejendom med en matrikel kortlagt V2 (konstateret forurening). 616](https://grundfast.dk/bygningssoegning?kommunekode=0161&jordforurening=v2)
- [Påbud om spildevand BBR registrerer et påbud om forbedret rensning eller tilslutning til kloak. 0](https://grundfast.dk/bygningssoegning?kommunekode=0161&spildevandspaabud=ja)
- [Solceller Et solcelleanlæg i brug er registreret på grunden eller bygningen. 348](https://grundfast.dk/bygningssoegning?kommunekode=0161&solceller=ja)
- [Jordvarme Jordvarmeslanger i brug er registreret på grunden eller bygningen. 57](https://grundfast.dk/bygningssoegning?kommunekode=0161&jordvarme=ja)

Bygningsindeks over BBR og DAR pr. 25. september 2026; jordforurening fra Danmarks Miljøportal (DKJord) 5. oktober 2026; fredning og SAVE fra Slots- og Kulturstyrelsens FBB 5. oktober 2026. Bygninger tælles efter BBR’s kommunekode og adressens postnummer — det samme, søgningen filtrerer på.

## Fra kommunetal til den enkelte ejendom

Tallene ovenfor er summer. For én adresse giver [byggelinje-API’et](https://grundfast.dk/byggelinjer-api) linjerne på punktet, [DHM-API’et](https://grundfast.dk/dhm-api) terrænkoten og [BBR-API’et](https://grundfast.dk/bbr-api) bygningerne; kommunekoden afgrænser adressesøgningen.

Ordene i svarene er forklaret under begreber: [BFE-nummer](https://grundfast.dk/begreber/bfe-nummer), [opførelsesår og om-/tilbygningsår](https://grundfast.dk/begreber/opfoerelsesaar), [ejendomsvurdering](https://grundfast.dk/begreber/ejendomsvurdering), [grundværdi](https://grundfast.dk/begreber/grundvaerdi) og [byggelinje](https://grundfast.dk/begreber/byggelinje). Guide: [Hvad fortæller ét opslag om en ejendom?](https://grundfast.dk/guides/ejendomsberigelse-i-et-kald)

Sådan ser det samlet ud for én ejendom — bygninger, vurderinger, planer, jord, støj og oversvømmelse på samme side. Et udsnit fra Glostrup:

- [Egevej 2, 2600 Glostrup Parcelhus, opført 1953](https://grundfast.dk/ejendom/2118572/egevej-2-2600-glostrup)
- [Hegnet 6, 2600 Glostrup Etageejendom, opført 1957](https://grundfast.dk/ejendom/8728325/hegnet-6-2600-glostrup)
- [Ejby Mosevej 101, 2600 Glostrup Parcelhus, opført 1968](https://grundfast.dk/ejendom/2117280/ejby-mosevej-101-2600-glostrup)
- [Lærkevej 7, 2600 Glostrup Parcelhus, opført 1958](https://grundfast.dk/ejendom/2121461/laerkevej-7-2600-glostrup)

terminal bash

```
# 1 · Find en ejendom i kommunekode 0161
curl "https://api.grundfast.dk/v1/autocomplete?q=…&type=adresse&kommunekode=0161" \
  -H "Authorization: Bearer gf_live_…"

# 2 · BFE-nummeret → hele ejendommen (BBR, matrikel, vurdering)
curl "https://api.grundfast.dk/v1/bbr/ejendom/{bfe}" \
  -H "Authorization: Bearer gf_live_…"

# 3 · Glostrups grænse og navn i DAGI
curl "https://api.grundfast.dk/v1/dagi/kommune/0161" \
  -H "Authorization: Bearer gf_live_…"
```

## Registre du kan slå op i Glostrup

Landsdækkende, så de svarer for Glostrup præcis som for resten af landet.

- [BBR `/v1/bbr/ejendom/:bfe` Hele ejendommen i ét kald: bygninger, enheder, arealer og oversatte koder. Også som GeoJSON og :batch.](https://grundfast.dk/bbr-api)
- [Matriklen `/v1/matrikel/ejendom/:bfe` Jordstykker, ejerlav og matrikelgeometri pr. BFE — reprojiceret til WGS84.](https://grundfast.dk/matrikel-api)
- [Ejendomsvurdering `/v1/vurdering/:bfe` Den offentlige vurdering pr. BFE — ejendomsværdi, grundværdi og hele årsserien. Ét år kan rumme to vurderinger, og ét BFE to vurderingsejendomme; begge dele står i svaret.](https://grundfast.dk/ejendomsvurdering-api)
- [Adresser (DAR) `/v1/adresse/search` Adresse-autocomplete og opslag på det nye DAR — grundlaget under DAWA-drop-in-laget.](https://grundfast.dk/adresse-api)
- [CVR `/v1/cvr/:cvr` Virksomhedsopslag: navn, adresse, branche og status — samme nøgle, samme rene form.](https://grundfast.dk/cvr-api)
- [DAGI `/v1/dagi/:tema/:kode` Administrativ geografi: kommuner, regioner, sogne, postnumre og de øvrige temaer — og det omvendte opslag, der giver alle inddelinger på ét punkt.](https://grundfast.dk/dagi-api)
- [DHM `/v1/dhm/punkt` Danmarks Højdemodel: terrænkote for ethvert koordinat i landet — og målt højde på hver bygning på en ejendom.](https://grundfast.dk/dhm-api)
- [Stednavne `/v1/stednavne/punkt` Nærmeste stednavne omkring et punkt, ranket pr. kategori.](https://grundfast.dk/stednavne-api)
- [GeoDanmark Afledt lag `/v1/geodanmark/bygninger/:bfe` Bygningspolygoner (footprints) for hver bygning på en ejendom, koblet til BBR.](https://grundfast.dk/bygningspolygoner-api)
- [Jordforurening `/v1/jord/omraadeklassificering` Er koordinatet omfattet af kommunens områdeklassificering (§ 50 a) — og ligger det i et analysefrit delområde?](https://grundfast.dk/omraadeklassificering-api)
- [Naturbeskyttelse `/v1/natur/skovbyggelinje` Ligger koordinatet inden for skovbyggelinjen (§ 17, 300 m fra skov) — eller er linjen ophævet netop dér? Laget rummer begge dele.](https://grundfast.dk/skovbyggelinje-api)
- [Byggelinjer & § 3 `/v1/natur/byggelinjer` Strand, sø, å, fortidsminde, kirke, skov, diger og § 3-natur — ti byggelinjer på ét koordinat i ét kald, med fortegnet afstand til kanten: negativ inde, positiv ude.](https://grundfast.dk/byggelinjer-api)
- [Plandata `/v1/plan` Zone, lokalplaner, delområder og kommuneplanrammer på ét koordinat — med status, plan-PDF og bebyggelsesprocent. Pr. BFE også en vejledende restbyggeret.](https://grundfast.dk/plandata-api)
- [Støjkortlægning `/v1/miljoe/stoej` Vej-, jernbane-, lufthavns- og industristøj på ét koordinat fra Miljøstyrelsens støjkortlægning — højeste Lden og Lnight pr. kilde, med kortlægningsår og kilde.](https://grundfast.dk/stoej-api)
- [Oversvømmelse `/v1/miljoe/oversvoemmelse` Stormflod i dag og frem mod 2120, lavninger ved skybrud og udpegede risikoområder — på et koordinat, en adresse eller et BFE, med hvad svaret ikke dækker.](https://grundfast.dk/oversvoemmelse-api)
- [Ortofoto Afledt lag `/v1/orto/tile/:z/:x/:y` Luftfoto som web-mercator XYZ-tiles (drop-in i Leaflet/MapLibre), i valgfri årgang og i dobbelt opløsning — og som Kort-visning på ejendommen.](https://grundfast.dk/luftfoto-api)
- [DAWA drop-in Drop-in `/v1/autocomplete` Autocomplete, datavask, reverse, postnumre, vejnavne og ejerlav i DAWA-formen — over DAR.](https://grundfast.dk/dawa-alternativ)

## Spørgsmål om ejendommene i Glostrup

### Hvor mange boligbygninger i Glostrup ligger inden for en byggelinje?

13 af Glostrups 3.887 boligbygninger (0,3 %) står inden for mindst én byggelinje efter naturbeskyttelsesloven; landsplan 20,2 %. Flest ligger inden for skovbyggelinje (12) og søbeskyttelseslinje (1). Linjen forbyder ikke byggeri, men om-, til- og nybyggeri kræver som regel dispensation (læst 1. oktober 2026).

### Hvor mange boligbygninger i Glostrup ligger lavt?

0 af Glostrups boligbygninger (0,0 %) står på terræn under 2 m over havet (DVR90), og 0 under 1 m; landsplan 2,6 % under 2 m. Medianen er 19,6 m. Aflæst i Danmarks Højdemodel på et 25 m-gitter under hver bygnings BBR-koordinat.

### Hvor mange huse i Glostrup har tag af fibercement med asbest?

862 af Glostrups 3.887 boligbygninger med registreret tagmateriale (22,2 %) står i BBR med "Fibercement herunder asbest". Medregnes alle bygninger — også stalde, lader og udhuse — er det 1.399 (11,5 %); landsplan 27,1 %. Betegnelsen er BBR's materialekategori — den siger ikke, at det enkelte tag indeholder asbest.

### Hvor mange boligbygninger i Glostrup har oliefyr?

128 af Glostrups 3.885 boligbygninger med registreret varmeinstallation står med oliefyr (3,3 %; landsplan 5,9 %) — og dermed som regel med en olietank. De største varmekilder er gas 49,2 %, fjernvarme 33,5 % og varmepumpe 9,2 %.

### Hvor mange boligbygninger i Glostrup er bygget i PCB-perioden?

1.664 af Glostrups boligbygninger (42,8 %) har et opførelsesår i BBR fra 1950 til 1977 — de år, hvor PCB blev brugt i fuger, termoruder og maling. Opførelsesåret siger ikke, at den enkelte bygning indeholder PCB; det er perioden, en screening tager udgangspunkt i.

### Hvor gamle er boligbygningerne i Glostrup?

Halvdelen af Glostrups boligbygninger er opført i 1964 eller tidligere (medianen). Flest er bygget i 1950’erne: 659 boligbygninger. Parcel-, række- og dobbelthuse har et median-boligareal på 136 m².

### Hvor store er jordstykkerne i Glostrup?

Matriklen har 4.534 jordstykker med kommunekode 0161, i alt 1.454 ha. Medianjordstykket er 759 m²; 21,6 % er under 500 m², og 4,3 % er på 1 ha eller mere (1. oktober 2026).

### Hvad er kommunekoden for Glostrup Kommune?

Glostrup Kommune har kommunekode 0161 og ligger i Region Hovedstaden. Retskredsen er Retten i Glostrup, politikredsen Københavns Vestegns Politi, og kommunen rummer 1 sogne (DAGI, 1. oktober 2026).

## Sammenlign med kommunerne omkring Glostrup

Grænser op til Glostrup

[Albertslund](https://grundfast.dk/ejendomsdata/albertslund) [Ballerup](https://grundfast.dk/ejendomsdata/ballerup) [Brøndby](https://grundfast.dk/ejendomsdata/broendby) [Herlev](https://grundfast.dk/ejendomsdata/herlev) [Rødovre](https://grundfast.dk/ejendomsdata/roedovre) [Vallensbæk](https://grundfast.dk/ejendomsdata/vallensbaek)

Øvrige i Region Hovedstaden

[Allerød](https://grundfast.dk/ejendomsdata/alleroed) [Bornholm](https://grundfast.dk/ejendomsdata/bornholm) [Christiansø](https://grundfast.dk/ejendomsdata/christiansoe) [Dragør](https://grundfast.dk/ejendomsdata/dragoer) [Egedal](https://grundfast.dk/ejendomsdata/egedal) [Fredensborg](https://grundfast.dk/ejendomsdata/fredensborg) [Frederiksberg](https://grundfast.dk/ejendomsdata/frederiksberg) [Frederikssund](https://grundfast.dk/ejendomsdata/frederikssund) [Furesø](https://grundfast.dk/ejendomsdata/furesoe) [Gentofte](https://grundfast.dk/ejendomsdata/gentofte) [Gladsaxe](https://grundfast.dk/ejendomsdata/gladsaxe) [Gribskov](https://grundfast.dk/ejendomsdata/gribskov) [Halsnæs](https://grundfast.dk/ejendomsdata/halsnaes) [Helsingør](https://grundfast.dk/ejendomsdata/helsingoer) [Hillerød](https://grundfast.dk/ejendomsdata/hilleroed) [Hvidovre](https://grundfast.dk/ejendomsdata/hvidovre) [Høje-Taastrup](https://grundfast.dk/ejendomsdata/hoeje-taastrup) [Hørsholm](https://grundfast.dk/ejendomsdata/hoersholm) [Ishøj](https://grundfast.dk/ejendomsdata/ishoej) [København](https://grundfast.dk/ejendomsdata/koebenhavn) [Lyngby-Taarbæk](https://grundfast.dk/ejendomsdata/lyngby-taarbaek) [Rudersdal](https://grundfast.dk/ejendomsdata/rudersdal) [Tårnby](https://grundfast.dk/ejendomsdata/taarnby)

[Alle kommuner →](https://grundfast.dk/ejendomsdata)

Kommunekode 0161

## Hent Glostrups ejendomsdata med én nøgle

Gratis at komme i gang. Data fra Datafordeler / Klimadatastyrelsen, Miljøportalen og Slots- og Kulturstyrelsen — Grundfast leverer oversættelsen, sammensætningen og driften.

[Kom i gang gratis](https://grundfast.dk/dashboard?mode=register) [Se dokumentationen](https://grundfast.dk/docs)
